BUDYNEK BIUROWY W KRAKOWIE, PLAC BOHATERÓW GETTA
Rafał BARYCZ, Paweł SARAMOWICZ

Sądzimy, że dziś największa sposobność rozwoju innowacyjnej architektury wiąże się z odkrywaniem nowoczesnych możliwości materiałów hi-tech i stosowaniem ich jako tworzywa kreatywnej estetyki. Stąd zsyntetyzowane oblicze architektoniczne budynku, o dużej sile oddziaływania, osiągnięto dzięki zastosowaniu pokaźnych rozmiarów brise-soleil o formie nowoczesnego portyku z siatek stalowych ze stali nierdzewnej, produkcji niemieckiej firmy GKD. Ten nowatorski i bardzo elegancki materiał używany był w krajach rozwiniętych gospodarek Europy Zachodniej w medialnych budynkach zaawansowanej technologii, jak pawilon Planet-M Bertelsmanna na Expo 2000 w Hanowerze czy Expomedia w Saarbrücken. Teraz pierwszy raz ma szansę pojawić się w krajobrazie polskiej ulicy.
Budynek biurowy, jako nowoczesne miejsce pracy informacyjnego społeczeństwa, musi być poważny i wygodny, rozumnie wykorzystując możliwości perfekcyjnie zaawansowanej technologii. Zgodnie z potrzebami nowoczesnej gospodarki i tendencjami rynku najmu nieruchomości, budynek zaprojektowano na zasadzie elastyczności, umożliwiając wielowariantowy sposób docelowej aranżacji przestrzeni biurowych. Dla właściwej higieny pracy umysłowej przyszłych użytkowników, budynek jest słoneczny i otrzyma dużo światła, dzięki obszernym przeszkleniom i porte-fenetrom. Dodatkowo na jego dachu zaprojektowano tarasy pod pergolą, skąd jest imponujący widok na stary Kraków i Wisłę.
Budynek będzie oferowany do wynajęcia wymagającemu użytkownikowi, nadając się na siedzibę banku, towarzystwa ubezpieczeniowego lub podobnej dużej instytucji. Wydaje się, że podniesienie poziomu środowiska pracy biurowej, to jedno z pierwszych wyzwań, przed którymi stoi dziś nowoczesne projektowanie architektoniczne. 

Rafał BARYCZ
Paweł SARAMOWICZ
opublikowano w: ARCHITEKTURA-Murator, nr 6/ 2004