CENTRUM REKREACYJNE W NIEPOŁOMICACH
Agnieszka Stachecka

Budynek centrum rekreacyjnego z krytą pływalnią ma klubowy charakter i został wystylizowany dla komercyjnego inwestora przez Biuro Projektów Barycz i Saramowicz. Zlokalizowany będzie w Niepołomicach. Jest to podmiejski obszar Krakowa, znany w ostatnich latach z wielu nowoczesnych inwestycji.
Projektanci Barycz i Saramowicz podążali tropem amerykańskich modernistów. Aby budynek nie przypominał projektu Miesa, architekci wymyślili przesunięcia ścian i dialog materiałów. Łupany warstwowo piaskowiec magurski ze złoża w Barcicach kontrastuje ze śnieżną bielą tynków, przeglądając się w obszernych szklanych płaszczyznach. Struktura brise-soleil dodatkowo stanowi formę konstrukcji dla próżniowych kolektorów rurowych TubuSol Viessmanna, albowiem jest to budynek ekologiczny, gdzie dzięki instalacji solarnej energię pozyskuje się ze źródeł naturalnych. Wnętrza utrzymano w tonie eleganckiego minimalizmu. Są puste i przestrzenne. Jako kontrapunkt inwestor zaplanował sprowadzenie kilku designerskich gadżetów z Mediolanu, z domu handlowego Trussardiego.
Stylizując ten budynek Barycz i Saramowicz postawili sobie cel - ma ta być budowla z klasą, ale w pewnym sensie drapieżna. 

opublikowano w: MuratorPlus, nr 7/ 2003