BOŻE NARODZENIE
24 GRUDNIA 2009

COUNTRY HOUSES
17 GRUDNIA 2009

"Dziennik Polski". Numer 295 (19.913) z 17 grudnia 2009 r. Kolorowy magazyn specjalny "Wesołych Świąt". A w nim prezentacja "W stylu country house". Warto przeczytać!

SYLWETKI
25 LISTOPADA 2009

"Dziennik Polski", w numerze 276 (19 894) z 25 listopada 2009 r., przedstawia sylwetki architektów - twórców Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz.

BIUROWIEC ASCO SA NA ŁAMACH DZIENNIKA POLSKIEGO
11 LISTOPADA 2009

"Kraków się rozwija. W mieście przybywa obiektów użyteczności publicznej oraz biurowych o bardzo wysokim standardzie." - pisze Red. Janusz Michalczak w "Dzienniku Polskim", nr 264 (19 882) z 10-11 listopada 2009 r., prezentując zaprojektowany w Biurze Architektonicznym Barycz i Saramowicz budynek biurowy ASCO SA, któremu poświęca artykuł pt. "Nowe obiekty w Krakowie. Dobry pomysł na kameralny biurowiec".
"Elewacja budynku została skomponowana z matematyczną precyzją. Ma on atrakcyjną lokalizację, a to na rynku inwestycji komercyjnych rzecz niesłychanie istotna. Okna typu weneckiego, wszystkie z portfenetrami, dają użytkownikom wspaniałą panoramę na Bulwary Wiślane, Kazimierz i Stary Kraków. Duże znaczenie dla najemców, w związku z potrzebami nowoczesnej gospodarki, ma elastyczność planu tego biurowca, możliwość swobodnego kształtowania przestrzeni biurowych." - napisał "Dziennik Polski", cytując autorów gmachu:
"- Najlepsze biurowce muszą odznaczać się wysmakowaną, nietuzinkową formą architektoniczną, która staje się swego rodzaju marketingiem architektonicznym, świadcząc równolegle o sile gospodarczej Inwestora." Zapraszamy do lektury!

SICHTBETON
24 PAŹDZIERNIKA 2009

W Izabelinie przy ul. Langiewicza wznosimy budynek z betonu licowego, inwestycji Państwa Piotra i Joanny Miałkowskich. To bodaj największe obecnie w polskiej architekturze użycie tego kreatywnego surowca. "Odtworzonego - zdaniem Le Corbusiera - kamienia." Technologia betonu architektonicznego jest skrajnie trudna. Wymaga mega-perfekcji i dużej wiedzy technicznej. W Izabelinie beton licowy wykonuje firma Brytbud Pana Leszka Brytana. Mieszankę betonową dostarcza Lafarge Beton Polska. Nasz beton jest barwiony w masie naturalną ochrą, dzięki firmie Kremer Polska.

CZYSTY MODERNIZM. POD CERKWIĄ W SKWIRTNEM
07 PAŹDZIERNIKA 2009

Cerkiew filialna greckokatolicka pw. Św. Św. Kosmy i Damiana w Skwirtnem datowana jest na 1 poł. XIX w.
Doskonałe proporcje trójdzielnej świątyni o zrębowej konstrukcji, piękny detal ścian i dachów pokrytych gontem, poniechanie zbędnej ornamentyki. Malownicze dachy namiotowe zwieńczone są pozornymi latarniami z cebulkami, okazałą wieżę z izbicą ozdabia baniasty hełm. To architektura najwyższej próby - przedmiot dumy naszego kraju.
Ludzie, którzy zbudowali tę piękną świątynię - zapewne nie potrafili pisać. Można sądzić, że budowali ją bez jakichkolwiek planów budowlanych. A jednak mieli zakodowane w sobie poczucie niezwykłego piękna i proporcji. Nie posiadali dźwigów, żurawi, nagrzewnic. Samochodów ani buldożerów. Ich narzędziami były piły i siekiery. To nimi potrafili stworzyć to ponadczasowe dzieło sztuki.
Współczesna polska architektura powinna być hipernowoczesna i innowacyjna - lecz nie może być kalką stylu międzynarodowego. Ma czerpać - z rodzimej tradycji. Taka jest nasza architektura.

ARCHITEKCI POLSCY O ARCHITEKTURZE
14 września 2009

Niebawem w wydawnictwie Kanon ukaże się długo oczekiwany album "Architekci polscy o architekturze", którego autorem jest Pan Tadeusz Barucki. Ta bardzo cenna kulturowo książka przedstawia zawodowe credo czołowych polskich architektów. Nasz portal architektoniczny już dziś prezentuje jej fragmenty.

PODOBA NAM SIĘ
10 września 2009

Willa państwa Savoye. Poissy. Ikona nowoczesnej architektury. Projektował Charles-Édouard Jeanneret - Le Corbusier.

KONKURS DOMU I WNĘTRZA
24 sierpnia 2009

Wydawany przez Edipresse Polska miesięcznik "Dom&Wnętrze" ogłosił konkurs na najciekawszy projekt willi mieszkalnej.
"Konkurs na najlepszy projekt domu jednorodzinnego pojawia się na naszych łamach cyklicznie od 2002 roku. Jest wyjątkowy (żadne inne czasopismo nie organizuje podobnego) i prestiżowy (laureaci cieszą się ogromnym zainteresowaniem klientów)." - czytamy w najnowszym numerze miesięcznika, "Dom&Wnętrze", nr 8 (167)/ 2009, s. 108-110.
Wśród dwunastu wybranych projektów, które biorą udział w finale tegorocznej edycji, znalazł się budynek z gontu i gabionów, realizowany przez BIURO ARCHITEKTONICZNE BARYCZ i SARAMOWICZ w Izabelinie k. Warszawy. "Tradycyjne materiały - nowoczesna forma" - tak redakcja miesięcznika komentuje innowacyjną architekturę willi.
Na projekt można głosować do 7 października 2009 r., wysyłając SMS pod numer 73012, w treści wpisując DOM.6. Koszt SMS-a to 3,66 zł z VAT.

NAJPIĘKNIEJSZA INWESTYCJA KRAKOWA.
BIUROWIEC ASCO S.A. I NOWY GMACH SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA OŚWIATOWEGO

9 czerwca 2009

"Dziennik Polski", w numerze 134 (19 752) z 9 czerwca 2009 r., prezentuje listę ścisłej czołówki budynków "zasługujących na uhonorowanie tytułem najpiękniejszej inwestycji Krakowa z lat 1989 - 2009." Są na niej dwie budowle zbudowane według projektów BIURA ARCHITEKTONICZNEGO BARYCZ i SARAMOWICZ: budynek biurowy Spółki Akcyjnej ASCO przy ul. Kącik 4 w Krakowie oraz Nowy Gmach Zespołu Szkół Społecznych nr 6 Społecznego Towarzystwa Oświatowego przy ul. Senatorskiej 39 w Krakowie.
"Wśród Czytelników najpopularniejsze i najwyżej oceniane są te obiekty, które bardzo dobrze zakorzeniły się pejzażu architektonicznym." - napisał w imieniu pomysłodawców plebiscytu Redaktor Janusz Michalczak, konkludując:
"Mamy XXI wiek. Kraków, który należy do najchętniej odwiedzanych miast w świecie, słynie przede wszystkim z zabytków, urokliwych restauracji i znakomitej kuchni. Aby stał się miastem żywym, a nie funkcjonował jedynie jako urbanistyczna atrakcja rodem z wieków minionych, musi w swej tkance wypełniać się nowymi, atrakcyjnymi pod względem formy obiektami architektonicznymi o przeznaczeniu publicznym i komercyjnym.
Z konieczności rozwoju, który wykracza daleko poza standardowe formy, zdało sobie sprawę wiele znanych, historycznych europejskich miast. To właśnie niepowtarzalna uroda Krakowa, która stanowi efekt pracy wybitnych twórców doby średniowiecza, renesansu oraz późniejszych, którzy projektowali nowe budynki na przełomie XIX i XX stulecia, obliguje nas do realizacji nowych obiektów na miarę tych z przeszłości, ale realizowanych przy użyciu współczesnych materiałów i wyrażających najnowsze idee."

ROLAND GARROS 2009
6 czerwca 2009

Finał Otwartych Tenisowych Mistrzostw Francji. Paryż. Kort centralny im. Philippe-Chatrier.

WRIGHT PLUS 2009
16 maja 2009

Dyrektor firmy dr Rafał Barycz wziął udział w Wright Plus 2009, organizowanym przez Frank Lloyd Wright Preservation Trust. Corocznie Fundacja Franka Lloyda Wrighta organizuje dzień otwarty, w ramach którego udostępniane są zamieszkane i niedostępne na co dzień budynki zaprojektowane przez największego architekta Ameryki. Wizyta dr. Rafała Barycza w Illinois i Wisconsin obejmowała wybrane budynki Francisa Lloyda Wrighta w Oak Park i River Forest (Illinois), posiadłość Wrighta ze studiem projektowym i szkołą architektoniczną Taliesin w Spring Green w stanie Wisconsin, a ponadto ikoniczne budowle Ludwiga Miesa van der Rohe: kampus Illinois Institut of Technology, gmach Poczty Głównej oraz Federal Building w Chicago, Farnsworth House w Plano w Illinois. Gospodarzami wizyty dr. Rafała Barycza w Stanach Zjednoczonych byli nasi klienci Państwo Piotr i Sandra Eliaszowie.
Na wybranych fotografiach prezentowane są: Dom Artura Heurtleya w Oak Park (Frank Lloyd Wright, 1902) oraz Dom dr. Edith Farnsworth w Plano (Ludwig Mies van der Rohe, 1951).

NOWE BILLBOARDY NA NASZYCH BUDOWACH
11 maja 2009

Na prowadzonych przez nas budowach pojawiły się nowe billboardy. Wykonała je dla nas firma Fart S.C.

BUDYNEK BIUROWY ASCO SA
20 kwietnia 2009

Zaprojektowany w Biurze Architektonicznym Barycz i Saramowicz budynek biurowy ASCO S.A., położony w Krakowie, Pl. Bohaterów Getta/ ul. Kącik - został przekazany do użytkowania. Generalnym najemcą nieruchomości jest POLBANK EFG, ponadto w nowoczesnym gmachu siedzibę znalazły przedsiębiorstwa: Newmor, Hand-Prod, Richter-Med oraz międzynarodowy dom brokerski OSTC POLAND. Udana realizacja inwestycji jest zasługą wzorowej współpracy generalnego projektanta z inwestorem Spółką Akcyjną ASCO (gdzie szczególne wyrazy uznania należą się jej Prezesowi Panu Pawłowi Gutkowi oraz Przewodniczącemu Rady Nadzorczej Panu Jarosławowi Kubicy) i wykonawcami (Budowlana Spółka Inżynierska Libront i Sendor, Solartech). Elewacja budynku została wykonana z wykorzystaniem ceramicznych płyt elewacyjnych NBK Keramik, używanych wcześniej przez Renzo Piano w zabudowie Potsdamer Platz w Berlinie. Sesję fotograficzną gmachu zrealizował Pan Mikołaj Katus.

ŚWIĘTA WIELKIEJ NOCY
11 kwietnia 2009

NAJPIĘKNIEJSZA INWESTYCJA KRAKOWA 20-LECIA
8 kwietnia 2009

"Dziennik Polski", w numerze 83 (19 701) z 8 kwietnia 2009 r., ogłosił plebiscyt, w ramach którego Czytelnicy wybierają najpiękniejszą inwestycję Krakowa z lat 1989 - 2008.
"Czy współcześnie może być realizowana w Krakowie architektura wybitna, europejskiej, a nawet światowej klasy? Ostatnie lata dają taką nadzieję. W mieście powstają obiekty wykraczające poza dotychczasowe standardy, zarówno publiczne, jak i mieszkalne." - opisuje cel przyświecający organizatorom konkursu Redaktor Janusz Michalczak.
Na liście 20 obiektów wytypowanych przez Małopolską Okręgową Izbę Architektów oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP, znalazł się zaprojektowany w Biurze Architektonicznym Barycz i Saramowicz Nowy Gmach Zespołu Szkół Społecznych nr 6 Społecznego Towarzystwa Oświatowego przy ul. Senatorskiej 39 w Krakowie.
Kupony konkursowe będą ukazywały się na łamach "Dziennika Polskiego" do dnia 20 maja br., w poniedziałki, środy i czwartki. Wycinajcie kupony i głosujcie na najpiękniejszą inwestycję Krakowa 20-lecia!

NIEZŁA SZKOŁA
01 marca 2009

"Gdyby urządzić konkurs na najbrzydsze budynki użyteczności publicznej z czasów PRL, szkoły - zwłaszcza słynne tysiąclatki z epoki Gomułki - znalazłyby się zapewne w czołówce. Niestety, większość budynków, w których uczą się nasze dzieci, jest okropna. Ostatnio jednak coś zaczęło się w tej dziedzinie zmieniać. Powstało kilka szkół, których projektami możemy się pochwalić na świecie. W Zespole Szkół Społecznych nr 6 w Krakowie projektanci z Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz nie tylko stworzyli ładny budynek, kojarzący się z najlepszymi dokonaniami polskiego modernizmu, lecz także dali dzieciom do dyspozycji oszklone patio ze stołami tenisowymi i ławeczkami." - napisał Rafał Geremek w "Newsweek Polska", nr 9/ 2009 z 1 marca 2009 r., w artykule zatytułowanym "Niezła szkoła".

SIERRA NEVADA
14 lutego 2009

DAKAR
18 stycznia 2009

Naszemu Przyjacielowi i Znakomitemu Klientowi, Prezesowi Zarządu Gemini Holdings Panu Rafałowi Sonikowi, Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz składa najlepsze gratulacje w związku z osiągnięciem znakomitego III miejsca w Rajdzie Dakar 2009 Argentyna - Chile, w klasyfikacji quadów. Semper in Altum!

NOWY GMACH ZESPOŁU SZKÓŁ SPOŁECZNYCH STO NA PORTALU BRYŁA.PL
15 stycznia 2009

Portal architektoniczny Bryla.pl sporo miejsca poświęca w swym najnowszym wydaniu Nowemu Gmachowi Zespołu Szkół Społecznych nr 6 w Krakowie. Zbudowany przez Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz na krakowskim Salwatorze budynek został przedstawiony wśród tak wybitnych dzieł architektonicznych, jak kolorowe liceum w Gentofte projektu Soren Robert Lund czy zaprojektowanego przez 3XN Architects gmachu Orestad College w Kopenhadze. "Ten nowoczesny budynek powstał w ubiegłym roku i już wzbudził duże zainteresowanie krakowian." - piszą redaktorzy portalu. "Wydłużona forma budynku nawiązuje do linii pobliskiej rzeki Rudawy, a horyzontalną kompozycję dodatkowo podkreślają szare pasy na elewacji. Szkoła podzielona jest na strefy funkcjonalne. (...) Minie jeszcze sporo czasu, zanim wszystkie szkoły w Polsce będą spełniać podobne wymogi. Trzymamy kciuki za kolejne udane realizacje i projekty, o których z pewnością napiszemy!" - konkluduje portal architektoniczny Bryla.pl

KLASA PROJEKTOWA
01 stycznia 2009

Taki tytuł nosi prezentacja dokonań Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz na polu architektury mieszkaniowej, przedstawiona w styczniowym numerze wydawanego przez Edipresse Polska miesięcznika "Dom&Wnętrze". Autorem publikacji jest Red. Gabriela Wilczyńska, autorami fotografii prezentowanych budynków Panowie Wojciech Kryński i Bartosz Makowski: "Pedanteria. Konsekwencja. Staranność. To trzy cechy charakterystyczne każdego projektu krakowskiego Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz. Konsekwentnie wierni modernizmowi, który uważają za styl najlepszy i najbardziej przyjazny człowiekowi. Bo to właśnie człowiek - ich zdaniem - powinien być podmiotem architektury. A architektura - konsekwencją filozofii życia i przekonań jej autorów. Do tego założenia przekonują również swoich studentów. Tak samo ważne jak przestronność wnętrza są umiar formy oraz idealne wpisanie architektury w krajobraz. Zapomniany, niestety, zdaniem Barycza i Saramowicza, >związek człowieka z zielenią, naturą i niebem< to sprawa nie do przecenienia."