NAGRODA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO IM. STANISŁAWA WITKIEWICZA
05 LIPCA 2012
Zarząd Województwa Małopolskiego na podstawie uchwały Nr 716/12 z dnia 26 czerwca 2012 r. postanowił uhonorować Nagrodą im. Stanisława Witkiewicza za najlepsze, współczesne realizacje architektoniczne sprzyjające ochronie i kształtowaniu krajobrazu kulturowego Małopolski w kategorii architektury mieszkaniowej willę z betonu architektonicznego i dranicy cedrowej w Libertowie, projektu Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz, inwestycji Pana Krzysztofa Kwaśnego. Obiekt nagrodzono za "twórcze poszukiwanie współczesnej formy architektury domu mieszkalnego, z próbą nawiązania do reprezentatywnych cech zabudowy regionalnej."
Inicjatorem i organizatorem Nagrody im. Stanisława Witkiewicza jest Województwo Małopolskie. Nagroda jest przyznawana raz na dwa lata. Oczekiwanym efektem przyznawania, poprzedzonej konkursem, Nagrody Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza, jest wzrost poziomu zainteresowania ochroną krajobrazu kulturowego Małopolski w projektowaniu i realizacji architektury mieszkalnej i użyteczności publicznej. "Ustanowienie Nagrody pozwala na aktywny udział Samorządu Województwa Małopolskiego w kreowaniu dobrych rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych w regionie."
Wręczenie nagrody odbędzie się w dniu 15 października w Krakowie.
PAŁAC HONIGMANA XXI
06 CZERWCA 2012
Przedstawiamy wybrane projekty kursowe, wykonane w semestrze letnim 2012 przez adeptów Mistrzowskiej Klasy Projektowej Barycza i Saramowicza. Celem opracowania było stworzenie postępowego, innowacyjnego nowego skrzydła budynku zabytkowego Pałacu Honigmana. Budynek znajduje się w Kielcach, przy ul. Kościuszki 6. Jest własnością Spółki Akcyjnej "Domed", wieloletniego kluczowego klienta Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz.
Pałac wybudowany został ok. 1876 roku, prawdopodobnie według projektu F. K. Kowalskiego, przez Jana Honigmana (właściciela hotelu, delikatesów i składu win w budynku dawnego Wójtostwa przy Rynku w Kielcach). Budynek jest wpisany do rejestru zabytków i podlega ochronie prawnej. Sugerowaną funkcją projektowanego obiektu był elegancki dom towarowy lub budynek dochodowy z pomieszczeniami biurowymi, usługowymi bądź handlowymi na wynajem. Wskazana była wszelaka innowacyjność Studentów w formułowaniu programu użytkowego gmachu. Stąd powstały interesujące projekty, m. in.: wzorowanej na programie dolnoaustriackiego Loisium enoteki, autorskiej galerii biżuterii, domu towarowego Ralpha Laurena. Położyliśmy nacisk, by nowoprojektowany obiekt był nacechowany szacunkiem dla osiągnięć ubiegłych pokoleń. Zapraszamy do zapoznania się z wizjami artystycznymi budynku.
DYPLOMY MAGISTERSKIE
01 CZERWCA 2012
"Centrum edukacyjno-sportowe dla dzieci i młodzieży w Krakowie przy Al. Ferdynanda Focha" oraz "Kamienica Dochodowa przy ul. Zamoyskiego" - to tematy dyplomowych prac magisterskich, obronionych przez dyplomantów Mistrzowskiej Klasy Projektowej Rafała Barycza i Pawła Saramowicza. Przedmiotem opracowań były miejsca kluczowe z punktu widzenia urbanistyki nowoczesnego Krakowa: czekająca na ukończenie pierzeja Błoń krakowskich oraz niezabudowana nieruchomość w sercu Podgórza.
NAZEWNICTWO ARCHITEKTONICZNE
31 MAJA 2012
Nazwom budynków poświęcony był reportaż w Programie Trzecim Polskiego Radia, autorstwa Pana Damiana Kwieka, wyemitowany w Audycji "Zapraszamy do Trójki" w dniu 31 maja 2012 r., o godz. 16:24:13. Poproszony o wypowiedź dr Rafał Barycz, powiedział m. in. " Nazwa budynku winna być funkcją inteligencji i pomysłowości. Rzecz jest w gestii inwestora, wszelako odpowiedzialny architekt powinien dbać o to, jak jego budynek zostanie nazwany. (...) Sugerowałbym powrót do dobrej spuścizny międzywojennej. Należałoby odwołać się do rodzimej tradycji, lecz interpretując ją w nowoczesny sposób." Posłuchajmy.