BOŻE NARODZENIE 2016
24 GRUDNIA 2016

"Bóg się rodzi - moc truchleje!"

Naszym Drogim Przyjaciołom, Klientom, Współpracownikom i Kooperantom składamy najlepsze życzenia błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia i udanego Nowego Roku 2017 - Rafał Barycz, Paweł Saramowicz, wraz z zespołem Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz.

Christmass Greetings and best wishes for the New Year 2017!

Frohe Weihnachten und viel Glück im Neuen Jahr 2017!

LUDZIE I FIRMY SUKCESU
05 GRUDNIA 2016

W grudniowym numerze miesięcznika "Builder" (nr 12/ 2016) przeczytamy wypowiedzi szefów czołowych firm z branży budowlanej i architektonicznej, którym redakcja zadała podsumowujące mijający rok pytania: "Jaki był, w Pana ocenie, kończący się rok dla branży? Jakie są Pana prognozy na rok 2017?" Zapraszamy do zapoznania się z wypowiedzią dr. Rafała Barycza.

KAPITUŁA KONKURSU DLA MŁODYCH ARCHITEKTÓW
21 LISTOPADA 2016

W dniu 21 listopada 2016 r. w Warszawie w Pałacyku Zamoyskich przy ul. Foksal 2, siedzibie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP, odbyło się posiedzenie Kapituły IV edycji Konkursu dla Młodych Architektów. Organizowany przez miesięcznik "Builder", KdMA jest ogólnopolską najbardziej prestiżową imprezą adresowaną do młodych przyjaciół architektury. Dr Rafał Barycz jest członkiem Kapituły Konkursu dla Młodych Architektów.

DWOREK W LESIE +
14 LISTOPADA 2016

W 1927 roku architekt Zdzisław Mączeński, profesor Politechniki Warszawskiej i późniejszy wieloletni dziekan Wydziału Architektury tej uczelni, zaprojektował w Konstancinie przy ul. Piotra Skargi, pod numerem 18, willę dla Jana Wedla, doktor chemii spożywczej i właściciela słynnej wytwórni czekolady. Została nazwana "Dworkiem w Lesie." Najnowsza rezydencja projektu Biura Architektonicznego Barycza i Saramowicza zlokalizowana jest vis a'vis tego historycznego budynku. Dlatego nazwaliśmy ją "Dworkiem w Lesie +." Symbolem Konstancina jest drzewo. Wszak "drzewo - to odwieczny przyjaciel człowieka; zespół matematycznie odmierzonych gałęzi, pomnażanych każdej wiosny o nowa otwartą dłoń. Nasza przesłona między niebem a ziemią. Hojny ekran przed naszymi oczami." (Le Corbusier, "Kiedy katedry były białe", Centrum Architektury, Warszawa 2013, s. 93.) Toteż elewacje Dworku w Lesie + zostały obłożone materiałami, których proweniencją wyłącznie jest drewno. Są to wielkoformatowe płyty fasadowe ProdEX, pokryte naturalną okleiną drewnianą oraz panele z kory topoli, wykonywane w produkcji rzemieślniczej przez amerykańską firmę Barkhouse. W Polce zostaną zastosowane pierwszy raz. Barycz.

POSIEDZENIE KAPITUŁY KONKURSU BUILDERA DLA MŁODYCH ARCHITEKTÓW
17 PAŹDZIERNIKA 2016

W dniach 13-15 października 2016 odbyło się posiedzenie Kapituły Konkursu "Buildera" dla Młodych Architektów oraz obrady, w wyniku których spośród ponad 150 nadesłanych prac w trzech kategoriach wyłoniono 20 nominowanych do kolejnego etapu. Spotkanie odbyło się w Domu Architekta SARP w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Pamiątkowa fotografia przedstawia członków kapituły na kazimierskim Rynku. Pierwszy od lewej w dolnym rzędzie stoi dr arch. Rafał Barycz.

NOWOCZESNA ARCHITEKTURA ZIEM GÓRSKICH. ODCINEK CZWARTY
21 WRZEŚNIA 2016

W czwartej części autorskiego cyklu pt. "Nowoczesna architektura ziem górskich" ("Builder" nr 9/ 2016) dr Rafał Barycz zadaje pytanie, jaki jest współczesny stan architektury w naszych górach i jakie rysują się dla niej perspektywy na przyszłość. Przedstawia dokonania Biura Architektonicznego Barycza i Saramowicza oraz naszej Mistrzowskiej Klasy Projektowej na polu architektury górskiej: Pensjonat pod Kasztanami w Piwnicznej-Zdroju, Nowoczesną Łemkowską Chyżę w Wołowcu, wielofunkcjonalną Chatę Narciarza, Dom Wakacyjny na Przełęczy Obidza, Interaktywną Wioskę Czarnych Górali w Piwnicznej

NOWOCZESNA ARCHITEKTURA ZIEM GÓRSKICH. TRZECIA CZĘŚĆ CYKLU
24 SIERPNIA 2016

W trzeciej części swojego cyklu pt. "Nowoczesna architektura ziem górskich" ("Builder" nr 8/ 2016) dr Rafał Barycz opisuje historyczne doświadczenia polskiej architektury w tym zakresie. "Możemy mieć zasadny powód do narodowej dumy, albowiem w Polsce mamy wspaniałą tradycję architektury górskiej, nowoczesnej, zgodnej z aktualnymi tendencjami w projektowaniu, a zarazem doskonale wpisującej się w tło krajobrazowe." Zapraszamy do lektrury!

DRUGA CZĘŚĆ CYKLU O ARCHITEKTURZE ZIEM GÓRSKICH
20 LIPCA 2016

Miesięcznik "Builder" (nr 7/ 2016) kontynuuje publikację cyklu artykułów pióra dr. Rafała Barycza  pt. "Nowoczesna architektura ziem górskich". W tym odcinku przeczytamy o tak ekscytujących budowlach, jak Muzeum Górskie Reinholda Messnera (Messner Mountain Museum) na szczycie Kronplatz w Południowym Tyrolu, postępowych sklepach M-Preis w Wenns, Oberhofen, Niedendorf, Söll i Bramberg, hotelu Cube w Biberwier pod masywem Zugspitze. "Z podziwem patrzymy na nowoczesną architekturę górską, która powstaje w Alpach, Pirenejach czy w Norwegii. Doceniamy formy, które są zakorzenione w regionalnej i krajobrazowej tkance, wykorzystując zarazem najnowocześniejsze zasady projektowania i innowacyjne technologie budowlane. Z uznaniem notujemy postępową społecznie treść wielu budynków, które kreują lepsze ramy dla życia, pracy i wypoczynku ludzi." - konkluduje Rafał Barycz.

NOWOCZESNA ARCHITEKTURA ZIEM GÓRSKICH
22 CZERWCA 2016

"Nowoczesna architektura ziem górskich" to tytuł cyklu artykułów pióra dr. Rafała Barycza, którego pierwszy odcinek drukuje miesięcznik "Builder" (nr 6/ 2016). "Patrząc na geografię ambitnej architektury, dostrzegamy, że na terenach górskich ma miejsce w ostatnich latach niezwykłe nagromadzenie sukcesów w dziedzinie nowoczesnego projektowania. W górach architektura znajduje dla siebie wielce obiecującą niszę. Dziś lokalizowane tam obiekty związane z obsługą ruchu turystycznego, narciarstwem, masowym sportem, nowoczesne obiekty hotelarskie i spa na odpowiednim poziomie, to prawdziwa architektoniczna Spitzenklasse."

PREZENTACJA BIURA ARCHITEKTONICZNEGO BARYCZA I SARAMOWICZA
15 CZERWCA 2016

Miesięcznik "Builder" w numerze 6/ 2016 prezentuje sylwetkę twórczą Biura Architektonicznego Barycza i Saramowicza, pokazując wybrane budowle, zrealizowane według naszych projektów w ostatnich latach.

KOLEJ GONDOLOWA W KRAKOWIE
08 CZERWCA 2016

Wraca pomysł połączenia koleją gondolową Błoń Krakowskich z rejonem Kopca Kościuszki, jako dwóch tożsamych fragmentów Krakowa, cennych pod względem rekreacyjnym oraz przyrodniczym. W Mistrzowskiej Klasie Projektowej Barycza i Saramowicza zostały wykonane projekty budynku dolnej stacji kolei gondolowej przy Al. Marszałka Ferdynanda Focha w Krakowie.

ARCANA: WYWIAD Z DR. RAFAŁEM BARYCZEM
20 KWIETNIA 2016

Opiniotwórczy dwumiesięcznik "Arcana" w numerze 1-2/ 2016 publikuje wywiad, jaki Jan Lorek przeprowadził z dr. Rafałem Baryczem. Tytuł rozmowy: "Architektura w procesie jednoczenia społeczeństwa." Zapraszamy do lektury.

BUILDER: BUDYNEK BIUROWY ASCO SA W KRAKOWIE
13 KWIETNIA 2016

Miesięcznik "Builder", w ramach "Lekcji Mistrzów Architektury", poprosił Rafała Barycza i Pawła Saramowicza o przyszykowanie artykułu naukowego, opisującego zaprojektowany przez nich dla Spółki Akcyjnej ASCO biurowiec, wzniesiony w Krakowie na Podgórzu, w rejonie Pl. Bohaterów Getta. Możemy przeczytać go w najnowszym wydaniu pisma (nr 4/ 2016).

 

FOTORELACJA Z DNIA MŁODEGO ARCHITEKTA 2016
30 MARCA 2016

577 młodych przyjaciół architektury z całej Polski wzięło udział w warsztatach projektowych, które dr Rafał Barycz poprowadził dla nich w ramach Dnia Młodego Architekta 2016. Warsztaty odbyły się w Warszawie w Pałacyku Zamoyskich przy ul. Foksal 2, siedzibie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP.

WIELKANOC 2016
26 MARZEC 2016

Drogim Przyjaciołom, Klientom, Współpracownikom i Kooperantom najlepsze życzenia błogosławionych Świąt Wielkiej Nocy składają Rafał Barycz, Paweł Saramowicz, wraz z zespołem Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz.

Happy Easter! Frohe Ostern!

ZAPROSZENIE
04 MARCA 2016

Miesięcznik "Builder" przy współpracy Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP zapraszają na warsztaty projektowe w ramach Dnia Młodego Architekta 2016. "Warsztaty poprowadzi dr architekt Rafał Barycz, twórca Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz, współzałożyciel Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, gdzie prowadzi mistrzowską klasę projektową. Architekt przedstawi realną działkę inwestycyjną, gdzie zrealizował jeden ze swych słynnych, licznie nagradzanych i publikowanych budynków. Omówi profil inwestora, uwarunkowania kulturowe, formalno-prawne oraz przestrzenne, dotyczące terenu inwestycji. Twoim zadaniem będzie przygotowanie koncepcji, która powinna być wynikiem własnej wizji oraz sprawdzianem zrozumienia intencji inwestora, odpowiedzią na przedstawione oczekiwania i uwarunkowania lokalizacyjne. Autorzy najciekawszych wizji otrzymają ufundowane przez miesięcznik "Builder" nagrody, a dr arch. Rafał Barycz zaprezentuje na zakończenie zrealizowany budynek, omawiając, w jaki sposób rozwiązał temat projektowy, z którym teraz zmierzyli się uczestnicy Dnia Młodego Architekta." (źródło: miesięcznik "Builder"). Początek warsztatów o godz. 15:00 w dniu 15 marca 2016 roku, w siedzibie Zarządu Głównego SARP przy ul. Foksal 2 w Warszawie.

ROZBUDOWA PENSJONATU POD KASZTANAMI W PIWNICZNEJ-ZDROJU
26 LUTEGO 2016

Wzniesiony w latach 2004-2008 według projektu Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz budynek Pensjonatu pod Kasztanami w Piwnicznej-Zdroju przy Rynku ma zostać rozbudowany. Powiększenie nastąpi poprzez przebudowę sąsiadującego budynku Starej Apteki. Wstępne wizje nowego gmachu wykonano pod kierunkiem Rafała Barycza i Pawła Saramowicza, w Mistrzowskiej Klasie Projektowej Barycza i Saramowicza, przez Marcina Prokopowicza, Mateusza Różanę i Alicję Sułek.

KAPITUŁA KONKURSU DLA MŁODYCH ARCHITEKTÓW
10 LUTEGO 2016

W Warszawie w siedzibie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP odbyło się posiedzenie Kapituły Konkursu dla Młodych Architektów. Zakwalifikowani do II etapu konkursu jego uczestnicy zaprezentowali przed kapitułą swe prace. Organizatorem konkursu jest miesięcznik "Builder". Na zdjęciu w pierwszym rzędzie od lewej członkowie kapituły: architekci Jakub Szczęsny, Mirosław Nizio, dr Rafał Barycz, przewodnicząca kapituły prof. Ewa Kuryłowicz. Od prawej wydawca miesięcznika i prezes PWB "Media" Marek Zdziebłowski z Małżonką, redaktor naczelna "Buildera" Danuta Burzyńska. W środku prezes Zarządu Głównego SARP Mariusz Ścisło.

KRAKOWSKIE BIUROWCE SZYTE NA MIARĘ
20 STYCZNIA 2016

"Krakowskie biurowce szyte na miarę" to tytuł publikacji, w której dwutygodnik "Krakowski Rynek Nieruchomości" (nr 1/ 2016) przedstawia najciekawsze budynki biurowe Krakowa ostatnich lat. Wśród nich znalazł się Biurowiec ASCO SA, zbudowany według projektu Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz w rejonie Pl. Bohaterów Getta (d. Zgody). Cytuje przy tym wypowiedzi szefa naszej firmy projektowej dr. Rafała Barycza, który mówi m. in.: "współcześnie, wzrasta rzesza świadomych firm inwestycyjnych, upatrujących w architekturze ofensywnego narzędzia rynkowego. Najlepsze biurowce muszą odznaczać się wysmakowaną, nietuzinkową formą architektoniczną, która staje się swego rodzaju marketingiem architektonicznym, a sam budynek - emblematem, świadczącym o sile gospodarczej inwestora."