WYBIERZ NAJLEPSZĄ REALIZACJĘ W PLEBISCYCIE POLSKA ARCHITEKTURA XXL
11 LUTEGO 2018

Rozpoczęło się głosowanie w Plebiscycie Polska Architektura XXL organizowanym przez Grupę Sztuka Architektury, którego celem jest podsumowanie mijającego roku w polskiej architekturze. Swoje typy internauci mogą wybierać do 28 lutego 2018 r. Leśna Willa w Izabelinie k. Warszawy przy ul. Orła Białego, zaprojektowana w Biurze Architektonicznym Barycza i Saramowicza, została nominowana w kategorii architektury mieszkaniowej! Prosimy o oddanie swego głosu na Leśną Willę. Aby tego dokonać, na stronie głównej www.sztuka-architektury.pl poniżej działu Najnowsze Artykuły należy wejść do panelu głosowania, nacisnąć przycisk "prywatne", po czym głosować na Leśną Willę.

THE CONCRETE FOR THE ARCHDAILY 2018 BUILDING OF THE YEAR AWARDS
04 LUTEGO 2018

Globalny, prestiżowy i najbardziej popularny portal architektoniczny świata ArchDaily ogłosił 9 edycję nagród Building of the Year Awards. Zaprojektowany przez Biuro Architektoniczne Barycza i Saramowicza THE CONCRETE jest nominowany w kategorii architektury mieszkaniowej. Zachęcamy do oddania głosu na THE CONCRETE pod linkiem:

https://boty.archdaily.com

jak i udostępnianie linka do głosowania via e-mail, Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn, WeChat, etc.

PREMIERA
28 STYCZNIA 2018

W paper edition miesięcznik „Builder” (nr 1/ 2018) przedstawia relację z benefisu dr. Rafała Barycza, połączonego z premierą monografii „Współczesna willa w Polsce”, który odbył się w warszawskiej „Defabryce”.

„ARCHITEKTURA“ O WILLI W GENEWIE
21 STYCZNIA 2018

Miesięcznik „Architektura” (nr 1/ 2018) prezentuje rezydencję w Genewie, zaprojektowaną przez Biuro Architektoniczne Barycza i Saramowicza przy Chemin Du Parc De Montalègre, pisząc: „Nad brzegiem Jeziora Genewskiego w dzielnicy Cologny powstanie dom projektu Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz. Budynek stanie na wzgórzu nad brzegiem jeziora. Od tej strony autorzy zaproponowali elewację w formie muru z kamienia i betonu. Pomysł na willę zainspirowany został szczególnym układem przestrzennym Cologny, gdzie duże spadki terenu wymuszają niwelowanie ich różnic poprzez ściany oporowe. Te kamienne mury przerośnięte bujną zielenią są najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu – tłumaczy ideę Rafał Barycz.”

WIECZÓR AUTORSKI DR. RAFAŁA BARYCZA
14 STYCZNIA 2018

„Builder” (nr 1/ 2018) przedstawia relację z wieczoru autorskiego dr. Rafała Barycza, pisząc m.in.: „W Warszawie odbyła się premiera wydanej przez wydawnictwo miesięcznika Builder monografii zatytułowanej „Współczesna Willa w Polsce”. Autorem publikacji jest jeden z najwybitniejszych polskich architektów, dr Rafał Barycz. Spotkanie z autorem odbyło się w apartamencie pokazowym firmy ABB – ABB Living Space Experience, znajdującym się w budynku warszawskiej Defabryki. Przybyli goście, oprócz możliwości zapoznania się z publikacją i zdobycia autografu Mistrza, mieli również okazję do wysłuchania wykładu dr. Rafała Barycza, w którym przedstawił on główne założenia swojej drogi artystycznej oraz opowiedział o najciekawszych realizacjach z zakresu architektury willowej ze swojego bogatego dorobku. Patronat honorowy nad wydaniem objęło Stowarzyszenie Architektów Polskich. Partnerami wydania są: ABB, INLOGIC, Aluprof, Berndorf Baderbau, CEMEX Polska, HGC Technik, KER+3MR, King Klinkier, Oknoplast, Grupa PSB, VELUX Polska, WSC Szymanik.”

ARCHITEKTURA BLISKO LUDZI
07 STYCZNIA 2018

„Świat Rezydencji Wnętrz & Ogrodów” (nr 1-2/ 2018) piórem Redaktor Naczelnej Pani Anny Lewczuk recenzuje monografię dr. Rafała Barycza pt. „Współczesna Willa w Polsce”: „Zapadające w pamięć dzieła autorstwa dra arch. Rafała Barycza i dra arch. Pawła Saramowicza mieliśmy już przyjemność prezentować na łamach naszego magazynu. Tym razem jednak polecamy unikatową pozycję wydawniczą, jaką jest monografia poświęcona twórczości tych wybitnych polskich architektów w dziedzinie architektury willowej z lat 1997–2017. Autor dr Rafał Barycz przedstawia współczesne wille, opisując nie tylko ich program użytkowy i wymiar architektoniczny, ale też przyrodniczy, miejski, kulturowy i cywilizacyjny kontekst projektów. Estetycznie wydany album, wzbogacony pięknymi ilustracjami, to też merytoryczna lektura, która zachwyci koneserów ambitnej architektury oraz wszystkich świadomych inwestorów poszukujących indywidualnych, bliskich człowiekowi i jego potrzebom projektów.”

FIRMITAS, UTILITAS, VENUSTAS
31 GRUDNIA 2017

Miesięcznik „Builder“ (nr 12/ 2017) publikuje całostronnicowy anons monografii pracy architektonicznej Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz w dziedzinie architektury willowej z lat 1997-2017, wskazując: „Wyjątkowy album, w którym autor dr Rafał Barycz przedstawia innowacyjne współczesne wille, opisuje okoliczności przyrodnicze, miejskie, kulturowe i cywilizacyjne, inspirujące przede wszystkim ideę niesamowitych projektów. Omawia funkcje i program użytkowy, architekturę oraz sposób jej materialnej definicji.”

BOŻE NARODZENIE 2017
24 GRUDNIA 2017

"Bóg się rodzi - moc truchleje!"

Naszym Drogim Przyjaciołom, Klientom, Współpracownikom i Kooperantom składamy najlepsze życzenia błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia i udanego Nowego Roku 2018 - Rafał Barycz, Paweł Saramowicz, wraz z zespołem Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz.

Christmass Greetings and best wishes for the New Year 2018!

Frohe Weihnachten und viel Glück im Neuen Jahr 2018!

„WSPÓŁCZESNA WILLA W POLSCE” JUŻ W KSIĘGARNIACH
13 GRUDNIA 2017

Wydana przez PWB Media monografia pracy architektonicznej Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz w dziedzinie architektury willowej pt. „Współczesna willa w Polsce” jest już dostępna w wybranych dobrych księgarniach, a przede wszystkim u Wydawcy na stronie builderstore.pl

RECENZJA W „DZIENNIKU POLSKIM”
06 GRUDNIA 2017

„Dziennik Polski” (nr 283/ 2017) piórem Red. Janusza Michalczaka prezentuje wydaną przez Bibliotekę Buildera książkę Rafała Barycza „Współczesna willa w Polsce”, pisząc m.in.: „Naukowa monografia o albumowym charakterze prezentuje w układzie chronologicznym najciekawsze projekty krakowskiego biura, zawiera poza fotogramami, również plany budynków oraz obszerne objaśnienia związane z procesem twórczym i wykonawczym, który doprowadził do ich powstania.”

FOTORELACJA Z BENEFISU
04 GRUDNIA 2017

Przedstawiamy fotorelację z benefisu dr. Rafała Barycza, połączonego z premierą wydanego przez Buildercorp albumu pt. „Współczesna willa w Polsce”, będącego monografią pracy architektonicznej Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz w dziedzinie architektury willowej z lat 1997-2017. Benefis odbył się w dniu 20 listopada 2017 r. w warszawskim ABB Living Space Experience.

PREMIERA MONOGRAFII „WSPÓŁCZESNA WILLA W POLSCE“
20 LISTOPADA 2017

W dniu 20 listopada 2017 r. w warszawskim ABB Living Space Experience odbyła się premiera książki doktora Rafała Barycza pt. „Współczesna willa w Polsce”. Wydany przez PWB Media album jest monografią pracy architektonicznej Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz w dziedzinie architektury willowej z lat 1997-2017.

ZAPROSZENIE NA WIECZÓR AUTORSKI
13 LISTOPADA 2017

Wydawca miesięcznika Builder i firma ABB zapraszają na premierę monografii pracy architektonicznej Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz w dziedzinie architektury willowej z lat 1997‑2017 pt. “Współczesna Willa w Polsce”, która odbędzie się 20 listopada 2017 o godzinie 15:00 w ABB Living Space Experience, Defabryka, Warszawa, ul. Duchnicka 3. Premiera połączona będzie z wykładem dr. arch. Rafała Barycza. RSVP - pod adresem biuro@buildercorp.pl. Dress code - formal. Patronat honorowy - SARP.

DEBATA MISTRZÓW
30 PAŹDZIERNIKA 2017

W dniu 23 października 2017 r. w Warszawie odbyła się zorganizowana przez PWB Media Debata Mistrzów Architektury, poświęcona roli szkicu w architekturze. W dyskusji wzięli udział architekci - właściciele biur projektowych (na fotografiach od lewej): arch. Oskar Grąbczewski (OVO Grąbczewscy Architekci), arch. Marcin Sadowski (JEMS Architekci), dr arch. Rafał Barycz (Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz), arch. Mirosław Nizio (Nizio Design International).

WILLA WŚRÓD BRZÓZ
12 PAŹDZIERNIKA 2017

Rekomendujemy najnowsze wydanie magazynu „Świat Rezydencji Wnętrz & Ogrodów (nr 9-10/ 2017), a w nim bogato ilustrowany artykuł o budynku projektu Biura Architektonicznego Barycza i Saramowicza, pt. „Willa wśród brzóz”. „Willa w Dwóch Pawilonach to kolejne osiągnięcie architektoniczne Rafała Barycza i Pawła Saramowicza. I następny dom ich autorstwa, który odważnie odmienia polski krajobraz” – pisze redaktor naczelna dwumiesięcznika Pani Anna Lewczuk, konkludując: „wybitne osiągnięcia twórcze krakowskiego Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz, a także jego silną pozycję wśród polskich pracowni projektowych docenili nie tylko inwestorzy, ale też dziennikarze i naukowe autorytety. Tajemnicy tego sukcesu należy upatrywać w ich bezkompromisowej wizji współczesnej polskiej architektury, którą od lat realizują z konsekwencją i pasją.”

REZYDENCJA W GENEWIE NA ŁAMACH BUILDERA
05 WRZEŚNIA 2017

Poczytny miesięcznik „Builder” (nr 9/ 2017) przedstawia Rezydencję w Genewie, zaprojektowaną w Biurze Architektonicznym Barycza i Saramowicza przy Chemin Du Parc De Montalègre. W redakcyjnym lead do artykułu prezentującego budynek napisano: „- Projekt w Genewie, realizowany pod jednym z najbardziej prestiżowych adresów Europy, dowodzi światowej klasy współczesnej polskiej architektury.”

REZYDENCJA W GENEWIE-COLOGNY
27 LIPCA 2017

Najnowszy projekt wykonany w Biurze Architektonicznym Barycza i Saramowicza zostanie wzniesiony w Genewie, w dzielnicy Cologny, gdzie mieszkają miliarderzy. Niezwykły charakter przestrzenny Cologny wynika z lokalizacji na wzgórzu nad Jeziorem Genewskim, co otwiera wspaniałe panoramy widokowe w kierunku centrum Genewy, dzielnicy Ligi Narodów, a przede wszystkim na Jezioro Lemańskie z Jet d'Eau i położone za nim wzgórza Jury. Układ urbanistyczny tworzą wąskie kręte uliczki, tonące w zieleni, przerastane bluszczem mury, pośród których zlokalizowane są wille, w wielu wypadkach zabytkowe. Ewokuje to niesamowity klimat miejsca. Te nietuzinkowe okoliczności stały się kanwą naszego projektu, zlokalizowanego przy Chemin Du Parc De Montalègre.

WILLA W 2 PAWILONACH
20 LIPCA 2017

Miesięcznik "Builder" (nr 7/ 2017) publikuje artykuł Rafała Barycza i Pawła Saramowicza, omawiający Willę w 2 Pawilonach w Mielcu. To kolejny odcinek z serii, pokazującej nasze prace architektoniczne. Publikacja opatrzona jest redakcyjnym lead, gdzie przeczytamy: "prace Barycza i Saramowicza są wyrazem zdecydowanej wizji kształtu współczesnej polskiej architektury, która w ich rozumieniu musi być awangardowa i hipernowoczesna, a przy tym odrębna, nie naśladowcza, lecz czerpiąca z własnej historii i tradycji. Dlatego zawsze przyciągają wielką uwagę publiczności."

INTERAKTYWNA WIOSKA CZARNYCH GÓRALI
13 LIPCA 2017

Interaktywna Wioska Czarnych Górali to wielodrożne centrum kultury, prezentujące spuściznę kulturową nadpopradzia, wzbogacone o funkcje hotelarskie, konferencyjne i gastronomiczne. Zostanie wzniesione w Piwnicznej-Zdroju. Projekt IWCG został wykonany jako magisterska praca dyplomowa w Mistrzowskiej Klasie Projektowej Barycza i Saramowicza, na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych KAAFM. Promotorami pracy byli dr Rafał Barycz i dr Paweł Saramowicz. Autorką projektu jest Pani Paulina Szałas-Pędzierska.

OSOBOWOŚĆ BRANŻY
06 LIPCA 2017

Prestiżowy miesięcznik "Builder" (nr 6/ 2017) przedstawia sylwetki tegorocznych laureatów nagród "Osobowość Branży". Zostali nimi uhonorowani m. in.: dr arch. Rafał Barycz, dr arch. Paweł Saramowicz, Prezes Zarządu Fakro SA Ryszard Florek, Prezes Grupy Pruszyński Krzysztof Pruszyński.

CONCRETE VARSÓVIA
22 CZERWCA 2017

Prestiżowy i bardzo elegancki portugalski magazyn lifestylowy "Trends" (nr 64/ 2017) publikuje nasz The Concrete w Warszawie w artykule pt. "Concrete Varsóvia". "The 600-sqm Concrete House designed by Barycz & Saramowicz Architects has been built in the midst of nature, made up essentially of pine trees, on the outskirts of the city of Warsaw, Poland. Discreet and with architectural design that allows it to blend in with the landscape, the Concrete House is focused on interior well-being, to which excellent functionalities contribute, dialoguing, however, with the natural beauty of the exterior. Its almost square geometry, with areas separated by an atrium, and the exterior colour (pine bark) stand out for their originality."

ŚWIATOWA NOWOCZESNOŚĆ
15 CZERWCA 2017

"Światowa nowoczesność z rodzimej pracowni" to tytuł publikacji w dwutygodniku "Krakowski Rynek Nieruchomości" (nr 7/ 2017), w którym Pani Magdalena Hojniak przedstawia Betonową Rezydencją, wzniesioną według projektu Barycza i Saramowicza w podwarszawskim Izabelinie. "Polskie budownictwo mieszkaniowe coraz częściej wykorzystuje rozwiązania wypracowane przez światową architekturę, a przenosząc je na rodzimy grunt dodaje nowe wartości." - czytamy w artykule.

ARCHIPENDIUM
25 MAJA 2017

Berlińskie wydawnictwo "Archimap Publishers" przygotowuje "Archipendium" - spektakularny kalendarz architektoniczny na kolejny rok, zdobiony wybitnymi dziełami architektury z całego świata. Pod datą 3 października zobaczymy "THE CONCRETE", wzniesiony według projektu Barycza i Saramowicza w podwarszawskim Izabelinie.

DWOREK W LESIE + NA ŁAMACH "BUILDERA"
18 MAJA 2017

Miesięcznik "Builder" (nr 5/ 2017) publikuje artykuł Rafała Barycza i Pawła Saramowicza, omawiający Dworek w Lesie + w Konstancinie przy ul. Ks. Piotra Skargi. To kolejny odcinek z serii, pokazującej nasze najnowsze prace architektoniczne.

CZŁOWIEK W CENTRUM
11 MAJA 2017

"Człowiek w centrum" to tytuł prezentacji dzieł architektonicznych Barycza & Saramowicza w "Dzienniku Polskim" (nr 99/ 2017). "Projekty architektoniczne, które wpisują nowoczesność w naturę" - czytamy w redakcyjnym lead.

DOM W KONSTANCINIE
04 MAJA 2017

W najnowszym wydaniu miesięcznika "Architektura" (nr 5/ 2017) zobaczymy Dworek w Lesie + w Konstancinie, zaprojektowany w Biurze Architektnicznym Barycz & Saramowicz.

BETONNYJ DOM W POLSZE
27 KWIETNIA 2017

Rosyjski żurnal architektoniczny "Magazin Domov" przedstawia THE CONCRETE, zbudowany według projektu Barycza & Saramowicza w Izabelinie pod Warszawą. Tytuł prezentacji to: "Betonnyj Dom w Polsze".

THE CONCRETE W ARCHDAILY NA WIELKANOC
20 KWIETNIA 2017

"Archdaily", najbardziej prestiżowy i poczytny portal architektoniczny świata, prezentuje w wielkanocnym wydaniu THE CONCRETE, zbudowany według projektu Barycza & Saramowicza.

WIELKANOC 2017
16 KWIETNIA 2017

Naszym Drogim Przyjaciołom, Klientom, Współpracownikom i Kooperantom najlepsze życzenia błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego składają Rafał Barycz, Paweł Saramowicz, wraz z zespołem Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz

Happy Easter! Frohe Ostern!

WYKORZYSTANIE GONTU WE WSPÓŁCZESNEJ ARCHITEKTURZE
13 KWIETNIA 2017

Narodowy Instytut Dziedzictwa przygotował monografię gontu. W rozdziale zatytułowanym "Wykorzystanie gontu we współczesnej architekturze", którego autorką jest Pani Anna Syska, znalazły się omówienia aż dwóch budowli powstałych w Biurze Architektonicznym Barycz i Saramowicz.

LEŚNA WILLA OD BARYCZA I SARAMOWICZA
06 KWIETNIA 2017

Poczytny portal "Sztuka Architektury" zamieszcza artykuł pióra Pani Anny Cymer pt. "Leśna Willa z Biura Architektonicznego Barycza i Saramowicza". W jego konkluzji przeczytamy: "Zbudowanie prostej, klarownej, pozbawionej detalu bryły oraz niezwykle konsekwentne użycie świadomie dobranych materiałów uczyniły z Leśnej Willi w Izabelinie wart uwagi przykład na to, że projektując w szacunku do tradycji i do otoczenia można jednak stworzyć obiekt nowoczesny i wyrazisty."

WRACA LEŚNA WILLA
30 MARCA 2017

Portal gazeta.pl oraz należący do Agory ladnydom.pl zamieszczają reprint artykułu o zaprojektowanej przez Barycza i Saramowicza Leśnej Willi w Izabelinie, pióra Pana Wojciecha Stasiaka.

O TWÓRCZOŚCI BARYCZA I SARAMOWICZA
23 MARCA 2017

W najnowszym wydaniu eleganckiego "Świata Rezydencji" redakcyjny "wstępniak" poświęcony jest twórczości architektonicznej Barycza & Saramowicza:

"Choć światem zawładnęły zaawansowane technologie, to właśnie natura jest ciągle jedną z głównych inspiracji najzdolniejszych architektów i projektantów. Co więcej, jak przed wiekami, staje się ona podstawowym tworzywem, definiującym wygląd i charakter miejsc, w których żyjemy, pracujemy, mieszkamy. Tak było w przypadku niezwykłej betonowej rezydencji w Izabelinie autorstwa architektów z Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz. Jej zjawiskowa elewacja z betonu architektonicznego, zdobionego odciskiem drewnianych słoi, stała się symbolicznym lustrem, w którym przegląda się kampinoska zieleń. Powiedzieć o niej, że wtopiła się w otaczający krajobraz, to za mało. Natura w parze z architekturą stworzyły pełną harmonii całość, po raz kolejny przypominając ludziom o tym, że nie są na świecie sami. Przyroda, jak każda matka, ma nam wiele do zaoferowania - wystarczy to zauważyć. A potem mądrze i z pokorą można czerpać z niej pełnymi garściami." - pisze Redaktor Naczelna dwumiesięcznika Pani Anna Lewczuk ("Świat Rezydencji", nr 3-4/ 2017).

SEKRET BETONOWEJ TWIERDZY
16 MARCA 2017

Coverowy artykuł pióra Pani Anny Lewczuk pt. "Sekret betonowej twierdzy" przedstawia Betonową Rezydencję, zbudowaną w Izabelinie k. Warszawy według projektu Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz. Zapraszamy do lektury eleganckiego dwumiesięcznika "Świat Rezydencji" (nr 3-4/ 2017)!

BETONOWA REZYDENCJA NA OKŁADCE "ŚWIATA REZYDENCJI"
09 MARCA 2017

Wzniesiona według projektu Barycza i Saramowicza Betonowa Rezydencja w Izabelinie zdobi okładkę najnowszego wydania prestiżowego magazynu "Świat Rezydencji" (nr 3-4/ 2017)!

RECENZJE RAFAŁA BARYCZA: GRAVITY HOUSE I THE NET
21 LUTEGO 2017

Gravity House i The Net to laureaci prestiżowego ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Architektów. Miesięcznik "Builder" (nr 3/ 2017) drukuje recenzje doktora Rafała Barycza dla nagrodzonych prac.

BARYCZ & SARAMOWICZ. NAJNOWSZE DZIEŁA ARCHITEKTONICZNE
14 LUTEGO 2017

Miesięcznik "Builder" (nr 3/ 2017) prezentuje zaprojektowaną w Biurze Architektonicznym Barycz & Saramowicz i wzniesioną w Izabelinie k. Warszawy Betonową Rezydencję, w artykule pióra Rafała Barycza i Pawła Saramowicza. Jest to pierwsza z cyklu publikacji, w których pokazane zostaną najnowsze osiągnięcia architektoniczne naszej firmy projektowej. W redakcyjnym lead czytamy: "prace Barycza i Saramowicza są wyrazem zdecydowanej wizji kształtu współczesnej polskiej architektury, która w ich rozumieniu musi być awangardowa i hipernowoczesna, a przy tym odrębna, nie naśladowcza, lecz czerpiąca z własnej historii i tradycji. Dlatego zawsze przyciągają wielką uwagę publiczności."

BUDOWLANA FIRMA ROKU
30 STYCZNIA 2017

Podczas uroczystej Gali Builder Awards 2017, która odbyła się 25 stycznia br. w Multikinie Złote Tarasy w Warszawie, Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz zostało uhonorowane Nagrodą "Budowlana Firma Roku" za "wybitne osiągnięcia twórcze i silną pozycję wśród polskich pracowni projektowych, osiągnięcia wyróżniające na tle branży i konkurencji oraz oferowane wysokiej jakości usługi projektowe."

OSOBOWOŚCI BRANŻY: DR RAFAŁ BARYCZ I DR PAWEŁ SARAMOWICZ
28 STYCZNIA 2017

Dr Rafał Barycz oraz dr Paweł Saramowicz są tegorocznymi laureatami Nagród "Osobowość Branży". Nagrody zostały wręczone podczas uroczystej Gali Builder Awards 2017, która odbyła się 25 stycznia br. w Multikinie Złote Tarasy w Warszawie.

BUILDER AWARDS 2017
25 STYCZNIA 2017

Podczas Gali Buildera, która odbędzie się 25 stycznia 2017 roku, o godz. 13.00, w Multikinie Złote Tarasy przy ul. Złotej 59 w Warszawie, zostaną wręczone nagrody Builder Awards. Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz jest nominowane do nagrody "Budowlana Firma Roku", a dr arch. Rafał Barycz oraz dr arch. Paweł Saramowicz są nominatami do wyróżnienia specjalnego "Osobowość Branży".

BETONOWA REZYDENCJA
18 STYCZNIA 2017

Prezentujemy najnowsze fotografie Betonowej Rezydencji - niezwykłego budynku zaprojektowanego w Biurze Architektonicznym Barycz & Saramowicz i wzniesionego w Izabelinie k. Warszawy przy ul. Langiewicza, gdzie być może w największym we współczesnej Polsce zakresie zastosowano beton architektoniczny.

BOŻE NARODZENIE 2016
24 GRUDNIA 2016

"Bóg się rodzi - moc truchleje!"

Naszym Drogim Przyjaciołom, Klientom, Współpracownikom i Kooperantom składamy najlepsze życzenia błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia i udanego Nowego Roku 2017 - Rafał Barycz, Paweł Saramowicz, wraz z zespołem Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz.

Christmass Greetings and best wishes for the New Year 2017!

Frohe Weihnachten und viel Glück im Neuen Jahr 2017!

LUDZIE I FIRMY SUKCESU
05 GRUDNIA 2016

W grudniowym numerze miesięcznika "Builder" (nr 12/ 2016) przeczytamy wypowiedzi szefów czołowych firm z branży budowlanej i architektonicznej, którym redakcja zadała podsumowujące mijający rok pytania: "Jaki był, w Pana ocenie, kończący się rok dla branży? Jakie są Pana prognozy na rok 2017?" Zapraszamy do zapoznania się z wypowiedzią dr. Rafała Barycza.

KAPITUŁA KONKURSU DLA MŁODYCH ARCHITEKTÓW
21 LISTOPADA 2016

W dniu 21 listopada 2016 r. w Warszawie w Pałacyku Zamoyskich przy ul. Foksal 2, siedzibie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP, odbyło się posiedzenie Kapituły IV edycji Konkursu dla Młodych Architektów. Organizowany przez miesięcznik "Builder", KdMA jest ogólnopolską najbardziej prestiżową imprezą adresowaną do młodych przyjaciół architektury. Dr Rafał Barycz jest członkiem Kapituły Konkursu dla Młodych Architektów.

DWOREK W LESIE +
14 LISTOPADA 2016

W 1927 roku architekt Zdzisław Mączeński, profesor Politechniki Warszawskiej i późniejszy wieloletni dziekan Wydziału Architektury tej uczelni, zaprojektował w Konstancinie przy ul. Piotra Skargi, pod numerem 18, willę dla Jana Wedla, doktor chemii spożywczej i właściciela słynnej wytwórni czekolady. Została nazwana "Dworkiem w Lesie." Najnowsza rezydencja projektu Biura Architektonicznego Barycza i Saramowicza zlokalizowana jest vis a'vis tego historycznego budynku. Dlatego nazwaliśmy ją "Dworkiem w Lesie +." Symbolem Konstancina jest drzewo. Wszak "drzewo - to odwieczny przyjaciel człowieka; zespół matematycznie odmierzonych gałęzi, pomnażanych każdej wiosny o nowa otwartą dłoń. Nasza przesłona między niebem a ziemią. Hojny ekran przed naszymi oczami." (Le Corbusier, "Kiedy katedry były białe", Centrum Architektury, Warszawa 2013, s. 93.) Toteż elewacje Dworku w Lesie + zostały obłożone materiałami, których proweniencją wyłącznie jest drewno. Są to wielkoformatowe płyty fasadowe ProdEX, pokryte naturalną okleiną drewnianą oraz panele z kory topoli, wykonywane w produkcji rzemieślniczej przez amerykańską firmę Barkhouse. W Polce zostaną zastosowane pierwszy raz. Barycz.

POSIEDZENIE KAPITUŁY KONKURSU BUILDERA DLA MŁODYCH ARCHITEKTÓW
17 PAŹDZIERNIKA 2016

W dniach 13-15 października 2016 odbyło się posiedzenie Kapituły Konkursu "Buildera" dla Młodych Architektów oraz obrady, w wyniku których spośród ponad 150 nadesłanych prac w trzech kategoriach wyłoniono 20 nominowanych do kolejnego etapu. Spotkanie odbyło się w Domu Architekta SARP w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Pamiątkowa fotografia przedstawia członków kapituły na kazimierskim Rynku. Pierwszy od lewej w dolnym rzędzie stoi dr arch. Rafał Barycz.

NOWOCZESNA ARCHITEKTURA ZIEM GÓRSKICH. ODCINEK CZWARTY
21 WRZEŚNIA 2016

W czwartej części autorskiego cyklu pt. "Nowoczesna architektura ziem górskich" ("Builder" nr 9/ 2016) dr Rafał Barycz zadaje pytanie, jaki jest współczesny stan architektury w naszych górach i jakie rysują się dla niej perspektywy na przyszłość. Przedstawia dokonania Biura Architektonicznego Barycza i Saramowicza oraz naszej Mistrzowskiej Klasy Projektowej na polu architektury górskiej: Pensjonat pod Kasztanami w Piwnicznej-Zdroju, Nowoczesną Łemkowską Chyżę w Wołowcu, wielofunkcjonalną Chatę Narciarza, Dom Wakacyjny na Przełęczy Obidza, Interaktywną Wioskę Czarnych Górali w Piwnicznej

NOWOCZESNA ARCHITEKTURA ZIEM GÓRSKICH. TRZECIA CZĘŚĆ CYKLU
24 SIERPNIA 2016

W trzeciej części swojego cyklu pt. "Nowoczesna architektura ziem górskich" ("Builder" nr 8/ 2016) dr Rafał Barycz opisuje historyczne doświadczenia polskiej architektury w tym zakresie. "Możemy mieć zasadny powód do narodowej dumy, albowiem w Polsce mamy wspaniałą tradycję architektury górskiej, nowoczesnej, zgodnej z aktualnymi tendencjami w projektowaniu, a zarazem doskonale wpisującej się w tło krajobrazowe." Zapraszamy do lektrury!

DRUGA CZĘŚĆ CYKLU O ARCHITEKTURZE ZIEM GÓRSKICH
20 LIPCA 2016

Miesięcznik "Builder" (nr 7/ 2016) kontynuuje publikację cyklu artykułów pióra dr. Rafała Barycza  pt. "Nowoczesna architektura ziem górskich". W tym odcinku przeczytamy o tak ekscytujących budowlach, jak Muzeum Górskie Reinholda Messnera (Messner Mountain Museum) na szczycie Kronplatz w Południowym Tyrolu, postępowych sklepach M-Preis w Wenns, Oberhofen, Niedendorf, Söll i Bramberg, hotelu Cube w Biberwier pod masywem Zugspitze. "Z podziwem patrzymy na nowoczesną architekturę górską, która powstaje w Alpach, Pirenejach czy w Norwegii. Doceniamy formy, które są zakorzenione w regionalnej i krajobrazowej tkance, wykorzystując zarazem najnowocześniejsze zasady projektowania i innowacyjne technologie budowlane. Z uznaniem notujemy postępową społecznie treść wielu budynków, które kreują lepsze ramy dla życia, pracy i wypoczynku ludzi." - konkluduje Rafał Barycz.

NOWOCZESNA ARCHITEKTURA ZIEM GÓRSKICH
22 CZERWCA 2016

"Nowoczesna architektura ziem górskich" to tytuł cyklu artykułów pióra dr. Rafała Barycza, którego pierwszy odcinek drukuje miesięcznik "Builder" (nr 6/ 2016). "Patrząc na geografię ambitnej architektury, dostrzegamy, że na terenach górskich ma miejsce w ostatnich latach niezwykłe nagromadzenie sukcesów w dziedzinie nowoczesnego projektowania. W górach architektura znajduje dla siebie wielce obiecującą niszę. Dziś lokalizowane tam obiekty związane z obsługą ruchu turystycznego, narciarstwem, masowym sportem, nowoczesne obiekty hotelarskie i spa na odpowiednim poziomie, to prawdziwa architektoniczna Spitzenklasse."

PREZENTACJA BIURA ARCHITEKTONICZNEGO BARYCZA I SARAMOWICZA
15 CZERWCA 2016

Miesięcznik "Builder" w numerze 6/ 2016 prezentuje sylwetkę twórczą Biura Architektonicznego Barycza i Saramowicza, pokazując wybrane budowle, zrealizowane według naszych projektów w ostatnich latach.

KOLEJ GONDOLOWA W KRAKOWIE
08 CZERWCA 2016

Wraca pomysł połączenia koleją gondolową Błoń Krakowskich z rejonem Kopca Kościuszki, jako dwóch tożsamych fragmentów Krakowa, cennych pod względem rekreacyjnym oraz przyrodniczym. W Mistrzowskiej Klasie Projektowej Barycza i Saramowicza zostały wykonane projekty budynku dolnej stacji kolei gondolowej przy Al. Marszałka Ferdynanda Focha w Krakowie.

ARCANA: WYWIAD Z DR. RAFAŁEM BARYCZEM
20 KWIETNIA 2016

Opiniotwórczy dwumiesięcznik "Arcana" w numerze 1-2/ 2016 publikuje wywiad, jaki Jan Lorek przeprowadził z dr. Rafałem Baryczem. Tytuł rozmowy: "Architektura w procesie jednoczenia społeczeństwa." Zapraszamy do lektury.

BUILDER: BUDYNEK BIUROWY ASCO SA W KRAKOWIE
13 KWIETNIA 2016

Miesięcznik "Builder", w ramach "Lekcji Mistrzów Architektury", poprosił Rafała Barycza i Pawła Saramowicza o przyszykowanie artykułu naukowego, opisującego zaprojektowany przez nich dla Spółki Akcyjnej ASCO biurowiec, wzniesiony w Krakowie na Podgórzu, w rejonie Pl. Bohaterów Getta. Możemy przeczytać go w najnowszym wydaniu pisma (nr 4/ 2016).

 

FOTORELACJA Z DNIA MŁODEGO ARCHITEKTA 2016
30 MARCA 2016

577 młodych przyjaciół architektury z całej Polski wzięło udział w warsztatach projektowych, które dr Rafał Barycz poprowadził dla nich w ramach Dnia Młodego Architekta 2016. Warsztaty odbyły się w Warszawie w Pałacyku Zamoyskich przy ul. Foksal 2, siedzibie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP.

WIELKANOC 2016
26 MARZEC 2016

Drogim Przyjaciołom, Klientom, Współpracownikom i Kooperantom najlepsze życzenia błogosławionych Świąt Wielkiej Nocy składają Rafał Barycz, Paweł Saramowicz, wraz z zespołem Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz.

Happy Easter! Frohe Ostern!

ZAPROSZENIE
04 MARCA 2016

Miesięcznik "Builder" przy współpracy Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP zapraszają na warsztaty projektowe w ramach Dnia Młodego Architekta 2016. "Warsztaty poprowadzi dr architekt Rafał Barycz, twórca Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz, współzałożyciel Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, gdzie prowadzi mistrzowską klasę projektową. Architekt przedstawi realną działkę inwestycyjną, gdzie zrealizował jeden ze swych słynnych, licznie nagradzanych i publikowanych budynków. Omówi profil inwestora, uwarunkowania kulturowe, formalno-prawne oraz przestrzenne, dotyczące terenu inwestycji. Twoim zadaniem będzie przygotowanie koncepcji, która powinna być wynikiem własnej wizji oraz sprawdzianem zrozumienia intencji inwestora, odpowiedzią na przedstawione oczekiwania i uwarunkowania lokalizacyjne. Autorzy najciekawszych wizji otrzymają ufundowane przez miesięcznik "Builder" nagrody, a dr arch. Rafał Barycz zaprezentuje na zakończenie zrealizowany budynek, omawiając, w jaki sposób rozwiązał temat projektowy, z którym teraz zmierzyli się uczestnicy Dnia Młodego Architekta." (źródło: miesięcznik "Builder"). Początek warsztatów o godz. 15:00 w dniu 15 marca 2016 roku, w siedzibie Zarządu Głównego SARP przy ul. Foksal 2 w Warszawie.

ROZBUDOWA PENSJONATU POD KASZTANAMI W PIWNICZNEJ-ZDROJU
26 LUTEGO 2016

Wzniesiony w latach 2004-2008 według projektu Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz budynek Pensjonatu pod Kasztanami w Piwnicznej-Zdroju przy Rynku ma zostać rozbudowany. Powiększenie nastąpi poprzez przebudowę sąsiadującego budynku Starej Apteki. Wstępne wizje nowego gmachu wykonano pod kierunkiem Rafała Barycza i Pawła Saramowicza, w Mistrzowskiej Klasie Projektowej Barycza i Saramowicza, przez Marcina Prokopowicza, Mateusza Różanę i Alicję Sułek.

KAPITUŁA KONKURSU DLA MŁODYCH ARCHITEKTÓW
10 LUTEGO 2016

W Warszawie w siedzibie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP odbyło się posiedzenie Kapituły Konkursu dla Młodych Architektów. Zakwalifikowani do II etapu konkursu jego uczestnicy zaprezentowali przed kapitułą swe prace. Organizatorem konkursu jest miesięcznik "Builder". Na zdjęciu w pierwszym rzędzie od lewej członkowie kapituły: architekci Jakub Szczęsny, Mirosław Nizio, dr Rafał Barycz, przewodnicząca kapituły prof. Ewa Kuryłowicz. Od prawej wydawca miesięcznika i prezes PWB "Media" Marek Zdziebłowski z Małżonką, redaktor naczelna "Buildera" Danuta Burzyńska. W środku prezes Zarządu Głównego SARP Mariusz Ścisło.

KRAKOWSKIE BIUROWCE SZYTE NA MIARĘ
20 STYCZNIA 2016

"Krakowskie biurowce szyte na miarę" to tytuł publikacji, w której dwutygodnik "Krakowski Rynek Nieruchomości" (nr 1/ 2016) przedstawia najciekawsze budynki biurowe Krakowa ostatnich lat. Wśród nich znalazł się Biurowiec ASCO SA, zbudowany według projektu Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz w rejonie Pl. Bohaterów Getta (d. Zgody). Cytuje przy tym wypowiedzi szefa naszej firmy projektowej dr. Rafała Barycza, który mówi m. in.: "współcześnie, wzrasta rzesza świadomych firm inwestycyjnych, upatrujących w architekturze ofensywnego narzędzia rynkowego. Najlepsze biurowce muszą odznaczać się wysmakowaną, nietuzinkową formą architektoniczną, która staje się swego rodzaju marketingiem architektonicznym, a sam budynek - emblematem, świadczącym o sile gospodarczej inwestora."