SZKOŁA NA SALWATORZE
Janusz MichalczakO tym jak zmienia się nasze otoczenie świadczy wygląd powstających na terenie Krakowa i Małopolski obiektów oświaty i nauki. Realizacja jednego z ciekawszych obiektów, który powstanie w Krakowie przy ul. Senatorskiej, rozpoczęła się w sierpniu 2005 r.

Położony nad Rudawą budynek, zlokalizowany jest w wyjątkowym miejscu, sąsiaduje bowiem z klasztorem sióstr Norbertanek oraz Wzgórzem św. Bronisławy. -Naszym celem było idealne wkomponowanie obiektu w otoczenie, stąd jego linearny, wstęgowy układ nawiązujący do rzeki, nad którą został zlokalizowany -mówi dr arch. Rafał Barycz z Biura Projektów Barycz i Saramowicz, które jest generalnym projektantem inwestycji.
Gmach realizowany jest dla Zespołu Szkół Społecznych nr 6 Społecznego Towarzystwa Oświatowego, który jest jedną z najstarszych w mieście niepublicznych placówek oświatowych. Projektanci położyli duży nacisk na funkcjonalności obiektu, tworząc w nim strefy ze ściśle określonym przeznaczeniem. W części parterowej budynku znajdować się będzie zespół pomieszczeń dla klasy zerowej i dzieci młodszych (klasy I -III) z przylegającymi do nich ogródkami, umożliwiającymi prowadzenie zajęć lekcyjnych w pogodne dni pod gołym niebem.
Odrębną całość stanowi część sportowa obiektu z salą gimnastyczną i widownią dla publiczności. Na parterze znajduje się również elegancki hol, recepcja oraz świetlica szkolna z atrium. Na pierwszym piętrze usytuowane zostały natomiast pomieszczenia klas starszych (IV-VI), administracyjno-socjalne z gabinetami, pokojem nauczycielskim i salą konferencyjną, pomieszczenia gimnazjum, pracownia komputerowa i biblioteka z mediateką.
Zewnętrzną architekturę budynku szkoły przy ul. Senatorskiej charakteryzują wystudiowane proste przestrzenne formy wzbogacone nowatorskim użyciem materiałów. -Fakturę elewacji tworzą horyzontalne boniowania z kształtek silikatowych, stanowiące rodzaj artystycznej licencji autorów, dla których tłem jest tynk o chropawej fakturze, a także duże przestrzenie wypełnione pustakami szklanymi, w których zakomponowano obszerne otwory okienne -objaśnia dr Paweł Saramowicz.
Inwestor zakłada, że budynek zostanie przekazany do użytku 1 września 2006 roku. -Będzie to z pewnością jedna z ciekawszych, kameralnych szkół w mieście, wyróżniająca się ciekawą architekturą -stwierdza Magdalena Siekańska, dyrektor Zespołu Szkół Społecznych nr 6. Obiekt z kameralnymi klasami, w których przewidziano miejsce dla 18 uczniów, zapewni właściwy komfort nauki. 

Janusz Michalczak

opublikowano w: Dziennik Polski, nr 215 (18617)/ 2005, 14 wrzesień 2005