DOM W GRĘBYNICACH
30 GRUDNIA 2014

"W Grębynicach k. Krakowa planowany jest zespół domów jednorodzinnych według projektu Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz. W pierwszej kolejności powstanie dom pokazowy, którego forma ma nawiązywać do dawnej architektury uzdrowiskowej regionu ojcowskiego. Ściany i dach obiektu wykończone będą nieobrzynanymi deskami, układanymi dwuwarstwowo z przesunięciem." - czytamy w miesięczniku "Architektura" (nr 12/ 2014)

BOŻE NARODZENIE I NOWY ROK 
24 GRUDNIA 2014

"Bóg się rodzi - moc truchleje!"

Naszym Drogim Przyjaciołom, Klientom, Współpracownikom i Kooperantom składamy najlepsze życzenia błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia i udanego Nowego Roku 2015 - Rafał Barycz, Paweł Saramowicz, wraz z zespołem Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz.

Christmass Greetings and best wishes for the New Year 2015!

Frohe Weihnachten und viel Glück im Neuen Jahr 2015!

MISTRZOWIE ARCHITEKTURY: ROLA ARCHITEKTURY W PRZYSZŁOŚCI
14 LISTOPADA 2014

Miesięcznik "Builder" w numerze 11/ 2014 rozpoczyna publikację cyklu "Mistrzowie Architektury". "Zamieszczane tu będą przemyślenia mistrzów architektury, które mają szanse wpłynąć na jej postrzeganie przez odbiorców. Uczyć architektury to poważna misja, dlatego jest to zadanie dla mistrzów - osób całkowicie oddanych tej dziedzinie wiedzy, które można obdarzyć zaufaniem godnym nauczycieli." - pisze Redaktor Naczelna Pani Danuta Burzyńska. Cykl otwiera wypowiedź Rafała Barycza pod tytułem "Rola architektury w przyszłości".

ARCH: LEŚNA WILLA W IZABELINIE
31 PAŹDZIERNIKA 2014

Magazyn  architektoniczny "Arch" w numerze 6/ 2014 przedstawia budynki wybrane do VIII edycji międzynarodowej wystawy V4 Family Houses. "Doroczna prezentacja najlepszych budynków Grupy V4 z racji wieloletniej tradycji aspiruje do miana zapisu współczesnej architektury tych krajów. Skala tych obiektów pozwala na identyfikację relacji klient - architekt, jest zatem wykładnią pozycji architekta w życiu publicznym." - pisze we wstępie Jerzy Grochulski. Biuro Architektoniczne Barycza i Saramowicza już po raz trzeci reprezentuje Polskę w tym przedsięwzięciu, budynkiem Leśnej Willi w Izabelinie.

SIEDEM NOWYCH PROJEKTÓW
17 PAŹDZIERNIKA 2014

Uzdrowisko Krakowskie przy Rondzie Antoniego Matecznego w Krakowie, Zespół Mieszkaniowy na Woli Justowskiej w Krakowie, Centrum Tenisowe Hutnika Kraków, Centrum Kultury i Rozrywki przy ul. Dobrego Pasterza w Krakowie, Rewitalizacja Portu Usteckiego, Lofty w Rybniku na terenach dawnej KWK Ignacy, Regionalne Centrum Facebook w Kijowie - oto tematy prac dyplomowych, obronionych na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych KAAFM, w Mistrzowskiej Klasie Projektowej Rafała Barycza i Pawła Saramowicza.

ZHULONG: CONCRETE AND CEDAR LATH VILLA
10 PAŹDZIERNIKA 2014

Założony w 1998 roku zhulong.com to prowadzony w Chinach portal z branży A/E/C (Architecture/Engineering/Construction) o kolosalnej liczbie odwiedzin w skali światowej. Państwo Środka staje się współcześnie najbardziej obiecującym rynkiem dla progresywnej architektury, gdzie buduje się najśmielsze nawet marzenia. Zhulong publikuje właśnie zbudowaną według projektu Barycza i Saramowicza Willę z Betonu i Cedru.

KAMIENICA STARE PODGÓRZE W KRAKOWIE
26 WRZEŚNIA 2014

Prezentujemy najnowszy budynek z dziedziny architektury wielomieszkaniowej, powstały w Biurze Architektonicznym Barycza i Saramowicza. To kamienica zlokalizowana w historycznej części Starego Podgórza w Krakowie. Jakże modne dziś Podgórze ma własny charakter, bogatą historię oraz wartościowe zasoby krajobrazu naturalnego i kulturowego. Projektowany budynek konstytuuje pierzeję zabytkowej ulicy, a elewacja frontowa, choć jest hipernowoczesna, zachowuje poziomą artykulację, rysunek boniowania i archetypiczną formę dachu, zapewniając harmonijne połączenie z sąsiadującą historyczną zabudową. Ukształtowano bryłę o prosto ciosanych kształtach oraz gładkich, bardzo wymownych płaszczyznach. Zewnętrzna powłoka kamienicy została ujednolicona, poprzez implementację materiałów o jednolitej kolorystyce i zbliżonej fakturze. Dołem są to elewacyjne płyty włóknocementowe barwione w masie z matowym wykończeniem Cembrit Cembonit, a górą, zarówno jako materiał licowy ścian, jak i pokrycie dachu, gładka blacha tytancynkowa wstępnie patynowana Rheinzink Patina Line Pre Patina blaugrau (niebieskoszara). Architektura Kamienicy Stare Podgórze jest minimalistyczna, a efekt ten potęguje użycie okiennic wykończonych płytami włóknocementowymi. Okiennice są przesuwne, chowają się w kieszeniach wykształconych w warstwach elewacyjnych. Zapewniają obecność budynku w czasoprzestrzeni. Intencją inwestora gmachu, Spółki Akcyjnej ASCO, jest rozpoczęcie prac budowlanych w marcu 2015 roku.

V4 2014
29 SIERPNIA 2014

Już po raz trzeci, budynek zaprojektowany w Biurze Architektonicznym Barycza i Saramowicza będzie reprezentował Polskę na prestiżowej międzynarodowej wystawie V4 Family Houses. To Leśna Willa zbudowana w Izabelinie przy ul. Orła Białego. Międzynarodowa wystawa V4 Family Houses jest prezentacją najlepszych willi mieszkalnych w Europie Centralnej. Budynek został wybrany do reprezentowania naszego kraju przez Zarząd Główny SARP. V4 jest wspólnym przedsięwzięciem narodowych stowarzyszeń architektów czterech państw: SARP, AHA (Węgry), Obec Architektu (Czechy) i SAS (Słowacja).

NOWOCZESNA ŁEMKOWSKA CHYŻA
25 LIPCA 2014

W Wołowcu w Beskidzie Niskim u wrót Magurskiego Parku Narodowego zaprojektowano innowacyjny całoroczny dom wakacyjny, którego forma jest współczesną interpretacją łemkowskiej chyży. Spuścizna drewnianego budownictwa Łemków jest imponująca. Archetypem budownictwa zagrodowego Łemków była chyża - budynek o podłużnym rzucie, łączący pod jednym dachem funkcje zamieszkania, gospodarcze oraz inwentarskie. Drewniana jednobudynkowa zagroda była półtora- lub dwutraktowa. Projekt budynu, odznaczającego się progresywną architekturą, wykonany został w Mistrzowskiej Klasie Projektowej Barycza i Saramowicza. Jego autorką jest Pani Alicja Sułek. Specyfika budynku polega na odwróceniu tradycyjnego schematu stref życiowych w domu jednorodzinnym, ukształtowaniu niezwykle śmiałego wspornika, jak i zastosowaniu jednolitego obicia z belek, które na kondygnacji poddasza użytkowego pełnią też rolę naturalnych żaluzji.

SZKOŁA W KRAKOWIE
27 CZERWCA 2014

"Budowa gmachu szkoły w Krakowie, realizowana według projektu Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz, dowodzi, że komercyjne inwestycje mogą nie tylko się opłacać, lecz także służyć dobru wspólnemu i wyższej idei. Jest również przykładem zastosowania innowacyjnych materiałów i technologii, a przede wszystkim nowatorskiego podejścia do zagadnień projektowania architektonicznego obiektów oświaty i wychowania" - redakcyjny lead jest wstępem do artykułu doktorów Rafała Barycza i Pawła Saramowicza pod tytułem "Szkoła w Krakowie. Architektura w kontekście", który publikuje w swym najnowszym wydaniu miesięcznik "Builder" (nr 7/ 2014).

PREKURSORSKIE ROZWIĄZANIA W BUDOWNICTWIE OŚWIATOWYM
20 CZERWCA 2014

Dwutygodnik "Krakowski Rynek Nieruchomości" (nr 11/ 2014) piórem Pani Joanny Bień szczegółowo omawia trzy etapy budowy gmachu Prywatnej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Salwator, wzniesionej przy ul. Senatorskiej 39 w Krakowie według projektu Biura Architektonicznego Barycza i Saramowicza. "Jak objaśnia dr Rafał Barycz, współautor projektu i dyrektor firmy projektowej, horyzontalna architektura budynku nawiązuje do linii rzeki Rudawy. Dodatkowo zyskuje ona wertykalny podział, poprzez zastosowanie różnych materiałów licowych. Jest to swego rodzaju architektura sandwichowa. Specjalne boniowanie z ręcznie obrabianej cegły silikatowej uzyskało kontrapunkt w postaci eleganckiej okładziny z wysokoprzetworzonego drewna marki Prodema, w kolorze mocca. Ten innowacyjny materiał, produkowany w Hiszpanii, znany jest z wielu realizacji postępowej architektury. Tylna elewacja budynku, o zwielokrotnionej artykulacji otworów okiennych, to współczesna reinterpretacja archetypu murów obronnych, otaczających pobliski klasztor Norbertanek." Prezentacja nosi wymowny tytuł: "Prekursorskie rozwiązania w budownictwie oświatowym".

ARCHIMAPA
13 CZERWCA 2014

"Archimap" to wspólny projekt Województwa Małopolskiego i Fundacji Artyści Innowacja Teoria (FAIT), którego efektem jest internetowa platforma, będąca architektonicznym przewodnikiem po najwybitniejszych osiągnięciach współczesnej architektury na południu Polski, "wybranych ze względu na ich walory formalne, konteksty, w jakich powstały, a także wartości, jakie z sobą niosą." Wśród nich znalazła się willa z betonu licowego i dranicy cedrowej, wzniesiona w Krakowie-Libertowie według projektu Barycza i Saramowicza.

GOZDNA HIŠA
30 MAJA 2014

"Hiše" to czołowy słoweński żurnal architektoniczny. Najnowszy numer (5/ 2014) jest poświęcony osiągnięciom współczesnej architektury drewnianej z całego świata. Jedynym polskim budynkiem, prezentowanym na łamach monograficznego wydania miesięcznika, jest Leśna Willa, wzniesiona według projektu Rafała Barycza i Pawła Saramowicza, z ich zespołem projektowym, w Izabelinie Północnym k. Warszawy. Oto fragment artykułu:

"Vila vključuje in kombinira dve različni estetski načeli, ki sta izraženi v izboru materialov. Notra njost, udobno in toplo zavetje, pomeni kontrast zunanjosti s tehnično fasado in s kamni polnje nimi mrežami. Nastala je hiša sredi narave, ki vključuje sodobno tehnologijo in jo vpenja v har monično celoto z naravo. Za zaščito zasebnosti prebivalcev so arhitekti zasnovali kamnito steno, postavljeno proti urbaniziranemu območju. Na drugi strani je objekt proti naravi popolnoma odprt."

ARCHELLO
23 MAJA 2014

Stone Mansion in Konstancin, Forest House in Izabelin, Concrete and Cedar Lath Villa in Cracow - to budynki Biura Architektonicznego Barycza i Saramowicza, które pokazuje prestiżowy serwis architektoniczny Archello.

CASA FORESTAL
16 MAJA 2014

Największy hispanoamerykański portal architektoniczny Plataforma Arquitectura przedstawia Casa Forestal, czyli Leśną Willę w Izabelinie, designu Barycza i Saramowicza, pisząc m.in.:

"La vivienda en Izabelin es una ejemplificación de los arquitectos filosóficos Barycz y Saramowicz. La arquitectura moderna de Polonia en el siglo XXI debe ser de vanguardia e hipermoderna, aunque distinta, no imitativa, sino que deriva de su propia historia y tradición. Se deriva de la cultura y en relación a esta cultura que construye su identidad." Na koniec cytuje Barycza i Saramowicza: "En nuestra opinión, la arquitectura debe ser como la música de Chopin - un logro en su dimensión universal, y al mismo tiempo marcado por la huella nativa inicial."

ARCHITIZER
09 MAJA 2014

Globalny portal architektoniczny Architizer prezentuje kolejne budynki, powstałe w Biurze Architektonicznym Barycz i Saramowicz: Stone Mansion in Konstancin, Forest House in Izabelin, Concrete and Cedar Lath Villa in Cracow.

LEGENDA PRZYSZŁOŚCI
02 MAJA 2014

"Za sprawą surowego oblicza zastosowanych na elewacji gabionów wzbudza respekt przechodniów, a domowników napełnia dumą, poczuciem spokoju i bezpieczeństwa. Szczęściarze, którzy poznali sekret kamiennej twierdzy nawet przez moment nie wątpili, że otworzyła ona nową kartę w historii polskiej architektury" - rozpoczyna prezentację Leśnej Willi w Izabelinie, projektu Biura Architektonicznego Barycza i Saramowicza, dwumiesięcznik Świat Rezydencji Wnętrz & Ogrodów (nr 5-6/ 2014). Autorką artykułu pod wymownym tytułem "Legenda Przyszłości" jest Pani Anna Lewczuk.

ARCHDAILY: FOREST HOUSE IN IZABELIN NEAR WARSAW BY BARYCZ & SARAMOWICZ
29 KWIETNIA 2014

Największy światowy serwis architektoniczny Archdaily przedstawia zaprojektowaną przez Rafała Barycza i Pawła Saramowicza Leśną Willę w Izabelinie, pisząc m.in.:

"In Izabelin Północny near Warsaw, at Białego Orła street, a villa of shingles and gabions was built to a design by Barycz and Saramowicz Architectural Office. This imposing, luxurious residence is contrarily called A Little House in the Forest, with reference to a playful name of the pre-war villa of the great Polish writer, Melchior Wańkowicz, located in Żoliborz in Warsaw ("The Tiny House"), as it is located on a beautiful plot of land, covered with old pine trees. It is a dominant form of the landscape at Izabelin, located at the gates to the capital, which is an enclave within the Kampinoski National Park. (...)

The villa includes and combines the two aesthetically different worlds which are expressed through the materials used. The internal world of the villa - warm, cozy shingle - stands in opposition to the external, slightly technological one - the gabion baskets filled with stone. Therefore, what was created, is a house in nature, fully integrated with the science and technology of modern times, whose modesty is to embed it in the environment in a harmonious way."

MODERNES EINFAMILIENHAUS - ATTRAKTIVE FASSADENGESTALTUNG MIT GABIONEN
25 KWIETNIA 2014

Niemiecki portal architektoniczny Minimalisti.de publikuje artykuł przedstawiający wzniesioną według projektu Barycza i Saramowicza Leśną Willę w Izabelinie, pisząc m.in.:

"Optisch ansprechend, dauerhaft und äußerst stabil - die Gabione hat viele Vorteile. Doch bis jetzt wurde der Steinkorb vor allem als Ersatz zum Gartenzaun eingesetzt. Bis jetzt - denn vor kurzem wurde in Polen ein modernes Einfamilienhaus fertiggestellt, wo die Gabione einen spielerischen Akzent in der ansonsten minimalistischen Struktur der Fassade setzt.

Das polnische Architekturbüro Barycz und Saramowicz wurde mit der Aufgabe beauftragt, ein modernes Einfamilienhaus möglichst schnell zu entwerfen und fertigzustellen. Die Architekten suchten nach einer einfachen, schnellen und stabilen Bauweise. Gleichzeitig wollten Sie aber keine Kompromisse mit dem Stil des Gebäudes machen und unbedingt eine attraktive und einladende Fassade gestalten. Die Gabionenwand schien die einzige logische Lösung zu sein. Und in der Tat - wer könnte dem Charme der Naturmaterialien widerstehen?

Die L-förmige Villa besteht aus zwei Baukörpern - die einfache Konstruktion ermöglichte das termingerechte Bauen. Mit der Gabione wurde die nördliche Außenwand verkleidet /die zu der Straße blickt/ - und somit ist das Haus effektiv vor dem starken Wind im Winter geschützt und vor neugierigen Blicken im Sommer abgeschirmt. Die Südfassade wurde in Holz verkleidet und reichlich verglast. Boden - bis - Decke hohe Fenster lassen reichlich Sonnenlicht ins Haus und geben einen weiten Fernblick ein, Glasschiebetüren erstellen eine nahtlose Verbindung zwischen dem Innen - und dem Außenbereich. Dank dem Einsatz von Naturmaterialien fügt sich die Fassade aus Holz und Stein harmonisch in die waldige Landschaft ein."

DESCROLL: VILLA IN CRACOW
22 KWIETNIA 2014

Zbudowana według projektu Barycza i Saramowicza willa w Krakowie przy ul. Jabłoniowej jest prezentowana przez portal architektoniczny DeScroll. Oto fragment publikacji:

"The Concrete and Cedar Lath Villa was designed by Barycz & Saramowicz Design Office and was built in Cracow, Poland, at Jabloniowa Street. The Villa was composed of two interpenetrating blocks. One is a traditional form in a modern setting with the archetypal gable-roofed house shape which is deeply rooted in the collective consciousness. The other is a modernistic flat annex. (...) The dualism of the villa's space composition is reflected in its functional zones. In the modernist annex a single-space daytime area was linearly planned, based on a novel space concept which combines convenience with elegance. It follows the principle of floating space."

WIELKANOC 2014
20 KWIETNIA 2014

Naszym Drogim Przyjaciołom, Klientom, Współpracownikom i Kooperantom najlepsze życzenia błogosławionych Świąt Wielkiej Nocy składają Rafał Barycz, Paweł Saramowicz, wraz z zespołem Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz. Happy Easter! Frohe Ostern!

NOWOCZESNY DWÓR POLSKI IN PROGRESS
14 KWIETNIA 2014

W Grębynicach na Jurze Krakowskiej, w okolicy kultowego zamku w Korzkwi, zmierza ku końcowi budowa Nowoczesnego Dworu Polskiego, który powstaje według projektu Barycza i Saramowicza. Forma architektoniczna budowli to na wskroś nowocześnie przetworzony archetyp polskiego dworu, z alkierzami po bokach. Abstrakcyjna fizjonomia willi została zwielokrotniona poprzez jej materiałową definicję. Na elewacji budynku zobaczymy dialog dwóch surowców elewacyjnych. Ze spiekiem kwarcowym, o wertykalnym rysunku drewna, koresponduje kamienna okładzina, gdzie wykorzystano lokalny kamień wapienny z Uliny, taki, z którego zbudowane są jurajskie ostańce, jak na przykład pobliska Igła Deotymy, tworzące niepowtarzalny pejzaż przyrodniczy tych terenów.

ARCHDAILY: CONCRETE AND CEDAR LATH VILLA IN CRACOW BY BARYCZ & SARAMOWICZ
07 KWIETNIA 2014

"ArchDaily" to wpływowy, największy i najbardziej prestiżowy portal architektoniczny świata. Każdego miesiąca ma 7 milionów unikalnych użytkowników i 55 milionów odsłon (według Google Analytics). Publikuje budowle najważniejszych biur architektonicznych świata, star-architektów. "ArchDaily" pokazuje właśnie willę z betonu licowego i dranicy cedrowej w Krakowie, zbudowaną według projektu architektów dr. Rafała Barycza i dr. Pawła Saramowicza, pisząc tak: "The building's unique facade has a strong emotional impact and expressiveness. It is based on the dialogue of two materials: architectural concrete and lath, which is made of Canadian cedar. The same material was used on the steep gable roof. Although gabled roofs are a common element of Poland's landscape, here the colour and texture of the roof and walls were unified. The natural imprint of the formwork boards is intentional and serves as the reversed image of the wood, otherwise so copious on the facade. Thus, two elements are intertwined here: the warm dark shingle and the cool luminescent concrete. In time, the wooden covering will acquire beautiful, grey patina, whose colour will harmonise with the cool concrete tinge. The house has no cornices, nor eaves. However, it has gabions with crushed granite and all-glass banisters by way of modern minimalistic decoration."

DOM ŚWIATOWY, DOM POLSKI
25 MARCA 2014

"Dom światowy, dom polski" to tytuł potężnej prezentacji Willi z Gontu i Gabionów, projektu Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz. Autorem coverowego artykułu, opublikowanego w miesięczniku "Ładny Dom" (nr 4/ 2014), jest Pan Wojciech Stasiak, który rozpoczyna tak: "Podwarszawski Izabelin to obszar ciszy i spokoju, zabudowany przeważnie jednorodzinnymi domami, położonymi wśród drzew, u wrót Puszczy Kampinoskiej. Tu czas płynie zdecydowanie wolniej niż w niedalekiej metropolii. Ostatnio jednak jakby nieco przyspieszył, a to za sprawą domu, który stanął dyskretnie przy jednej z ulic. Wraz z nim do północnej części miejscowości zawitała światowej klasy nowoczesna architektura, jakiej nie powstydziłoby się niejedno miejsce globu."

Zapraszamy do lektury pełnej wersji prezentacji w formacie PDF.

OKŁADKA "ŁADNEGO DOMU"
18 MARCA 2014

Rezydencja z Gontu i Gabionów, wzniesiona według naszego projektu w Izabelinie Północnym k. Warszawy, przy ul. Orła Białego 51, po raz kolejny trafiła na okładkę ogólnopolskiego miesięcznika. Tym razem zdobi obwolutę wydawanego przez "Agorę" "Ładnego Domu" (nr 4/ 2014).

PULS BIZNESU
11 MARCA 2014

Ogólnopolski dziennik gospodarki "Puls Biznesu" (nr 48/ 2014 z dn. 11 marca 2014 r.) zajmuje się problemem przekształceń budynków. Do artykułu o tytule "Nowe życie starych murów" poprosił o wypowiedź dr. Rafała Barycza, który mówi tak: "Zgodnie z przepisami właściciel nieruchomości ma prawo ubiegania się o zmianę jej przeznaczenia. Nowa funkcja budynku musi być przy tym zgodna z obowiązującym na danym terenie prawem lokalnym, w postaci Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). W przypadku jego braku inwestor powinnien wszcząć postępowanie administracyjne o ustalenie warunków zabudowy. Jeśli zaś zapisy MPZP nie są zgodne z zamierzeniami inwestycyjnymi, ma prawo wystąpić do właściwej rady gminy o punktową zmianę planu miejscowego, gdy ma stosowne argumenty."

HOTEL PRZY PLANTACH W KRAKOWIE
04 MARCA 2014

Koncepcję Hotelu przy Plantach w Krakowie wykonało Biuro Architektoniczne Barycza i Saramowicza. HOTEL_PL ma być w zamyśle jego twórców najbardziej krakowskim z krakowskich hoteli. Korytarze hotelowe ewokujące niezapomniany klimat krakowskich uliczek, wnętrza nasycone obrazami z dawnych czasów, gdy Planty krakowskie były reprezentacyjnym salonem miasta, odkrywki historycznej struktury murów w pokojach hotelowych, a nawet plan miasta wtopiony w posadzkę lobby hotelowego - przynoszą niespotykany charme butikowego hotelu typu design, jakiego jeszcze w naszym mieście nie było. Hipernowoczesnego, lecz osadzonego w tradycji miasta. Hotel powstanie w zabytkowej kamienicy u stóp Wawelu.

NOWOCZESNY DOM Z GONTU I GABIONÓW NA ŁAMACH DZIENNIKA POLSKIEGO
26 LUTEGO 2014

"Dziennik Polski" (nr 47/ 2014) w wydaniu z dn. 26 lutego 2014 r. przedstawia dom z gontu i gabionów. Redaktor Janusz Michalczak zwraca uwagę, że "Barycz i Saramowicz nie pierwszy raz eksperymentują z gontem, czyniąc go tworzywem nowoczesnej architektury. W Libertowie przy ul. Jabłoniowej zbudowali spektakularny dom z betonu licowego i dranicy cedrowej, za który w 2012 roku otrzymali Nagrodę Architektoniczną Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza."

ARCHITEKTURA Z GONTU I GABIONÓW
21 LUTEGO 2014

W opublikowanym na łamach miesięcznika "Builder" (nr 2/ 2014) artykule, zatytułowanym "Architektura z gontu i gabionów", Rafał Barycz i Paweł Saramowicz szczegółowo opisują unikatowy budynek, stworzony przez nich w Izabelinie Północnym k. Warszawy. Pełną wersję artykułu znajdziecie Państwo w pliku PDF.

PIONIERSKI PROJEKT Z KRAKOWSKIEJ PRACOWNI
07 LUTEGO 2014

"Pionierski projekt z krakowskiej pracowni" - tym tytułem dwutygodnik "Krakowski Rynek Nieruchomości" (nr 2/ 2014) rozpoczyna prezentację Rezydencji z Gontu i Gabionów, wzniesionej według naszego projektu w Izabelinie przy ul. Orła Białego. W artykule pióra Joanny Bień przeczytamy m.in.: "Wśród monumentalnych sosen, na malowniczej działce w Izabelinie zrealizowany został projekt, który pokazuje nowoczesne, aczkolwiek inspirowane tradycją, podejście do architektury. Nowoczesna architektura, wbrew pozorom, nie wiąże się z koniecznością rezygnacji z tradycyjnych rozwiązań stosowanych od wieków w budownictwie. Wręcz przeciwnie, często jest swego rodzaju pomostem między tym, co nowoczesne, stworzone po to, aby zaspokajać wyszukane potrzeby współczesnego społeczeństwa a tradycyjnymi, naturalnymi rozwiązaniami. Doskonałym tego przykładem jest zrealizowany w podwarszawskim Izabelinie unikatowy dom z gontu i gabionów, którego projekt powstał w słynnej krakowskiej pracowni - Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz."

BARYCZA I SARAMOWICZA DOMY POLSKIE
22 STYCZNIA 2014

Medialny lead - Domy Polskie Barycza i Saramowicza - oraz spektakularna fotografia Rezydencji z Gontu i Gabionów, wzniesionej według naszego projektu w Izabelinie przy ul. Orła Białego, zdobią okładkę najnowszego wydania dwumiesięcznika "Nowy Kamieniarz" (nr 1/2014).

KAMIEŃ W PRACY ARCHITEKTONICZNEJ BARYCZA I SARAMOWICZA
21 STYCZNIA 2014

"Kamień w pracy architektonicznej Barycza i Saramowicza" to tytuł artykułu Rafała Barycza, który publikuje dwumiesięcznik "Nowy Kamieniarz (nr 1/2014). Artykuł jest skróconą wersją wykładu, jaki doktor Rafał Barycz wygłosił w Poznaniu w ramach "Kamień-Stone", na zaproszenie Fundacji Twórców Architektury i Międzynarodowych Targów Poznańskich. Autor przedstawia implementacje kamienia w dziełach architektonicznych Barycza i Saramowicza, systematyzując je w postaci trzech grup: innowacyjne powłoki materiałowe, płyty kamienne, mur rustykalny. Konkluzja artykułu jest następująca:
"W naszym rozumieniu sztuki architektonicznej, idzie ona dziś w dwóch kierunkach. Koncentruje się na poszukiwaniu innowacyjnych powłok elewacyjnych oraz drąży niezwykłe, rzeźbiarskie formy bryłowe. W obu tych zadaniach kamień sprawdza się znakomicie. Wszelako należy pamiętać, że niezależnie od tego, czy zbudujemy budynek z kamienia, betonu licowego, wysoko przetworzonych membran czy prostej dranicy, zawsze prawdziwym podmiotem architektury jest człowiek i jego psychofizyczne potrzeby, a przyszłością świata jest architektura."

HOTEL ROMINCKI W DUBENINKACH
15 STYCZNIA 2014

Hotel Romincki w Dubeninkach był przedmiotem pracy dyplomowej magisterskiej, wykonanej pod kierunkiem doktorów Rafała Barycza i Pawła Saramowicza na Wydziale Architektury KAAFM w Mistrzowskiej Klasie Projektowej Barycza i Saramowicza. Autorką projektu jest Pani Karolina Broszkiewicz. Działka inwestycyjna zlokalizowana jest w krajobrazie naturalnym, w rejonie Puszczy Rominckiej, w zakątku Polski stanowiącym perłę krajobrazową na skalę europejską.
Z opinii promotora: "Architektura hotelu zasadza się na czytelnym i perfekcyjnie zrealizowanym koncepcie ideowym. Kluczem do znalezienia pożądanej formy architektonicznej hotelu była analiza krajobrazu Suwalszczyzny. Horyzontalna, miękka i opływowa bryła obiektu, o cechach modernizmu organicznego, naśladuje fizjonomię terenu, podczas gdy betonowa skorupa, okrywająca elewacje, jest odzwierciedleniem użyłkowania klonu pospolitego, powszechnie występującego na terenach Pojezierza Litewskiego.(...) Pionierskie znaczenie podjętej pracy projektowej i badawczej związane jest z tym, że w dzisiejszej Polsce zazwyczaj buduje się takie hotele, jakie w rozwiniętych krajach - właśnie się wyburza."

ZNIKAJĄCY BIUROWIEC
08 STYCZNIA 2014

Miesięcznik "Architektura" w numerze 1 (232)/ 2014 przedstawia przygotowany w Biurze Architektonicznym Barycz i Saramowicz projekt Nowej Siedziby Gemini Holdings w Krakowie: "Gemini Holdings to firma działająca na rynku deweloperskim, która specjalizuje się w realizacji wielkopowierzchniowych centrów handlowych. Obiekt stanąć ma na zakończeniu alei Focha w Krakowie, u podnóża Kopca Kościuszki. O jego wyrazie architektonicznym decydować będą przesłaniające szklane elewacje monumentalne brise-soleil, których forma inspirowana była motywami roślinnymi." Tytuł prezentacji jest kongenialny: Znikający Biurowiec!