BOŻE NARODZENIE
24 GRUDNIA 2010

W KRAKOWSKIM SARPIE
3 GRUDNIA 2010

Do 7 grudnia br. w krakowskim SARPie można oglądać wystawę 12 najlepszych prac dyplomowych, wykonanych w historii Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Akademii Krakowskiej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Wśród nich - projekt Muzeum Węgla Kamiennego w Katowicach, zrealizowany w prowadzonej przez nas mistrzowskiej klasie projektowej. Jej autorem był jej prymus, a obecnie nasz asystent, Pan arch. Mateusz Wcisło. Miłośników architektury zapraszamy do siedziby i galerii Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, przy Pl. Szczepańskim 3.

KRAKÓW U PROGU XXI WIEKU
11 LISTOPADA 2010

"Kraków. Architektura i przestrzeń miasta u progu XXI wieku" to tytuł wydanego przez Kancelarię Prezydenta Miasta Krakowa pięknego albumu, prezentującego najważniejsze architektoniczne dokonania w mieście w mijającym dziesięcioleciu. W dziale poświęconym architekturze użyteczności publicznej znajdziemy zaprojektowany w Biurze Architektonicznym Barycza i Saramowicza Gmach Zespołu Szkół Społecznych przy ul. Senatorskiej w Krakowie, z kolei rozdział o architekturze obiektów komercyjnych przynosi prezentację zbudowanego przez nas budynku biurowego firmy ASCO SA. Redaktorem naukowym publikacji był Andrzej Wyżykowski. "Album pokazuje to, co do ponadtysiącletniego dziedzictwa Krakowa wniosło pokolenie współczesnych architektów. Pozwala nam przyjrzeć się najciekawszym realizacjom, wykorzystania i zagospodarowania miejsc, które stanowią o tożsamości królewskiego miasta. Pomaga odpowiedzieć na pytanie, jak zmienił się Kraków w ostatnich latach i dokąd zmierza w drodze ku nowoczesności." - napisał w przedmowie do publikacji Prezydent Krakowa Pan Jacek Majchrowski.

ŻYCIE W LUKSUSIE
25 PAŹDZIERNIKA 2010

Portal www.zyciewluksusie.pl "adresowany jest do grupy społecznej w kraju i za granicą, która jest zainteresowana wysokim poziomem życia. Ideą portalu jest bycie wiarygodnym wirtualnym przewodnikiem po luksusie, przedstawiającym Firmy oferujące dobra luksusowe dostępne w Polsce. Pełni funkcję promocji znanych polskich marek, poprzez zgromadzenie i skategoryzowanie poszczególnych branż oraz udostępnienie możliwości szybkiego i łatwego wyszukiwania produktu lub usługi. Propozycje skierowane są do tych, którzy chcą funkcjonować w luksusowych warunkach życia codziennego. Grupą docelową są ludzie posiadający aktualnie wysoki materialny poziom życia oraz rosnąca grupa osób zainteresowanych i dążących do takiego standardu."
W zakładce motoryzacyjnej portalu - Bentley i Aston Martin. Versace, D&G, LV, Kielman - to świat mody. Architektura - to Biuro Architektoniczne Barycza i Saramowicza. Zapraszamy do obejrzenia panelu.

SZKOŁA NA SALWATORZE
21 PAŹDZIERNIKA 2010

W latach 2004-2006 nasza firma architektoniczna zaprojektowała budynek szkoły podstawowej i gimnazjum Zespołu Szkół Społecznych Społecznego Towarzystwa Oświatowego na krakowskim Salwatorze. W kolejnych latach 2006-2010 wykonaliśmy projekt nadbudowy gmachu w pierwszym etapie, a jego rozbudowy o nowe skrzydło w drugim. Obecnie pierwszy etap tej nowej inwestycji został zasadniczo już ukończony. W międzyczasie zmienił się status prawny placówki. Dziś jest to Prywatna Szkoła Podstawowa i Prywatne Gimnazjum Salwator.
Gmach szkoły często gościł na czołówkach naszych mediów, stając się prędko jedną z ikon nowoczesnego Krakowa. Jesteśmy zaszczyceni, że portal architektoniczny bryła.pl postawił go pośród tak wybitnych dzieł architektonicznych, jak kolorowe liceum w Gentofte projektu Soren Robert Lund czy zaprojektowanego przez 3XN Architects gmachu Orestad College w Kopenhadze. Z kolei Newsweek Polska pisał przed rokiem, że to budynek "kojarzący się z najlepszymi dokonaniami polskiego modernizmu." Nowy Gmach Zespołu Szkół Społecznych był też finalistą plebiscytu "Dziennika Polskiego" na najpiękniejszą inwestycję Krakowa mijającego dwudziestolecia. Zdobi wydany przez Prezydenta Miasta Krakowa album o architektonicznych dokonaniach Krakowa w ostatnich latach.
Dziś budynek wraca na pierwsze strony prasy, ale tym razem nie z przyczyn architektonicznych. Można powiedzieć, że teraz stworzona przez nas architektura stanowi przestrzenne tło, scenograficzną ramę dla debaty społecznej.

DYPLOMY 2010
16 WRZEŚNIA 2010

Prezentujemy prace dyplomowe, wykonane w 2010 roku w mistrzowskiej klasie projektowej Barycza i Saramowicza, prowadzonej na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych Akademii Krakowskiej. Autorkami prac dyplomowych są: Pani architekt Karolina Broszkiewicz ("Centrum Innowacyjne Apple Macintosh przy Al. Kasztanowej w Krakowie"), Pani architekt Katarzyna Ćwięka (Fabryka Samochodów Leopard w Mielcu"), Pani architekt Krystyna Kielar ("Muzeum Gorzelnictwa w Łańcucie), Pani architekt Magdalena Klakla ("Muzeum Regionalne Towarzystwa Miłośników Piwnicznej w Piwnicznej-Zdroju przy Rynku"), Pani architekt Barbara Wilk ("Budynek wysoki w Krakowie. Dom studencki przy ul. Podchorążych")

.

PROJEKT ROKU 2010
20 SIERPNIA 2010

Po raz kolejny zaprojektowany przez Biuro Architektoniczne Barycza i Saramowicza  budynek znalazł się w finale plebiscytu miesięcznika "Dom&Wnętrze" na Projekt Roku 2010. To progresywny country-house, który budujemy teraz w Promnej nad Pilicą. Redakcja "D&W" tak pisze o misji konkursu: "chcemy w ten sposób promować nowe, ciekawe pomysły, inspirować do poszukiwań i udowadniać, że dobra architektura jest bardziej dostępna, niż się wydaje."
Aby wziąć udział w konkursie, należy do 30 września 2010 roku wysłać SMS pod numer 73012, w treści wpisując DOM.4
Koszt SMS-a to 3,66 zł z VAT. Można wysłać wiele głosów. Wszyscy uczestnicy plebiscytu mogą wygrać meble Riviera Maison ufundowane przez firmę House&More. Do wygrania m.in. fotel Club 67 La Dolce Vita Love Seat oraz stolik szklany Soho Coffee Table.Wyniki plebiscytu zostaną opublikowane w listopadowym numerze miesięcznika. Wysyłajcie SMS-yi głosujcie na Projekt Roku 2010!

VAL DI CEMBRA
8 CZERWCA 2010

ŚWIĘTA WIELKIEJ NOCY
4 KWIETNIA 2010

W NAJNOWSZYM NEWSWEEKU: WILLA Z BETONU LICOWEGO
15 MARCA 2010

Budowana według projektu Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz w Izabelinie przy ul. Langiewicza, willa z betonu licowego ilustruje artykuł poświęcony nurtowi dyskrecji w architekturze, pióra Panów Michała Zaczyńskiego i Rafała Geremka, który przynosi najnowszy numer tygodnika opinii "Newsweek Polska" (12/ 2010). Znalazła się tam pośród tak futurystycznych projektów, jak dom C-2 w Yamamoshi (Japonia, proj. Curiosity, 2006) i willa w Vals (Szwajcaria, proj. SeARCH i Christian Müller Architects, 2008). "Domy twierdze nie są po to, by się w nich chować, tylko po to, by się dzięki nim naprawdę pokazać" - stawiają śmiałą tezę autorzy artykułu. Zgadzamy się z nimi?

MISJA: DOBRA ARCHITEKTURA
20 LUTEGO 2010

W tych lapidarnych słowach miesięcznik "Dom&Wnętrze" w najnowszym, marcowym numerze podsumowuje naszą produkcję architektoniczną w zakresie architektury użyteczności publicznej, pisząc dalej: "Biuro Projektów Rafała Barycza i Pawła Saramowicza ma swoją renomę. Budynki tej firmy projektowej cieszą się opinią gruntownie przemyślanych, o mocnej podbudowie intelektualnej." Kwintesencja!

W HARMONII Z NATURĄ
15 LUTEGO 2010

Najnowszy numer wydawanego przez Edipresse Polska miesięcznika "Dom&Wnętrze" (nr 3/ 2010) przedstawia country-house, który Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz ma przyjemność budować w Promnej nad Pilicą. "To architektura szeptana. Taka - której nie widać" - pisze Pani Redaktor Agnieszka Gruszczyńska-Hyc. Niebawem w kioskach!

URATUJMY PIJALNIĘ W KRYNICY-ZDROJU
10 LUTEGO 2010

W 1998 roku miesięcznik "Architektura-Murator" publikował cykl, w którym znani polscy architekci przedstawiali swoje ulubione budynki. Gdy poproszono mnie o wypowiedź - napisałem o Pijalni w Krynicy-Zdroju.
Pisałem m. in. tak: "Zaprojektowana przez Stanisława Spyta i Zbigniewa Mikołajewskiego, wybudowana w początku lat siedemdziesiątych Nowa Pijalnia Wód Mineralnych w Krynicy urzeka modernistyczną prostotą, powściągliwością i urodą - dobrymi proporcjami, właściwie pojętą monumentalnością.
Pijalnia nie jest zamkniętym introwertycznym budynkiem - lecz zadaszoną promenadą. Ilekroć na niego patrzę, odczuwam estetyczną i patriotyczną satysfakcję, że nawet w ciężkich czasach mogą powstawać dzieła architektury odpowiadające uniwersalnemu poczuciu ładu przestrzennego. Tym, co najbardziej przekonuje w budynku pijalni, jest jej ażurowość i przezroczystość, integracja pejzażu kulturowego z naturalnym. Wnętrze o charakterze spacerowym.
Kolejne pokolenia kuracjuszy, odwiedzających uzdrowisko, doceniają walory tej budowli, po prostu dlatego, że ludzie czują się w niej dobrze.” (Barycz Rafał, "Mój ulubiony budynek. Ażurowa pijalnia", Architektura-Murator, nr 11/ 1998)
Niestety, życie dopisuje do historii tego pięknego budynku nowy, tragiczny rozdział. Otóż - władze uzdrowiska postanowiły go zburzyć.
Nie możemy do tego dopuścić! Zniszczenie tego wybitnego dzieła sztuki architektonicznej o ponadczasowej wartości artystycznej, przedmiotu narodowej dumy Polaków - byłoby aktem nieprawdopodobnego barbarzyństwa kulturowego.
Zainicjujmy ruch społeczny w celu ocalenia Pijalni. Wszystkich Państwa, którzy nas wspierają, prosimy o przesłanie wiadomości na adres poczty elektronicznej: uratujmypijalnie@barycz-saramowicz.pl

ABC DOBREGO DOMU
31 STYCZNIA 2010

Agora SA wydała poradnik - jak zaplanować i urządzić dom, aby był funkcjonalny i ładny - pt. "ABC Dobrego Domu". Jego okładkę zdobi willa mieszkalna, wzniesiona w latach 2002-2006 w Bolechowicach k. Krakowa według projektu Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz.