BOŻE NARODZENIE I NOWY ROK
24 GRUDNIA 2011

Naszym Drogim Przyjaciołom, Klientom, Współpracownikom i Kooperantom składamy najlepsze życzenia błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia i udanego Nowego Roku 2012. Rafał Barycz, Paweł Saramowicz, wraz z zespołem Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz. Wraz z życzeniami przesyłamy Wam drzewko bożonarodzeniowe - z naszej pracowni. Christmass Greetings and best wishes for the New Year 2012!

Z PORTALU ARCHIRAMA: NOWOCZESNA WILLA TRADYCYJNA
24 LISTOPADA 2011

"Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz pokazuje, którędy może podążać współczesna polska architektura. Może wpisywać się w modne na świecie tendencje, ale zarazem nie musi zatracić kontaktu z tradycją, lokalnymi wpływami" - czytamy na portalu "Archirama". "Archirama" to nowy serwis internetowy, poświęcony architekturze prezentowanej w szerokim kontekście sztuki i dizajnu, związany z miesięcznikiem "Architektura-murator". Tomasz Malkowski tak pisze o domu z gontu i betonu: "willa zaprojektowana przez Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz to jeden z najciekawszych współczesnych polskich domów. Ma dualistyczny charakter. W tym dualizmie jest też zawarty pewien ciekawy paradoks. Beton, materiał niby przemysłowy i odhumanizowany, tak naprawdę jest na poły rzemieślniczym rękodziełem. Wykonanie licowanego betonu w parterowym pawilonie wymagało stworzenia szalunków. Po związaniu betonu pozostały w nim odbicia desek. Sztuczny kamień, jak nazywa się przecież beton, ma w domu w Libertowie rysunek deskowania, niczym z tradycyjnej chaty. Więc materiał, choć o nowoczesnej proweniencji - przybliża budynek do tradycji. Z kolei drewniany gont, choć najbardziej wernakularny, potraktowano przecież z kolei bardzo współcześnie - jako skórę, okładzinę, która całą bryłę domu ujednolica."

TEMAT TYGODNIA. ABSTRAKCYJNY REGIONALIZM
16 LISTOPADA 2011

"Krakowska willa jako jedyny budynek z Małopolski i jeden z dziesięciu z całego kraju reprezentuje współczesne polskie mieszkalnictwo na międzynarodowej wystawie V4 Family Houses" - donosi dzisiejszy "Dziennik Polski", nr 266 (20 494)/ 2011. W artykule  zatytułowanym "Futurystyczny regionalizm", wydanym jako "Temat tygodnia", Ewa Piłat pisze m.in.:
"Projektanci podsumowują swe dzieło słowami: abstrakcyjny regionalizm. Uwagę przechodniów wzbudza oryginalny kształt i szlachetny materiał na elewacji. Zanim projekt tej wyjątkowej willi został zrealizowany, już zdobył nagrodę Wydawnictwa Edipresse za innowacyjną architekturę. Zarząd Główny SARP wybrał willę zaprojektowaną przez krakowskie Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz do reprezentowania naszego kraju na wystawie V4 Family Houses. Wystawa jest prezentacją najlepszych projektów współczesnych domów z Europy Centralnej."
Dalej cytuje Barycza i Saramowicza: "- W tym budynku wyraźnie została wyeksponowana filozofia przestrzennego działania naszego biura architektonicznego. Pierwszą zasadą aksjologiczną towarzyszącą naszym projektom jest przekonanie, że w architekturze piękno jest kształtem celowości. Forma budynku powinna zatem wypływać z potrzeb użytkowych. Po drugie - współczesna polska architektura musi być progresywna i hipernowoczesna, jednocześnie nie będąc kalką stylu międzynarodowego. Mamy własną bogatą tradycję architektury, własne korzenie, z których możemy czerpać."

ARCH
11 LISTOPADA 2011

W ARCHu - dwumiesięczniku Stowarzyszenia Architektów Polskich - znajdziemy (nr 7/ 2011) prezentację willi z betonu architektonicznego i dranicy cedrowej, zbudowanej przez Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz w Krakowie przy ul. Jabłoniowej. A tam taki m.in. komentarz: "Kształt budynku wyrasta z filozofii przestrzennej Biura Architektonicznego Barycza i Saramowicza, jej dwóch zasadniczych aksjomatów. Po pierwsze, że piękno jest kształtem celowości. Po wtóre, że współczesna polska architektura winna być progresywna i hipernowoczesna - lecz nie może być kalką stylu międzynarodowego. Winna wszak czerpać z ojczystej tradycji, kultury i tworzywa."

POLSKIE DOMY
24 PAŹDZIERNIKA 2011

Wydawnictwo "Murator" opublikowało płytę z współczesnymi polskimi domami, designu najlepszych naszych architektów. "Płytę można traktować jako ogromny album poświęcony architekturze polskich domów jednorodzinnych" - piszą redaktorzy wydawnictwa. Zwracamy uwagę na pokazane tam wille zbudowane przez Biuro Architektoniczne Barycza i Saramowicza: białą willę, willę w krajobrazie naturalnym, kamienną rezydencję, willę jurajską.

PROJEKT ROKU 2011
15 SIERPNIA 2011

Również i w tym roku, po raz kolejny, zaprojektowany przez Biuro Architektoniczne Barycza i Saramowicza  budynek znalazł się w finale plebiscytu miesięcznika "Dom&Wnętrze" na Projekt Roku 2011. To innowacyjna rezydencja, nazywana przez nas nowoczesnym polskim dworem, którą budujemy teraz w Grębynicach koło Krakowa. "Ta edycja konkursu jest wyjątkowa, jubileuszowa. Najlepszy projekt domu wybieramy już od 10 lat!" - pisze redakcja "D&W".
Aby wziąć udział w konkursie, należy do 10 września 2011 roku wysłać SMS pod numer 73012, w treści wpisując DOM.10
Koszt SMS-a to 3,69 zł z VAT. Można wysłać wiele głosów. Wszyscy uczestnicy plebiscytu mogą wygrać ceramikę i wyposażenie ufundowane przez firmę Roca. Wyniki plebiscytu zostaną opublikowane w listopadowym numerze miesięcznika. Wysyłajcie SMS-y i głosujcie na Projekt Roku 2011!

V4 FAMILY HOUSES
01 SIERPNIA 2011

Jako jedyny budynek z Małopolski, willa z betonu architektonicznego i dranicy cedrowej, zrealizowana przez Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz w Krakowie-Libertowie przy ul. Jabłoniowej,  zostanie pokazana na międzynarodowej wystawie V4 Family Houses.  Jest to prezentacja najlepszych domów jednorodzinnych z Europy Centralnej. Budynek został wybrany do reprezentowania naszego kraju przez Zarząd Główny SARP. Obecna edycja odbywa się już po raz piąty. Wernisaż wystawy, którą organizuje Węgierskie Stowarzyszenie Architektów (Magyar Építőművészek Szövetsége), odbędzie się 3 października br. w Budapeszcie; następnie ekspozycja zostanie pokazana w Pradze i Bratysławie, oraz w Krakowie (w styczniu 2012 r.).

DOTYK DREWNA - SZEPT KAMIENIA
01 LIPCA 2011

"Przekonuje perfekcyjnym projektem. Przykuwa wzrok unikatowym stylem zewnętrznej kreacji. Jej fasada to udany akord tradycyjnych rozwiązań architektonicznych i właśnie odkrywanych współczesnych innowacji. Oto jedna z najnowocześniejszych polskich rezydencji." - tak o zbudowanej przez Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz w Krakowie-Libertowie, przy ul. Jabłoniowej, willi z betonu architektonicznego i dranicy cedrowej pisze w najświeższym numerze miesięcznik Świat Rezydencji Wnętrz & Ogrodów (nr 7-8 [24]/2011). "Fasada budynku zamieniła się w oryginalny rysunek o silnym ładunku emocjonalnym i wyrazistej ekspresji. W ten sposób powstało ponadczasowe dzieło o cechach stanowiących wspólny mianownik wartościowej architektury i najwyższej sztuki." - konkluduje autorka artykułu Pani Redaktor Anna Lewczuk. Warto przeczytać.

DOM WAKACYJNY W GÓRACH
15 CZERWCA 2011

Prezentujemy wybrane projekty kursowe, wykonane w semestrze letnim 2011 w Mistrzowskiej Klasie Projektowej Barycza i Saramowicza. Tematem projektu był dom wakacyjny w górach.

NOWOCZESNY DWÓR
10 CZERWCA 2011

Nowoczesny dwór polski, budowany według projektu Biura Architektonicznego Barycza i Saramowicza w Grębynicach k. Krakowa, nieopodal zamku w Korzkwi, jest obszernie prezentowany na łamach miesięcznika "Dom & Wnętrze" (nr 6 [189]/2011). "Budynek został zaprojektowany jako wiejska posiadłość pod miastem. Mimo, że do jego wzniesienia  i komfortowego użytkowania wykorzystywać się będzie najnowsze zdobycze techniki, o jego charakterze decydują tradycyjne materiały budowlane - beton architektoniczny i kamień. Dzięki symetrii kompozycji i wysuniętym po bokach fragmentom bryły, autorzy projektu widzą w nim nawiązanie do kształtu polskiego dworu z gankiem i alkierzami" - pisze autorka artykułu Pani Red. Agnieszka Gruszczyńska-Hyc. Zachęcamy do lektury.

BUDYNKI JAK LATARNIE
01 CZERWCA 2011

Tymi słowami najnowszy, czerwcowy numer miesięcznika "Dom & Wnętrze" (nr 6 [189]/2011) określa kulturotwórczą rolę Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz w zakresie architektury mieszkaniowej. "Architektura wysokiej próby - tak mówi się o dziełach architektów Rafała Barycza i Pawła Saramowicza. Biuro projektowe, które prowadzą w Krakowie, ma ugruntowaną pozycję. Projektowane tu budynki powstają w całej Polsce. Wiele z nich to gmachy użyteczności publicznej, ale szczególnie godne uwagi są wille jednorodzinne - nowoczesne, starannie osadzone w krajobrazie. Budynki projektowane przez gwiazdy architektury są jak latarnie morskie. Jest ich niewiele, ale mają zdolność nadania rozpędu całej dziedzinie" - konkluduje redakcja miesięcznika, cytując przy okazji słowa naszego szefa dr. Rafała Barycza: " - Polska się rozwija, ale porównanie z dokonaniami dwudziestolecia międzywojennego nie wypada korzystnie dla dzisiejszej architektury i urbanistyki. Wierzę, że należy dążyć do kultury wysokiej. Chciałbym, by architektura milionerów stała się architekturą milionów."

FIND US ON FACEBOOK
16 MAJA 2011

Już jest! Już można ją oglądać. Na portalu facebook.com. Stronę Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz.

MISTRZOWSKA KLASA PROJEKTOWA
28  KWIETNIA 2011

Zapraszamy do oglądnięcia na naszym portalu architektonicznym zaktualizowanej zakładki Mistrzowska Klasa Projektowa (MKP), gdzie pokazujemy osiągnięcia kształceniowe Mistrzowskiej Klasy Projektowej Barycza i Saramowicza.

ŚWIĘTA WIELKIEJ NOCY
24 KWIETNIA 2011

GABIONY W IZABELINIE
08 KWIETNIA 2011

Willa z gontu i gabionów, którą Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz wznosi w Izabelinie przy ul. Orła Białego, otrzymuje właśnie piękną gabionową elewację. To bodaj największe dziś użycie na niwie polskiej architektury tego kreatywnego surowca fasadowego, wywodzącego się z hydroinżynierii, w architekturze zainicjowanego onegdaj przez Jacquesa Herzoga i Pierre'a de Meuron w legendarnej winnicy Dominusa w Napa Valley (Kalifornia, USA).
Kosze ze stali ocynkowanej wypełniane są tłuczniem dolomitowym. Elewację tę wykonuje nam firma Jarosz Converters z Andrychowa, a całość prac koordynuje generalny wykonawca inwestycji spółka DMD Investment.

WALCZYMY O HOTEL CRACOVIA
24 MARCA 2011

"Pospolite ruszenie w obronie hotelu Cracovia", "Będzie wojna o Cracovię" - to tytuły dzisiejszej krakowskiej prasy ("Dziennik Polski", nr 69 [20 297]/ 2011). Legendarny hotel, pokazywany na wystawach międzynarodowych, uwieczniony w podręcznikach jako jeden z symboli miasta, może zostać wyburzony przez nowego właściciela.
"Dziennik Polski" cytuje w tym kontekście wypowiedź dr. Rafała Barycza, pisząc: "Dr Rafał Barycz, członek Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, która będzie musiała wydać zgodę na wybudowanie w miejscu hotelu "zespołu budynków mieszanych", postuluje starania o uzyskanie dla obu modernistycznych obiektów statusu zabytków. - Nie przyjmuję do wiadomości, że hotel mógłby zostać wyburzony. Razem z kinem "Kijów" stanowią ponadczasowe dzieła architektury, tworząc unikalną pierzeję Błoń, flankując widok na kopiec Kościuszki. Możliwe jest przecież techniczne dostosowanie budynku do oczekiwań współczesnych użytkowników - uważa krakowski architekt."

SZTUKA PIĘKNEGO MIESZKANIA
23 MARCA 2011

Dzisiejszy "Dziennik Polski" w nr 68 (20 296)/ 2011 przynosi, jako "Temat tygodnia", duży artykuł o postępowej architekturze willowej, pod znamiennym tytułem "Sztuka pięknego mieszkania".
"Ideałem jest efektywna współpraca między wymagającym - dysponującym zarówno odpowiednimi środkami, jak i kapitałem intelektualnym - inwestorem a architektem. Teoria architektury nazywa to partycypacjonizmem w projektowaniu. Wszelako zawsze zaangażowany architekt musi przyjąć rolę przewodnika po świecie przestrzeni." - to cytat z naszej wypowiedzi.
Mówimy dalej: "Każdy budynek musi mieć czytelną ideę, nośną społecznie, która jest odpowiedzią na wyzwanie miejsca. Współczesna willa - to powinien być hipernowoczesny obiekt zaprojektowany zgodnie ze zmysłem estetycznym naszych czasów i cudownymi możliwościami, którymi dysponuje nowoczesna technika. Ale nie może być kalką stylu międzynarodowego. Innowacyjna architektura mieszkaniowa w Polsce powinna mieć rodzime oblicze."

NOWA KADENCJA MKUA
18 MARCA 2011

Podczas uroczystości w Sali Portretowej UMK, w dniu 18 marca br., Pan Prezydent Jacek Majchrowski wręczył nominacje w skład Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Krakowie. Na kolejną już kadencję powołany został dr Rafał Barycz.
Obiecujemy, że nadal będziemy walczyli o prawo nowoczesnej architektury wysokiej próby do obecności w przestrzeni miasta. O uczynienie z Krakowa prawdziwie europejskiej metropolii.

MKUA W NOWEJ ODSŁONIE

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wręczył nominacje nowym członkom Miejskiej Komisji Urbanistyczno - Architektonicznej (MKUA).  MKUA liczy 18 osób, o znaczącym autorytecie i dorobku zawodowym w dziedzinie architektury i urbanistyki, rekomendowanych przez Prezydenta, Radę Miasta oraz branżowe stowarzyszenia i samorządy zawodowe.
Nowymi członkami MKUA zostali: Jacek Bańduła, Barbara Bartkowicz, Rafał Barycz, Krzysztof Bieda, Tomasz Bobrowski, Wacław Celadyn, Witold Cęckiewicz, Sebastian Chwedeczko, Borys Czarakcziew, Stanisław Deńko, Piotr Gajewski, Stanisław Juchnowicz, Krzysztof Kiendra, Robert Kuzianik, Romuald Loegler, Andrzej Magdziak, Zygmunt Ziobrowski, Zbigniew Zuziak.
Zgodnie z ustawowymi wytycznymi, MKUA jest organem doradczym Prezydenta w sprawach zagospodarowania przestrzennego, urbanistyki i architektury miasta. Do zadań MKUA, zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, należy w szczególności opiniowanie projektów miejscowych planów, opiniowanie projektu studium, opiniowanie sporządzonych przez  Prezydenta: analizy zmian w zagospodarowaniu przestrzennym Miasta, oceny postępu w opracowywaniu planów miejscowych oraz wieloletniego programu sporządzania miejscowych planów. MKUA będzie też inicjować zmiany koncepcyjne i opracowania w zakresie rozwoju przestrzennego miasta  i wyrażać opinie w sprawach z zakresu planowania i urbanistyki o istotnym znaczeniu dla Miasta. Pracami MKUA kieruje Główny Architekt Miasta, który przedstawia Prezydentowi opinie tego organu.
MKUA jest kontynuacją wieloletniej tradycji współuczestniczenia środowisk twórczych w realizacji oblicza Miasta.

WILLA Z BETONU ARCHITEKTONICZNEGO
10 MARCA 2011

Budowana w Izabelinie k. Warszawy, przy ul. Langiewicza, jest już prawie gotowa. Ze wszystkich stron, wewnątrz i na elewacjach, oblana jest betonem architektonicznym. Horyzontalny odcisk deskowania szalunkowego stanowi intelektualno-artystyczny pendant, rewers sosnowego drzewostanu, który porasta nieruchomość. Wszak Izabelin - to enklawa w obrębie Kampinoskiego Parku Narodowego. Niebawem w jednym z czołowych żurnali architektonicznych ukaże się sesja fotograficzna gmachu.

PAMIĘCI WOJTKA OBTUŁOWICZA (1934-2011)
25 LUTEGO 2011

Zmarł przyjaciel naszego biura, wybitny polski architekt, społecznik, także polityk - Wojciech Obtułowicz. Dzisiejszy Magazyn "Dziennika Polskiego" ("Credo Modernisty", nr 46 (20.274)/ 2011) przynosi tekst wspomnieniowy, pióra Pani Redaktor Ewy Piłat, gdzie Zmarłego wspominają: dr Czesław Bielecki, dr Stanisław Karczmarczyk, przewodniczący Małopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa oraz nasz szef dr Rafał Barycz, który mówi tak:
"- Na architekturę patrzył szerzej niż na bryłę budynku. Widział uwarunkowania i jej społeczne oddziaływanie. Nie każdy zdaje sobie dziś sprawę z wagi utworzenia pod koniec lat 90. funkcji Głównego Architekta Miasta Krakowa. Był to efekt Jego walki o prawo nowoczesnej architektury do obecności w przestrzeni miasta, a szerzej - o prawo miasta do przewidywalnego rozwoju. W latach 90. byliśmy pogrążeni w stagnacji. Państwo wycofało się z odpowiedzialności za architekturę. To, że dziś mamy w Krakowie szerokie arterie, estakady, nawet tunel; piękne budynki użyteczności publicznej, że powstają nowe inwestycje, zawdzięczamy wyeksponowanemu wówczas poczuciu odpowiedzialności za przestrzeń miasta. Dlatego chciałbym dziś, tydzień po pożegnaniu jednego z najwybitniejszych polskich architektów, publicznie zaapelować na tych łamach o nazwanie jednej z powstających w Krakowie arterii imieniem Zmarłego - bo jak mało kto na to zasługuje."

ZDANIEM EKSPERTA
15 LUTEGO 2011

Miesięcznik "Świat Rezydencji Wnętrz & Ogrodów" prowadzi rubrykę, w której  najwybitniejsi polscy architekci dzielą się swymi przemyśleniami, ideami dotyczącymi istoty architektury mieszkaniowej. W najnowszym numerze (3/ marzec 2011, s. 26-27) publikowana jest wypowiedź Rafała Barycza:
"Architektura - lustro, w którym odbija się kultura i styl życia danej epoki - jest nie tylko najbardziej powszechną, ale jednocześnie najmniej popularną ze sztuk. W kraju, w którym brakuje ciągłości tradycji, gdzie przez dwieście lat były niszczone elity, a państwo wycofało się z odpowiedzialności za architekturę - taki fakt nie powinien dziwić.
Stąd też wynika brak, względnie nie są one w pełni uświadomione, odpowiednich wzorców kulturowych. Dlatego na architekcie spoczywa szczególny obowiązek pokazania, w jaki sposób, zgodnie ze zmysłem estetycznym naszych czasów i cudownymi możliwościami, którymi dysponuje nowoczesna technika, można realizować architekturę definiowaną najwyższymi standardami; zamiast wznosić projekty, które można kupić w kiosku za przysłowiowe dwa złote. Uświadomienie, w jaki sposób styl życia będzie implikował architekturę, możliwe jest tylko przez kogoś, kto obdarzony został niezwykłym zmysłem przestrzennym i wyjątkową wyobraźnią. Dlatego zaangażowany architekt musi przyjąć rolę przewodnika po świecie przestrzeni. Byłoby wszak nonsensem, gdyby budynek, który ma się stać centrum życia rodzinnego i siłą rzeczy będzie służył kilku pokoleniom, został sklasyfikowany do kategorii pop-kulturowej. Zawsze należy dążyć w stronę kultury wysokiej, w kierunku Wiedeńskiego Towarzystwo Muzycznego i La Scali."

GÓRNA ARAGONIA
10 LUTEGO 2011