BOŻE NARODZENIE I NOWY ROK
24 GRUDNIA 2012

Naszym Drogim Przyjaciołom, Klientom, Współpracownikom i Kooperantom składamy najlepsze modernistyczne życzenia błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia i udanego Nowego Roku 2013 -Rafał Barycz, Paweł Saramowicz, wraz z zespołem Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz. Wraz z życzeniami przesyłamy Wam Szopkę Krakowską a'la Farnsworth House.

Christmass Greetings and best wishes for the New Year 2013!

MAŁOPOLSKA PEŁNA JEST MODERNISTYCZNYCH SKARBÓW
10 GRUDNIA 2012

"Małopolska pełna jest modernistycznych skarbów" - to tytuł wywiadu z dr. Rafałem Baryczem, który drukuje w swym najnowszym wydaniu dwutygodnik "Krakowski Rynek Nieruchomości" (nr 23/ 2012). Oto niektóre fragmenty:

"Architektura nie może być pastiszem, kopią ani historyczną podróbką; każde pokolenie musi dodawać nowe wartości architektoniczne, bo tylko w ten sposób kultura się rozwija. Nie mam  wątpliwości, że powstająca architektura powinna być bardzo nowoczesna, jednak musi się wpisywać w kontekst urbanistyczny, poprzez odpowiednią skalę, wysokość, wskaźnik powierzchni zabudowy. Nie ma problemu nowoczesna czy nienowoczesna, kierunek ku nowoczesności jest oczywisty. Architektura może być albo dobra, albo zła."

KAMIENICA XXI WIEKU
03 GRUDNIA 2012

"Kamienicą XXI wieku" nazywa redakcja miesięcznika "Architektura-Murator" (w numerze 12/ 2012) projekt "nowoczesnego apartamentowca wkomponowanego w łagodne zbocze krakowskiego Wzgórza Krzemionek, a zarazem nawiązującego formą do zabytkowego otoczenia", który nasza firma architektoniczna planuje dla Spółki Akcyjnej ASCO.
"Obiekt powstaje w obszarze objętym ścisłą ochroną konserwatorską i wypełni brakującą przestrzeń w pierzei ul. Zamoyskiego, będącej historyczną osią krakowskiego Podgórza. (...) Na elewacjach i połaciach dachowych zastosowano przesuwne brise-soleil. Budynek składać się będzie z dwóch segmentów: czterokondygnacyjnej bryły od frontu, odpowiadającej skalą sąsiedniej zabudowie, oraz wyższego o piętro równoległego skrzydła w głębi działki. Na górze znajdą się penthausy z tarasami, z których roztaczać się będzie widok na Wawel."

NOWOCZESNE OBIEKTY W ZGODZIE Z KRAJOBRAZEM KULTUROWYM
12 LISTOPADA 2012

"Podążanie za nowoczesnością nie może odbywać się w oderwaniu od kulturowego krajobrazu danego regionu. Powinno tworzyć z nim harmonijną całość. Dlatego wszelkie dążenia do tego celu są mocno promowane i doceniane. W Małopolsce jedną z okazji do wyróżnienia inwestycji, które służą tworzeniu spójnego obrazu architektonicznego regionu, jest przyznawana co dwa lata Nagroda Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza." - przeczytamy w dwutygodniku "Krakowski Rynek Nieruchomości" (nr 21/ 2012), który w artykule pt. "Nowoczesne obiekty w zgodzie z kulturowym krajobrazem Małopolski" informuje o uhonorowaniu nagrodą Biura Architektonicznego Barycza i Saramowicza.

KAMIENNA REZYDENCJA W KONSTANCINIE
5 LISTOPADA 2012

W najnowszym dwumiesięczniku Stowarzyszenia Architektów Polskich "ARCH" (nr 14/ 2012) znajdziemy prezentację Kamiennej Rezydencji, wzniesionej według projektu Barycza i Saramowicza w Konstancinie przy ul. Środkowej/ Sułkowskiego, a reprezentującej polską architekturą na międzynarodowej wystawie V4 Family Houses. "VI edycja przeglądu najciekawszych domów jednorodzinnych krajów Grupy Wyszehradzkiej rozpoczęła się na początku października w Budapeszcie. Wystawa ma charakter objazdowy, będzie ją zatem można oglądać w grudniu w Pradze, w lutym przyszłego roku w Bratysławie oraz od 8 do 28 stycznia w Krakowie."

UTWÓRZMY SZLAK ARCHITEKTURY MODERNISTYCZNEJ W MAŁOPOLSCE
18 PAŹDZIERNIKA 2012

Podczas uroczystości wręczenia Nagrody Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza, Dyrektor naszej firmy architektonicznej dr Rafał Barycz wystąpił z inicjatywą utworzenia w Małopolsce "Szlaku Architektury Modernistycznej".
Poniżej przedstawiamy fragmenty wystąpienia dr. Rafała Barycza:
"Jak napisaliśmy w opisie nagrodzonego dzisiaj budynku, Szlak Architektury Drewnianej to jedno z tych przedsięwzięć, które nam się w Małopolsce najbardziej udały. Jest znakiem firmowym Małopolski. Przyciąga do nas rzesze miłośników architektury z całego świata. Podstawowym zadaniem, które stoi dziś przed nami, jest pokazanie społeczeństwu, czym jest architektura. To misja edukacji architektonicznej, która podniesie jakość przestrzeni w Małopolsce.
Stąd, idąc tym tropem, pragnę niniejszym wystąpić z inicjatywą stworzenia w województwie małopolskim Szlaku Architektury Modernistycznej. Mogłyby się na nim znaleźć budowle z trzech niejako architektonicznych segmentów.
Po pierwsze, budynki najnowsze, a więc te, które od roku 2003 zostały uhonorowane Nagrodą Architektoniczną Województwa Małopolskiego imienia Stanisława Witkiewicza.
Drugi segment powinny wypełnić wybitne dzieła modernistycznej sztuki architektonicznej doby dwudziestolecia międzywojennego, związane z nazwiskami takich twórców, jak m.in. Bohdan Pniewski, Fryderyk Tadanier, Władysław Minkiewicz, Adolf Szyszko-Bohusz, Józef Bagieński. To budynki-ikony, znajdujące się w każdym podręczniku projektowania architektonicznego.
Wreszcie trzecia grupa to gmachy wzniesione w okresie powojennym, w czasach, gdy nie byliśmy w pełni niepodległym państwem, a mimo to powstawały wielkie budowle. Wśród nich dwa wymagają tutaj wspomnienia, bo paradoksalnie, dziś ich istnienie w oryginalnym kształcie jest zagrożone. To Hotel Cracovia w Krakowie oraz Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju.
Tworząc Szlak Architektury Modernistycznej, powtórzymy w Małopolsce tak zwany efekt Bilbao, a wcześniej osiągnięcia szkoły grazkiej. Z tą wszakże różnicą, że w największym mieście Kraju Basków musiano zbudować niezwykły budynek, który zogniskował uwagę międzynarodowej publiczności, podczas gdy Małopolska pełna jest modernistycznych skarbów, którym należy się tylko odpowiednie wyeksponowanie."

UROCZYSTOŚĆ WRĘCZENIA NAGRODY WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO
15 PAŹDZIERNIKA 2012

Podczas ceremonii, która odbyła się w dniu 15 października 2012 roku w Sali Kameralnej Akademii Muzycznej w Krakowie, założyciele Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz oraz Inwestor, Pan Krzysztof Kwaśny, odebrali z rąk władz województwa małopolskiego Nagrodę im. Stanisława Witkiewicza. "Projekt willi z betonu architektonicznego i dranicy cedrowej w Libertowie przy ul. Jabłoniowej został nagrodzony za twórcze poszukiwanie współczesnej formy architektury domu mieszkalnego z próbą nawiązania do reprezentatywnych cech zabudowy regionalnej." Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości.

KATALOG KONKURSU O NAGRODĘ IM. STANISŁAWA WITKIEWICZA
12 PAŹDZIERNIKA 2012

Nagrodzie Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza towarzyszy katalog, wydany nakładem Urzędu Marszałkowskiego. "Już od dekady Województwo Małopolskie intensywnie wspiera rozwój dobrej architektury - takiej, która współtworzy harmonijną przestrzeń publiczną, uwzględnia uwarunkowania dziedzictwa kulturowego i wymogi otoczenia oraz stanowi źródło inspiracji do wykreowania kolejnych autonomicznych rezalizacji. Już po raz szósty przyznajemy Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza. Zarząd Województwa Małopolskiego, po uwzględnieniu rekomendacji Sądu konkursowego, zdecydował, które realizacje otrzymają to zaszczytne wyróżnienie. Ogromną satysfakcję przyniosło nam nagrodzenie tak niepowtarzalnych obiektów, jak Willi z betonu architektonicznego i dranicy cedrowej w Libertowie, kreatywnie nawiązującej do reprezentatywnych cech zabudowy regionalnej" - napisał we wstępie do katalogu Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa.

ZAPROSZENIE NA UROCZYSTOŚĆ WRĘCZENIA NAGRODY IM. STANISŁAWA WITKIEWICZA
05 PAŹDZIERNIKA 2012

Zarząd Województwa Małopolskiego zaprasza na uroczystość wręczenia Nagrody im. Stanisława Witkiewicza za najlepsze, współczesne realizacje architektoniczne sprzyjające ochronie i kształtowaniu krajobrazu kulturowego Małopolski oraz wernisaż wystawy pokonkursowej.
Uroczystość odbędzie się w dniu 15 października 2012 roku o godz. 15.00 w Sali Kameralnej Akademii Muzycznej przy ul. św. Tomasza 43 w Krakowie. Wystawa pokonkursowa prezentowana będzie od 16 do 29 października 2012 roku, w Galerii SARP przy pl. Szczepańskim 6 w Krakowie.
Laureatem Nagrody Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza jest Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz, za budynek willi z betonu architektonicznego i dranicy cedrowej, wzniesiony w Libertowie przy ul. Jabłoniowej, inwestycji Pana Krzysztofa Kwaśnego.

WERNISAŻ WYSTAWY V4 FAMILY HOUSES 2012
01 PAŹDZIERNIKA 2012

W siedzibie Węgierskiego Stowarzyszenia Architektów MÉSZ odbył się wernisaż międzynarodowej wystawy V4 Family Houses, będącej podsumowaniem dorobku mieszkaniowego architektury w Europie Centralnej. Harmonogram ekspozycji jest następujący:

Budapeszt/ MÉSZ Székház, Ötpacsirta utca 2/ 1-15.10.2012

Praga/ Obec Architektu ABF Fondation, Václavské náměstí 31/ 1-15.12.2012

Kraków/ SARP, Plac Szczepański 6/ 8-28.01.2013

Bratysława/ SAS Gallery of Architecture, Panska 15/ 01-15.02.2013

Reprezentantem polskiej architektury na wystawie jest Biuro Architektoniczne Barycza i Saramowicza, z budynkiem kamiennej rezydencji w Konstancinie przy ul. Środkowej (róg Sułkowskiego), inwestycji Pana Michała Sołowowa.

WILLA KRAKOWIAKÓW ZACHODNICH
21 WRZEŚNIA 2012

Willa Krakowiaków Zachodnich to najnowszy projekt, który realizujemy w Zabierzowie k. Krakowa, w rejonie osiedla Sarni Stok i Uroczyska Podgołogórze. Forma architektoniczna jest współczesną interpretacją budownictwa ludowego Krakowiaków Zachodnich, mieszkających na zachód od Krakowa po obu stronach Wisły, wśród których Oskar Kolberg wyróżnił Krakowiaków właściwych, zamieszkujących tereny po Pieskową Skałę, Krzeszowice i Alwernię. Jako podstawowe cechy architektury w tym regionie są wyróżniane: konstrukcje zrębowe, ściany z zewnątrz myte, szpary bielone wapnem, dach dwuspadowy lub czterospadowy kryty strzechą. Podążając tym architektonicznym śladem, zaprojektowano budynek z dwuspadowym dachem pokrytym strzechą trzcinową. Ściany budynku, wykonane w technologii betonu architektonicznego, są duchem drewnianych chat, bo w betonie licowym odbity jest rysunek deskowania szalunku, a jasny kolor betonu jest reminiscencją wapiennych wypełnień drewnianych bali. Stąd też wzięła się nazwa budynku.

KAMIENICA DOCHODOWA ZAMOYSKIEGO 44
14 WRZEŚNIA 2012

Kamienica dochodowa to wielorodzinny budynek wielomieszkaniowy, który Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz projektuje dla Spółki Akcyjnej ASCO. Elegancki apartamentowiec zlokalizowany jest przy ul. Zamoyskiego 44, będącej historyczną osią krakowskiego Podgórza. Teren podlega ścisłej ochronie konserwatorskiej. Zespół mieszkaniowy złożony jest z dwóch segmentów: frontowy wypełnia brakującą przestrzeń w pierzei ulicy, podczas gdy ogrodowa oficyna wspina się ku górującemu nad miastem Wzgórzu Krzemionek. Zastosowany układ funkcjonalno-komunikacyjny typu galeriowego wyznacza przestrzeń wewnętrznego dziedzińca. Budynek ma niesłychanie atrakcyjną lokalizację, a to na rynku nieruchomości rzecz o znaczeniu fundamentalnym. Został skrojony w taki sposób, by z wyższych kondygnacji roztaczał się wspaniały widok na Stare Miasto i Wzgórze Wawelskie. Stąd mieszkania są jasne, przestronne i przestrzenne, wszystkie zaopatrzone w całoszklane porte-fenetry i weneckie okna wysokości pełnej kondygnacji. W budynku znajdują się apartamenty o umiarkowanych metrażach, niektóre typu kawalerskiego. Na ostatnich kondygnacjach zaprojektowano innowacyjne penthausy z tarasami, o linearnym wizerunku. W parterze znajdą się lokale użytkowe o butikowym charakterze. Wertykalna kompozycja budynku bazuje na trójpodziale. Ma cokół, rozwinięcie i cofniętą część wieńczącą. Ma przypominać o rozwiązaniach architektonicznych z czasów heroicznego modernizmu, znanych na przykład z twórczości Juliusza Żórawskiego. Jest to powrót do tradycji przedwojennej szykownej krakowskiej kamienicy mieszczańskiej. Stąd i jego nazwa. Rewolucyjny pomysł na architekturę gmachu konstytuuje homogeniczne zastosowanie brise-soleil, które tworzą jednolitą powłokę kamienicy, zarówno w wymiarze elewacji, jak i dwuspadowych dachów. Prototypowe brise-soleil dzięki specjalnym mechanizmom jezdnym będą się poruszać, i to w dwóch płaszczyznach, co zapewni budynkowi obecność w czasoprzestrzeni, a elewacji permanentnie zmienny rysunek. Zakończenie realizacji jest planowane na rok 2014.

ŻYCIE W ARCHITEKTURZE
07 WRZEŚNIA 2012

Redakcja miesięcznika "Architektura" organizuje ogólnopolski konkurs "Życie w Architekturze 2000-2012", którego celem jest "promocja najlepszych osiągnięć w dziedzinie architektury w Polsce oraz wzrost społecznego zainteresowania jej rolą." Honorowy patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej. Miło nam donieść, że do udziału w konkursie zostały zgłoszone wybrane budynki projektu Biura Architektonicznego Barycza i Saramowicza, a to m. in.: Zespół Szkół Społecznych nr VI Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Krakowie przy ul. Senatorskiej, Willa z betonu licowego i dranicy cedrowej w Libertowie przy ul. Jabłoniowej, Kamienna rezydencja w Konstancinie przy ul. Środkowej/ Sułkowskiego, Willa Jurajska w Bolechowicach k. Krakowa, Biurowiec Spółki Akcyjnej ASCO przy ul. Kącik w Krakowie, Willa w krajobrazie naturalnym w Niepołomicach.

NAGRODA ARCHITEKTONICZNA GAZETY WYBORCZEJ
31 SIERPNIA 2012

Willa z betonu licowego i dranicy cedrowej, zaprojektowana w Biurze Architektonicznym Barycza i Saramowicza i zbudowana w Libertowie k. Krakowa, została uhonorowana nominacją do Nagrody Architektonicznej "Gazety Wyborczej" w Krakowie. Znalazła się tym samym pośród 7 budowli i zjawisk architektonicznych współczesnego Krakowa, nominowanych do nagrody (obok m.in. rewitalizacji Ogrodów Królowej Bony na Wawelu i utworzenia Parku Kulturowego Stare Miasto). W opublikowanym z tej okazji na łamach "Gazety" artykule, w nr 203.7627 z 31 sierpnia 2012 r., Pan Redaktor Dawid Hajok tak m.in. pisze o budynku: "zaprojektowany przez krakowskie Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz obiekt, to udana próba stworzenia współczesnej formy, niepozbawionej jednak regionalnych tradycji budowlanych. (...) Na uwagę zasługują zastosowane współczesne materiały, jak beton architektoniczny i dranica cedrowa, nadające budynkowi indywidualny charakter."
Nominacja do nagrody "Gazety Wyborczej" to kolejny honor, który spotyka niezwykły gmach, zbudowany w Krakowie-Libertowie, inwestycji Pana Krzysztofa Kwaśnego. Wcześniej, przypomnijmy, został on już nagrodzony Nagrodą "Projekt Roku" miesięcznika "Dom i Wnętrze", a ostatnio Nagrodą Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza, której wręczenie odbędzie się w dniu 15 października br.

V4 FAMILY HOUSES EDYCJA 2012
16 SIERPNIA 2012

Podobnie jak w roku ubiegłym, budynek zaprojektowany w Biurze Architektonicznym Barycza i Saramowicza będzie reprezentował nasz kraj na międzynarodowej wystawie V4 Family Houses. To Kamienna Rezydencja w Konstancinie, zbudowana przy ul. Środkowej/ Sułkowskiego. Naszym klientem, inwestorem gmachu był znany przedsiębiorca i sportowiec - kierowca rajdowy, Pan Michał Sołowow. Międzynarodowa wystawa V4 Family Houses jest prezentacją najlepszych willi mieszkalnych z krajów grupy wyszehradzkiej. Budynek został wybrany do reprezentowania naszego kraju przez Zarząd Główny SARP. Obecna edycja odbywa się już po raz szósty. Wernisaż wystawy, którą organizuje Węgierskie Stowarzyszenie Architektów (Magyar Építőművészek Szövetsége), odbędzie się w październiku br. w Budapeszcie. Ekspozycja zostanie pokazana również w Krakowie (w styczniu 2013 r.).

CO SIĘ PROJEKTUJE: SZKOŁA SYNTEZY
01 SIERPNIA 2012

"Co się projektuje" to nowa rubryka w miesięczniku "Architektura", gdzie przedstawiane są wybrane bieżące projekty czołowych polskich biur architektonicznych. W numerze 8 (215)/ 2012 pokazywany jest kolejny etap budowy Prywatnej Szkoły Podstawowej "Salwator" przy ul. Senatorskiej na Zwierzyńcu w Krakowie, którą mamy zaszczyt wznosić wraz z naszym inwestorem Spółką Akcyjną ASCO. Tytuł artykułu: "Szkoła syntezy". Z komentarza redakcyjnego: "Po zaledwie 6 latach od oddania do użytku prywatna szkoła na krakowskim Salwatorze wymaga rozbudowy. Projekt przygotowali autorzy oryginalnej koncepcji - Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz. Budynek stanął w 2006 roku przy ul. Senatorskiej. Pomieszczenia lekcyjne dla uczniów podstawówki i gimnazjum oraz nowoczesna sala gimnastyczna zajęły w sumie 1500 m2 powierzchni użytkowej, szybko okazało się jednak, że to za mało. Właściciel, firma ASCO S.A., zdecydował o powiększeniu obiektu, w którym w przyszłości planuje otworzyć także liceum ogólnokształcące. Projekt biura Barycz i Saramowicz zakłada nadbudowę szkoły i wzniesienie obok nowego skrzydła, w którym zaplanowano pływalnię z niezbędnym zapleczem oraz duże audytorium dla uczniów. Porośnięty pnączami budynek, położony na styku Rudawy z Salwatorem i Zwierzyńcem, z ich modernistyczną architekturą, stanowić ma syntezę krajobrazu kulturowego z naturalnym. Oparciem dla zieleni mają być nowoczesne lizeny z cięgien stalowych. Nowa część obłożona zostanie okładziną z wysokoprzetworzonego drewna marki Prodema."

SZTUKA ARCHITEKTURY: REGIONALNIE W MAŁOPOLSCE
25 LIPCA 2012

"Współczesna architektura coraz częściej sięga po inspiracje bogactwem kulturowym regionu, w jakim powstaje. Nie rezygnując z nowoczesnego języka formalnego i osiągnięć technologicznych, ma na uwadze ochronę lokalnego krajobrazu i jego odpowiedzialne kształtowanie. Za takie podejście do projektowania władze województwa małopolskiego przyznają architektom i inwestorom Nagrodę im. Stanisława Witkiewicza" - pisze portal architektoniczny "Sztuka Architektury", informując w artykule zatytułowanym "Regionalnie w Małopolsce" o przyznaniu nagrody za rok 2012.

WITKIEWICZ.WROTA MALOPOLSKI.PL
18 LIPCA 2012

O uhonorowaniu Biura Architektonicznego Barycza i Saramowicza Nagrodą Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza przeczytamy na portalu województwa małopolskiego, pod adresem http://witkiewicz.wrotamalopolski.pl

NAJLEPSZA ARCHITEKTURA REGIONALNA
11 LIPCA 2012

"Dziennik Polski" (nr 160/ 20 692 z 11 lipca 2012 r.) w artykule pt. "Najlepsza architektura regionalna" relacjonuje przyznanie Nagrody Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza. "Nagroda stanowi ważny wkład w rozwój architektury i daje szerokie spojrzenie na jakość realizowanego w naszym regionie budownictwa. Jest próbą zwrócenia uwagi na ważny aspekt, jakim jest tworzenie spójnego obrazu architektonicznego regionu." - pisze Janusz Michalczak. "Awangardowy charakter prezentuje projekt Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz, który otrzymał nagrodę w kategorii architektury mieszkaniowej", po czym cytuje wypowiedź Rafała Barycza: "współczesna polska architektura powinna być supernowoczesna, lecz nie może być kalką stylu międzynarodowego. Mamy bowiem własne rozwiązania i bardzo bogate korzenie, z których powinniśmy czerpać."

NAGRODA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO IM. STANISŁAWA WITKIEWICZA
05 LIPCA 2012

Zarząd Województwa Małopolskiego na podstawie uchwały Nr 716/12 z dnia 26 czerwca 2012 r. postanowił uhonorować Nagrodą im. Stanisława Witkiewicza za najlepsze, współczesne realizacje architektoniczne sprzyjające ochronie i kształtowaniu krajobrazu kulturowego Małopolski w kategorii architektury mieszkaniowej willę z betonu architektonicznego i dranicy cedrowej w Libertowie, projektu Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz, inwestycji Pana Krzysztofa Kwaśnego. Obiekt nagrodzono za "twórcze poszukiwanie współczesnej formy architektury domu mieszkalnego, z próbą nawiązania do reprezentatywnych cech zabudowy regionalnej."
Inicjatorem i organizatorem Nagrody im. Stanisława Witkiewicza jest Województwo Małopolskie. Nagroda jest przyznawana raz na dwa lata. Oczekiwanym efektem przyznawania, poprzedzonej konkursem, Nagrody Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza, jest wzrost poziomu zainteresowania ochroną krajobrazu kulturowego Małopolski w projektowaniu i realizacji architektury mieszkalnej i użyteczności publicznej. "Ustanowienie Nagrody pozwala na aktywny udział Samorządu Województwa Małopolskiego w kreowaniu dobrych rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych w regionie."

Wręczenie nagrody odbędzie się w dniu 15 października w Krakowie.

PAŁAC HONIGMANA XXI
06 CZERWCA 2012

Przedstawiamy wybrane projekty kursowe, wykonane w semestrze letnim 2012 przez adeptów Mistrzowskiej Klasy Projektowej Barycza i Saramowicza. Celem opracowania było stworzenie postępowego, innowacyjnego nowego skrzydła budynku zabytkowego Pałacu Honigmana. Budynek znajduje się w Kielcach, przy ul. Kościuszki 6. Jest własnością Spółki Akcyjnej "Domed", wieloletniego kluczowego klienta Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz.
Pałac wybudowany został ok. 1876 roku, prawdopodobnie według projektu F. K. Kowalskiego, przez Jana Honigmana (właściciela hotelu, delikatesów i składu win w budynku dawnego Wójtostwa przy Rynku w Kielcach). Budynek jest wpisany do rejestru zabytków i podlega ochronie prawnej. Sugerowaną funkcją projektowanego obiektu był elegancki dom towarowy lub budynek dochodowy z pomieszczeniami biurowymi, usługowymi bądź handlowymi na wynajem. Wskazana była wszelaka innowacyjność Studentów w formułowaniu programu użytkowego gmachu. Stąd powstały interesujące projekty, m. in.: wzorowanej na programie dolnoaustriackiego Loisium enoteki, autorskiej galerii biżuterii, domu towarowego Ralpha Laurena. Położyliśmy nacisk, by nowoprojektowany obiekt był nacechowany szacunkiem dla osiągnięć ubiegłych pokoleń. Zapraszamy do zapoznania się z wizjami artystycznymi budynku.

DYPLOMY MAGISTERSKIE
01 CZERWCA 2012

"Centrum edukacyjno-sportowe dla dzieci i młodzieży w Krakowie przy Al. Ferdynanda Focha" oraz "Kamienica Dochodowa przy ul. Zamoyskiego" - to tematy dyplomowych prac magisterskich, obronionych przez dyplomantów Mistrzowskiej Klasy Projektowej Rafała Barycza i Pawła Saramowicza. Przedmiotem opracowań były miejsca kluczowe z punktu widzenia urbanistyki nowoczesnego Krakowa: czekająca na ukończenie pierzeja Błoń krakowskich oraz niezabudowana nieruchomość w sercu Podgórza.

NAZEWNICTWO ARCHITEKTONICZNE
31 MAJA 2012

Nazwom budynków poświęcony był reportaż w Programie Trzecim Polskiego Radia, autorstwa Pana Damiana Kwieka, wyemitowany w Audycji "Zapraszamy do Trójki" w dniu 31 maja 2012 r., o godz. 16:24:13. Poproszony o wypowiedź dr Rafał Barycz, powiedział m. in. " Nazwa budynku winna być funkcją inteligencji i pomysłowości. Rzecz jest w gestii inwestora, wszelako odpowiedzialny architekt powinien dbać o to, jak jego budynek zostanie nazwany. (...) Sugerowałbym powrót do dobrej spuścizny międzywojennej. Należałoby odwołać się do rodzimej tradycji, lecz interpretując ją w nowoczesny sposób." Posłuchajmy.

POSZUKIWACZE UKRYTEGO PIĘKNA
23 MAJA 2012

To o nas. Miesięcznik "Świat Rezydencji Wnętrz & Ogrodów", w nr 6 (33)/ 2012, publikuje monograficzny artykuł na jubileusz naszej pracy architektonicznej. "Piękno jest kształtem celowości - brzmi credo krakowskich architektów Rafała Barycza i Pawła Saramowicza. Swoim klientom przekazują cenne prawdy o sztuce, którą pokochali. Na ich potwierdzenie dostarczają wielu ważnych przykładów. Misja edukacyjna to w ich odczuciu zadanie, którego musi się podjąć każdy architekt, jeśli w odpowiedzialny sposób traktuje swój zawód." - pisze Pani Anna Lewczuk w publikacji o tytule "Poszukiwacze ukrytego piękna", z cyklu "To budujące". Zwróćmy jeszcze uwagę na ważną konkluzję: "Niezmienne zapotrzebowanie polskich inwestorów na architekturę wysokiej próby świadczy o tym, że najambitniejsza część społeczeństwa stawia sobie wysokie cele i nie zadowala się półśrodkami. To dzięki spotkaniom wybitnych architektów z koneserami tej sztuki budynki mieszkalne i komercyjne służą użytkownikom w sposób przemyślany, a poziom przestrzenny naszego kraju jest z roku na rok coraz wyższy."

BIUROWIEC ASCO W KRAKOWIE. ELEGANCJA I FUNKCJONALNOŚĆ
19 MAJA 2012

"Biurowiec ASCO projektu Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz łączy w sobie elegancję, styl i funkcjonalność. Nowoczesny biurowiec znakomicie wpisuje się w tkankę architektoniczną Krakowa." - czytamy na portalu architektonicznym "Archirama", prowadzonym przez redakcję miesięcznika "Architektura". Autorem prezentacji, zatytułowanej "Biurowiec ASCO w Krakowie. Elegancja i funkcjonalność", jest Tomasz Wojciechowski.

MIMETYCZNIE NA MAZOWSZU
03 MAJA 2012

Country house w Promnej nad Pilicą został właśnie opublikowany w miesięczniku "Architektura" w nr 5 (212)/ 2012, w dziale "Co się projektuje", gdzie przedstawiane są wybrane bieżące projekty polskich biur architektonicznych. Tytuł artykułu: "Mimetycznie na Mazowszu". Z komentarza redakcyjnego: "Dom wkomponowany w zbocze, z którego roztacza się widok na dolinę Pilicy, to projekt Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz. Obiekt powstaje w malowniczej okolicy Lasów Spalskich. Architektom zależało więc, aby w jak największym stopniu wykorzystać atuty lokalizacji. Usytuowany na zboczu, będzie częściowo przykryty ziemią. Stropodach nad skrzydłami bocznymi zaplanowano jako zielone tarasy. Aby jeszcze bardziej upodobnić go do otoczenia, wykorzystano naturalne materiały. Oprócz kamienia i drewna, na elewacjach znajdzie się strzecha. Dostęp światła regulować będą okiennice, które pozwolą też na pełne zamknięcie obiektu."

ŚWIĘTA WIELKIEJ NOCY
08 KWIETNIA 2012

Naszym Drogim Przyjaciołom, Klientom, Współpracownikom i Kooperantom najlepsze życzenia błogosławionych Świąt Wielkiej Nocy składają Rafał Barycz, Paweł Saramowicz, wraz z zespołem Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz. Happy Easter!

ŚRW&O: SZTUKA PROSTOTY
24 LUTEGO 2012

"Każdy koneser piękna wie, że warto zatrzymać się przy tym budynku na dłuższą chwilę. Bo cóż więcej może przekonująco świadczyć o tym, że znaleźliśmy się w prestiżowym miejscu, jak nie wyrafinowana i dopracowana w najmniejszym szczególe architektura." - tak zaczyna się prezentacja  willi mieszkalnej, którą Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz miało zaszczyt zrealizować w Krakowie przy ul. Jabłoniowej. 17 stron tekstu, 14 świetnych barwnych fotografii. Autorką tekstu jest Pani Redaktor Anna Lewczuk, zdjęć: Pan Tomasz Markowski. Artykuł publikuje najnowszy numer miesięcznika "Świat Rezydencji Wnętrz & Ogrodów, nr 3 (30)/ 2012.

KVITFJELL. NORGE
17 LUTEGO 2012

KAWALERKOWIEC PRZY ZAMOYSKIEGO
01 LUTEGO 2012

Badania nad rynkiem nieruchomości wskazują, że z racji siły nabywczej ludności, developerzy koncentrują się na wznoszeniu budynków mieszkalnych z bardzo małymi mieszkaniami, których średnia wielkość często nie przekracza 20 mkw.
Stąd istotą zadania kursowego, jakie zadano adeptom Mistrzowskiej Klasy Projektowej Barycza i Saramowicza, było stworzenie innowacyjnego budynku z mieszkaniami kawalerskimi, który spełniałby dezyderaty dwudziestowiecznego programu Wohnung für das Existenzminimum. Wielorodzinny budynek mieszkaniowy określany jest potocznie mianem "apartamentowca". Zajęto się tedy zaprojektowaniem unikalnego i prototypowego modelu budynku z małymi mieszkaniami, który przez analogię nazwaliśmy: kawalerkowcem.
Prace projektowe prowadzono na terenie nieruchomości zlokalizowanej w Krakowie w dzielnicy Podgórze przy ul. Zamoyskiego 44, której właścicielem jest wieloletni klient Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz - Spółka Akcyjna ASCO.

BUDOWA W GRĘBYNICACH
17 STYCZNIA 2012

Budowa Nowoczesnego Dworu Polskiego w Grębynicach k. Krakowa osiągnęła etap stanu surowego zamkniętego. To szlagierowe dzieło Biura Architektonicznego Barycza i Saramowicza znane jest z licznych publikacji prasowych - m.in. w "Dzienniku Polskim" (Janusz Michalczak, "Dom poza miastem. W stylu country-house", nr 295/ 2009), miesięczniku "Dom & Wnętrze" (Agnieszka Gruszczyńska-Hyc, "Nowoczesny Dwór", nr 6/ 2011). Inwestorom i wykonawcom budynku gratulujemy doskonałego postępu prac i życzymy dalszych sukcesów na budowie.

WERNISAŻ W SARP
10 STYCZNIA 2012

W Galerii Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP w Krakowie przy Pl. Szczepańskim 6 odbył się w dniu 10 stycznia 2012 roku wernisaż międzynarodowej wystawy V4 Family Houses. Zainicjowana przez Węgierskie Stowarzyszenie Architektów (Magyar Építőművészek Szövetsége) i wspomagana grantem unijnym, jest prezentacją najlepszych willi mieszkalnych z Europy Centralnej. Wystawa, której obecna edycja odbywa się po raz piąty, gościła już w Budapeszcie i Pradze, a po ekspozycji krakowskiej będzie pokazywana w Bratysławie w dniach 3-17 lutego.
Radzi jesteśmy, że zrealizowana przez Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz w Krakowie-Libertowie przy ul. Jabłoniowej willa z betonu architektonicznego i dranicy cedrowej nie tylko znalazła na wystawie należne miejsce, lecz również stanowi logo ekspozycji.