BUDYNEK MIESZKALNY Z POKOJAMI GOŚCINNYMI I KRYTĄ PŁYWALNIĄ W KONSTANCINIE POD WARSZAWĄ
Rafał BARYCZ, Paweł SARAMOWICZ

Projektujemy teraz ekskluzywny budynek pensjonatowo-mieszkalny z krytą pływalnią w Konstancinie. Inwestycja zlokalizowana jest na urzekającej działce porośniętej starodrzewiem sosnowym, w elitarnej, uzdrowiskowej części Konstancina.
Wyszukana elegancja ma tu być osiągnięta nie przez mnożenie ozdobników, lecz ascezę i minimalizm. Grę płaszczyzn w abstrakcyjnych konfiguracjach. Zaprojektowaliśmy odważne przestrzenie i beton licowy o w miarę regularnym wzorze i odcisku faktury blatów. Zrealizowany w technologii SIKA-Chemie, wyobrażamy sobie jako klasyczny béton brut Le Corbusiera, który mawiał, że "żelbet ma własności naturalnego materiału tej samej rangi co drewno czy terakota, jakby był odtworzonym kamieniem, wartym zachowania w swoim stanie naturalnym".
W środku znów dużo żelbetu licowego, stonowana ceramika linii Trussardi Home, umeblowanie klasyką gatunku - Barcelona Chair Miesa, Le Grand Confort, itd., designerskie oświetlenie od Modulora i Wever&Ducré.
Intencją inwestora jest osiągnięcie skromnej elegancji w rodzaju tej, którą jako kreator mody proponuje Armani - zatem można powiedzieć, że swój trafił na swego, bo to jest dokładnie to, o co nam w zawodowej działalności chodzi. 

Rafał BARYCZ
Paweł SARAMOWICZ

opublikowano w: ARCHITEKTURA-Murator, nr 12/ 2001