BUILDER AWARDS
16 MARCA 2023

W trakcie uroczystej gali BUILDER AWARDS, która 16 marca 2023 r. odbyła się w Warszawie w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Rafał Barycz otrzymał nagrodę POLSKIEGO HERKULESA. Rafał Barycz został uhonorowany tytułem i statuetką Polskiego Herkulesa w roku 2021, a z powodu pandemii Covid-19 nagrody za rok 2021 i 2022 mogły być wręczone dopiero obecnie. Nagrodę przyznano „w uznaniu talentu, twórczych oraz managerskich sukcesów na wymagającym i konkurencyjnym rynku oraz wieloletniego zaangażowania w rozwój nowoczesnego budownictwa i architektury w Polsce”.

STO WYDAŃ ŚWIATA REZYDENCJI
21 STYCZNIA 2023

„Świat Rezydencji” obchodzi jubileusz setnego wydania. Z tego powodu redakcja dwumiesięcznika poprosiła związanych z nim autorów o garść okolicznościowych refleksji. Rafał Barycz napisał m. in.: „szczególnego znaczenia nabierają wysiłki Świata Rezydencji, który jest zawsze po dobrej stronie architektury, pokazując jej najlepsze i najbardziej wartościowe aspekty, a te gruntownie przemyślane pozostaną trwałą wartością sztuki w Polsce. Setne wydanie dwumiesięcznika jest właściwą okazją, by złożyć Redakcji i osobiście Pani Redaktor Naczelnej Annie Lewczuk serdeczne gratulacje za rolę, jaką pismo pełni w wytrwałej służbie dla dobra przestrzeni i architektury w Polsce, rekomendując na wysokim poziomie intelektualnym i w niezwykle atrakcyjnej formie edytorskiej jej nietuzinkowe osiągnięcia. (…) Współpraca Biura Architektonicznego Barycza i Saramowicza ze Światem Rezydencji trwa już kilkanaście lat, co bardzo wysoko sobie cenimy. Pokazując na łamach dwumiesięcznika różne budynki naszego projektu, próbowaliśmy przede wszystkim zachęcić czytelników do naszej filozofii architektonicznej. (…) Życzę Światowi Rezydencji stu następnych równie doskonałych wydań w przeświadczeniu, że prawdziwą przyszłością świata jest architektura, albowiem ma ona szanse zjednoczyć ludzi i zmienić go na lepsze”.

BOŻE NARODZENIE 2022
24 GRUDNIA 2022

"Bóg się rodzi - moc truchleje!"

Naszym Drogim Przyjaciołom, Klientom, Współpracownikom i Kooperantom składamy najlepsze życzenia błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia i udanego Nowego Roku 2023 - Rafał Barycz, Paweł Saramowicz, wraz z zespołem Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz.

Christmas Greetings and best wishes for the New Year 2023!

Frohe Weihnachten und viel Glück im Neuen Jahr 2023!

DZIEŃ MŁODEGO ARCHITEKTA
14 GRUDNIA 2022

Gościem specjalnym Dnia Młodego Architekta na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej był Rafał Barycz, który dla ponad 300 młodych entuzjastów architektury wygłosił wykład zatytułowany „Idea Modernizmu Tożsamościowego”. Dodatkową atrakcją spotkania był quiz dotyczący omawianej problematyki, a jego zwycięzcy otrzymali naszą monografię „Współczesna willa w Polsce”.

SPOTKANIE Z MISTRZEM
07 GRUDNIA 2022

Miesięcznik „Builder” oraz Wydział Architektury Politechniki Śląskiej zapraszają na wykład dr. Rafała Barycza zatytułowany „Idea modernizmu tożsamościowego”. Wykład zostanie wygłoszony podczas Dnia Młodego Architekta w środę 7 grudnia 2022 roku o godz. 12:10 w Auli Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej przy ul. Strzody 10 w Gliwicach.

NAGRODA IM. STANISŁAWA WITKIEWICZA. KATALOG JUBILEUSZOWY
06 PAŹDZIERNIKA 2022

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego prezentuje jubileuszowy katalog, poświęcony dziesięciu edycjom Nagrody Architektonicznej im. Stanisława Witkiewicza. „Patronem Nagrody jest genialny wizjoner, pasjonat, twórca stylu zakopiańskiego, który w powrocie do rodzimych form w architekturze dostrzegał możliwość budowania naszej narodowej tożsamości. Na podobnej zasadzie najlepsza współczesna architektura przyczynia się do wzbogacenia otaczającej nas przestrzeni, stanowiąc źródło inspiracji” - napisał Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski. Rafał Barycz i Paweł Saramowicz zostali uhonorowani Nagrodą Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza za Willę z Gontu i Betonu.

ARCHITEKTURA & BIZNES O WILLI W DWÓCH PAWILONACH
11 SIERPNIA 2022

„Zaprojektowana przez Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz Willa w Dwóch Pawilonach to interesujący przykład domu, który odwołuje się do rodzimych tradycji modernizmu związanego z Centralnym Okręgiem Przemysłowym, wpisuje się w leśną okolicę, a zbudowany został z wykorzystaniem lokalnych materiałów. O idei projektowania, łączenia zróżnicowanych wątków w architekturze na przykładzie Willi w Dwóch Pawilonach opowiada dr Rafał Barycz” - w rozmowie, którą dla magazynu „Architektura & Biznes” przeprowadził Pan Wiktor Bochenek. Wywiad przeczytamy pod linkiem: https://www.architekturaibiznes.pl

RAFAŁ BARYCZ DLA BUILDER MOVIE TV
28 LIPCA 2022

„Jako Kapituła Konkursu dla Młodych Architektów poszukujemy prac, które odznaczają się dwiema imperatywnymi cechami dobrej architektury. Niosą ważną społecznie treść, a następnie we właściwy sposób wypełniają ją funkcją, formą i techniką architektoniczną” - powiedział Rafał Barycz w wywiadzie telewizyjnym dla „Builder Movie TV”, przedstawiając ideę i misję konkursu, którego już X edycja niebawem się rozpoczyna.

REPORTAŻ W BUILDER MOVIE TV
14 LIPCA 2022

„Builder Movie TV” prezentuje reportaż o programie „Builder for the Young Architects”, relacjonując obrady Kapituły Konkursu dla Młodych Architektów, podczas którego finaliści prezentowali swoje prace konkursowe. Rafał Barycz jest mentorem oraz członkiem Kapituły Konkursu.

GŁOS KAPITUŁY
20 CZERWCA 2022

Miesięcznik Builder w numerze 7/ 2022 przedstawia „Głos Kapituły”, czyli opinie jurorów do prac nagrodzonych w IX edycji Konkursu dla Młodych Architektów. O wykonanym przez Panią Klaudię Trębską projekcie ośrodka weterynaryjnego i rehabilitacyjnego dla endemicznego, zagrożonego wyginięciem gatunku koali australijskich, zlokalizowanego na górze Tamborine w stanie Queensland w Australii, o nazwie Tjukula Jukurrpa, Rafał Barycz napisał m. in.: „niesie on ważną społecznie treść, a następnie właściwie ją wypełnia materią, funkcją i formą architektoniczną. Można powtórzyć za Szczęsnym Morawskim, że „przyroda tylko jest matką budownictwa, tak jak jest macierzą piękna wszelkiego”, a za Adamem Asnykiem: „o, wielki poemacie natury, któż może iść w ślad za twych piękności natchnieniem wieczystem”.

HORYZONTALNA BRYŁA WŚRÓD ZABYTKÓW
13 CZERWCA 2022

Sztuka Architektury przedstawia kolejne etapy rozwoju Prywatnej Szkoły Salwator na Zwierzyńcu w Krakowie, designu Rafała Barycza i Pawła Saramowicza. Autorką prezentacji zatytułowanej „Horyzontalna bryła wśród zabytków” jest Pani Anna Cymer, która napisała m. in.: „to wyjątkowa sytuacja, że ci sami architekci przez kilkanaście lat mają pieczę nad stale rozwijającym się obiektem, mogąc kształtować jego formę w obliczu zmieniających się i zwiększających potrzeb użytkowników. Za pomocą niezwykle subtelnych, wyważonych zabiegów Barycz i Saramowicz komponują od lat rozwijający się budynek, który swoją spokojną formą nie dominuje nad okolicą, jest jednocześnie wystarczająco wyrazisty, aby podobać się użytkownikom, a uczniowie mogli się z nim identyfikować”. Rekomendujemy interesującą architektoniczną lekturę: https://sztuka-architektury.pl

RAFAŁ BARYCZ NA GALI BUILDER FOR THE FUTURE 2022
07 CZERWCA 2022

W dniu 7 czerwca 2022 r. w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie odbyła się Gala Builder for the Future - finałowe wydarzenie ogólnopolskiego programu edukacyjnego realizowanego przez miesięcznik Builder. Podczas uroczystości poznaliśmy laureatów Konkursu dla Młodych Architektów. Nagrody naszej uzdolnionej młodzieży architektonicznej wręczali jurorzy konkursu, członkowie jego Kapituły, wśród nich dr arch. Rafał Barycz.

OBRADY KAPITUŁY KONKURSU DLA MŁODYCH ARCHITEKTÓW 2022
14 MAJA 2022

W siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie odbyły się obrady Kapituły Konkursu dla Młodych Architektów, organizowanego przez miesięcznik Builder w ramach programu Builder for the Young Architects. Spotkanie miało na celu wyłonienie laureatów IX edycji konkursu. W obradach, którym przewodniczyła Pani prof. Ewa Kuryłowiczowa, wzięło udział 18 członków Kapituły, a wśród nich dr Rafał Barycz. Przyznano trzy nagrody oraz trzy wyróżnienia.

SZTUKA ARCHITEKTURY O DOMU W DWÓCH PAWILONACH
10 MAJA 2022

Sztuka Architektury przedstawia nagrodzony Top Builderem 2022 Dom w Dwóch Pawilonach, w artykule pod tym samym tytułem. Autorką prezentacji jest Pani Anna Cymer, która napisała m. in.: „Barycz i Saramowicz uwzględniając zawsze charakter okolicy, w której budują, klimat, kontekst, tradycje regionu w swoich pracach sięgają po różne formy i materiały, aby każdy budynek stanowił oryginalną odpowiedź na warunki zastane w danej lokalizacji”. Zapraszamy do inspirującej architektonicznej lektury: https://sztuka-architektury.pl

ALBUM TOP BUILDER 2022
29 KWIETNIA 2022

Publikacja „Top Builder 2022” przedstawia laureatów uhonorowanych tegorocznym Top Builderem. „Innowacyjność Willi w Dwóch Pawilonach, romantycznego i poetyckiego dzieła architektonicznego Rafała Barycza i Pawła Saramowicza, polega na wystylizowaniu jej w formie dwóch równoległych pawilonów, z których każdemu przypisano odrębną funkcję. Tworzą one nową jakość relacji przestrzennych” - czytamy w lead do prezentacji nagrodzonego dzieła Barycza i Saramowicza.

STATUETKA TOP BUILDER 2022
27 KWIETNIA 2022

„Top Builder to jedna z najbardziej prestiżowych nagród na polskim rynku budowlanym. To wyróżnienie za najwyższej jakości obiekty budowlane charakteryzujące się wysoką jakością projektowanej architektury, ponadczasową formą, rzetelnością wykonania, wymagające niecodziennych kwalifikacji oraz specjalizacji branżowej, o gwarantowanej certyfikatami jakości stosowanych nowoczesnych materiałów i interesujących rozwiązań proekologicznych. Jak co roku wyniki konkursu odzwierciedlają dynamikę rozwoju i trendy nowoczesnego budownictwa w Polsce. Nagrodzone inwestycje budują jakość przestrzeni, w której zostały umiejscowione”.

WILLA W DWÓCH PAWILONACH LAUREATEM TOP BUILDERA 2022
25 KWIETNIA 2022

Willa w Dwóch Pawilonach została uhonorowana Top Builderem 2022. Jest to już szósty Top Builder dla Rafała Barycza i Pawła Saramowicza. Wcześniej Biuro Architektoniczne Barycza i Saramowicza zostało nagrodzone Top Builderami za Szkołę na Salwatorze w Krakowie, The Concrete, Nowoczesny Dwór Polski, Leśną Willę oraz Willę z Gontu i Betonu.

TOP BUILDER 2022 DLA BARYCZA I SARAMOWICZA
20 KWIETNIA 2022

Podczas uroczystej Gali, która w dniu 20 kwietnia 2022 r. odbyła się w Centrum Olimpijskim Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie, dr Rafał Barycz w imieniu Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz odebrał Top Buildera 2022. To już szósty Top Builder w naszej karierze architektonicznej.

WIELKANOC 2022
17 KWIETNIA 2022

Drogim Przyjaciołom, Klientom, Współpracownikom i Kooperantom najlepsze życzenia błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, które pomogą wędrować w przyszłość, składają Rafał Barycz, Paweł Saramowicz, wraz z zespołem Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz.

Happy Easter! Frohe Ostern!

THE SUNNY IN THE BUILDER
11 KWIETNIA 2022

Miesięcznik Builder w numerze 4/ 2022 przedstawia nasze najnowsze dzieło architektoniczne, czyli The Sunny w Konstancinie, w artykule Rafała Barycza i Pawła Saramowicza pod tym samym tytułem. Zapraszamy do lektury!

PLN DESIGN O THE SUNNY
23 LUTEGO 2022

PLN Design przedstawia The Sunny, pisząc m.in. „The Sunny to kolejny już budynek projektu Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz, który jest zlokalizowany w uzdrowiskowym centrum Konstancina. Myśl architektoniczna, zgodnie z którą został stworzony, nawiązuje do poprzednich, równie nietuzinkowych realizacji. Cechą projektów duetu Barycz i Saramowicz jest w dużym stopniu hołd naturze. Nie bez powodu więc krajobraz zurbanizowany przeplata się tutaj z harmonią przyrody. The Sunny to kolejne spektakularne dzieło, stworzone przez Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz. Jego niezwykle naturalna, a jednocześnie słoneczna i spójna z otoczeniem koncepcja jest doskonałym dowodem na to, że nowoczesność może iść w parze z klasyką podyktowaną przez samą przyrodę” - czytamy w artykule, który w całości zobaczymy pod linkiem: https://plndesign.pl

BUILDER FOR THE YOUNG ARCHITECTS 2022
18 STYCZNIA 2022

Wydanie „Builder for The Young Architects 2022” w całości poświęcone jest unikatowemu programowi Builder for the Future, przedstawiając jego ideę, partnerów strategicznych, merytorycznych, kapitułę Konkursu dla Młodych Architektów oraz działania i projekty prowadzone przez miesięcznik „Builder” w ramach edycji B4F 2022. „Program jest realizowany we współpracy z najważniejszymi organizacjami branżowymi oraz wiodącymi firmami działającymi w obszarze szeroko rozumianego budownictwa i architektury. Builder for the Future umożliwia studentom spotkania z wybitnymi osobowościami architektury i budownictwa. Program wspierają swoją wiedzą, doświadczeniem i autorytetem wybitni polscy inżynierowie oraz architekci. Tworzą oni grupę Mentorów. Biorą również udział w pracach Kapituł Konkursów” - napisał Prezes i Wydawca „Buildera” Marek Zdziebłowski. Doktor Rafał Barycz jest Mentorem oraz członkiem Kapituły Konkursów.

BOŻE NARODZENIE 2021
24 GRUDNIA 2021

"Bóg się rodzi - moc truchleje!"

Naszym Drogim Przyjaciołom, Klientom, Współpracownikom i Kooperantom składamy najlepsze życzenia błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia i udanego Nowego Roku 2022 - Rafał Barycz, Paweł Saramowicz, wraz z zespołem Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz.

Christmas Greetings and best wishes for the New Year 2022!

Frohe Weihnachten und viel Glück im Neuen Jahr 2022!

THE SUNNY W KONSTANCINIE
14 GRUDNIA 2021

The Sunny to kolejny, po Steinhausie i Dworku w Lesie Plus, budynek projektu Rafała Barycza i Pawła Saramowicza, który stanie w uzdrowiskowej części warszawskiego suburbium. Projektowany budynek jest obiektem słonecznym, którego układ przestrzenny zasysa słońce i światło do wnętrza. Dlatego otrzymał on nazwę The Sunny. Elewacje zostały obłożone jednolitym materiałem, którego linearny rysunek, faktura i jasnobeżowa barwa przypominają sosnową korę drzew porastających nieruchomość inwestycyjną, a wszak drzewo jest symbolem Konstancina i znajduje się w jego herbie. Jest to ręcznie formowana cegła elewacyjna w formacie liniowym w jasnym odcieniu, która ma długość dwóch zwykłych cegieł i wysokość zaledwie 38 mm.

NOWOCZESNA SZKOŁA W HISTORYCZNYM CENTRUM KRAKOWA
24 SIERPNIA 2021

„Architektura & Biznes” przedstawia kolejne etapy rozwoju zaprojektowanej przez Rafała Barycza i Pawła Saramowicza Prywatnej Szkoły Salwator w Krakowie, która jest m.in. laureatem Top Buildera. Prezentację przygotowała Pani Dobrawa Bies. Budynek rozwija się i rośnie etapami, podobnie jak nasze szkolnictwo niepubliczne. Budowa gmachu szkoły dowodzi, że komercyjne inwestycje mogą się nie tylko opłacać, lecz przy tym służyć dobru wspólnemu i wyższej idei. Zapraszamy do lektury artykułu pod linkiem: https://www.architekturaibiznes.pl/prywatna-szkola-salwator-w-krakowie,8561.html

WARTO SZKICOWAĆ
16 LIPCA 2021

Ruszyła kolejna edycja kampanii promującej szkicowanie. Jest to akcja prowadzona przez miesięcznik „Builder” w ramach Ogólnopolskiego Programu Builder for the Future - Builder for the Young Architects. „O słowo wprowadzenia poprosiliśmy doktora Rafała Barycza, który jest tegorocznym patronem naszej akcji”. Rafał Barycz powiedział m.in.: „najlepszą formą zapisania idei jest szkic architektoniczny. U podstaw prawdziwej architektury stoi myśl ludzka, ta rodzi się w głowie, a jest notowana piórem w formie architektonicznego szkicu. Szkic powinien w esencjonalny sposób oddawać ideę architektoniczną, być jej zdecydowaną syntezą. Może mieć postać diagramu lub notatki. Jest formą zapisu przestrzeni”. Więcej na: https://builder4future.pl/2021/07/16/trwa-akcja-warto-szkicowac-2/

GŁOS MENTORA
25 CZERWCA 2021

„Builder” pod tytułem „Głos Mentora” w numerze 7/ 2021 publikuje recenzję, którą Rafał Barycz przygotował dla projektu Remizy w Połęcku nad Odrą, uhonorowanego I Nagrodą w VIII edycji Konkursu dla Młodych Architektów. „Projekt Remizy w Połęcku odznacza się dwoma imperatywnymi przymiotami dobrej architektury: niesie ważną społecznie treść, a następnie właściwie ją wypełnia materią, funkcją i formą architektoniczną. Pokazuje, jak można się unowocześnić, zachowując własną tożsamość. Jest bliski mojej wizji architektury, którą nazywam modernizmem tożsamościowym, albowiem architektura wyrasta z kultury i w relacji do niej buduje swoje oblicze” - napisał Rafał Barycz, który jako członek Kapituły Konkursu dla Młodych Architektów był wielkim admiratorem nagrodzonej pracy. Autorce projektu Pani Aleksandrze Lisiak składamy serdeczne gratulacje.

WILLA ROMERA W KRAKOWIE
18 CZERWCA 2021

Willa Romera zlokalizowana jest w Krakowie przy ul. Eugeniusza Romera. Prestiżowe miejsce inwestycji cechują zasoby krajobrazu kulturowego i naturalnego o szczytowych wartościach, jak sąsiedztwo Błoń Krakowskich, Wzgórza Św. Bronisławy, obiekty dziewiętnastowiecznej architektury militaris w rodzaju Ostrogu Bramnego Wola Justowska. Projekty Willi Romera w Krakowie wykonali adepci Mistrzowskiej Klasy Projektowej Barycza i Saramowicza: Anna Choroba, Oliwia Morys, Barbara Sidor, Weronika Stępień, Jacek Tokarczyk i Joanna Wójtowicz. Gratulujemy Młodym Entuzjastom Architektury i życzymy dalszych twórczych sukcesów.

PODZIĘKOWANIE
11 CZERWCA 2021

„Podziękowanie za zaangażowanie w realizację Ogólnopolskiego Programu Builder for the Future - Builder for the Young Architects i aktywny udział w pracach Kapituły Konkursu dla Młodych Architektów, wspieranie studentów wydziałów architektury i młodych architektów różnych specjalizacji w uzupełnianiu ich edukacji, poszerzaniu fachowej i praktycznej wiedzy oraz ułatwianie im w ten sposób rozpoczęcia zawodowej kariery” - napisali w skierowanym do Rafała Barycza okolicznościowym adresie Redaktor Naczelna miesięcznika „Builder” Danuta Burzyńska, Przewodniczący Komitetu B4F (Kapituł 4YA i 4YE) prof. dr hab. inż. Leonard Runkiewicz oraz Prezes Builder Corp i Wydawca miesięcznika „Builder” Marek Zdziebłowski.

TOPBUILDER 2021
30 KWIETNIA 2021

Publikacja „TopBuilder 2021” przedstawia laureatów uhonorowanych tegorocznym TopBuilderem. „Willa z Gontu i Betonu, dzieło architektoniczne Rafała Barycza i Pawła Saramowicza, została uznana za jedną z Ikon Niepodległej 1918-2018. Została uhonorowana m. in. Nagrodą Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza. Poświęcono jej blisko 100 publikacji w kraju i za granicą, dzięki czemu stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych w świecie polskich budynków” - czytamy w lead do prezentacji nagrodzonego dzieła Barycza i Saramowicza.

PROJEKTY 2021 ONLINE
23 KWIETNIA 2021

Portal internetowy miesięcznika „Builder” przedstawia projekty i budynki, nad którymi pracują w innym niż zwykle 2021 roku najlepsze polskie biura projektowe. Rafał Barycz mówi m.in.: „Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz wkracza w nowy 2021 rok z kilkunastoma projektami będącymi w różnych fazach opracowania oraz kilkoma budowlami o rozmaitej skali, które mają szansę zostać w tym roku ukończonymi. Ponieważ architektura jest sztuką budowania, zatem o paru z nich chciałbym tu opowiedzieć, łącząc przy tym dla naszych Przyjaciół i Sympatyków, dla wszystkich czytelników „Buildera” życzenia roku 2021 pełnego wspaniałych inwestycji budowlanych, zmieniających świat na lepsze!”. Zapraszamy do lektury: https://builderpolska.pl

PROJEKTY 2021
16 KWIETNIA 2021

Miesięcznik „Builder” (nr 3/ 2021) poprosił czołowe polskie biura projektowe o przedstawienie budynków, które ogniskuję ich pracę architektoniczną w 2021 roku. „Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz wkracza w 2021 rok z kilkunastoma projektami będącymi w różnych fazach opracowania oraz kilkoma budowlami o rozmaitej skali, które mają szansę zostać w tym roku ukończonymi. Ponieważ architektura jest sztuką budowania, zatem o paru z nich chciałbym tu opowiedzieć” - napisał Rafał Barycz, przedstawiając budowy nowego skrzydła Prywatnej Szkoły Salwator na Zwierzyńcu w Krakowie, Kamienicy Stare Podgórze w Krakowie oraz Rooftop Remodelling Willi w Krajobrazie Naturalnym. „W przywołanych budowlach jak w soczewce splatają się cele naszego działania architektonicznego, a są nimi konceptualizm, kontekstualizm, zdecydowane odrzucanie architektonicznej ojkofobii, a zamiast tego scalenie modernizmu z rodzimością, zakorzenianie go w tradycji kulturowej i nadanie mu cech wernakularnych, co nazywamy MODERNIZMEM TOŻSAMOŚCIOWYM”.

WYWIAD Z RAFAŁEM BARYCZEM
09 KWIETNIA 2021

„Architektura Betonowa” zamieszcza wywiad z doktorem Rafałem Baryczem, opatrzony tytułem: „Perfekcjonista”. Wywiad opublikowany wcześniej w kwartalniku „Budownictwo Technologie Architektura” (nr 1/ 2021) przeprowadził Redaktor Paweł Pięciak. „Najważniejsza w projekcie jest idea. Ideę rozumiem jako właściwe odczytanie potrzeby społecznej. Każdy projekt powinien stawiać sobie za cel, aby w doskonały sposób wpisać się w tło krajobrazu naturalnego i kulturowego. Musi odznaczać się czytelną myślą i odpowiadać na właściwą potrzebę społeczną, czyli musi być celowy” - mówi Rafał Barycz.

WIELKANOC 2021
04 KWIETNIA 2021

Drogim Przyjaciołom, Klientom, Współpracownikom i Kooperantom najlepsze życzenia błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, które pomogą wędrować w przyszłość, składają Rafał Barycz, Paweł Saramowicz, wraz z zespołem Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz.

Happy Easter! Frohe Ostern!

ARCHITEKTURA BETONOWA O THE CONCRETE
24 MARCA 2021

Portal „Architektura Betonowa” przedstawia THE CONCRETE Barycza i Saramowicza. „Jest m.in. laureatem Top Buildera. Był nominowany do Archdaily Building Of The Year Awards. Niemiecka telewizja Deutsche Welle nakręciła o nim film dokumentalny. Trzeba podkreślić, że należy do najlepszych betonowych realizacji ostatnich lat w Polsce” - czytamy w artykule.

RAFAŁ BARYCZ NA OKŁADCE BUILDERA
18 MARCA 2021

Założyciela Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz dr Rafała Barycza oglądamy, jako laureata Polskiego Herkulesa 2021, na okładce miesięcznika „Builder” (nr 3/ 2021).

WIZJONER WYZNACZAJĄCY KIERUNKI ROZWOJU POLSKIEJ ARCHITEKTURY
12 MARCA 2021

„Builder” (nr 3/2021) przedstawia sylwetkę twórczą Rafała Barycza, jako laureata Polskiego Herkulesa 2021, pisząc m. in.: „Idea Rafała Barycza to scalenie modernizmu z rodzimością. Zakorzenianie go w tradycji kulturowej i nadanie mu cech wernakularnych. Nazywa ją modernizmem tożsamościowym. Rafał Barycz tworzy budynki z myślą, że prawdziwym podmiotem architektury jest człowiek i jego rozliczne potrzeby, a architektura jest przyszłością świata, gdyż ma szansę zmienić go na lepsze”.

BAJECZNA WILLA W KRAJOBRAZIE NATURALNYM
11 MARCA 2021

„Bajeczna Willa w Krajobrazie Naturalnym” to tytuł, którym redakcja „PLN Design” opatrzyła prezentację kultowego budynku projektu Barycza i Saramowicza. „Willa oczarowuje nas zarówno wnętrzem, jak i krajobrazem rodem z bajki. Mieszkańcy z pewnością będą każdego dnia doceniać piękno, które stało się częścią ich życia” - czytamy w artykule, który w całości przeczytamy pod linkiem: https://plndesign.pl