NEW WING
03 LIPCA 2023

New Wing to po Rooftop Remodelling kolejny etap rozbudowy Willi w Krajobrazie Naturalnym, wzniesionej według projektu Rafała Barycza i Pawła Saramowicza w Niepołomicach k. Krakowa, nagrodzonej m.in. Nagrodą Stowarzyszenia Architektów Polskich „Projekt Roku”, przedmiotu licznych publikacji i cytowań. Zaprojektowane nowe skrzydło budynku nosi lekką i dynamiczną formę, kontynuując myśl zawartą w projekcie sprzed dwudziestu pięciu lat na zasadzie kontrastu formalnego i materiałowego. Zaplanowano szalowanie rozbudowy willi deską nieobrzynaną, układaną dwuwarstwowo z przesunięciem. Zsyntetyzowano kolorystykę oraz fakturę ścian i dachów, poprzez użycie identycznego materiału pokrycia. Architektura ewoluującego budynku nawiązuje do tradycyjnych wzorów budownictwa regionalnego i jest ich zdecydowaną syntezą. Jest prosta, bezkompromisowa w dążeniu do uzyskania wyrazistego efektu artystycznego.

ENCYKLOPEDIA OSOBISTOŚCI RP
26 CZERWCA 2023

Nakładem British Publishing House ukazała się „Encyklopedia Osobistości RP”. Znajdziemy w niej biogramy Rafała Barycza oraz Pawła Saramowicza.

OSIEDLE PATRONACKIE WERDON
19 CZERWCA 2023

Miesięcznik Builder w numerze 7/ 2023 przedstawia „Głos Kapituły”, czyli opinie jurorów do prac nagrodzonych w jubileuszowej X edycji Konkursu dla Młodych Architektów. O projekcie rewitalizacji zabytkowego osiedla patronackiego Werdon w Rudzie Śląskiej Rafał Barycz napisał m. in.: „praca Pana Karola Pietera to kolejny dowód na ogromną rolę Śląska w polskiej kulturze umysłowej, duchowej, technicznej i gospodarczej (Por.: Henryk Barycz, „Śląsk w polskiej kulturze umysłowej”, Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1979), co szczególnego blasku nabiera w 150 rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego (ur. 20 kwietnia 1873). Oglądając ten piękny projekt, możemy strawestować słynną maksymę Charlesa de Gaulle’a i powiedzieć, że Ruda Śląska jest najbardziej śląskim ze wszystkich śląskich miast i przez to najbardziej polskim ze wszystkich miast polskich”.

GALA BUILDER FOR THE FUTURE 2023
12 CZERWCA 2023

W siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie odbyła się uroczysta Gala Builder for the Future 2023, czyli finałowe wydarzenie ogólnopolskiego programu edukacyjnego adresowanego do Młodych Przyjaciół Architektury, realizowanego przez miesięcznik „Builder” i jego partnerów. Podczas uroczystości poznaliśmy Laureatów X edycji Konkursu dla Młodych Architektów. Laureat II Nagrody Pan Karol Pieter z Rudy Śląskiej, autor projektu rewitalizacji zabytkowego osiedla robotniczego „Werdon”, otrzymał również Nagrodę Specjalną doktora Rafała Barycza, a jest nią nasza monografia zatytułowana „Współczesna willa w Polsce”. Pamiątkowa fotografia przedstawia Laureata wraz z Jurorami, członkami Kapituły Konkursu.

RAFAŁ BARYCZ PRZED KAMERAMI BUILDER MOVIE TV
05 CZERWCA 2023

Przyjmując Nagrodę Top Builder 2023, Rafał Barycz wystąpił przed kamerami Builder Movie TV, gdzie powiedział m. in.: „odbierając to szlachetne wyróżnienie, dziękuję Builderowi za to, że integruje świat polskiej architektury, budownictwa oraz producentów wspaniałych technologii budowlanych, a dzięki temu my wszyscy wznosimy polską przestrzeń do góry”.

ALBUM TOP BUILDER 2023
29 MAJA 2022

Publikacja „Top Builder 2023” przedstawia laureatów uhonorowanych tegorocznym Top Builderem. „Powstanie budynku biurowego ASCO w Krakowie wpisuje się w ciąg działań zmierzających do kompleksowej rewitalizacji ważnego fragmentu miasta. Dowodzi to siły działania architektury. Podniesienie jakości przestrzeni pracy umysłowej staje się dziś jednym z wiodących zadań współczesnej architektury” - czytamy w lead do prezentacji nagrodzonego dzieła Barycza i Saramowicza.

STATUETKA TOP BUILDER 2023
25 MAJA 2022

„Top Builder jest wieloletnim, cenionym na polskim rynku budowlanym tytułem oraz rekomendacją obiektów, produktów i usług. To najbardziej prestiżowa nagroda, którą wyróżnia się pracę architektów, inwestorów, deweloperów, generalnych wykonawców oraz producentów. To wyróżnienie za najwyższej rangi obiekty budowlane charakteryzujące się wysoką jakością projektowanej architektury, ponadczasową formą, rzetelnością wykonania, wymagające niecodziennych kwalifikacji oraz specjalizacji branżowej, o gwarantowanej certyfikatami jakości stosowanych materiałów”.

BUDYNEK BIUROWY ASCO W KRAKOWIE LAUREATEM TOP BUILDERA 2023
22 MAJA 2023

Budynek biurowy ASCO w Krakowie został nagrodzony Top Builderem 2023. Jest to już siódmy Top Builder dla Rafała Barycza i Pawła Saramowicza. Wcześniej Biuro Architektoniczne Barycza i Saramowicza zostało nagrodzone Top Builderami za Prywatną Szkołę Salwator na Zwierzyńcu w Krakowie, The Concrete, Nowoczesny Dwór Polski, Leśną Willę, Willę z Gontu i Betonu oraz Willę w Dwóch Pawilonach.

TOP BUILDER 2023 DLA BARYCZA I SARAMOWICZA
18 MAJA 2023

Podczas uroczystej Gali, która w dniu 18 maja 2023 r. odbyła się w Centrum Olimpijskim Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie, Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz zostało uhonorowane Top Builderem 2023. To już siódmy Top Builder w naszej karierze architektonicznej. Na fotografii dr arch. Rafał Barycz odbiera wyróżnienie z rąk Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Architektów Polskich Pani Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys oraz Prezesa Buildera Pana Marka Zdziebłowskiego.