DOM W GRĘBYNICACH
30 GRUDNIA 2014

"W Grębynicach k. Krakowa planowany jest zespół domów jednorodzinnych według projektu Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz. W pierwszej kolejności powstanie dom pokazowy, którego forma ma nawiązywać do dawnej architektury uzdrowiskowej regionu ojcowskiego. Ściany i dach obiektu wykończone będą nieobrzynanymi deskami, układanymi dwuwarstwowo z przesunięciem." - czytamy w miesięczniku "Architektura" (nr 12/ 2014)

BOŻE NARODZENIE I NOWY ROK 
24 GRUDNIA 2014

"Bóg się rodzi - moc truchleje!"

Naszym Drogim Przyjaciołom, Klientom, Współpracownikom i Kooperantom składamy najlepsze życzenia błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia i udanego Nowego Roku 2015 - Rafał Barycz, Paweł Saramowicz, wraz z zespołem Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz.

Christmass Greetings and best wishes for the New Year 2015!

Frohe Weihnachten und viel Glück im Neuen Jahr 2015!

MISTRZOWIE ARCHITEKTURY: ROLA ARCHITEKTURY W PRZYSZŁOŚCI
14 LISTOPADA 2014

Miesięcznik "Builder" w numerze 11/ 2014 rozpoczyna publikację cyklu "Mistrzowie Architektury". "Zamieszczane tu będą przemyślenia mistrzów architektury, które mają szanse wpłynąć na jej postrzeganie przez odbiorców. Uczyć architektury to poważna misja, dlatego jest to zadanie dla mistrzów - osób całkowicie oddanych tej dziedzinie wiedzy, które można obdarzyć zaufaniem godnym nauczycieli." - pisze Redaktor Naczelna Pani Danuta Burzyńska. Cykl otwiera wypowiedź Rafała Barycza pod tytułem "Rola architektury w przyszłości".

ARCH: LEŚNA WILLA W IZABELINIE
31 PAŹDZIERNIKA 2014

Magazyn  architektoniczny "Arch" w numerze 6/ 2014 przedstawia budynki wybrane do VIII edycji międzynarodowej wystawy V4 Family Houses. "Doroczna prezentacja najlepszych budynków Grupy V4 z racji wieloletniej tradycji aspiruje do miana zapisu współczesnej architektury tych krajów. Skala tych obiektów pozwala na identyfikację relacji klient - architekt, jest zatem wykładnią pozycji architekta w życiu publicznym." - pisze we wstępie Jerzy Grochulski. Biuro Architektoniczne Barycza i Saramowicza już po raz trzeci reprezentuje Polskę w tym przedsięwzięciu, budynkiem Leśnej Willi w Izabelinie.

SIEDEM NOWYCH PROJEKTÓW
17 PAŹDZIERNIKA 2014

Uzdrowisko Krakowskie przy Rondzie Antoniego Matecznego w Krakowie, Zespół Mieszkaniowy na Woli Justowskiej w Krakowie, Centrum Tenisowe Hutnika Kraków, Centrum Kultury i Rozrywki przy ul. Dobrego Pasterza w Krakowie, Rewitalizacja Portu Usteckiego, Lofty w Rybniku na terenach dawnej KWK Ignacy, Regionalne Centrum Facebook w Kijowie - oto tematy prac dyplomowych, obronionych na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych KAAFM, w Mistrzowskiej Klasie Projektowej Rafała Barycza i Pawła Saramowicza.

ZHULONG: CONCRETE AND CEDAR LATH VILLA
10 PAŹDZIERNIKA 2014

Założony w 1998 roku zhulong.com to prowadzony w Chinach portal z branży A/E/C (Architecture/Engineering/Construction) o kolosalnej liczbie odwiedzin w skali światowej. Państwo Środka staje się współcześnie najbardziej obiecującym rynkiem dla progresywnej architektury, gdzie buduje się najśmielsze nawet marzenia. Zhulong publikuje właśnie zbudowaną według projektu Barycza i Saramowicza Willę z Betonu i Cedru.

KAMIENICA STARE PODGÓRZE W KRAKOWIE
26 WRZEŚNIA 2014

Prezentujemy najnowszy budynek z dziedziny architektury wielomieszkaniowej, powstały w Biurze Architektonicznym Barycza i Saramowicza. To kamienica zlokalizowana w historycznej części Starego Podgórza w Krakowie. Jakże modne dziś Podgórze ma własny charakter, bogatą historię oraz wartościowe zasoby krajobrazu naturalnego i kulturowego. Projektowany budynek konstytuuje pierzeję zabytkowej ulicy, a elewacja frontowa, choć jest hipernowoczesna, zachowuje poziomą artykulację, rysunek boniowania i archetypiczną formę dachu, zapewniając harmonijne połączenie z sąsiadującą historyczną zabudową. Ukształtowano bryłę o prosto ciosanych kształtach oraz gładkich, bardzo wymownych płaszczyznach. Zewnętrzna powłoka kamienicy została ujednolicona, poprzez implementację materiałów o jednolitej kolorystyce i zbliżonej fakturze. Dołem są to elewacyjne płyty włóknocementowe barwione w masie z matowym wykończeniem Cembrit Cembonit, a górą, zarówno jako materiał licowy ścian, jak i pokrycie dachu, gładka blacha tytancynkowa wstępnie patynowana Rheinzink Patina Line Pre Patina blaugrau (niebieskoszara). Architektura Kamienicy Stare Podgórze jest minimalistyczna, a efekt ten potęguje użycie okiennic wykończonych płytami włóknocementowymi. Okiennice są przesuwne, chowają się w kieszeniach wykształconych w warstwach elewacyjnych. Zapewniają obecność budynku w czasoprzestrzeni. Intencją inwestora gmachu, Spółki Akcyjnej ASCO, jest rozpoczęcie prac budowlanych w marcu 2015 roku.

V4 2014
29 SIERPNIA 2014

Już po raz trzeci, budynek zaprojektowany w Biurze Architektonicznym Barycza i Saramowicza będzie reprezentował Polskę na prestiżowej międzynarodowej wystawie V4 Family Houses. To Leśna Willa zbudowana w Izabelinie przy ul. Orła Białego. Międzynarodowa wystawa V4 Family Houses jest prezentacją najlepszych willi mieszkalnych w Europie Centralnej. Budynek został wybrany do reprezentowania naszego kraju przez Zarząd Główny SARP. V4 jest wspólnym przedsięwzięciem narodowych stowarzyszeń architektów czterech państw: SARP, AHA (Węgry), Obec Architektu (Czechy) i SAS (Słowacja).

NOWOCZESNA ŁEMKOWSKA CHYŻA
25 LIPCA 2014

W Wołowcu w Beskidzie Niskim u wrót Magurskiego Parku Narodowego zaprojektowano innowacyjny całoroczny dom wakacyjny, którego forma jest współczesną interpretacją łemkowskiej chyży. Spuścizna drewnianego budownictwa Łemków jest imponująca. Archetypem budownictwa zagrodowego Łemków była chyża - budynek o podłużnym rzucie, łączący pod jednym dachem funkcje zamieszkania, gospodarcze oraz inwentarskie. Drewniana jednobudynkowa zagroda była półtora- lub dwutraktowa. Projekt budynu, odznaczającego się progresywną architekturą, wykonany został w Mistrzowskiej Klasie Projektowej Barycza i Saramowicza. Jego autorką jest Pani Alicja Sułek. Specyfika budynku polega na odwróceniu tradycyjnego schematu stref życiowych w domu jednorodzinnym, ukształtowaniu niezwykle śmiałego wspornika, jak i zastosowaniu jednolitego obicia z belek, które na kondygnacji poddasza użytkowego pełnią też rolę naturalnych żaluzji.

SZKOŁA W KRAKOWIE
27 CZERWCA 2014

"Budowa gmachu szkoły w Krakowie, realizowana według projektu Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz, dowodzi, że komercyjne inwestycje mogą nie tylko się opłacać, lecz także służyć dobru wspólnemu i wyższej idei. Jest również przykładem zastosowania innowacyjnych materiałów i technologii, a przede wszystkim nowatorskiego podejścia do zagadnień projektowania architektonicznego obiektów oświaty i wychowania" - redakcyjny lead jest wstępem do artykułu doktorów Rafała Barycza i Pawła Saramowicza pod tytułem "Szkoła w Krakowie. Architektura w kontekście", który publikuje w swym najnowszym wydaniu miesięcznik "Builder" (nr 7/ 2014).

PREKURSORSKIE ROZWIĄZANIA W BUDOWNICTWIE OŚWIATOWYM
20 CZERWCA 2014

Dwutygodnik "Krakowski Rynek Nieruchomości" (nr 11/ 2014) piórem Pani Joanny Bień szczegółowo omawia trzy etapy budowy gmachu Prywatnej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Salwator, wzniesionej przy ul. Senatorskiej 39 w Krakowie według projektu Biura Architektonicznego Barycza i Saramowicza. "Jak objaśnia dr Rafał Barycz, współautor projektu i dyrektor firmy projektowej, horyzontalna architektura budynku nawiązuje do linii rzeki Rudawy. Dodatkowo zyskuje ona wertykalny podział, poprzez zastosowanie różnych materiałów licowych. Jest to swego rodzaju architektura sandwichowa. Specjalne boniowanie z ręcznie obrabianej cegły silikatowej uzyskało kontrapunkt w postaci eleganckiej okładziny z wysokoprzetworzonego drewna marki Prodema, w kolorze mocca. Ten innowacyjny materiał, produkowany w Hiszpanii, znany jest z wielu realizacji postępowej architektury. Tylna elewacja budynku, o zwielokrotnionej artykulacji otworów okiennych, to współczesna reinterpretacja archetypu murów obronnych, otaczających pobliski klasztor Norbertanek." Prezentacja nosi wymowny tytuł: "Prekursorskie rozwiązania w budownictwie oświatowym".

ARCHIMAPA
13 CZERWCA 2014

"Archimap" to wspólny projekt Województwa Małopolskiego i Fundacji Artyści Innowacja Teoria (FAIT), którego efektem jest internetowa platforma, będąca architektonicznym przewodnikiem po najwybitniejszych osiągnięciach współczesnej architektury na południu Polski, "wybranych ze względu na ich walory formalne, konteksty, w jakich powstały, a także wartości, jakie z sobą niosą." Wśród nich znalazła się willa z betonu licowego i dranicy cedrowej, wzniesiona w Krakowie-Libertowie według projektu Barycza i Saramowicza.

GOZDNA HIŠA
30 MAJA 2014

"Hiše" to czołowy słoweński żurnal architektoniczny. Najnowszy numer (5/ 2014) jest poświęcony osiągnięciom współczesnej architektury drewnianej z całego świata. Jedynym polskim budynkiem, prezentowanym na łamach monograficznego wydania miesięcznika, jest Leśna Willa, wzniesiona według projektu Rafała Barycza i Pawła Saramowicza, z ich zespołem projektowym, w Izabelinie Północnym k. Warszawy. Oto fragment artykułu:

"Vila vključuje in kombinira dve različni estetski načeli, ki sta izraženi v izboru materialov. Notra njost, udobno in toplo zavetje, pomeni kontrast zunanjosti s tehnično fasado in s kamni polnje nimi mrežami. Nastala je hiša sredi narave, ki vključuje sodobno tehnologijo in jo vpenja v har monično celoto z naravo. Za zaščito zasebnosti prebivalcev so arhitekti zasnovali kamnito steno, postavljeno proti urbaniziranemu območju. Na drugi strani je objekt proti naravi popolnoma odprt."

ARCHELLO
23 MAJA 2014

Stone Mansion in Konstancin, Forest House in Izabelin, Concrete and Cedar Lath Villa in Cracow - to budynki Biura Architektonicznego Barycza i Saramowicza, które pokazuje prestiżowy serwis architektoniczny Archello.

CASA FORESTAL
16 MAJA 2014

Największy hispanoamerykański portal architektoniczny Plataforma Arquitectura przedstawia Casa Forestal, czyli Leśną Willę w Izabelinie, designu Barycza i Saramowicza, pisząc m.in.:

"La vivienda en Izabelin es una ejemplificación de los arquitectos filosóficos Barycz y Saramowicz. La arquitectura moderna de Polonia en el siglo XXI debe ser de vanguardia e hipermoderna, aunque distinta, no imitativa, sino que deriva de su propia historia y tradición. Se deriva de la cultura y en relación a esta cultura que construye su identidad." Na koniec cytuje Barycza i Saramowicza: "En nuestra opinión, la arquitectura debe ser como la música de Chopin - un logro en su dimensión universal, y al mismo tiempo marcado por la huella nativa inicial."

ARCHITIZER
09 MAJA 2014

Globalny portal architektoniczny Architizer prezentuje kolejne budynki, powstałe w Biurze Architektonicznym Barycz i Saramowicz: Stone Mansion in Konstancin, Forest House in Izabelin, Concrete and Cedar Lath Villa in Cracow.