KAWALERKOWIEC PRZY ZAMOYSKIEGO
01 LUTEGO 2012
Badania nad rynkiem nieruchomości wskazują, że z racji siły nabywczej ludności, developerzy koncentrują się na wznoszeniu budynków mieszkalnych z bardzo małymi mieszkaniami, których średnia wielkość często nie przekracza 20 mkw.
Stąd istotą zadania kursowego, jakie zadano adeptom Mistrzowskiej Klasy Projektowej Barycza i Saramowicza, było stworzenie innowacyjnego budynku z mieszkaniami kawalerskimi, który spełniałby dezyderaty dwudziestowiecznego programu Wohnung für das Existenzminimum. Wielorodzinny budynek mieszkaniowy określany jest potocznie mianem "apartamentowca". Zajęto się tedy zaprojektowaniem unikalnego i prototypowego modelu budynku z małymi mieszkaniami, który przez analogię nazwaliśmy: kawalerkowcem.
Prace projektowe prowadzono na terenie nieruchomości zlokalizowanej w Krakowie w dzielnicy Podgórze przy ul. Zamoyskiego 44, której właścicielem jest wieloletni klient Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz - Spółka Akcyjna ASCO.
BUDOWA W GRĘBYNICACH
17 STYCZNIA 2012
Budowa Nowoczesnego Dworu Polskiego w Grębynicach k. Krakowa osiągnęła etap stanu surowego zamkniętego. To szlagierowe dzieło Biura Architektonicznego Barycza i Saramowicza znane jest z licznych publikacji prasowych - m.in. w "Dzienniku Polskim" (Janusz Michalczak, "Dom poza miastem. W stylu country-house", nr 295/ 2009), miesięczniku "Dom & Wnętrze" (Agnieszka Gruszczyńska-Hyc, "Nowoczesny Dwór", nr 6/ 2011). Inwestorom i wykonawcom budynku gratulujemy doskonałego postępu prac i życzymy dalszych sukcesów na budowie.
WERNISAŻ W SARP
10 STYCZNIA 2012
W Galerii Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP w Krakowie przy Pl. Szczepańskim 6 odbył się w dniu 10 stycznia 2012 roku wernisaż międzynarodowej wystawy V4 Family Houses. Zainicjowana przez Węgierskie Stowarzyszenie Architektów (Magyar Építőművészek Szövetsége) i wspomagana grantem unijnym, jest prezentacją najlepszych willi mieszkalnych z Europy Centralnej. Wystawa, której obecna edycja odbywa się po raz piąty, gościła już w Budapeszcie i Pradze, a po ekspozycji krakowskiej będzie pokazywana w Bratysławie w dniach 3-17 lutego.
Radzi jesteśmy, że zrealizowana przez Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz w Krakowie-Libertowie przy ul. Jabłoniowej willa z betonu architektonicznego i dranicy cedrowej nie tylko znalazła na wystawie należne miejsce, lecz również stanowi logo ekspozycji.
BOŻE NARODZENIE I NOWY ROK
24 GRUDNIA 2011
Naszym Drogim Przyjaciołom, Klientom, Współpracownikom i Kooperantom składamy najlepsze życzenia błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia i udanego Nowego Roku 2012. Rafał Barycz, Paweł Saramowicz, wraz z zespołem Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz. Wraz z życzeniami przesyłamy Wam drzewko bożonarodzeniowe - z naszej pracowni. Christmass Greetings and best wishes for the New Year 2012!
Z PORTALU ARCHIRAMA: NOWOCZESNA WILLA TRADYCYJNA
24 LISTOPADA 2011
"Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz pokazuje, którędy może podążać współczesna polska architektura. Może wpisywać się w modne na świecie tendencje, ale zarazem nie musi zatracić kontaktu z tradycją, lokalnymi wpływami" - czytamy na portalu "Archirama". "Archirama" to nowy serwis internetowy, poświęcony architekturze prezentowanej w szerokim kontekście sztuki i dizajnu, związany z miesięcznikiem "Architektura-murator". Tomasz Malkowski tak pisze o domu z gontu i betonu: "willa zaprojektowana przez Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz to jeden z najciekawszych współczesnych polskich domów. Ma dualistyczny charakter. W tym dualizmie jest też zawarty pewien ciekawy paradoks. Beton, materiał niby przemysłowy i odhumanizowany, tak naprawdę jest na poły rzemieślniczym rękodziełem. Wykonanie licowanego betonu w parterowym pawilonie wymagało stworzenia szalunków. Po związaniu betonu pozostały w nim odbicia desek. Sztuczny kamień, jak nazywa się przecież beton, ma w domu w Libertowie rysunek deskowania, niczym z tradycyjnej chaty. Więc materiał, choć o nowoczesnej proweniencji - przybliża budynek do tradycji. Z kolei drewniany gont, choć najbardziej wernakularny, potraktowano przecież z kolei bardzo współcześnie - jako skórę, okładzinę, która całą bryłę domu ujednolica."
TEMAT TYGODNIA. ABSTRAKCYJNY REGIONALIZM
16 LISTOPADA 2011
"Krakowska willa jako jedyny budynek z Małopolski i jeden z dziesięciu z całego kraju reprezentuje współczesne polskie mieszkalnictwo na międzynarodowej wystawie V4 Family Houses" - donosi dzisiejszy "Dziennik Polski", nr 266 (20 494)/ 2011. W artykule zatytułowanym "Futurystyczny regionalizm", wydanym jako "Temat tygodnia", Ewa Piłat pisze m.in.:
"Projektanci podsumowują swe dzieło słowami: abstrakcyjny regionalizm. Uwagę przechodniów wzbudza oryginalny kształt i szlachetny materiał na elewacji. Zanim projekt tej wyjątkowej willi został zrealizowany, już zdobył nagrodę Wydawnictwa Edipresse za innowacyjną architekturę. Zarząd Główny SARP wybrał willę zaprojektowaną przez krakowskie Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz do reprezentowania naszego kraju na wystawie V4 Family Houses. Wystawa jest prezentacją najlepszych projektów współczesnych domów z Europy Centralnej."
Dalej cytuje Barycza i Saramowicza: "- W tym budynku wyraźnie została wyeksponowana filozofia przestrzennego działania naszego biura architektonicznego. Pierwszą zasadą aksjologiczną towarzyszącą naszym projektom jest przekonanie, że w architekturze piękno jest kształtem celowości. Forma budynku powinna zatem wypływać z potrzeb użytkowych. Po drugie - współczesna polska architektura musi być progresywna i hipernowoczesna, jednocześnie nie będąc kalką stylu międzynarodowego. Mamy własną bogatą tradycję architektury, własne korzenie, z których możemy czerpać."