BOŻE NARODZENIE I NOWY ROK 
24 GRUDNIA 2013

Naszym Drogim Przyjaciołom, Klientom, Współpracownikom i Kooperantom składamy najlepsze życzenia błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia i udanego Nowego Roku 2014 - Rafał Barycz, Paweł Saramowicz, wraz z zespołem Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz.

Christmass Greetings and best wishes for the New Year 2014!

Frohe Weihnachten und viel Glück im Neuen Jahr 2014!

WYSTAWA JUBILEUSZOWA
12 GRUDNIA 2013

W kampusie Krakowskiej Akademii Andrzeja Frycza Modrzewskiego odbył się wernisaż wystawy jubileuszowej 10-lecia Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych. Wydział powstał 23 lutego 2003 roku, na mocy uchwały nr 72/2003 Prezydium Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Jak napisano w katalogu wystawy, "nauczanie przedmiotów projektowych odbywa się w ramach klas mistrzowskich, prowadzonych przez wybitnych architektów o znaczącym dorobku naukowym, projektowym i realizacyjnym. (...) Koncepcja studiów oparta na klasach mistrzowskich wyróżnia Wydział Architektury Krakowskiej Akademii spośród innych podobnych wydziałów w naszym kraju. Ponieważ proces kształcenia polega na wytworzeniu więzi pomiędzy nauczycielem i uczniem, sprzyja indywidualnemu podejściu do studenta i podkreśla autorski charakter nauczania."
Rafał Barycz i Paweł Saramowicz byli współzałożycielami Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii Andrzeja Frycza Modrzewskiego, gdzie prowadzą mistrzowską klasę projektową.

WNĘTRZA DOMU NA SPRZEDAŻ
20 LISTOPADA 2013

W Grębynicach k. Krakowa według projektu powstałego w Biurze Architektonicznym Barycza i Saramowicza wznoszony jest przez developera "Dom na Sprzedaż". W ostatnim czasie nasza firma projektowa sporządziła projekt wnętrz budynku. Celem było stworzenie modnych, minimalistycznych i przyjaznych wnętrz domu o charakterystycznym obliczu, tworzących symbiotyczną całość z resztą budynku. Użycie słomianych makatek jako innowacyjnego materiału okładziny ścian to paralela deski nieobrzynanej w zewnętrznej powłoce willi. Te surowce mają rustykalną proweniencję, lecz sposób ich zastosowania w obu przypadkach jest nowatorski. Dzięki syntezie bieli, czystości i prostoty, wykorzystaniu połyskujących posadzek epoksydowych, czynnych biologicznie zielonych ścian green-arte oraz innych innowacyjnych elementów, wnętrza budynku stanowią korespondujący rewers jego fasady. Przypominamy, że ten unikatowy dom można nabyć.

WYKŁAD W POZNANIU
07 LISTOPADA 2013

W czwartek 7 listopada 2013 r. w Poznaniu na zaproszenie Fundacji Twórców Architektury i Międzynarodowych Targów Poznańskich szef naszej firmy projektowej dr Rafał Barycz wygłosił wykład pt. "Kamień w pracy architektonicznej Barycza i Saramowicza". Przedstawione zostały imponderabilia twórczości architektonicznej Barycza i Saramowicza, jak i 10 wybranych budynków projektu biura, zrealizowanych z wykorzystaniem kamienia w jego różnych postaciach.

KAMIEŃ W REALIZACJACH BIURA ARCHITEKTONICZNEGO BARYCZ I SARAMOWICZ
24 PAŹDZIERNIKA 2013

Fundacja Twórców Architektury i Międzynarodowe Targi Poznańskie zapraszają na wykład dr. Rafała Barycza pt. "Kamień w realizacjach Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz". Wykład zostanie wygłoszony w czwartek 7 listopada 2013 r. o godz. 13.00 w Pawilonie 7A Międzynarodowych Targów Poznańskich, w Speakers Corner.

LEŚNY DOMEK
16 WRZEŚNIA 2013

"Leśny Domek" to przewrotna nazwa rezydencji zaprojektowanej w Biurze Architektonicznym Barycza i Saramowicza, której realizacja właśnie dobiegła końca. Budynek zlokalizowany jest w Izabelinie k. Warszawy, w enklawie Kampinoskiego Parku Narodowego, przy ul. Orła Białego. Połączenie dębowego gontu z gabionami z zasypem z libiąskiego dolomitu - osadza budynek w niezwykłym krajobrazie sosnowego lasu, wypełniającego warszawskie suburbium. Elewacja frontowa wygląda jak skalny monolit. Jest jak tarcza o fakturalnej, rzeźbiarskiej strukturze. Materiały o odmiennej proweniencji - dolomit w industrialnych siatkach stalowych i prawdziwy gont - przynoszą dialog nowoczesności z tradycją. Generalnym wykonawcą willi było przedsiębiorstwo DMD Investment. Wykonania elewacji z gabionów podjęła się firma Jarosz Converters, co było ambitnym, pionierskim przedsięwzięciem technicznym, skoro nikt wcześniej w naszym kraju nie używał na tę skalę gabionów jako tworzywa elewacyjnego. Autorem fotografii budynku jest Pan Mikołaj Katus.

DLACZEGO WARTO PROMOWAĆ POLSKĄ ARCHITEKTURĘ
09 WRZEŚNIA 2013

Miesięcznik "Builder" prowadzi ogólnopolski program promocyjno-edukacyjny "Promujemy Polską Architekturę". W jego ramach zamieszcza wypowiedzi czołowych polityków, szefów wielkich firm budowlanych, star-architektów i innych znanych ludzi, którzy odpowiadają na zasadnicze pytanie: "Dlaczego warto promować polską architekturę?" W numerze 7/ 2013 znajdziemy wypowiedź dr. Rafała Barycza. Oto zasadnicze jej fragmenty:

"Architektura Polski wkraczającej w XXI wiek odznacza się osobliwą dychotomią. Powstają dzieła wybitne, będące szczytowymi osiągnięciami myśli architektonicznej świata. (...) Wszelako stanowią one, wskazują badania statystyczne, od 3 do 4 promili powstającej substancji budowlanej. Cała reszta to tragedia, a często - groteska. Można pokusić się o postawienie nieco tylko przerysowanej tezy, iż przeżywamy najgorszy architektonicznie czas w całej naszej z górą tysiącletniej historii.

Społeczeństwo jest pod względem architektonicznym zdezorientowane, bo brakuje utrwalonych wzorów kulturowych, względnie nie są one uświadomione. Wpływ ma tu fakt, że przez 200 lat, z krótką przerwą na okres odrodzonej II Rzeczpospolitej, niszczone były w Polsce elity. Na naszych oczach ginie Polska drewniana - skromna, ale o dobrych proporcjach i gustownych detalach. Państwo w dużym stopniu wycofało się z odpowiedzialności za architekturę. (...)

Sytuacja dojrzała do zasadniczej zmiany. Widzę tu potrzebę działań na dwóch polach. Po pierwsze, konieczne jest powołanie wysokiego rangą urzędnika, konstytucyjnego Ministra ds. Architektury, który zajmie się kompleksowym rozwiązaniem problemu ze strony państwa.

Drugie zadanie, które nas czeka, to misja edukacyjna. Pokazanie społeczeństwu, jak można efektywnie budować, zgodnie ze zmysłem estetycznym naszych czasów i cudownymi możliwościami, które niesie zaawansowana technika. Reflektant architektury, inwestor korporacyjny czy też prywatny, nie ma obowiązku znać się na projektowaniu. Odpowiedzialni ludzie muszą przyjąć rolę przewodników po świecie przestrzeni. To na nas ciąży zadanie edukacyjne. Dlatego trzeba promować polską architekturę i polskich architektów."

Pełny tekst wypowiedzi znajdą Państwo w wersji pdf.

SŁYNNE WILLE POLSKI
08 LIPCA 2013

"Słynne wille Polski" to tytuł albumu, przygotowanego przez Wydawnictwo Foibos Books we współpracy z Muzeum Architektury we Wrocławiu. "Książka stanowi przegląd najważniejszych dokonań budownictwa jednorodzinnego od XVI wieku do współczesności na terenach obecnej Polski, (...) zaprojektowanych przez wybitnych architektów różnych narodowości i dla różnych właścicieli. Szczególną uwagę zwraca spuścizna modernizmu i polska awangarda lat międzywojennych i powojennych, która niewątpliwie stanowi jeden z filarów współczesnego projektowania architektonicznego w Polsce." - napisał we wstępie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Na kartach albumu zobaczymy zatem np. renesansową rezydencję Justusa Decjusza na Woli Justoskiej w Krakowie (Jan Cini, ok. 1535), Pałac Ostrogskich w Warszawie (Tylman z Gameren, 1681), willę własną Bohdana Pniewskiego (1934-35), Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Wiśle (Adolf Szyszko-Bohusz, 1930), wille wzorcowego osiedla Werkbundu we Wrocławiu (1929) i tylko parę znamienitych przykładów współczesnych - wsród nich willę z betonu licowego i dranicy cedrowej, zbudowaną według projektu Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz w Krakowie-Libertowie przy ul. Jabłoniowej.

KWESTIONARIUSZ ARCHITEKTA
01 LIPCA 2013

Sylwetkę twórczą Biura Architektonicznego Barycza i Saramowicza kreśli miesięcznika "Dom i Wnętrze", w numerze 7-8/ 2013. "Poszukiwanie piękna będącego kształtem celowości - to ich zawodowe credo." - pisze Dorota Zabrodzka, po czym stawia pytanie o największy sukces. "Nasz największy sukces? Mimo licznych nagród architektonicznych, setek publikacji poświęconych twórczości biura, wielu cytowań - największym sukcesem jest to, że nasza praca architektoniczna daje nam radość i satysfakcję."

WILLA KRAKOWIAKÓW ZACHODNICH NA ŁAMACH "DOMU I WNĘTRZA"
26 CZERWCA 2013

Wakacyjne wydanie miesięcznika "Dom i Wnętrze" (nr 7-8/ 2013) przynosi świetną prezentację Willi Krakowiaków Zachodnich, wznoszonej według projektu Barycza i Saramowicza w Zabierzowie k. Krakowa. Znajdziemy tam m. in. taki komentarz: "Oto współczesna wersja posiadłości poza miastem. Zastosowane tu zostały nowoczesne środki architektonicznego wyrazu i wykorzystane wspaniałe możliwości, które daje współczesna technika. Mimo to projekt nie jest kalką stylu międzynarodowego. Jest twórczym nawiązaniem do naszej tradycji budowlanej, zwłaszcza z rejonu krakowskiego. To propozycja dla osób ceniących naszą tradycję budowlaną, ale w wydaniu stosownym do współczesnej estetyki." Zapraszamy Państwa do lektury.

DOM NA SPRZEDAŻ
19 CZERWCA 2013

"Dom na Sprzedaż" zaprojektowaliśmy w Grębynicach koło Krakowa, w okolicach kultowego zamku w Korzkwi. Zbuduje go developer, w przyszłości powstanie tam większy zespół domów mieszkalnych naszego autorstwa. Stworzyliśmy budynek innowacyjny i bardzo nowoczesny, o dużej sile ekspresji architektonicznej, a przy tym nawiązujący do tradycyjnej formy i skali architektury regionu, jak zwłaszcza dawnej zabudowy uzdrowiskowej z okolic Ojcowa, pochodzącej z okresu, gdy Ojców był znaną miejscowością letniskową i uzdrowiskową. Jako materiału wykończeniowego ścian i dachu użyliśmy szalowania z tradycyjnych desek nieobrzynanych, układanych dwuwarstwowo z przesunięciem. Inspirując się specyfiką dawnej architektury uzdrowiska, określanej w literaturze jako "styl szwajcarsko-ojcowski", m. in. nieistniejącymi już budynkami zakładu hydropatycznego "Goplana" i sanatorium wodoleczniczego "Sybilla", budynek otoczono gankami, a pomysłowe brise-soleil w nowoczesny sposób odzwierciedla dawny detal.
Architektura "Domu na Sprzedaż" nawiązuje do tradycyjnych wzorców budownictwa regionu i jest ich zdecydowaną syntezą. Jest bezkompromisowa w dążeniu do uzyskania wyrazistego efektu artystycznego.

"BUILDER". ALFABET ARCHITEKTONICZNY BARYCZA I SARAMOWICZA
12 CZERWCA 2013

Miesięcznik "Builder" (nr 6/ 2013) publikuje obszerny i bogato ilustrowany materiał, przedstawiający historię i twórczość Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz. Obok zamieszcza Alfabet Architektoniczny Barycza i Saramowicza. Od A do Z. Oto wybrane fragmenty:

Architektoniczne credo
Architektura nowoczesnej Polski w XXI wieku musi być awangardowa i hipernowoczesna, a przy tym odrębna, nie naśladowcza, lecz czerpiąca z własnej historii i tradycji. Wyrasta bowiem z kultury i w relacji do niej buduje swą tożsamość. To wszak Stefan Żeromski pisał, że im kultura niższa - tym naśladownictwo dalej posunięte. Modernizacja przestrzeni przy zachowaniu autonomii i oryginalności jest podstawowym zadaniem naszej myśli architektonicznej. (...)

Guru
Le Corbusier i Mies van der Rohe - to protagoniści nowoczesności. Triada celów budowlanych Witruwiusza - utilitas, firmitas, venustas - stanowi o istocie architektury. To trwałość, celowość i piękno. (...)

Zalety pracy architektonicznej
Dobrą miarą sukcesu architektonicznego jest spełnianie potrzeb ludzi, bo to oni są prawdziwymi bohaterami architektury.

CHATA NARCIARZA W SUCHEJ DOLINIE
05 CZERWCA 2013

Przedstawiamy wybrane projekty kursowe, wykonane wiosną br. w Mistrzowskiej Klasie Projektowej Barycza i Saramowicza. Tematem był budynek dedykowany czynnemu uprawianiu narciarstwa alpejskiego, ski-tourowego oraz biegowego na terenie stacji narciarskiej "Sucha Dolina-Eliaszówka" w Piwnicznej-Zdroju. Nazwaliśmy go "Chatą Narciarza". Obiekt jakiego w Polsce jeszcze nie było. Program użytkowy budynku obejmował wiele funkcji, jak: przechowalnia sprzętu narciarskiego, serwis narciarski, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, market narciarski, recepcja niewielkiej szkółki narciarskiej, punkt informacji turystycznej wraz ze sprzedażą ski-passów, strażnica GOPR-u, bar narciarski z zapleczem gastronomicznym, a ponadto kilkupokojowa strefa pensjonatowa.               
Położyliśmy nacisk, by architektura budynku była innowacyjna i hipernowoczesna, odnosząc się równocześnie do tradycji kulturowej i krajobrazu regionu. Należało dążyć do stworzenia współczesnej architektury ziem górskich w jej najlepszym wydaniu. Efektem są interesujące projekty. Jeden z nich jest inspirowany kształtem głównej grani polskich Tatr. Z kolei inny budynek to jak gdyby przekrój geotechniczny przez teren inwestycji, z pokazaniem na elewacjach warstw fliszu karpackiego.

WNĘTRZA WILLI KRAKOWIAKÓW ZACHODNICH
15 MAJA 2013

Odkrywamy najnowszy produkt architektoniczny naszej firmy z dziedziny architektury wnętrz. To projekt wnętrz Willi Krakowiaków Zachodnich, wznoszonej według naszego designu w Zabierzowie k. Krakowa. Budynek jest nowoczesną paralelą budownictwa ludowego regionu krakowskiego, tzw. "krakowiaków zachodnich", według klasyfikacji Oskara Kolberga. Dynamiczną kompozycję buduje dach pokryty strzechą i odcisk drewnianych bali w betonie architektonicznym ścian. Wnętrza budynku podążają tym architektonicznym tropem, nawiązując do ekspresji architektonicznej elewacji. Wprowadziliśmy tam wiór osikowy jako reminiscencję strzechy, sporo betonu licowego, drewno w ciepłej tonacji. Zastosowane materiały są w większości surowe i naturalne.

FOTOSTRONA. "INŻYNIER BUDOWNICTWA"
01 MAJA 2013

"Inżynier Budownictwa" jest miesięcznikiem Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Wydawany w nakładzie ok. 120 tysięcy egzemplarzy, trafia do wszystkich zawodowców zrzeszonych w instytucjach samorządu zawodowego. W numerze 5/ 2013, w dziale "Fotostrona", pismo przedstawia w formie fotorelacji willę z betonu architektonicznego i dranicy cedrowej, wzniesioną według projektu Biura Architektonicznego Barycza i Saramowicza w Krakowie-Libertowie, przy ul. Jabłoniowej 8A, inwestycji Pana Krzysztofa Kwaśnego. Budynek jest multimedialistą. Został uhonorowany m.in. Nagrodą Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza, nominacją do nagrody architektonicznej "Gazety Wyborczej" w Krakowie, Nagrodą Wydawnictwa Edipresse Polska "Projekt Roku".

DOM Z BETONU I DREWNA W FINALE PLEBISCYTU POLSKA ARCHITEKTURA XXL!
05 KWIETNIA 2013

Trwa głosowanie w plebiscycie Polska Architektura XXL. "Jaka była polska architektura ubiegłego roku? Które z realizacji zasługują na największą uwagę i które z nich pozostaną trwałym znakiem w polskiej przestrzeni? Zapraszamy do wspólnego architektonicznego podsumowania minionego roku!" - zachęca redakcja wortalu Sztuka-Architektury.

Dom z betonu i drewna, wzniesiony według projektu Biura Architektonicznego Barycza i Saramowicza w Krakowie-Libertowie przy ul. Jabłoniowej, znalazł się w ścisłym finale plebiscytu.

"Architekci z Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz są zwolennikami nowoczesności, ale zarazem szanują naszą tradycję budowlaną i doceniają wartość kontekstu, w jakim się buduje. Dom jednorodzinny, jaki zbudowali pod Krakowem, składa się z dwóch, ustawionych do siebie prostopadle brył. Jedna z nich jest niższa, przekryta płaskim dachem, druga przewyższa ją o kondygnację i posiada dach dwuspadowy. Na elewacjach nie pojawiają się właściwie żadne detale, ozdoby, dekoracje - cały wyraz domu budują materiały, jakich użyto do budowy. Jest to beton licowy oraz tzw. dranica, czyli gont szczypany, do wykonania którego użyto cedru kanadyjskiego. Te kontrastujące temperaturą i fakturą materiały, pokrywające elewacje domu - nadają mu unikalnego wyrazu" - tymi słowami redakcja Sztuki-Architektury opisuje willę, po czym relacjonuje:

"Projekt domu jednorodzinnego, stworzony przez Rafała Barycza i Pawła Saramowicza, był już wielokrotnie nagradzany; był uhonorowany m.in. Nagrodą Architektoniczną Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza, nominacją do Nagrody Architektonicznej "Gazety Wyborczej" w Krakowie, nagrodą miesięcznika "Dom&Wnętrze" (Projekt Roku) oraz udziałem w wystawie "V4 Family Houses", organizowanej przez Stowarzyszenie Architektów Węgierskich, a prezentującej najlepsze budowle mieszkalne z krajów Grupy Wyszehradzkiej."
Zachęcamy do oddania głosu na dom z betonu i drewna. Głosowanie trwa do końca kwietnia 2013 r. Formularz głosowania można znaleźć (w lewym dolnym rogu strony) pod adresem:

http://www.sztuka-architektury.pl/index.php?s=46#sonda

ŚWIĘTA WIELKIEJ NOCY
31 MARCA 2013

Naszym Drogim Przyjaciołom, Klientom, Współpracownikom i Kooperantom najlepsze życzenia błogosławionych Świąt Wielkiej Nocy składają Rafał Barycz, Paweł Saramowicz, wraz z zespołem Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz.

Happy Easter! Frohe Ostern!

WILLA WERNAKULARNA
01 LUTEGO 2013

Nazywamy ją Willą Krakowiaków Zachodnich. Redakcja miesięcznika "Architektura-Murator" mówi o niej jako o "willi wernakularnej." To jeden z najnowszych, najważniejszych naszych produktów architektonicznych.

Willa, nawiązująca w hipernowoczesny sposób do budownictwa ludowego regionu krakowskiego, według klasyfikacji Oskara Kolberga, wznoszona jest w Zabierzowie w rejonie Osiedla Sarni Stok i Uroczyska Podgołogórze. Jak pisze redakcja "Architektury"  ("Willa wernakularna", nr 2/ 2013), "architekturę tego regionu, rozciągającego się na zachód od stolicy Małopolski, charakteryzowały przede wszystkim: konstrukcje zrębowe, bielone wapnem szpary na elewacjach oraz dach dwu- lub czterospadowy kryty słomą. Podążając tym tropem, projektanci zaproponowali budynek z dwuspadowym dachem pokrytym strzechą trzcinową o ścianach wykonanych w technologii betonu architektonicznego, w którym odciśnięty będzie rysunek deskowania. Z trzech stron willa jest w zasadzie pozbawiona okien, natomiast z czwartej przesuwnymi, szklanymi ścianami otwiera się na widok pobliskiego stawu i uroczyska."

KRAKOWSKI WERNISAŻ WYSTAWY V4 FAMILY HOUSES
08 STYCZNIA 2013

Stowarzyszenie Architektów Węgierskich dzięki Współpracy Architektonicznej Państw Grupy Wyszehradzkiej już po raz szósty może zaprezentować Wystawę Domów Jednorodzinnych Krajów Grupy Wyszehradzkiej. Narodowe Stowarzyszenia Architektów - SARP, AHA (HU), Obec Architectu (CZ) i SAS (SL) - pracowały razem, by móc pokazać tę przekraczającą granice wystawę. Unikalne przedsięwzięcie otrzymało wsparcie Narodowej Fundacji Kultury Węgier. Każde państwo reprezentowane jest przez 10 willi mieszkalnych, wybranych w drodze konkursu.

Wystawa Domy Jednorodzinne V4 tradycyjnie jest inaugurowana podczas Światowego Dnia Architektury. "Podróżująca" wystawa odwiedza Budapeszt, Pragę, Kraków i Bratysławę. W dniu 8 stycznia 2013 r. odbył się jej wernisaż w Galerii Architektury Stowarzyszenia Architektów Polskich w Krakowie przy Pl. Szczepańskim 6.

Reprezentantem polskiej architektury na wystawie jest Biuro Architektoniczne Barycza i Saramowicza, z budynkiem kamiennej rezydencji w Konstancinie przy ul. Środkowej (róg Sułkowskiego), inwestycji Pana Michała Sołowowa. W trakcie wernisażu dr Rafał Barycz wygłosił krótką prelekcję, omawiając historię powstania i założenia artystyczne budynku. Wystawę oglądać można do 28 stycznia.