DOM SPACEROWY
Rafał BARYCZ i Paweł SARAMOWICZ


Rezydencja mieszkalna, której dokumentacja projektowa została w ostatnim czasie wykonana w Biurze Projektów Barycz i Saramowicz, jest usytuowana w bajecznym krajobrazie mazowieckiej równiny, w sąsiedztwie Rawy Mazowieckiej. Dom ten kontynuuje wielką płaszczyznę równinnego krajobrazu, stąd w jego fizjonomii dominują horyzontalne linie. Jest to dom, który ma być prawdziwym ogniskiem życia rodzinnego, integrującym pokolenia; bezpiecznym, funkcjonalnym, ciepłym i przyjaznym. Odpowiadający stylowi życia jego mieszkańców, miłośników rzeczy pięknych i wytwornych, a jednocześnie sprostający wysokim koniecznościom reprezentacji i prestiżu.

Architektoniczną wędrówkę po rezydencji rozpoczniemy od hallu wejściowego, do którego docieramy aleją o parkowym charakterze. Z hallu rozpościera się imponujący widok na wnętrze domu i wszystkie jego poziomy, dając wyobrażenie o jego skali i sposobie zorganizowania przestrzeni.
Powierzchnie użytkowe nie są w tej rezydencji ściśle rozdzielone, lecz otwierają się na siebie i na równinny pejzaż. Konsolidacja przestrzeni w domu podąża śladem bezmiaru krajobrazu na zewnątrz, a motyw wędrujących przestrzeni jest odbiciem bezkresu mazowieckich łąk. Przestrzeni nie dzielą tu ściany, lecz kierunkują ją parawany i meble, odpowiednio dobrane kąty widzenia. Willa ta, nosząca spacerowy charakter, nie kończy się w obrysie jej ścian, lecz sięga w przestrzeń i krajobraz.
Pewnym unikatem jest sytuowanie części dziennej na dwóch poziomach. Strefa pobytu dziennego ma charakter jednoprzestrzenny, jest zorganizowana na zasadzie otwartego planu i płynących przestrzeni, z szeroką ekspozycją krajobrazu poprzez panoramiczne okna. Elegancka kuchnia - laboratorium jest połączona liniowo z aneksem śniadaniowym i dużą jadalnią, której rozmiar i reprezentacyjny charakter - sprzyjają urządzaniu tu przyjęć towarzyskich. Na przeciwległym końcu tej liniowej sekwencji znalazła się dwudzielna spiżarnia. Na tym samym poziomie wydzielono przestrzeń wypoczynkową z niewielkim ogrodem zimowym, która z hallem jest połączona pomostem, przerzuconym ponad dolną częścią strefy dziennej. Zlokalizowana, dzięki wykorzystaniu spadku terenu, na najniższym poziomie domu, ma już to inny, bardziej klubowy charakter. Jest tu living-room oraz pokój kominkowy, dodatkowo przesunięte względem siebie w pionie o 60 cm.
Powrócimy teraz na zasadniczą kondygnację rezydencji. W głębi domu, w kierunku garażu, zlokalizowano pomieszczenia pomocnicze. Znajduje się tu wydzielona strefa mieszkalna, obejmująca dwuosobowy pokój zaopatrzony w ergonomiczną łazienkę i przechodnią garderobę. Stosownie do potrzeb, może służyć jako miejsce zamieszkania gości domu względnie jako służbówka. Dalej jest pomieszczenie pralni i suszarni, gdzie również będą zainstalowane kotły ciepłej wody i centralnego ogrzewania. Idąc dalej, przechodzimy do dwustanowiskowego garażu, który znajduje swą kontynuację w postaci wiaty na samochody.
Zasada ścisłego strefowania funkcjonalnego zaowocowała umieszczeniem części prywatnej na wyższej kondygnacji budynku. Została zorganizowana na zasadzie stref zamieszkania, modułów funkcjonalnych, przeznaczonych osobno dla rodziców oraz dla ich dziecka. Właściciele mają dużą sypialnię, z której bezpośrednio przechodzi się poprzez przechodnią garderobę do luksusowego pokoju kąpielowego, a dalej - do sauny z umywalnią, do której przylega loggia do kąpieli powietrznej, nakryta pergolą przerastaną bluszczem. W pokojach dziecka, chcąc sprostać potrzebom wchodzącego w dorosłe życie człowieka, wyodrębniono funkcjonalnie sypialnię z przylegającą doń bezpośrednio łazienką oraz pracownię.
Istotą tego budynku są tarasy, które otaczają pomieszczenia mieszkalne ze wszystkich stron i na wszystkich kondygnacjach. Na piętrze są miejscem wypoczynku, kontemplacji zapierającego dech krajobrazu, miejscem kąpieli słonecznych; te wokół parteru i jadalni - pozwolą rodzinie przenieść się tam na posiłki w słoneczne letnie dni.
Architektura tego domu w zamyśle ma być oszczędna, dyskretna i elegancka. Kreowana z elementów funkcjonalnie użytecznych forma architektoniczna nosi powściągliwy charakter. Użyty został materiał trwale wpisany w ojczystą sztukę budowania; piękny, majestatyczny i skromny - kamień łamany warstwowo, tu o płowym odcieniu. Jest to ulubiony budulec, którym jako tworzywem architektury posługuje się nasza pracownia.

W ostatnim czasie nasza firma realizuje blisko 10 projektów z segmentu architektury mieszkaniowej, z których większość to luksusowe budynki o rozbudowanym programie funkcjonalnym i znaczącym budżecie, ale są też wśród nich funkcjonalne wille dostępne. Waga odpowiedzialności w mieszkalnictwie jest zawsze ta sama. Stąd budynek tu prezentowany jest owocem sprawdzonych doświadczeń, wiedzy i przemyśleń jego autorów, dotyczących formy i funkcji domu rodzinnego. Dzięki wzorowej współpracy z klientem, polegającej na partycypacjonistycznym dialogu, możliwe staje się wzniesienie aspiracji budynku mieszkalnego do pułapu architektury monumentalnej. Wydaje nam się, że kluczem do sukcesu projektowego przedsięwzięcia jest przyjęcie budującego stanowiska, że prawdziwym bohaterem architektury mieszkaniowej jest człowiek i jego potrzeby. 

Rafał BARYCZ
Paweł SARAMOWICZ

opublikowano w: Top-Dom, nr 1/ 2001