KAMIEÑ W REALIZACJACH BIURA ARCHITEKTONICZNEGO BARYCZ I SARAMOWICZ
24 PA¬DZIERNIKA 2013

Fundacja Twórców Architektury i Miêdzynarodowe Targi Poznañskie zapraszaj± na wyk³ad dr. Rafa³a Barycza pt. "Kamieñ w realizacjach Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz". Wyk³ad zostanie wyg³oszony w czwartek 7 listopada 2013 r. o godz. 13.00 w Pawilonie 7A Miêdzynarodowych Targów Poznañskich, w Speakers Corner.

LE¦NY DOMEK
16 WRZE¦NIA 2013

"Le¶ny Domek" to przewrotna nazwa rezydencji zaprojektowanej w Biurze Architektonicznym Barycza i Saramowicza, której realizacja w³a¶nie dobieg³a koñca. Budynek zlokalizowany jest w Izabelinie k. Warszawy, w enklawie Kampinoskiego Parku Narodowego, przy ul. Or³a Bia³ego. Po³±czenie dêbowego gontu z gabionami z zasypem z libi±skiego dolomitu - osadza budynek w niezwyk³ym krajobrazie sosnowego lasu, wype³niaj±cego warszawskie suburbium. Elewacja frontowa wygl±da jak skalny monolit. Jest jak tarcza o fakturalnej, rze¼biarskiej strukturze. Materia³y o odmiennej proweniencji - dolomit w industrialnych siatkach stalowych i prawdziwy gont - przynosz± dialog nowoczesno¶ci z tradycj±. Generalnym wykonawc± willi by³o przedsiêbiorstwo DMD Investment. Wykonania elewacji z gabionów podjê³a siê firma Jarosz Converters, co by³o ambitnym, pionierskim przedsiêwziêciem technicznym, skoro nikt wcze¶niej w naszym kraju nie u¿ywa³ na tê skalê gabionów jako tworzywa elewacyjnego. Autorem fotografii budynku jest Pan Miko³aj Katus.

DLACZEGO WARTO PROMOWAÆ POLSK¡ ARCHITEKTURÊ
09 WRZE¦NIA 2013

Miesiêcznik "Builder" prowadzi ogólnopolski program promocyjno-edukacyjny "Promujemy Polsk± Architekturê". W jego ramach zamieszcza wypowiedzi czo³owych polityków, szefów wielkich firm budowlanych, star-architektów i innych znanych ludzi, którzy odpowiadaj± na zasadnicze pytanie: "Dlaczego warto promowaæ polsk± architekturê?" W numerze 7/ 2013 znajdziemy wypowied¼ dr. Rafa³a Barycza. Oto zasadnicze jej fragmenty:

"Architektura Polski wkraczaj±cej w XXI wiek odznacza siê osobliw± dychotomi±. Powstaj± dzie³a wybitne, bêd±ce szczytowymi osi±gniêciami my¶li architektonicznej ¶wiata. (...) Wszelako stanowi± one, wskazuj± badania statystyczne, od 3 do 4 promili powstaj±cej substancji budowlanej. Ca³a reszta to tragedia, a czêsto - groteska. Mo¿na pokusiæ siê o postawienie nieco tylko przerysowanej tezy, i¿ prze¿ywamy najgorszy architektonicznie czas w ca³ej naszej z gór± tysi±cletniej historii.

Spo³eczeñstwo jest pod wzglêdem architektonicznym zdezorientowane, bo brakuje utrwalonych wzorów kulturowych, wzglêdnie nie s± one u¶wiadomione. Wp³yw ma tu fakt, ¿e przez 200 lat, z krótk± przerw± na okres odrodzonej II Rzeczpospolitej, niszczone by³y w Polsce elity. Na naszych oczach ginie Polska drewniana - skromna, ale o dobrych proporcjach i gustownych detalach. Pañstwo w du¿ym stopniu wycofa³o siê z odpowiedzialno¶ci za architekturê. (...)

Sytuacja dojrza³a do zasadniczej zmiany. Widzê tu potrzebê dzia³añ na dwóch polach. Po pierwsze, konieczne jest powo³anie wysokiego rang± urzêdnika, konstytucyjnego Ministra ds. Architektury, który zajmie siê kompleksowym rozwi±zaniem problemu ze strony pañstwa.

Drugie zadanie, które nas czeka, to misja edukacyjna. Pokazanie spo³eczeñstwu, jak mo¿na efektywnie budowaæ, zgodnie ze zmys³em estetycznym naszych czasów i cudownymi mo¿liwo¶ciami, które niesie zaawansowana technika. Reflektant architektury, inwestor korporacyjny czy te¿ prywatny, nie ma obowi±zku znaæ siê na projektowaniu. Odpowiedzialni ludzie musz± przyj±æ rolê przewodników po ¶wiecie przestrzeni. To na nas ci±¿y zadanie edukacyjne. Dlatego trzeba promowaæ polsk± architekturê i polskich architektów."

Pe³ny tekst wypowiedzi znajd± Pañstwo w wersji pdf.

S£YNNE WILLE POLSKI
08 LIPCA 2013

"S³ynne wille Polski" to tytu³ albumu, przygotowanego przez Wydawnictwo Foibos Books we wspó³pracy z Muzeum Architektury we Wroc³awiu. "Ksi±¿ka stanowi przegl±d najwa¿niejszych dokonañ budownictwa jednorodzinnego od XVI wieku do wspó³czesno¶ci na terenach obecnej Polski, (...) zaprojektowanych przez wybitnych architektów ró¿nych narodowo¶ci i dla ró¿nych w³a¶cicieli. Szczególn± uwagê zwraca spu¶cizna modernizmu i polska awangarda lat miêdzywojennych i powojennych, która niew±tpliwie stanowi jeden z filarów wspó³czesnego projektowania architektonicznego w Polsce." - napisa³ we wstêpie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Na kartach albumu zobaczymy zatem np. renesansow± rezydencjê Justusa Decjusza na Woli Justoskiej w Krakowie (Jan Cini, ok. 1535), Pa³ac Ostrogskich w Warszawie (Tylman z Gameren, 1681), willê w³asn± Bohdana Pniewskiego (1934-35), Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Wi¶le (Adolf Szyszko-Bohusz, 1930), wille wzorcowego osiedla Werkbundu we Wroc³awiu (1929) i tylko parê znamienitych przyk³adów wspó³czesnych - wsród nich willê z betonu licowego i dranicy cedrowej, zbudowan± wed³ug projektu Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz w Krakowie-Libertowie przy ul. Jab³oniowej.

KWESTIONARIUSZ ARCHITEKTA
01 LIPCA 2013

Sylwetkê twórcz± Biura Architektonicznego Barycza i Saramowicza kre¶li miesiêcznika "Dom i Wnêtrze", w numerze 7-8/ 2013. "Poszukiwanie piêkna bêd±cego kszta³tem celowo¶ci - to ich zawodowe credo." - pisze Dorota Zabrodzka, po czym stawia pytanie o najwiêkszy sukces. "Nasz najwiêkszy sukces? Mimo licznych nagród architektonicznych, setek publikacji po¶wiêconych twórczo¶ci biura, wielu cytowañ - najwiêkszym sukcesem jest to, ¿e nasza praca architektoniczna daje nam rado¶æ i satysfakcjê."

WILLA KRAKOWIAKÓW ZACHODNICH NA £AMACH "DOMU I WNÊTRZA"
26 CZERWCA 2013

Wakacyjne wydanie miesiêcznika "Dom i Wnêtrze" (nr 7-8/ 2013) przynosi ¶wietn± prezentacjê Willi Krakowiaków Zachodnich, wznoszonej wed³ug projektu Barycza i Saramowicza w Zabierzowie k. Krakowa. Znajdziemy tam m. in. taki komentarz: "Oto wspó³czesna wersja posiad³o¶ci poza miastem. Zastosowane tu zosta³y nowoczesne ¶rodki architektonicznego wyrazu i wykorzystane wspania³e mo¿liwo¶ci, które daje wspó³czesna technika. Mimo to projekt nie jest kalk± stylu miêdzynarodowego. Jest twórczym nawi±zaniem do naszej tradycji budowlanej, zw³aszcza z rejonu krakowskiego. To propozycja dla osób ceni±cych nasz± tradycjê budowlan±, ale w wydaniu stosownym do wspó³czesnej estetyki." Zapraszamy Pañstwa do lektury.

DOM NA SPRZEDA¯
19 CZERWCA 2013

"Dom na Sprzeda¿" zaprojektowali¶my w Grêbynicach ko³o Krakowa, w okolicach kultowego zamku w Korzkwi. Zbuduje go developer, w przysz³o¶ci powstanie tam wiêkszy zespó³ domów mieszkalnych naszego autorstwa. Stworzyli¶my budynek innowacyjny i bardzo nowoczesny, o du¿ej sile ekspresji architektonicznej, a przy tym nawi±zuj±cy do tradycyjnej formy i skali architektury regionu, jak zw³aszcza dawnej zabudowy uzdrowiskowej z okolic Ojcowa, pochodz±cej z okresu, gdy Ojców by³ znan± miejscowo¶ci± letniskow± i uzdrowiskow±. Jako materia³u wykoñczeniowego ¶cian i dachu u¿yli¶my szalowania z tradycyjnych desek nieobrzynanych, uk³adanych dwuwarstwowo z przesuniêciem. Inspiruj±c siê specyfik± dawnej architektury uzdrowiska, okre¶lanej w literaturze jako "styl szwajcarsko-ojcowski", m. in. nieistniej±cymi ju¿ budynkami zak³adu hydropatycznego "Goplana" i sanatorium wodoleczniczego "Sybilla", budynek otoczono gankami, a pomys³owe brise-soleil w nowoczesny sposób odzwierciedla dawny detal.
Architektura "Domu na Sprzeda¿" nawi±zuje do tradycyjnych wzorców budownictwa regionu i jest ich zdecydowan± syntez±. Jest bezkompromisowa w d±¿eniu do uzyskania wyrazistego efektu artystycznego.

 

"BUILDER". ALFABET ARCHITEKTONICZNY BARYCZA I SARAMOWICZA
12 CZERWCA 2013

Miesiêcznik "Builder" (nr 6/ 2013) publikuje obszerny i bogato ilustrowany materia³, przedstawiaj±cy historiê i twórczo¶æ Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz. Obok zamieszcza Alfabet Architektoniczny Barycza i Saramowicza. Od A do Z. Oto wybrane fragmenty:

Architektoniczne credo
Architektura nowoczesnej Polski w XXI wieku musi byæ awangardowa i hipernowoczesna, a przy tym odrêbna, nie na¶ladowcza, lecz czerpi±ca z w³asnej historii i tradycji. Wyrasta bowiem z kultury i w relacji do niej buduje sw± to¿samo¶æ. To wszak Stefan ¯eromski pisa³, ¿e im kultura ni¿sza - tym na¶ladownictwo dalej posuniête. Modernizacja przestrzeni przy zachowaniu autonomii i oryginalno¶ci jest podstawowym zadaniem naszej my¶li architektonicznej. (...)

Guru
Le Corbusier i Mies van der Rohe - to protagoni¶ci nowoczesno¶ci. Triada celów budowlanych Witruwiusza - utilitas, firmitas, venustas - stanowi o istocie architektury. To trwa³o¶æ, celowo¶æ i piêkno. (...)

Zalety pracy architektonicznej
Dobr± miar± sukcesu architektonicznego jest spe³nianie potrzeb ludzi, bo to oni s± prawdziwymi bohaterami architektury.