ZAPROSZENIE NA UROCZYSTOŚĆ WRĘCZENIA NAGRODY IM. STANISŁAWA WITKIEWICZA
05 PAŹDZIERNIKA 2012

Zarząd Województwa Małopolskiego zaprasza na uroczystość wręczenia Nagrody im. Stanisława Witkiewicza za najlepsze, współczesne realizacje architektoniczne sprzyjające ochronie i kształtowaniu krajobrazu kulturowego Małopolski oraz wernisaż wystawy pokonkursowej.
Uroczystość odbędzie się w dniu 15 października 2012 roku o godz. 15.00 w Sali Kameralnej Akademii Muzycznej przy ul. św. Tomasza 43 w Krakowie. Wystawa pokonkursowa prezentowana będzie od 16 do 29 października 2012 roku, w Galerii SARP przy pl. Szczepańskim 6 w Krakowie.
Laureatem Nagrody Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza jest Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz, za budynek willi z betonu architektonicznego i dranicy cedrowej, wzniesiony w Libertowie przy ul. Jabłoniowej, inwestycji Pana Krzysztofa Kwaśnego.

WERNISAŻ WYSTAWY V4 FAMILY HOUSES 2012
01 PAŹDZIERNIKA 2012

W siedzibie Węgierskiego Stowarzyszenia Architektów MÉSZ odbył się wernisaż międzynarodowej wystawy V4 Family Houses, będącej podsumowaniem dorobku mieszkaniowego architektury w Europie Centralnej. Harmonogram ekspozycji jest następujący:

Budapeszt/ MÉSZ Székház, Ötpacsirta utca 2/ 1-15.10.2012

Praga/ Obec Architektu ABF Fondation, Václavské náměstí 31/ 1-15.12.2012

Kraków/ SARP, Plac Szczepański 6/ 8-28.01.2013

Bratysława/ SAS Gallery of Architecture, Panska 15/ 01-15.02.2013

Reprezentantem polskiej architektury na wystawie jest Biuro Architektoniczne Barycza i Saramowicza, z budynkiem kamiennej rezydencji w Konstancinie przy ul. Środkowej (róg Sułkowskiego), inwestycji Pana Michała Sołowowa.

WILLA KRAKOWIAKÓW ZACHODNICH
21 WRZEŚNIA 2012

Willa Krakowiaków Zachodnich to najnowszy projekt, który realizujemy w Zabierzowie k. Krakowa, w rejonie osiedla Sarni Stok i Uroczyska Podgołogórze. Forma architektoniczna jest współczesną interpretacją budownictwa ludowego Krakowiaków Zachodnich, mieszkających na zachód od Krakowa po obu stronach Wisły, wśród których Oskar Kolberg wyróżnił Krakowiaków właściwych, zamieszkujących tereny po Pieskową Skałę, Krzeszowice i Alwernię. Jako podstawowe cechy architektury w tym regionie są wyróżniane: konstrukcje zrębowe, ściany z zewnątrz myte, szpary bielone wapnem, dach dwuspadowy lub czterospadowy kryty strzechą. Podążając tym architektonicznym śladem, zaprojektowano budynek z dwuspadowym dachem pokrytym strzechą trzcinową. Ściany budynku, wykonane w technologii betonu architektonicznego, są duchem drewnianych chat, bo w betonie licowym odbity jest rysunek deskowania szalunku, a jasny kolor betonu jest reminiscencją wapiennych wypełnień drewnianych bali. Stąd też wzięła się nazwa budynku.

KAMIENICA DOCHODOWA ZAMOYSKIEGO 44
14 WRZEŚNIA 2012

Kamienica dochodowa to wielorodzinny budynek wielomieszkaniowy, który Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz projektuje dla Spółki Akcyjnej ASCO. Elegancki apartamentowiec zlokalizowany jest przy ul. Zamoyskiego 44, będącej historyczną osią krakowskiego Podgórza. Teren podlega ścisłej ochronie konserwatorskiej. Zespół mieszkaniowy złożony jest z dwóch segmentów: frontowy wypełnia brakującą przestrzeń w pierzei ulicy, podczas gdy ogrodowa oficyna wspina się ku górującemu nad miastem Wzgórzu Krzemionek. Zastosowany układ funkcjonalno-komunikacyjny typu galeriowego wyznacza przestrzeń wewnętrznego dziedzińca. Budynek ma niesłychanie atrakcyjną lokalizację, a to na rynku nieruchomości rzecz o znaczeniu fundamentalnym. Został skrojony w taki sposób, by z wyższych kondygnacji roztaczał się wspaniały widok na Stare Miasto i Wzgórze Wawelskie. Stąd mieszkania są jasne, przestronne i przestrzenne, wszystkie zaopatrzone w całoszklane porte-fenetry i weneckie okna wysokości pełnej kondygnacji. W budynku znajdują się apartamenty o umiarkowanych metrażach, niektóre typu kawalerskiego. Na ostatnich kondygnacjach zaprojektowano innowacyjne penthausy z tarasami, o linearnym wizerunku. W parterze znajdą się lokale użytkowe o butikowym charakterze. Wertykalna kompozycja budynku bazuje na trójpodziale. Ma cokół, rozwinięcie i cofniętą część wieńczącą. Ma przypominać o rozwiązaniach architektonicznych z czasów heroicznego modernizmu, znanych na przykład z twórczości Juliusza Żórawskiego. Jest to powrót do tradycji przedwojennej szykownej krakowskiej kamienicy mieszczańskiej. Stąd i jego nazwa. Rewolucyjny pomysł na architekturę gmachu konstytuuje homogeniczne zastosowanie brise-soleil, które tworzą jednolitą powłokę kamienicy, zarówno w wymiarze elewacji, jak i dwuspadowych dachów. Prototypowe brise-soleil dzięki specjalnym mechanizmom jezdnym będą się poruszać, i to w dwóch płaszczyznach, co zapewni budynkowi obecność w czasoprzestrzeni, a elewacji permanentnie zmienny rysunek. Zakończenie realizacji jest planowane na rok 2014.

ŻYCIE W ARCHITEKTURZE
07 WRZEŚNIA 2012

Redakcja miesięcznika "Architektura" organizuje ogólnopolski konkurs "Życie w Architekturze 2000-2012", którego celem jest "promocja najlepszych osiągnięć w dziedzinie architektury w Polsce oraz wzrost społecznego zainteresowania jej rolą." Honorowy patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej. Miło nam donieść, że do udziału w konkursie zostały zgłoszone wybrane budynki projektu Biura Architektonicznego Barycza i Saramowicza, a to m. in.: Zespół Szkół Społecznych nr VI Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Krakowie przy ul. Senatorskiej, Willa z betonu licowego i dranicy cedrowej w Libertowie przy ul. Jabłoniowej, Kamienna rezydencja w Konstancinie przy ul. Środkowej/ Sułkowskiego, Willa Jurajska w Bolechowicach k. Krakowa, Biurowiec Spółki Akcyjnej ASCO przy ul. Kącik w Krakowie, Willa w krajobrazie naturalnym w Niepołomicach.

NAGRODA ARCHITEKTONICZNA GAZETY WYBORCZEJ
31 SIERPNIA 2012

Willa z betonu licowego i dranicy cedrowej, zaprojektowana w Biurze Architektonicznym Barycza i Saramowicza i zbudowana w Libertowie k. Krakowa, została uhonorowana nominacją do Nagrody Architektonicznej "Gazety Wyborczej" w Krakowie. Znalazła się tym samym pośród 7 budowli i zjawisk architektonicznych współczesnego Krakowa, nominowanych do nagrody (obok m.in. rewitalizacji Ogrodów Królowej Bony na Wawelu i utworzenia Parku Kulturowego Stare Miasto). W opublikowanym z tej okazji na łamach "Gazety" artykule, w nr 203.7627 z 31 sierpnia 2012 r., Pan Redaktor Dawid Hajok tak m.in. pisze o budynku: "zaprojektowany przez krakowskie Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz obiekt, to udana próba stworzenia współczesnej formy, niepozbawionej jednak regionalnych tradycji budowlanych. (...) Na uwagę zasługują zastosowane współczesne materiały, jak beton architektoniczny i dranica cedrowa, nadające budynkowi indywidualny charakter."
Nominacja do nagrody "Gazety Wyborczej" to kolejny honor, który spotyka niezwykły gmach, zbudowany w Krakowie-Libertowie, inwestycji Pana Krzysztofa Kwaśnego. Wcześniej, przypomnijmy, został on już nagrodzony Nagrodą "Projekt Roku" miesięcznika "Dom i Wnętrze", a ostatnio Nagrodą Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza, której wręczenie odbędzie się w dniu 15 października br.