NOWOCZESNY BIUROWIEC W KRAKOWIE
Rafał Barycz, Paweł Saramowicz


Idea. Budynek biurowy jest wizytówką i logo firmy. To jej publiczny zewnętrzny wizerunek, stąd powinien być charakterystyczny i identyfikowalny poprzez swą elegancką architekturę. W wymiarze użytkowym, jako nowoczesne miejsce pracy informacyjnego społeczeństwa, musi być elastyczny i wygodny, rozumnie wykorzystując możliwości perfekcyjnie zaawansowanej technologii. W ogóle wydaje się, że podniesienie poziomu środowiska pracy biurowej - to jedno z pierwszych wyzwań, przed którymi stoi dziś nowoczesne projektowanie architektoniczne.

Lokalizacja. Jeden z najnowszych produktów architektonicznych Biura Projektów Barycz i Saramowicz, obecnie realizowanych, to budynek biurowy w Krakowie, w rejonie Placu Bohaterów Getta (d. Zgody), nieopodal siedziby centrali banku BPH.

Forma i technika. Po latach tendencji do poszukiwania języka kreacji architektonicznej, koncentrującej się na formie i bryle w architekturze, dziś obszary działań projektowych przesuwają się w kierunku odkrywania nowoczesnych możliwości materiałowych i ich stosowania jako tworzywa nowej kreatywnej estetyki.
Podążając tym śladem, zsyntetyzowane oblicze architektoniczne budynku, o dużej sile oddziaływania, osiągnięto dzięki zastosowaniu pokaźnych rozmiarów brise-soleil o formie nowoczesnego portyku z siatek stalowych ze stali nierdzewnej, produkcji niemieckiej firmy GKD. Ten nowatorski i bardzo elegancki materiał, rodzaj swego rodzaju architektonicznej biżuterii, używany był w krajach rozwiniętych gospodarek Europy Zachodniej w medialnych budynkach zaawansowanej technologii, jak pawilon Planet-M Bertelsmanna na Expo w Hanowerze czy Expomedia w Saarbrücken, a również w centrum M-Preis designu Dominique Perrault w Wattens w Tyrolu. Teraz pierwszy raz ma szansę pojawić się w krajobrazie naszych ulic.

Funkcja. Zgodnie z potrzebami nowoczesnej gospodarki i tendencjami rynku najmu nieruchomości, budynek zaprojektowano na zasadzie elastyczności, umożliwiając wielowariantowy sposób docelowej aranżacji przestrzeni biurowych. Dla właściwej higieny pracy umysłowej jego przyszłych użytkowników, budynek jest słoneczny i otrzyma dużo światła, dzięki obszernym przeszkleniom i porte-fenetrom. Dodatkowo na jego dachu zaprojektowano tarasy pod pergolą, skąd jest imponujący widok na stary Kraków i Wisłę.
Budynek będzie oferowany do wynajęcia wymagającemu użytkownikowi, nadając się na siedzibę banku, towarzystwa ubezpieczeniowego lub podobnej dużej instytucji. Nowoczesne, wyrafinowane pod względem estetycznym obiekty – stanowią przyszłość rynku budynków biurowych. Korporacyjny inwestor dobrze wie, że innowacyjna architektura wysokiej próby zapewnia właściwy prestiż i lepszą stopę zysku z przedsięwzięcia.

Rafał Barycz
Paweł Saramowicz

opublikowano w: Architektura&Biznes, nr 1/ 2007