V4 FAMILY HOUSES EDYCJA 2012
16 SIERPNIA 2012

Podobnie jak w roku ubiegłym, budynek zaprojektowany w Biurze Architektonicznym Barycza i Saramowicza będzie reprezentował nasz kraj na międzynarodowej wystawie V4 Family Houses. To Kamienna Rezydencja w Konstancinie, zbudowana przy ul. Środkowej/ Sułkowskiego. Naszym klientem, inwestorem gmachu był znany przedsiębiorca i sportowiec - kierowca rajdowy, Pan Michał Sołowow. Międzynarodowa wystawa V4 Family Houses jest prezentacją najlepszych willi mieszkalnych z krajów grupy wyszehradzkiej. Budynek został wybrany do reprezentowania naszego kraju przez Zarząd Główny SARP. Obecna edycja odbywa się już po raz szósty. Wernisaż wystawy, którą organizuje Węgierskie Stowarzyszenie Architektów (Magyar Építőművészek Szövetsége), odbędzie się w październiku br. w Budapeszcie. Ekspozycja zostanie pokazana również w Krakowie (w styczniu 2013 r.).

CO SIĘ PROJEKTUJE: SZKOŁA SYNTEZY
01 SIERPNIA 2012

"Co się projektuje" to nowa rubryka w miesięczniku "Architektura", gdzie przedstawiane są wybrane bieżące projekty czołowych polskich biur architektonicznych. W numerze 8 (215)/ 2012 pokazywany jest kolejny etap budowy Prywatnej Szkoły Podstawowej "Salwator" przy ul. Senatorskiej na Zwierzyńcu w Krakowie, którą mamy zaszczyt wznosić wraz z naszym inwestorem Spółką Akcyjną ASCO. Tytuł artykułu: "Szkoła syntezy". Z komentarza redakcyjnego: "Po zaledwie 6 latach od oddania do użytku prywatna szkoła na krakowskim Salwatorze wymaga rozbudowy. Projekt przygotowali autorzy oryginalnej koncepcji - Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz. Budynek stanął w 2006 roku przy ul. Senatorskiej. Pomieszczenia lekcyjne dla uczniów podstawówki i gimnazjum oraz nowoczesna sala gimnastyczna zajęły w sumie 1500 m2 powierzchni użytkowej, szybko okazało się jednak, że to za mało. Właściciel, firma ASCO S.A., zdecydował o powiększeniu obiektu, w którym w przyszłości planuje otworzyć także liceum ogólnokształcące. Projekt biura Barycz i Saramowicz zakłada nadbudowę szkoły i wzniesienie obok nowego skrzydła, w którym zaplanowano pływalnię z niezbędnym zapleczem oraz duże audytorium dla uczniów. Porośnięty pnączami budynek, położony na styku Rudawy z Salwatorem i Zwierzyńcem, z ich modernistyczną architekturą, stanowić ma syntezę krajobrazu kulturowego z naturalnym. Oparciem dla zieleni mają być nowoczesne lizeny z cięgien stalowych. Nowa część obłożona zostanie okładziną z wysokoprzetworzonego drewna marki Prodema."

SZTUKA ARCHITEKTURY: REGIONALNIE W MAŁOPOLSCE
25 LIPCA 2012

"Współczesna architektura coraz częściej sięga po inspiracje bogactwem kulturowym regionu, w jakim powstaje. Nie rezygnując z nowoczesnego języka formalnego i osiągnięć technologicznych, ma na uwadze ochronę lokalnego krajobrazu i jego odpowiedzialne kształtowanie. Za takie podejście do projektowania władze województwa małopolskiego przyznają architektom i inwestorom Nagrodę im. Stanisława Witkiewicza" - pisze portal architektoniczny "Sztuka Architektury", informując w artykule zatytułowanym "Regionalnie w Małopolsce" o przyznaniu nagrody za rok 2012.

WITKIEWICZ.WROTA MALOPOLSKI.PL
18 LIPCA 2012

O uhonorowaniu Biura Architektonicznego Barycza i Saramowicza Nagrodą Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza przeczytamy na portalu województwa małopolskiego, pod adresem http://witkiewicz.wrotamalopolski.pl

NAJLEPSZA ARCHITEKTURA REGIONALNA
11 LIPCA 2012

"Dziennik Polski" (nr 160/ 20 692 z 11 lipca 2012 r.) w artykule pt. "Najlepsza architektura regionalna" relacjonuje przyznanie Nagrody Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza. "Nagroda stanowi ważny wkład w rozwój architektury i daje szerokie spojrzenie na jakość realizowanego w naszym regionie budownictwa. Jest próbą zwrócenia uwagi na ważny aspekt, jakim jest tworzenie spójnego obrazu architektonicznego regionu." - pisze Janusz Michalczak. "Awangardowy charakter prezentuje projekt Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz, który otrzymał nagrodę w kategorii architektury mieszkaniowej", po czym cytuje wypowiedź Rafała Barycza: "współczesna polska architektura powinna być supernowoczesna, lecz nie może być kalką stylu międzynarodowego. Mamy bowiem własne rozwiązania i bardzo bogate korzenie, z których powinniśmy czerpać."