BUDOWA W STYLU HI-TEC
Janusz Michalczak

Współcześnie realizowane biurowce coraz częściej wykorzystują wyrafinowane rozwiązania z dziedziny techniki i architektury.
Zorganizowany niedawno konkurs na projekt zagospodarowania Placu Bohaterów Getta zwraca uwagę na rejon Krakowa, w którym do niedawna powstawało niewiele nowych inwestycji. Jedną z najnowszych jest budowa nowoczesnego budynku biurowego przy ul. Kącik, w sąsiedztwie siedziby banku BPH-PBK.
Nową inwestycję, której realizacja rozpocznie się w sierpniu br., najlepiej charakteryzują nowoczesne rozwiązania architektoniczne i techniczne. - Rozwój współczesnej architektury wiąże się przede wszystkim z odkrywaniem możliwości, jakie dają dostępne dziś materiały i technologie hi-tec - podkreśla dr arch. Rafał Barycz z Biura Projektów Barycz i Saramowicz, które zaprojektowało budynek. Zsyntetyzowany wizerunek budynku, który swą nowoczesną architekturą ma silnie oddziaływać na otoczenie, uzyskaliśmy dzięki umieszczeniu na jego elewacji pokaźnych rozmiarów specjalnego ekranu, tzw. brise-soleil, mającego charakter nowoczesnego portyku, wykonanego z nierdzewnej siatki stalowej GKD. Materiał ten zastosowany został w wielu ultranowoczesnych obiektach zbudowanych w Europie Zachodniej, m.in. w pawilonach Planet-M Bertelsmanna na Expo 2000 w Hanowerze oraz w Expomedia w Saarbrücken.
W opinii projektantów nowoczesne, wyrafinowane pod względem estetycznym i technicznym obiekty stanowią przyszłość kształtującego się w Krakowie rynku obiektów biurowych. - Oczekiwania najemców są dziś bardzo wysokie - podkreśla dr Rafał Barycz. Dotyczą zarówno możliwości swobodnego kształtowania przestrzeni biurowej, jak i dostępu do najnowocześniejszych urządzeń teletechnicznych, a przede wszystkim - innowacyjnej i wyszukanej formy architektonicznej. Budynki powinny być bardzo dobrze nasłonecznione. Dzięki przeszkleniom są otwarte na światło i krajobraz. Nasz dodatkowo posiadał będzie znajdujące się na dachu tarasy pod pergolą z pięknym widokiem na Stare Miasto i Wisłę.
Przewidywany termin realizacji czterokondygnacyjnego obiektu, który zaprojektowany został dla ASCO S.A. - październik 2005. 

Janusz Michalczak
opublikowano w: DZIENNIK POLSKI, nr 181 (18277)/ 2004