NOWOCZESNA SZKOŁA W KRAKOWIE

W Krakowie przy ul. Senatorskiej 43 rozpoczyna się budowa nowoczesnego budynku szkoły podstawowej z gimnazjum i salą sportową. Projekt powstał w Biurze Projektów Barycz i Saramowicz.
Inwestorem jest ASCO SA, najemcą - Zespół Szkół Społecznych nr 6 Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Krakowie. Szkoła ma być oddana do użytku 1 września 2006 roku.

Budowla powstaje w zobowiązującym historycznie, kulturowo i krajobrazowo sąsiedztwie zabytkowych zespołów Klasztoru SS. Norbertanek i wzgórza Św. Bronisławy. Bryła budynku dobrze komponuje się z otoczeniem. Jej wydłużona forma nawiązuje do linii rzeki Rudawy, nad którą jest zlokalizowany.

Budynek jest podzielony na funkcjonalne strefy. Jedną ze stref jest zespół pomieszczeń szkoły podstawowej dla dzieci młodszych - z salami lekcyjnymi 1-3 i klasą zerową. Do każdej sali będzie przylegał ogródek.

Kolejne strefy to:
- sala gimnastyczna i widownia dla publiczności,
- eleganckie lobby z hollem, atrium, recepcją i świetlicą szkolną,
- zespół pomieszczeń szkoły podstawowej dla dzieci starszych z salami lekcyjnymi 4-6,
- moduł administracyjno-socjalny z gabinetami, pokojem nauczycielskim i salą konferencyjną,
- zespół pomieszczeń gimnazjum (w tym sale lekcyjne z zapleczem przystosowane do nauczania przedmiotów przyrodniczych i ścisłych),
- pracownia komputerowa i biblioteka z mediateką.

Zasadnicze oblicze budynku kształtuje oryginalna kompozycja horyzontalnych boni z kształtek silikatowych. Z takim motywem dobrze komponują się obszerne przestrzenie wypełnione szklanymi pustakami, wśród których amorficznie zakomponowano otwory okienne. 

opublikowano w: MuratorPlus, nr 7/ 2005