DOM Z ATRIUM
Rafał BARYCZ i Paweł SARAMOWICZ


Miejscowości Powiatu Piaseczyńskiego - Piaseczno, podobnie jak leżące nieopodal uzdrowisko Konstancin - stanowią w ostatnich latach, jak w okresie dwudziestolecia międzywojennego, obszar intensywnego rozwoju architektury willowej. Są to enklawy ekskluzywnego mieszkalnictwa położone na zalesionym obszarze, porośniętym przeważnie starodrzewiem sosnowym. Zlokalizowane tam działki budowlane - dają niezwykły komfort życia w harmonii z przyrodą. Nowoczesne rezydencje o skali, programie, metrażu i budżecie takim jak ta tu prezentowana, budowana w Piasecznie przy ul. Redutowej, której dokumentacja projektowa została wykonana przez Biuro Projektów Barycz i Saramowicz, stanowią nieznaczny fragment powstającej w naszym kraju architektury mieszkaniowej, należąc do jej niszowego segmentu. Są prawdziwym wyzwaniem dla architekta.

Podstawową koniecznością, z którą zmierzyło się nasze biuro projektując tę rezydencję, była potrzeba znalezienia symbiozy architektury, przyrody i człowieka na trudnej działce o nieznacznej szerokości. Odpowiedzią stało się stworzenie rezydencji atrialnej, gdzie przyroda wnika do wnętrza domu, stanowiąc jego sedno.
Przestrzeń pobytu dziennego, znajdująca się na parterze, została zorganizowana na zasadzie otwartego planu i płynących przestrzeni, z szeroką ekspozycją krajobrazu. Zastosowana tu metoda architektonicznego działania znana jest z wcześniejszych projektów naszej pracowni. Podążaliśmy tym tropem, skoro zachęcał nas inwestor, który, znając budynki naszego autorstwa, był przekonany o stosowności ich rozwiązań dla potrzeb jego rodziny.
Po lewej stronie, patrząc od wejścia, znajduje się kuchnia z aneksem śniadaniowym, jednoprzestrzennie połączona z obszerną jadalnią, pozwalającą na urządzanie dużych przyjęć towarzyskich. Sąsiaduje z nią jadalnia letnia, nakryta pergolą dającą cień. Spiżarnia ma charakter przechodni, gdyż takie rozwiązanie cenią sobie kobiety. Po przeciwnej stronie hallu znajduje się strefa pracy właściciela - przedstawiciela menagementu wysokiego szczebla, z osobnym wejściem i przylegającym hallem recepcyjnym. W głębi zaplanowano reprezentacyjny salon o klubowym charakterze, wysokości podwójnej kondygnacji, z wydzieloną strefą kominkową oraz ogrodem zimowym z lapidarium. Centralnie ulokowane atrium, z roślinnością i sadzawką, będzie salonem letnim.
Strefa prywatna znajduje się na piętrze domu, jest zorganizowana na zasadzie funkcjonalnych modułów, przeznaczonych osobno dla rodziców, syna oraz gości; każdy składa się z pokoju, przechodniej garderoby i własnej łazienki. W pokojach syna dodatkowo wyodrębniono funkcjonalnie pracownię. Dom ma być wypełniony światłem, powietrzem i przestrzenią, stąd komunikacja wyższej kondygnacji ma charakter otwartych przerzuconych pomostów, z których można ogarnąć widokiem przestrzeń całego domu.
W willi tej zaprojektowano wiele funkcji, są tu liczne schowki, pomieszczenia porządkowe, etc. W sąsiedztwie dwustanowiskowego garażu ulokowała się strefa zaplecza technicznego. Jest tu niewielki warsztat, pralnia z suszarnią i kotłownia. Ażurowe lekkie schody prowadzą z piętra na taras na dachu. Rozciąga się stamtąd piękny widok na okolicę. W połowie taras ten będzie zazieleniony.

Naszym celem było, by architekturę tej rezydencji cechowała prostota, którą cenimy sobie szczególnie; minimalizm i forma ascetyczna. Misję projektanta widzieliśmy w osadzeniu architektury w naturalnym otoczeniu w taki sposób, by nie zachwiać układu przestrzennego. W zachowaniu przez awangardową architekturę tożsamości miejsca.
Atrium jest częściowo przesłonięte lekką ażurową strukturą. Myśl architektoniczna nazywa ją: brise-soleil. Pozwala ona na modyfikowanie psychofizycznego klimatu wnętrza, służy architektonicznej idei dyskursu światła i cienia, koryguje oświetlenie.

Filozofia tworzenia architektury mieszkaniowej, której chcemy być wierni, polega na kształtowaniu jej w różnych wariantach nowego modernizmu, dostosowanych do charakteru miejsca i rozmaitych warunków zamówienia, ale zawsze - stosownie do potrzeb rodziny. 

Rafał BARYCZ
Paweł SARAMOWICZ

opublikowano w: Top-Dom, nr 1/ 2001