ARCHITEKTURA & BIZNES O WILLI W DWÓCH PAWILONACH
11 SIERPNIA 2022

„Zaprojektowana przez Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz Willa w Dwóch Pawilonach to interesujący przykład domu, który odwołuje się do rodzimych tradycji modernizmu związanego z Centralnym Okręgiem Przemysłowym, wpisuje się w leśną okolicę, a zbudowany został z wykorzystaniem lokalnych materiałów. O idei projektowania, łączenia zróżnicowanych wątków w architekturze na przykładzie Willi w Dwóch Pawilonach opowiada dr Rafał Barycz” - w rozmowie, którą dla magazynu „Architektura & Biznes” przeprowadził Pan Wiktor Bochenek. Wywiad przeczytamy pod linkiem: https://www.architekturaibiznes.pl

RAFAŁ BARYCZ DLA BUILDER MOVIE TV
28 LIPCA 2022

„Jako Kapituła Konkursu dla Młodych Architektów poszukujemy prac, które odznaczają się dwiema imperatywnymi cechami dobrej architektury. Niosą ważną społecznie treść, a następnie we właściwy sposób wypełniają ją funkcją, formą i techniką architektoniczną” - powiedział Rafał Barycz w wywiadzie telewizyjnym dla „Builder Movie TV”, przedstawiając ideę i misję konkursu, którego już X edycja niebawem się rozpoczyna.

REPORTAŻ W BUILDER MOVIE TV
14 LIPCA 2022

„Builder Movie TV” prezentuje reportaż o programie „Builder for the Young Architects”, relacjonując obrady Kapituły Konkursu dla Młodych Architektów, podczas którego finaliści prezentowali swoje prace konkursowe. Rafał Barycz jest mentorem oraz członkiem Kapituły Konkursu.

GŁOS KAPITUŁY
20 CZERWCA 2022

Miesięcznik Builder w numerze 7/ 2022 przedstawia „Głos Kapituły”, czyli opinie jurorów do prac nagrodzonych w IX edycji Konkursu dla Młodych Architektów. O wykonanym przez Panią Klaudię Trębską projekcie ośrodka weterynaryjnego i rehabilitacyjnego dla endemicznego, zagrożonego wyginięciem gatunku koali australijskich, zlokalizowanego na górze Tamborine w stanie Queensland w Australii, o nazwie Tjukula Jukurrpa, Rafał Barycz napisał m. in.: „niesie on ważną społecznie treść, a następnie właściwie ją wypełnia materią, funkcją i formą architektoniczną. Można powtórzyć za Szczęsnym Morawskim, że „przyroda tylko jest matką budownictwa, tak jak jest macierzą piękna wszelkiego”, a za Adamem Asnykiem: „o, wielki poemacie natury, któż może iść w ślad za twych piękności natchnieniem wieczystem”.

HORYZONTALNA BRYŁA WŚRÓD ZABYTKÓW
13 CZERWCA 2022

Sztuka Architektury przedstawia kolejne etapy rozwoju Prywatnej Szkoły Salwator na Zwierzyńcu w Krakowie, designu Rafała Barycza i Pawła Saramowicza. Autorką prezentacji zatytułowanej „Horyzontalna bryła wśród zabytków” jest Pani Anna Cymer, która napisała m. in.: „to wyjątkowa sytuacja, że ci sami architekci przez kilkanaście lat mają pieczę nad stale rozwijającym się obiektem, mogąc kształtować jego formę w obliczu zmieniających się i zwiększających potrzeb użytkowników. Za pomocą niezwykle subtelnych, wyważonych zabiegów Barycz i Saramowicz komponują od lat rozwijający się budynek, który swoją spokojną formą nie dominuje nad okolicą, jest jednocześnie wystarczająco wyrazisty, aby podobać się użytkownikom, a uczniowie mogli się z nim identyfikować”. Rekomendujemy interesującą architektoniczną lekturę: https://sztuka-architektury.pl

RAFAŁ BARYCZ NA GALI BUILDER FOR THE FUTURE 2022
07 CZERWCA 2022

W dniu 7 czerwca 2022 r. w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie odbyła się Gala Builder for the Future - finałowe wydarzenie ogólnopolskiego programu edukacyjnego realizowanego przez miesięcznik Builder. Podczas uroczystości poznaliśmy laureatów Konkursu dla Młodych Architektów. Nagrody naszej uzdolnionej młodzieży architektonicznej wręczali jurorzy konkursu, członkowie jego Kapituły, wśród nich dr arch. Rafał Barycz.

OBRADY KAPITUŁY KONKURSU DLA MŁODYCH ARCHITEKTÓW 2022
14 MAJA 2022

W siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie odbyły się obrady Kapituły Konkursu dla Młodych Architektów, organizowanego przez miesięcznik Builder w ramach programu Builder for the Young Architects. Spotkanie miało na celu wyłonienie laureatów IX edycji konkursu. W obradach, którym przewodniczyła Pani prof. Ewa Kuryłowiczowa, wzięło udział 18 członków Kapituły, a wśród nich dr Rafał Barycz. Przyznano trzy nagrody oraz trzy wyróżnienia.

SZTUKA ARCHITEKTURY O DOMU W DWÓCH PAWILONACH
10 MAJA 2022

Sztuka Architektury przedstawia nagrodzony Top Builderem 2022 Dom w Dwóch Pawilonach, w artykule pod tym samym tytułem. Autorką prezentacji jest Pani Anna Cymer, która napisała m. in.: „Barycz i Saramowicz uwzględniając zawsze charakter okolicy, w której budują, klimat, kontekst, tradycje regionu w swoich pracach sięgają po różne formy i materiały, aby każdy budynek stanowił oryginalną odpowiedź na warunki zastane w danej lokalizacji”. Zapraszamy do inspirującej architektonicznej lektury: https://sztuka-architektury.pl

ALBUM TOP BUILDER 2022
29 KWIETNIA 2022

Publikacja „Top Builder 2022” przedstawia laureatów uhonorowanych tegorocznym Top Builderem. „Innowacyjność Willi w Dwóch Pawilonach, romantycznego i poetyckiego dzieła architektonicznego Rafała Barycza i Pawła Saramowicza, polega na wystylizowaniu jej w formie dwóch równoległych pawilonów, z których każdemu przypisano odrębną funkcję. Tworzą one nową jakość relacji przestrzennych” - czytamy w lead do prezentacji nagrodzonego dzieła Barycza i Saramowicza.

STATUETKA TOP BUILDER 2022
27 KWIETNIA 2022

„Top Builder to jedna z najbardziej prestiżowych nagród na polskim rynku budowlanym. To wyróżnienie za najwyższej jakości obiekty budowlane charakteryzujące się wysoką jakością projektowanej architektury, ponadczasową formą, rzetelnością wykonania, wymagające niecodziennych kwalifikacji oraz specjalizacji branżowej, o gwarantowanej certyfikatami jakości stosowanych nowoczesnych materiałów i interesujących rozwiązań proekologicznych. Jak co roku wyniki konkursu odzwierciedlają dynamikę rozwoju i trendy nowoczesnego budownictwa w Polsce. Nagrodzone inwestycje budują jakość przestrzeni, w której zostały umiejscowione”.

WILLA W DWÓCH PAWILONACH LAUREATEM TOP BUILDERA 2022
25 KWIETNIA 2022

Willa w Dwóch Pawilonach została uhonorowana Top Builderem 2022. Jest to już szósty Top Builder dla Rafała Barycza i Pawła Saramowicza. Wcześniej Biuro Architektoniczne Barycza i Saramowicza zostało nagrodzone Top Builderami za Szkołę na Salwatorze w Krakowie, The Concrete, Nowoczesny Dwór Polski, Leśną Willę oraz Willę z Gontu i Betonu.

TOP BUILDER 2022 DLA BARYCZA I SARAMOWICZA
20 KWIETNIA 2022

Podczas uroczystej Gali, która w dniu 20 kwietnia 2022 r. odbyła się w Centrum Olimpijskim Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie, dr Rafał Barycz w imieniu Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz odebrał Top Buildera 2022. To już szósty Top Builder w naszej karierze architektonicznej.

WIELKANOC 2022
17 KWIETNIA 2022

Drogim Przyjaciołom, Klientom, Współpracownikom i Kooperantom najlepsze życzenia błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, które pomogą wędrować w przyszłość, składają Rafał Barycz, Paweł Saramowicz, wraz z zespołem Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz.

Happy Easter! Frohe Ostern!

THE SUNNY IN THE BUILDER
11 KWIETNIA 2022

Miesięcznik Builder w numerze 4/ 2022 przedstawia nasze najnowsze dzieło architektoniczne, czyli The Sunny w Konstancinie, w artykule Rafała Barycza i Pawła Saramowicza pod tym samym tytułem. Zapraszamy do lektury!

PLN DESIGN O THE SUNNY
23 LUTEGO 2022

PLN Design przedstawia The Sunny, pisząc m.in. „The Sunny to kolejny już budynek projektu Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz, który jest zlokalizowany w uzdrowiskowym centrum Konstancina. Myśl architektoniczna, zgodnie z którą został stworzony, nawiązuje do poprzednich, równie nietuzinkowych realizacji. Cechą projektów duetu Barycz i Saramowicz jest w dużym stopniu hołd naturze. Nie bez powodu więc krajobraz zurbanizowany przeplata się tutaj z harmonią przyrody. The Sunny to kolejne spektakularne dzieło, stworzone przez Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz. Jego niezwykle naturalna, a jednocześnie słoneczna i spójna z otoczeniem koncepcja jest doskonałym dowodem na to, że nowoczesność może iść w parze z klasyką podyktowaną przez samą przyrodę” - czytamy w artykule, który w całości zobaczymy pod linkiem: https://plndesign.pl

BUILDER FOR THE YOUNG ARCHITECTS 2022
18 STYCZNIA 2022

Wydanie „Builder for The Young Architects 2022” w całości poświęcone jest unikatowemu programowi Builder for the Future, przedstawiając jego ideę, partnerów strategicznych, merytorycznych, kapitułę Konkursu dla Młodych Architektów oraz działania i projekty prowadzone przez miesięcznik „Builder” w ramach edycji B4F 2022. „Program jest realizowany we współpracy z najważniejszymi organizacjami branżowymi oraz wiodącymi firmami działającymi w obszarze szeroko rozumianego budownictwa i architektury. Builder for the Future umożliwia studentom spotkania z wybitnymi osobowościami architektury i budownictwa. Program wspierają swoją wiedzą, doświadczeniem i autorytetem wybitni polscy inżynierowie oraz architekci. Tworzą oni grupę Mentorów. Biorą również udział w pracach Kapituł Konkursów” - napisał Prezes i Wydawca „Buildera” Marek Zdziebłowski. Doktor Rafał Barycz jest Mentorem oraz członkiem Kapituły Konkursów.

BOŻE NARODZENIE 2021
24 GRUDNIA 2021

"Bóg się rodzi - moc truchleje!"

Naszym Drogim Przyjaciołom, Klientom, Współpracownikom i Kooperantom składamy najlepsze życzenia błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia i udanego Nowego Roku 2022 - Rafał Barycz, Paweł Saramowicz, wraz z zespołem Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz.

Christmas Greetings and best wishes for the New Year 2022!

Frohe Weihnachten und viel Glück im Neuen Jahr 2022!

THE SUNNY W KONSTANCINIE
14 GRUDNIA 2021

The Sunny to kolejny, po Steinhausie i Dworku w Lesie Plus, budynek projektu Rafała Barycza i Pawła Saramowicza, który stanie w uzdrowiskowej części warszawskiego suburbium. Projektowany budynek jest obiektem słonecznym, którego układ przestrzenny zasysa słońce i światło do wnętrza. Dlatego otrzymał on nazwę The Sunny. Elewacje zostały obłożone jednolitym materiałem, którego linearny rysunek, faktura i jasnobeżowa barwa przypominają sosnową korę drzew porastających nieruchomość inwestycyjną, a wszak drzewo jest symbolem Konstancina i znajduje się w jego herbie. Jest to ręcznie formowana cegła elewacyjna w formacie liniowym w jasnym odcieniu, która ma długość dwóch zwykłych cegieł i wysokość zaledwie 38 mm.

NOWOCZESNA SZKOŁA W HISTORYCZNYM CENTRUM KRAKOWA
24 SIERPNIA 2021

„Architektura & Biznes” przedstawia kolejne etapy rozwoju zaprojektowanej przez Rafała Barycza i Pawła Saramowicza Prywatnej Szkoły Salwator w Krakowie, która jest m.in. laureatem Top Buildera. Prezentację przygotowała Pani Dobrawa Bies. Budynek rozwija się i rośnie etapami, podobnie jak nasze szkolnictwo niepubliczne. Budowa gmachu szkoły dowodzi, że komercyjne inwestycje mogą się nie tylko opłacać, lecz przy tym służyć dobru wspólnemu i wyższej idei. Zapraszamy do lektury artykułu pod linkiem: https://www.architekturaibiznes.pl/prywatna-szkola-salwator-w-krakowie,8561.html

WARTO SZKICOWAĆ
16 LIPCA 2021

Ruszyła kolejna edycja kampanii promującej szkicowanie. Jest to akcja prowadzona przez miesięcznik „Builder” w ramach Ogólnopolskiego Programu Builder for the Future - Builder for the Young Architects. „O słowo wprowadzenia poprosiliśmy doktora Rafała Barycza, który jest tegorocznym patronem naszej akcji”. Rafał Barycz powiedział m.in.: „najlepszą formą zapisania idei jest szkic architektoniczny. U podstaw prawdziwej architektury stoi myśl ludzka, ta rodzi się w głowie, a jest notowana piórem w formie architektonicznego szkicu. Szkic powinien w esencjonalny sposób oddawać ideę architektoniczną, być jej zdecydowaną syntezą. Może mieć postać diagramu lub notatki. Jest formą zapisu przestrzeni”. Więcej na: https://builder4future.pl/2021/07/16/trwa-akcja-warto-szkicowac-2/

GŁOS MENTORA
25 CZERWCA 2021

„Builder” pod tytułem „Głos Mentora” w numerze 7/ 2021 publikuje recenzję, którą Rafał Barycz przygotował dla projektu Remizy w Połęcku nad Odrą, uhonorowanego I Nagrodą w VIII edycji Konkursu dla Młodych Architektów. „Projekt Remizy w Połęcku odznacza się dwoma imperatywnymi przymiotami dobrej architektury: niesie ważną społecznie treść, a następnie właściwie ją wypełnia materią, funkcją i formą architektoniczną. Pokazuje, jak można się unowocześnić, zachowując własną tożsamość. Jest bliski mojej wizji architektury, którą nazywam modernizmem tożsamościowym, albowiem architektura wyrasta z kultury i w relacji do niej buduje swoje oblicze” - napisał Rafał Barycz, który jako członek Kapituły Konkursu dla Młodych Architektów był wielkim admiratorem nagrodzonej pracy. Autorce projektu Pani Aleksandrze Lisiak składamy serdeczne gratulacje.

WILLA ROMERA W KRAKOWIE
18 CZERWCA 2021

Willa Romera zlokalizowana jest w Krakowie przy ul. Eugeniusza Romera. Prestiżowe miejsce inwestycji cechują zasoby krajobrazu kulturowego i naturalnego o szczytowych wartościach, jak sąsiedztwo Błoń Krakowskich, Wzgórza Św. Bronisławy, obiekty dziewiętnastowiecznej architektury militaris w rodzaju Ostrogu Bramnego Wola Justowska. Projekty Willi Romera w Krakowie wykonali adepci Mistrzowskiej Klasy Projektowej Barycza i Saramowicza: Anna Choroba, Oliwia Morys, Barbara Sidor, Weronika Stępień, Jacek Tokarczyk i Joanna Wójtowicz. Gratulujemy Młodym Entuzjastom Architektury i życzymy dalszych twórczych sukcesów.

PODZIĘKOWANIE
11 CZERWCA 2021

„Podziękowanie za zaangażowanie w realizację Ogólnopolskiego Programu Builder for the Future - Builder for the Young Architects i aktywny udział w pracach Kapituły Konkursu dla Młodych Architektów, wspieranie studentów wydziałów architektury i młodych architektów różnych specjalizacji w uzupełnianiu ich edukacji, poszerzaniu fachowej i praktycznej wiedzy oraz ułatwianie im w ten sposób rozpoczęcia zawodowej kariery” - napisali w skierowanym do Rafała Barycza okolicznościowym adresie Redaktor Naczelna miesięcznika „Builder” Danuta Burzyńska, Przewodniczący Komitetu B4F (Kapituł 4YA i 4YE) prof. dr hab. inż. Leonard Runkiewicz oraz Prezes Builder Corp i Wydawca miesięcznika „Builder” Marek Zdziebłowski.

TOPBUILDER 2021
30 KWIETNIA 2021

Publikacja „TopBuilder 2021” przedstawia laureatów uhonorowanych tegorocznym TopBuilderem. „Willa z Gontu i Betonu, dzieło architektoniczne Rafała Barycza i Pawła Saramowicza, została uznana za jedną z Ikon Niepodległej 1918-2018. Została uhonorowana m. in. Nagrodą Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza. Poświęcono jej blisko 100 publikacji w kraju i za granicą, dzięki czemu stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych w świecie polskich budynków” - czytamy w lead do prezentacji nagrodzonego dzieła Barycza i Saramowicza.

PROJEKTY 2021 ONLINE
23 KWIETNIA 2021

Portal internetowy miesięcznika „Builder” przedstawia projekty i budynki, nad którymi pracują w innym niż zwykle 2021 roku najlepsze polskie biura projektowe. Rafał Barycz mówi m.in.: „Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz wkracza w nowy 2021 rok z kilkunastoma projektami będącymi w różnych fazach opracowania oraz kilkoma budowlami o rozmaitej skali, które mają szansę zostać w tym roku ukończonymi. Ponieważ architektura jest sztuką budowania, zatem o paru z nich chciałbym tu opowiedzieć, łącząc przy tym dla naszych Przyjaciół i Sympatyków, dla wszystkich czytelników „Buildera” życzenia roku 2021 pełnego wspaniałych inwestycji budowlanych, zmieniających świat na lepsze!”. Zapraszamy do lektury: https://builderpolska.pl

PROJEKTY 2021
16 KWIETNIA 2021

Miesięcznik „Builder” (nr 3/ 2021) poprosił czołowe polskie biura projektowe o przedstawienie budynków, które ogniskuję ich pracę architektoniczną w 2021 roku. „Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz wkracza w 2021 rok z kilkunastoma projektami będącymi w różnych fazach opracowania oraz kilkoma budowlami o rozmaitej skali, które mają szansę zostać w tym roku ukończonymi. Ponieważ architektura jest sztuką budowania, zatem o paru z nich chciałbym tu opowiedzieć” - napisał Rafał Barycz, przedstawiając budowy nowego skrzydła Prywatnej Szkoły Salwator na Zwierzyńcu w Krakowie, Kamienicy Stare Podgórze w Krakowie oraz Rooftop Remodelling Willi w Krajobrazie Naturalnym. „W przywołanych budowlach jak w soczewce splatają się cele naszego działania architektonicznego, a są nimi konceptualizm, kontekstualizm, zdecydowane odrzucanie architektonicznej ojkofobii, a zamiast tego scalenie modernizmu z rodzimością, zakorzenianie go w tradycji kulturowej i nadanie mu cech wernakularnych, co nazywamy MODERNIZMEM TOŻSAMOŚCIOWYM”.

WYWIAD Z RAFAŁEM BARYCZEM
09 KWIETNIA 2021

„Architektura Betonowa” zamieszcza wywiad z doktorem Rafałem Baryczem, opatrzony tytułem: „Perfekcjonista”. Wywiad opublikowany wcześniej w kwartalniku „Budownictwo Technologie Architektura” (nr 1/ 2021) przeprowadził Redaktor Paweł Pięciak. „Najważniejsza w projekcie jest idea. Ideę rozumiem jako właściwe odczytanie potrzeby społecznej. Każdy projekt powinien stawiać sobie za cel, aby w doskonały sposób wpisać się w tło krajobrazu naturalnego i kulturowego. Musi odznaczać się czytelną myślą i odpowiadać na właściwą potrzebę społeczną, czyli musi być celowy” - mówi Rafał Barycz.

WIELKANOC 2021
04 KWIETNIA 2021

Drogim Przyjaciołom, Klientom, Współpracownikom i Kooperantom najlepsze życzenia błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, które pomogą wędrować w przyszłość, składają Rafał Barycz, Paweł Saramowicz, wraz z zespołem Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz.

Happy Easter! Frohe Ostern!

ARCHITEKTURA BETONOWA O THE CONCRETE
24 MARCA 2021

Portal „Architektura Betonowa” przedstawia THE CONCRETE Barycza i Saramowicza. „Jest m.in. laureatem Top Buildera. Był nominowany do Archdaily Building Of The Year Awards. Niemiecka telewizja Deutsche Welle nakręciła o nim film dokumentalny. Trzeba podkreślić, że należy do najlepszych betonowych realizacji ostatnich lat w Polsce” - czytamy w artykule.

RAFAŁ BARYCZ NA OKŁADCE BUILDERA
18 MARCA 2021

Założyciela Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz dr Rafała Barycza oglądamy, jako laureata Polskiego Herkulesa 2021, na okładce miesięcznika „Builder” (nr 3/ 2021).

WIZJONER WYZNACZAJĄCY KIERUNKI ROZWOJU POLSKIEJ ARCHITEKTURY
12 MARCA 2021

„Builder” (nr 3/2021) przedstawia sylwetkę twórczą Rafała Barycza, jako laureata Polskiego Herkulesa 2021, pisząc m. in.: „Idea Rafała Barycza to scalenie modernizmu z rodzimością. Zakorzenianie go w tradycji kulturowej i nadanie mu cech wernakularnych. Nazywa ją modernizmem tożsamościowym. Rafał Barycz tworzy budynki z myślą, że prawdziwym podmiotem architektury jest człowiek i jego rozliczne potrzeby, a architektura jest przyszłością świata, gdyż ma szansę zmienić go na lepsze”.

BAJECZNA WILLA W KRAJOBRAZIE NATURALNYM
11 MARCA 2021

„Bajeczna Willa w Krajobrazie Naturalnym” to tytuł, którym redakcja „PLN Design” opatrzyła prezentację kultowego budynku projektu Barycza i Saramowicza. „Willa oczarowuje nas zarówno wnętrzem, jak i krajobrazem rodem z bajki. Mieszkańcy z pewnością będą każdego dnia doceniać piękno, które stało się częścią ich życia” - czytamy w artykule, który w całości przeczytamy pod linkiem: https://plndesign.pl

KAPITUŁA KONKURSU DLA MŁODYCH ARCHITEKTÓW 2021
04 MARCA 2021

Trwają prace Kapituły Konkursu dla Młodych Architektów. W tegorocznej edycji na konkurs wpłynęła rekordowa ilość 217 prac architektonicznych. Będący elementem programu Builder4Future konkurs jest imponującym ogólnopolskim wydarzeniem adresowanym do naszych Młodych Przyjaciół Architektury. Dr Rafał Barycz jest członkiem Kapituły Konkursu dla Młodych Architektów.

PERFEKCJONISTA. WYWIAD Z RAFAŁEM BARYCZEM
25 LUTEGO 2021

Kwartalnik „Budownictwo Technologie Architektura” (nr 1/ 2021) przynosi długi wywiad z doktorem Rafałem Baryczem, opatrzony tytułem: „Perfekcjonista”. Wywiad przeprowadził Redaktor Paweł Pięciak. „Do historii przechodzą rzeczy, które niosą w sobie idee. Jeżeli dzieło ma w sobie przesłanie i odpowiada na właściwą potrzebę społeczną, nie zestarzeje się nigdy” - mówi w wywiadzie Rafał Barycz. Zapraszamy do lektury rozmowy o tożsamości, dniu dzisiejszym, jak i przyszłości architektury w Polsce i Europie.

THE CONCRETE WŚRÓD DRZEW
22 LUTEGO 2021

„THE CONCRETE wśród drzew” to tytuł prezentacji zaprojektowanej przez Rafała Barycza i Pawła Saramowicza rezydencji z betonu licowego w Izabelinie, którą publikuje kwartalnik „Budownictwo Technologie Architektura” (nr 1/ 2021). „Koneserzy luksusu wiedzą, w którą stronę mają się kierować, jeśli chcą poznać historię i dzień dzisiejszy domów najbogatszych Polaków. Matecznikiem najbardziej eleganckich rezydencji od połowy dziewiętnastego wieku są okolice Warszawy” - rozpoczyna swój artykuł Pan Redaktor Paweł Pięciak.

THE CONCRETE BARYCZA I SARAMOWICZA NA OKŁADCE BTA
18 LUTEGO 2021

THE CONCRETE zrealizowany według projektu Rafała Barycza i Pawła Saramowicza zdobi okładkę najnowszego wydania kwartalnika „Budownictwo Technologie Architektura” (nr 1/ 2021). Wewnątrz numeru odnajdziemy długi wywiad z doktorem Rafałem Baryczem i obszerną prezentację THE CONCRETE.

BUILDER LEADERS 2020: RAFAŁ BARYCZ
12 LUTEGO 2021

Publikacja okolicznościowa Builder Leaders 2020 prezentuje Laureatów Builder Awards. „W imieniu Kapituły i Redakcji miesięcznika Builder gratulujemy Laureatom Builder Awards zasłużonych wyróżnień, które są potwierdzeniem ich dokonań oraz docenieniem pozycji na rynku. Nagrody to rekomendacja Buildera, promocja firm i osób oraz upowszechnianie dobrych praktyk i relacji biznesowych w branży budowlanej. Wyróżnieni wskazują drogi rozwoju, są impulsem do działania. Wywierają silny i pozytywny wpływ nie tylko na firmy, organizacje, uczelnie oraz instytucje, ale i całą branżę”. Laudacja poświęcona Rafałowi Baryczowi jako laureatowi POLSKIEGO HERKULESA 2020 nosi tytuł: „Wizjoner wyznaczający kierunki rozwoju polskiej architektury”.

POLSKI HERKULES 2020 DLA RAFAŁA BARYCZA
11 LUTEGO 2021

„W uznaniu talentu, twórczych oraz managerskich sukcesów na wymagającym i konkurencyjnym rynku, a także wieloletniego zaangażowania w rozwój nowoczesnego budownictwa i architektury w Polsce” Rafał Barycz został uhonorowany tytułem i statuetką POLSKI HERKULES! Tytuł i statuetka POLSKI HERKULES przyznawane są przez Redakcję i Radę Naukową miesięcznika „Builder” firmom, organizacjom oraz ich szefom za szczególne osiągnięcia i ugruntowaną pozycję w branży budowlanej, a także osobom, które swoją dotychczasową działalnością wywarły znaczący wpływ na rozwój polskiego budownictwa i architektury. Statuetka została zaprojektowana przez artystę rzeźbiarza Tadeusza Tchórzewskiego i wykonana przez artystę rzeźbiarza Rafała Cywińskiego. Postać mężczyzny jest odlana w brązie, wypolerowana i pochromowana. Skalny blok, mający formę słupa o prostokątnej podstawie, jest wykonany z czarnego gabra. Wysokość statuetki wynosi 32 cm, waga – blisko 7 kg. POLSKI HERKULES jest uznawany za najwyższą nagrodę w polskim budownictwie i architekturze.

ZMARŁ REDAKTOR JANUSZ MICHALCZAK
24 STYCZNIA 2021

W niedzielę 24 stycznia 2021 zupełnie niespodziewanie odszedł do Domu Pana Redaktor Janusz Michalczak. Miał 63 lata. Wybitny dziennikarz prasy krakowskiej, związany z „Dziennikiem Polskim” nieprzerwanie od 1984 roku. Był redaktorem w najlepszym, starym stylu, potrafiącym w każdym opisywanym zagadnieniu odnaleźć istotę rzeczy. Szczególnie bliskie były mu sprawy architektury i ładu przestrzennego. Był przyjacielem naszego biura architektonicznego, któremu poświęcił kilkadziesiąt publikacji w prasie krakowskiej. Poczytujemy to sobie za zaszczyt. R.I.P. Nabożeństwo żałobne odprawione zostanie w piątek 29 stycznia 2021 r. o godz. 11.40 w Kaplicy na Cmentarzu Batowickim w Krakowie, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.

STEINHAUS CZYLI KAMIENNA REZYDENCJA W KONSTANCINIE
14 STYCZNIA 2021

STEINHAUS czyli Kamienna Rezydencja w Konstancinie projektu Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz jest bohaterką publikacji w PLN Design. „Architektura willi Steinhaus została zaprojektowana w taki sposób, by idealnie wkomponować się w sąsiadujący krajobraz naturalny i kulturowy Konstancina”. Artykuł przygotowała Pani Redaktor Magdalena Sroka. Zabierzemy Was na architektoniczną wędrówkę po budynku pod linkiem: https://plndesign.pl

LEŚNA WILLA WŚRÓD 10 NAJLEPSZYCH DOMÓW W POLSCE W ROKU 2020
11 STYCZNIA 2021

„W cyklu NAJLEPSZE DOMY W POLSCE prezentujemy świetnie zaprojektowane domy, które powstały na terenie naszego kraju. To przykłady najciekawszych koncepcji i doskonałych rozwiązań, które wyznaczają trendy i wpływają na to, jak wygląda budownictwo jednorodzinne. Wybraliśmy 10 naszych ulubionych realizacji, które pokazywaliśmy w 2020 roku” - pisze portal lifestylowy F5. Wśród najlepszych budynków jest LEŚNA WILLA projektu Biura Architektonicznego Barycza i Saramowicza.

SZTUKA ARCHITEKTURY O KAMIENICY STARE PODGÓRZE
28 GRUDNIA 2020

Zaprojektowany w Biurze Architektonicznym Barycz i Saramowicz budynek wielorodzinny w zabytkowym Krakowie jest bohaterem artykułu opublikowanego przez Sztukę Architektury, pt. „Kamienica Stare Podgórze od Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz”. Zapraszamy do lektury pod linkiem: https://sztuka-architektury.pl

BOŻE NARODZENIE 2020
24 GRUDNIA 2020

"Bóg się rodzi - moc truchleje!"

Naszym Drogim Przyjaciołom, Klientom, Współpracownikom i Kooperantom składamy najlepsze życzenia błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia i udanego Nowego Roku 2021 - Rafał Barycz, Paweł Saramowicz, wraz z zespołem Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz.

Christmas Greetings and best wishes for the New Year 2021!

Frohe Weihnachten und viel Glück im Neuen Jahr 2021!

WYJĄTKOWA WILLA PROJEKTU BIURA ARCHITEKTONICZNEGO BARYCZ I SARAMOWICZ
14 LISTOPADA 2020

„Wyjątkowa willa projektu Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz” to tytuł prezentacji Willi w 2 Pawilonach na łamach PLN Design. „Innowacyjność willi polega na wystylizowaniu jej w formie dwóch równoległych pawilonów połączonych przewiązką, z których każdemu przypisano odrębną funkcję. Tworzą one nową jakość relacji przestrzennych w domu jednorodzinnym”. Link do lektury: https://plndesign.pl

NAJLEPSZE DOMY W POLSCE: THE CONCRETE PROJEKTU BARYCZA I SARAMOWICZA
11 LISTOPADA 2020

Serwis lifestylowy na temat trendów F5 przedstawia The Concrete, w cyklu pokazującym najlepsze domy w Polsce. Tytuł prezentacji to: „Najlepsze domy w Polsce: The Concrete projektu Barycza i Saramowicza”. Zapraszamy do lektury pod linkiem: https://www.f5.pl

KONKRETNY DOM Z BETONU
03 LISTOPADA 2020

„Konkretny dom z betonu” to kapitalny tytuł, którym redakcja miesięcznika „Architektura & Biznes” opatrzyła prezentację The Concrete, wzniesionego w Izabelinie według projektu Rafała Barycza i Pawła Saramowicza. „Dzięki oblaniu budynku betonem powstała jednolita powłoka, co w połączeniu z pozbawieniem go zbędnych ozdób dało nowoczesną bryłę. Willa została wykonana z 600 ton betonu architektonicznego i jest uznawana za obiekt o największym zastosowaniu betonu licowego w europejskiej architekturze mieszkaniowej” - pisze Pani Dobrawa Bies. Z artykułem zapoznamy się pod linkiem: https://www.architekturaibiznes.pl

PLN DESIGN PRZEDSTAWIA NOWOCZESNY DWÓR POLSKI
20 PAŹDZIERNIKA 2020

„Położona w otoczeniu zamków i Ojcowskiego Parku Narodowego willa projektu Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz nawiązuje do archetypu polskiego dworu. Nowoczesny Dwór Polski jest m.in. laureatem Top Buildera. Otrzymał nominację do Archdaily Building of the Year Awards” - pisze PLN Design, przedstawiając zrealizowany według projektu Rafała Barycza i Pawła Saramowicza budynek. „Zdaniem Barycza i Saramowicza, modernizacja przestrzeni przy zachowaniu autonomii i oryginalności jest podstawowym zadaniem polskiej myśli architektonicznej”. Zapraszamy do obejrzenia Nowoczesnego Dworu Polskiego pod linkiem: https://plndesign.pl

WILLA Z GONTU I BETONU W PLN DESIGN
08 WRZEŚNIA 2020

„Uznana za jedną z IKON NIEPODLEGŁEJ 1918-2018 Willa z Gontu i Betonu to dzieło architektoniczne Rafała Barycza i Pawła Saramowicza. Realizacja jest przykładem scalenia modernizmu z rodzimością. Została uhonorowana m. in. Nagrodą Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza.” Ten redakcyjny lead poświęconego najnowszym tendencjom w designie magazynu PLN Design rozpoczyna prezentację zrealizowanego według projektu Barycza i Saramowicza budynku. Zapraszamy do zwiedzania Willi z Gontu i Betonu pod linkiem: https://plndesign.pl

NAJLEPSZE DOMY W POLSCE: LEŚNA WILLA PROJEKTU BARYCZA I SARAMOWICZA
19 SIERPNIA 2020

F5, największy w Polsce serwis lifestylowy na temat trendów, omawia Leśną Willą, w cyklu prezentującym najlepsze domy w Polsce. Tytuł prezentacji to: „Najlepsze domy w Polsce: Leśna Willa projektu Barycza i Saramowicza”. Zapraszamy do architektonicznej wędrówki po budynku pod linkiem: https://www.f5.pl

PLN DESIGN O THE CONCRETE
15 SIERPNIA 2020

„THE CONCRETE, czyli kolejny spektakularny projekt polskiego Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz to rezydencja zlokalizowana w Izabelinie, położonym jako enklawa w Kampinoskim Parku Narodowym. Doceniony na arenie międzynarodowej projekt zaskakuje formą i przemyślaną koncepcją, o której opowiedział dr arch. Rafał Barycz”. Tymi słowami portal PLN Design rozpoczyna prezentację zrealizowanego według projektu Barycza i Saramowicza budynku. Zachęcamy do architektonicznej lektury pod linkiem: https://plndesign.pl

LEŚNA WILLA W SERWISIE ARCHITEKTURA & BIZNES
14 LIPCA 2020

„Architektura & Biznes” przedstawia zaprojektowaną przez Rafała Barycza i Pawła Saramowicza Leśną Willę, która jest m. in. zwycięzcą Plebiscytu Polska Architektura XXL oraz laureatem TOPBuildera 2020. Zapraszamy do lektury artykułu pod linkiem:

https://www.architekturaibiznes.pl

ARCHITEKTURA & BIZNES O WILLI Z GONTU I BETONU
07 LIPCA 2020

W kontekście największych dzieł architektonicznych Małopolski, „Architektura & Biznes” przypomina Willę z Gontu i Betonu, wzniesioną według projektu Rafała Barycza i Pawła Saramowicza, uhonorowaną Nagrodą Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza. Rekomendujemy lekturę artykułu pod linkiem: https://www.architekturaibiznes.pl

RECENZJA RAFAŁA BARYCZA
01 LIPCA 2020

„Builder” w numerze 7/ 2020 publikuje recenzję, którą Rafał Barycz przygotował dla nagrodzonej w VII edycji Konkursu dla Młodych Architektów pracy pt. „Rewitalizacja wielkiej płyty”. „Od trzydziestu lat mówi się o potrzebie rewitalizacji osiedli z wielkiej płyty, ale jak dotąd nic sensownego w tym zakresie nie zrobiono. To czego najbardziej potrzebują dziś budynki z wielkiej płyty, to polepszenie standardów i układów funkcjonalnych mieszkań, indywidualizacja architektury w aspekcie tożsamościowym, podniesienie wydajności energetycznej. Jest to pionierskie przesłanie architektoniczne o dużej wadze społecznej i dlatego słusznie zostało nagrodzone w imponującym wydarzeniu architektonicznym, jakim jest Konkurs dla Młodych Architektów” - napisał Rafał Barycz.

KONKURS DLA MŁODYCH ARCHITEKTÓW 2020
17 CZERWCA 2020

Poznaliśmy laureatów VII edycji Konkursu dla Młodych Architektów. Ten ogólnopolski program edukacyjny jest imponującym przedsięwzięciem adresowanym do młodych pasjonatów architektury. Dr arch. Rafał Barycz jest członkiem Kapituły Konkursu dla Młodych Architektów. „Kolejne edycje konkursów organizowanych w ramach programu Builder For The Future dostarczyły dowodów, że nietypowe warunki, jakie potrafi zgotować rzeczywistość mogą być dla młodych umysłów o architektoniczno-inżynierskim zacięciu dodatkowym bodźcem do rozwoju i udowodnienia własnej kreatywności”. Gratulujemy laureatom! Do zobaczenia za rok!

LEŚNA WILLA W PLN DESIGN
02 CZERWCA 2020

Portal architektoniczny „PLN Design” przedstawia Leśną Willę, wzniesioną według projektu Rafała Barycza i Pawła Saramowicza w Izabelinie pod Warszawą. „Budynek Leśnej Willi został m. in. zwycięzcą Plebiscytu Polska Architektura XXL oraz laureatem TopBuilder 2020 – jednej z najbardziej prestiżowych nagród na polskim rynku budowlanym. Projekt stanowi ilustrację filozofii architektonicznej Biura Architektonicznego Barycza i Saramowicza, które projektując, łączy elementy modernizmu z tym, co tradycyjne polskie – słowem rodzime. Jest to swoisty przejaw modernizmu tożsamościowego” - napisała autorka artykułu Pani Magdalena Sroka. Rekomendujemy lekturę artykułu pod linkiem: https://plndesign.pl

RAFAŁ BARYCZ O ZDALNYM NAUCZANIU ARCHITEKTURY
25 MAJA 2020

„Builder” w numerze 6/ 2020 publikuje debatę na temat zdalnego nauczania architektury. Rafał Barycz powiedział m.in.: „zdalne nauczanie projektowania architektonicznego jest możliwe, lecz nie zastąpi tradycyjnego kształcenia, zwłaszcza tego opartego o bliską relację Uczeń - Mistrz, jak w Mistrzowskiej Klasie Projektowej Barycza i Saramowicza. Należy je w dużym stopniu uważać za rozwiązanie przyjęte in extremis, rodzaj samoorganizacji społecznej w sytuacji szczególnej, podobnie jak tajne nauczanie w latach okupacji.”

LUDZIE BRANŻY: RAFAŁ BARYCZ I PAWEŁ SARAMOWICZ
06 MAJA 2020

„Property Design” prezentuje sylwetki „Ludzi Branży”: Rafała Barycza i Pawła Saramowicza, założycieli Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz. Z sylwetkami twórczymi Barycza i Saramowicza można zapoznać się pod linkami:

https://www.propertydesign.pl/ludzie_z_branzy/rafal_barycz,852.html https://www.propertydesign.pl/ludzie_z_branzy/pawel_saramowicz,853.html

ALBUM TOPBUILDER 2020
03 MAJA 2020

Buildercorp wydał album prezentujący laureatów TOPBuildera 2020. Biuro Architektoniczne Barycza i Saramowicza zostało uhonorowane TOPBuilderem za budynek Leśnej Willi w Izabelinie k. Warszawy. To już czwarty TOPBuilder dla Rafała Barycza i Pawła Saramowicza.

KAPITUŁA KONKURSU DLA MŁODYCH ARCHITEKTÓW 2020
30 KWIETNIA 2020

Trwają prace Kapituły VII edycji Konkursu dla Młodych Architektów. Konkurs jest imponującym ogólnopolskim wydarzeniem adresowanym do młodych przyjaciół architektury. Z racji nadzwyczajnych okoliczności, jurorzy pracują w sposób zdalny. Wkrótce poznamy laureatów konkursu. Dr arch. Rafał Barycz jest członkiem Kapituły Konkursu dla Młodych Architektów

PLN DESIGN O REZYDENCJI W GENEWIE
27 KWIETNIA 2020

Portal o architekturze i designie „PLN Design” przedstawia THE WALL, czyli Rezydencję w Genewie, zaprojektowaną przez Rafała Barycza i Pawła Saramowicza przy Chemin Du Parc De Montalègre. „Cologny to genewska dzielnica słynąca z luksusowych willi i domów. To także jedno z najbardziej prestiżowych miejsc na mapie Europy. Tym bardziej na uznanie zasługuje fakt, że właśnie w tym miejscu powstał projekt rezydencji autorstwa polskiego Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz” - napisała autorka artykułu Pani Magdalena Sroka. Rekomendujemy lekturę artykułu pod linkiem: https://plndesign.pl

RAFAŁ BARYCZ: ARCHITEKTURA ZWRÓCI SIĘ KU NOWYM PROBLEMOM
20 KWIETNIA 2020

„Property Design” w świątecznym wydaniu publikuje rozmowę z Rafałem Baryczem pt. „Architektura zwróci się ku nowym problemom”, a poświęconą zadaniom architektury po ustaniu pandemii. „W opinii architekta, jeżeli refleksja i pragmatyzm skłonią społeczeństwa do odejścia od globalizacji, zmieni się także postrzeganie architektury i jej zadań. - Przyszłością architektury nie jest homogenizacja, lecz scalenie modernizmu z rodzimością, zakorzenienie w lokalności i tradycji kulturowej - przekonuje. Według dr Rafała Barycza, podobnie jak Le Corbusier w "Quand les cathédrales étaient blanches", lecz w zupełnie innych i o wiele bardziej dramatycznych okolicznościach historycznych, możemy powiedzieć: "Chwila obecna jest niebywale intensywna. Zaczyna się nowa epoka”.

Zapraszamy do lektury wywiadu pod linkiem:

https://www.propertydesign.pl

WIELKANOC 2020
12 KWIETNIA 2020

Drogim Przyjaciołom, Klientom, Współpracownikom i Kooperantom najlepsze życzenia błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, które pomogą wędrować w przyszłość, składają Rafał Barycz, Paweł Saramowicz, wraz z zespołem Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz.

Happy Easter! Frohe Ostern!

ARCHITEKTURA OTWARTA
02 KWIETNIA 2020

Miesięcznik „Builder” (nr 4/ 2020) publikuje debatę architektów o potencjale innowacyjnych rozwiązań z zakresu stolarki otworowej oraz ich wpływie na architekturę, zatytułowaną „Architektura otwarta”. Rafał Barycz powiedział w niej m. in.: „unifikacja domu i mieszkania z przestrzenią zewnętrzną oraz przyrodą to zasadniczy dezyderat postępowej myśli architektonicznej, który przewija się od heroicznych czasów modernizmu. Powtórzmy jeszcze raz za Kartą Ateńską: słońce, które kieruje rozwojem wszystkich stworzeń, powinno zajrzeć do wnętrza każdego mieszkania i rozsypać tam swoje promienie, bez których życie gaśnie.”

STATUETKA TOPBUILDER 2020 DLA BARYCZA I SARAMOWICZA
26 MARCA 2020

Z dumą prezentujemy Statuetkę TOPBuildera 2020. Biuro Architektoniczne Barycza i Saramowicza zostało uhonorowane TOPBuilderem za budynek Leśnej Willi w Izabelinie k. Warszawy. To już czwarty TOPBuilder dla Rafała Barycza i Pawła Saramowicza. W związku z pandemią choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirus SARS-CoV-2, Statuetka została przesłana laureatom w sposób zdalny. Gala Topbuilder 2020 odbędzie się po ustaniu zarazy.

TOPBUILDER 2020 DLA BARYCZA I SARAMOWICZA
19 MARCA 2020

Rafał Barycz i Paweł Saramowicz zostali laureatami TOPBuildera 2020. Biuro Architektoniczne Barycza i Saramowicza zostało uhonorowane TOPBuilderem za budynek Leśnej Willi w Izabelinie k. Warszawy. To już czwarty TOPBuilder dla pracy architektonicznej Barycza i Saramowicza.

„TOPBuilder to jedna z najbardziej prestiżowych nagród na polskim rynku budowlanym. Nagroda za najwyższej jakości produkty, nowości i innowacje, w tym rozwiązania materiałowe, technologiczne oraz konstrukcyjne, za usługi i przedsięwzięcia dedykowane branży oraz inwestycje budowlane wyróżniające się wysoką jakością projektowanej architektury i w których zastosowano nowoczesne rozwiązania. Jak co roku wyniki konkursu odzwierciedlają dynamikę rozwoju i trendy nowoczesnego budownictwa w Polsce oraz pokazują dokonania na tym polu wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego: architektów, inwestorów, deweloperów i wykonawców oraz dostawców rozwiązań” - napisali w skierowanej do laureatów laudacji Redaktor Naczelna „Buildera” Danuta Burzyńska i Przewodniczący Kapituły prof. Leonard Runkiewicz.

Z uwagi na stan wyższej konieczności została przełożona Gala TOPBuilder 2020, która miała odbyć się w dniu 19 marca 2020 r. w Pałacu Lubomirskich w Warszawie, a nagrody zostały laureatom przekazane zdalnie.

ROOFTOP REMODELLING WNĘTRZA
12 MARCA 2020

Prezentujemy design wnętrz Rooftop Remodelling, których projekt powstał w Biurze Architektonicznym Barycza i Saramowicza. Istotnym punktem kreacji było tu wykorzystanie architektury zewnętrznej do kształtowania aury wnętrz oraz spójność materiałów użytych tak przy budowie budynku, jak i wykończeniu jego środka. Tworzenie przestrzeni oparto na syntezie materiałowej i fakturowej, amplifikowanej detalem architektonicznym. Posługując się zminimalizowaną liczbą użytych środków architektonicznego przekazu, w metodyczny sposób kształtowane płaszczyzny uzyskały czysty i naturalny charakter.

MIERZENIE SIĘ Z ARCHETYPEM POLSKIEGO DWORU. HIPERNOWOCZEŚNIE I CZERPIĄC Z TRADYCJI
09 MARCA 2020

W „Property Design” przeczytamy o Nowoczesnym Polskim Dworze Barycza i Saramowicza, który przedstawia Pani Anna Liszka. „Dwór to arcyważne dla polskiej tożsamości zjawisko. Przez setki lat dwory były charakterystycznym elementem naszego krajobrazu, depozytariuszem historii i kultury, ośrodkami ziemiańskiego etosu i obyczaju, kultywowania tradycji narodowych oraz walki o polskość” - cytuje autorka Rafała Barycza, konkludując: „krakowska pracownia zinterpretowała na nowo archetyp polskiego dworu. Hipernowocześnie, ale czerpiąc z tradycji.” Zapraszamy do lektury artykułu pod linkiem: http://www.propertydesign.pl

ROOFTOP REMODELLING
02 MARCA 2020

Willa w Krajobrazie Naturalnym, wzniesiona według projektu Barycza i Saramowicza w Niepołomicach k. Krakowa, obsypana nagrodami (np. Nagroda SARP „Projekt Roku”, i in.) bohaterka licznych publikacji i cytowań, po niemal dwudziestu latach doczeka się nowej odsłony. Zaprojektowany w naszym biurze architektonicznym ROOFTOP REMODELLING budynku nosi lekką formę, dynamiczną o konstrukcji drewnianej, kontynuującą myśl zawartą w projekcie sprzed dwudziestu lat na zasadzie pewnego kontrastu formalnego i materiałowego.

Zaplanowano szalowanie rozbudowy willi deską nieobrzynaną, układaną dwuwarstwowo z przesunięciem. Zsyntetyzowano kolorystykę oraz faktury ścian i dachu, poprzez użycie identycznego materiału pokrycia. Architektura ewoluującego budynku nawiązuje do tradycyjnych wzorców budownictwa regionalnego i jest ich zdecydowaną syntezą. Jest prosta, bezkompromisowa w dążeniu do uzyskania wyrazistego efektu artystycznego.

NOMINACJA DLA BARYCZA I SARAMOWICZA W PLEBISCYCIE POLSKA ARCHITEKTURA XXL: PROSIMY O WASZE GŁOSY!
03 LUTEGO 2020

Przed nami dwunasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL, organizowanego przez Grupę Sztuka Architektury, którego celem jest wspólne architektoniczne podsumowanie minionego roku i „wyróżnienie najbardziej kreatywnych pracowni i projektów zrealizowanych w Polsce.” Po raz kolejny z rzędu Nominację w kategorii architektury mieszkaniowej otrzymał budynek zaprojektowany w naszym biurze architektonicznym. To NOWOCZESNY DWÓR POLSKI, wzniesiony na Jurze w Grębynicach k. Krakowa.

Naszych Przyjaciół i Sympatyków prosimy o oddanie swego głosu na NOWOCZESNY DWÓR POLSKI. Aby tego dokonać, na stronie głównej www.sztuka-architektury.pl poniżej działu „Najnowsze Artykuły” należy wejść do panelu głosowania "Polska Architektura 2019 - głosowanie", wybrać kategorię „Prywatne”, a gdy rozwinie się lista nominowanych, wybrać NOWOCZESNY DWÓR POLSKI i kliknąć „Głosuj”.

Dziękujemy za Wasze głosy!

AWANGARDOWO, NOWOCZEŚNIE, ALE CZERPIĄC Z TRADYCJI
30 STYCZNIA 2020

Property Design przedstawia The Concrete Barycza i Saramowicza, w artykule Anny Liszki zatytułowanym „Awangardowo, nowocześnie, ale czerpiąc z tradycji”. „- Najbardziej trwałą wartością jest modernizm pełen ponadczasowego piękna i z wieloma udogodnieniami” - cytuje autorka Rafała Barycza, konkludując: „dla architekta obiecującym kierunkiem jest dziś scalenie modernizmu z rodzimością. Zakorzenianie go w lokalnej tradycji kulturowej, nadania mu cech wernakularnych. - Dla mnie to modernizm tożsamościowy” - podkreśla architekt. Z pełnym tekstem artykułu zapoznacie się pod linkiem: http://www.propertydesign.pl

BARYCZ I SARAMOWICZ EKSPERTAMI PLEBISCYTU POLSKA ARCHITEKTURA XXL
09 STYCZNIA 2020

„Przed nami dwunasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL, którego celem jest wspólne architektoniczne podsumowanie minionego roku. Tradycyjnie już laureaci konkursu wybrani zostaną dwutorowo: będą wśród nich faworyci publiczności głosującej za pośrednictwem Internetu oraz zwycięzcy wskazani przez profesjonalne jury wybrane spośród zwycięzców poprzednich edycji Plebiscytu.” Rafał Barycz i Paweł Saramowicz po raz kolejny zostali powołani w skład Jury organizowanego przez Grupę Sztuka Architektury Plebiscytu Polska Architektura XXL.

BOŻE NARODZENIE 2019
24 GRUDNIA 2019

"Bóg się rodzi - moc truchleje!"

Naszym Drogim Przyjaciołom, Klientom, Współpracownikom i Kooperantom składamy najlepsze życzenia błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia i udanego Nowego Roku 2020 - Rafał Barycz, Paweł Saramowicz, wraz z zespołem Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz.

Christmas Greetings and best wishes for the New Year 2020!

Frohe Weihnachten und viel Glück im Neuen Jahr 2020!

NOWA-STARA TOŻSAMOŚĆ
08 GRUDNIA 2019

„Nowa-stara tożsamość” to tytuł naukowego opracowania pióra Rafała Barycza i Pawła Saramowicza, które publikuje miesięcznik „Builder” (nr 12/ 2019) w swej naukowej sekcji „Builder Science”. Autorzy przedstawiają najnowszy projekt realizowany według ich projektu - Kamienicę Stare Podgórze w Krakowie przy ul. Zamoyskiego. Krakowskie Podgórze, położone w sercu zabytkowego Krakowa, do 1914 roku było samodzielnym miastem. Dziś jest jednym z najbardziej atrakcyjnych do inwestowania terenów. Autorzy omawiają historię Podgórza. Kreślą architektoniczny i urbanistyczny kontekst, w którym wznoszony jest wielorodzinny budynek mieszkaniowy. „Analiza historycznych i przestrzennych uwarunkowań oraz przywołanie progresywnych postulatów mieszkalnictwa implikują nowatorski charakter budynku, który został przedstawiony w artykule.”

RAFAŁ BARYCZ NA 4 BUILDINGS
01 GRUDNIA 2019

Trzeci dzień konferencji 4 Buildings otworzył wykład inauguracyjny dr. Rafała Barycza pt. „Współczesna willa w Polsce. Idea architektury mieszkaniowej w twórczości Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz.” Konferencja 4 Buildings została zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości SA w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

TOP BUILDER 2019: NOWOCZESNY DWÓR POLSKI
25 LISTOPADA 2019

„Builder” (nr 12/ 2019) przedstawia laureatów TopBuildera 2019, wśród których jest Nowoczesny Dwór Polski z Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz. „TopBuilder to jedna z najbardziej cenionych nagród na polskim rynku budowlanym. Kapituła nagradza statuetką TOPBuilder najwyższej jakości produkty i rozwiązania budowlane oraz realizacje, w których zastosowano nowoczesne rozwiązania architektoniczne, konstrukcyjne, materiałowe i technologiczne.”

WYKŁAD RAFAŁA BARYCZA NA 4BUILDINGS
17 LISTOPADA 2019

Grupa PTWP zaprasza na wykład dr. Rafała Barycza pt. „Współczesna willa w Polsce. Idea architektury mieszkaniowej w twórczości Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz.” Wykład zostanie wygłoszony 17 listopada 2019 r. o godz. 11.00 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Wykład Rafała Barycza zainauguruje trzeci dzień konferencji 4Buildings. 4Buildings to nowe wydarzenie branży budowlanej w Polsce i cztery niezależne konferencje o najważniejszych trendach w budownictwie XXI wieku. Na 4Buildings zaprasza Grupa PTWP, wydawca między innymi PropertyNews.pl, PropertyDesign.pl, WNP.PL, Najlepszedomy.pl, Dobrzemieszkaj.pl

ARCHITEKTURA PRZYSZŁOŚCI
26 SIERPNIA 2019

„Architektura Przyszłości” czyli prezentacja The Concrete i Nowoczesnego Dworu Polskiego, zbudowanych według projektu Barycza i Saramowicza, jest Tematem Numeru sierpniowego wydania miesięcznika „Builder” (nr 8/ 2019). Zapraszamy do lektury!

FIRMITAS, UTYLITAS, VENUSTAS
12 SIERPNIA 2019

W całostronicowej prezentacji „Builder” (nr 8/ 2019) promuje monografię „Współczesna willa w Polsce” pióra Rafała Barycza, której ostatnie egzemplarze są do nabycia na builderstore.pl

RECENZJA RAFAŁA BARYCZA
15 LIPCA 2019

Miesięcznik „Builder w nr 7/ 2019 publikuje recenzję, którą dla pracy nagrodzonej I Nagrodą w Konkursie dla Młodych Architektów 2019 przygotował dr arch. Rafał Barycz, członek Kapituły Konkursu. „Autor stworzył coś więcej niż Manifest Młodego Architekta, lecz - Manifest Młodego Chrześcijanina. Piękny w swej skromności projekt małej kapliczki w krajobrazie naturalnym ma być głosem w dyskursie nad oczekiwanym kształtem współczesnej polskiej architektury sakralnej. (…) Nasz Młody Przyjaciel Architektury proponuje rozwiązanie prymarne, sięgające do rudymentów kultury wznoszenia świątyń. Dwie ściany połączone kolebkowym sklepieniem, a zamiast absydy otwarty krajobraz” - ocenia Rafał Barycz.

„BUILDER” O KRAKOWSKIEJ MKUA
08 LIPCA 2019

Miesięcznik „Builder w nr 7/ 2019 informuje o mianowaniu dr. Rafała Barycza w skład Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej Miasta Krakowa, pisząc: „w skład MKUA na kolejną, piątą już kadencję został powołany dr arch. Rafał Barycz. Akty powołania wręczył Prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski. Komisja liczy 19 osób o znaczącym autorytecie i dorobku zawodowym w dziedzinie architektury oraz urbanistyki.”

PENSJONAT W KONSTANCINIE
01 LIPCA 2019

Projekt Pensjonatu w Konstancinie został wykonany jako praca dyplomowa w Mistrzowskiej Klasie Projektowej Barycza i Saramowicza. Budynek zlokalizowany jest w podwarszawskim kurorcie przy ul. Ks. Piotra Skargi. Architektoniczną inspiracją była nieregularna struktura spękanej kory sosny. Wynikiem takiego działania są ekspresyjne, przestrzenne elewacje pokryte rodzajem łuski z perforowanej i patynowanej blachy Corten. Autorem projektu jest Pan Marcin Prokopowicz.

GORZELNIA NIEPOŁOMNA
24 CZERWCA 2019

Gorzelnia Niepołomna przy Puszczy Niepołomickiej w Bochni to temat magisterskiej pracy dyplomowej, wykonanej w Mistrzowskiej Klasie Projektowej Barycza i Saramowicza na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych KAAFM. Unikatowy budynek jest nie tylko obiektem przemysłu spożywczego, lecz interaktywnym muzeum nowego typu, wzbogaconym o funkcje hotelarskie, konferencyjne i gastronomiczne. Jego niezwykła forma przestrzenna została zainspirowana kształtem urządzeń do destylacji alkoholu i cieczy, która uczestniczy w tym procesie. Autorką projektu jest Pani Monika Micuda

RAFAŁ BARYCZ W BUILDER MOVIE TV
17 CZERWCA 2019

Builder Movie TV emituje spot filmowy, w którym dr arch. Rafał Barycz ocenia efekty programu edukacyjnego Builder for the Future, mówiąc m. in.: „rezultaty Konkursu dla Młodych Architektów dowodzą prawdziwości ponadczasowej tezy Józefa Dietla, największego prezydenta w dziejach mojego miasta, który powiedział, że to co włożymy na oświatę nie jest wydane, lecz pożyczone, bo oświata to najrzetelniejszy dłużnik.” Wypowiedź Rafała Barycza można oglądać pod linkiem https://www.facebook.com/4YoungArchitects/videos/436699636910859/

RAFAŁ BARYCZ NA GALI B4F
10 CZERWCA 2019

30 maja 2019 r. w warszawskim Multikinie Złote Tarasy odbyła się Gala Builder for the Future 2019 – finałowe wydarzenie ogólnopolskiego programu edukacyjnego realizowanego przez miesięcznik „Builder”. Podczas gali ogłoszono zwycięzców VI edycji Konkursu dla Młodych Architektów oraz II edycji Konkursu dla Młodych Inżynierów Budownictwa. Nagrody naszym młodym przyjaciołom architektury wręczyli członkowie Kapituły Konkursu, wśród nich szef naszej firmy projektowej Rafał Barycz.

THE CONCRETE W JUBILEUSZOWEJ EDYCJI ARCHIPENDIUM 2020
03 CZERWCA 2019

THE CONCRETE z Biura Architektonicznego Barycza i Saramowicza znajdzie się w dziesiątej jubileuszowej edycji słynnego architektonicznego kalendarza „Archipendium 2020. Best of 10 Years”, publikowanego dorocznie w Berlinie przez wydawnictwo Archimap Publishers. Zaprojektowany przez Barycza i Saramowicza budynek otworzy kalendarz pod datą 1 stycznia 2020. W jubileuszowej edycji zostaną pokazane najwybitniejsze budynki z dziesięciu wydań kalendarza. Jak przeczytamy w redakcyjnym leadzie, „te najbardziej fascynujące osiągnięcia współczesnej architektury dokumentują wysiłek ich twórców, by życie uczynić lepszym i bardziej zrównoważonym.”

ARCH O THE CONCRETE
31 MAJA 2019

Dwumiesięcznik Stowarzyszenia Architektów Polskich „ARCH” (nr 2/ 2019) przedstawia THE CONCRETE z Biura Architektonicznego Barycza i Saramowicza, w będącej Tematem Numeru prezentacji zatytułowanej „Polski Cement w Architekturze”, a poświęconej jak napisała Redaktor Naczelna Pani Agnieszka Bulanda „najciekawszym realizacjom twórczego użycia technologii betonowej.”

KAPITUŁA KONKURSU DLA MŁODYCH ARCHITEKTÓW
27 MAJA 2019

„Builder” prezentuje Kapitułę VI edycji Konkursu dla Młodych Architektów, której członkiem jest dr arch. Rafał Barycz (Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz, Wydział Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii Andrzeja Frycza Modrzewskiego). Nagrody w konkursie zostaną wręczone podczas uroczystej gali „Builder for the Future”, która odbędzie się 30 maja 2019 r. w Warszawie w Multikinie Złote Tarasy.

WRĘCZENIE AKTÓW POWOŁAŃ CZŁONKOM MIEJSKIEJ KOMISJI URBANISTYCZNO-ARCHITEKTONICZNEJ
24 MAJA 2019

Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa przedstawia fotorelację z uroczystości wręczenia aktów powołań członkom Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej Miasta Krakowa, która odbyła się w dniu 17 maja 2019 r. w Pawilonie Wyspiański 2000 w Krakowie. W skład Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej na kolejną kadencję został powołany dr arch. Rafał Barycz. Akty powołania wręczył Prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski.

MKUA MIASTA KRAKOWA 2019
17 MAJA 2019

W dniu 17 maja 2019 r. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wręczył nominacje na kolejną kadencję członkom Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. MKUA liczy 19 osób o znaczącym autorytecie i dorobku zawodowym w dziedzinie architektury i urbanistyki, rekomendowanych przez prezydenta, Radę Miasta Krakowa oraz branżowe stowarzyszenia i samorządy zawodowe.

„Zgodnie z ustawowymi wytycznymi MKUA jest organem doradczym prezydenta w sprawach zagospodarowania przestrzennego, urbanistyki i architektury miasta. Do zadań MKUA, zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, należy w szczególności opiniowanie projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, opiniowanie projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta oraz opiniowanie sporządzonych przez prezydenta innych kluczowych dokumentów planistycznych. MKUA będzie też inicjować zmiany koncepcyjne i opracowania w zakresie rozwoju przestrzennego miasta i wyrażać opinie w sprawach z zakresu planowania i urbanistyki o istotnym znaczeniu dla Krakowa. MKUA jest kontynuacją wieloletniej tradycji współuczestniczenia środowisk twórczych w realizacji oblicza Miasta” - czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta Miasta Krakowa.

Dr arch. Rafał Barycz został powołany w skład Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej Miasta Krakowa na kolejną, piątą już kadencję.

OBRADY KAPITUŁY KONKURSU DLA MŁODYCH ARCHITEKTÓW 2019
10 MAJA 2019

W Pałacu Zamoyskich przy ul. Foksal w Warszawie, siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich, w dniu 10 maja 2019 r. odbyło się wspólne posiedzenie Kapituł Konkursu dla Młodych Architektów oraz Konkursu dla Młodych Inżynierów. Organizowany przez miesięcznik „Builder” prestiżowy konkurs architektoniczny jest największym ogólnopolskim wydarzeniem adresowanym do młodych przyjaciół architektury. Rafał Barycz jest członkiem Kapituły Konkursu dla Młodych Architektów.

WIELKANOC 2019
21 KWIETNIA 2019

Drogim Przyjaciołom, Klientom, Współpracownikom i Kooperantom najlepsze życzenia błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, które pomogą wędrować w przyszłość, składają Rafał Barycz, Paweł Saramowicz, wraz z zespołem Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz.

Happy Easter! Frohe Ostern!

SPOT FILMOWY TOPBUILDER 2019
29 MARCA 2019

Builder Corp publikuje spot filmowy z uroczystej Gali TopBuilder 2019, przedstawiający wystąpienie Rafała Barycza po otrzymaniu nagrody. Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz zostało nagrodzone TopBuilderem 2019 za Nowoczesny Dwór Polski/ Modern Manor.

FOTOREPORTAŻ Z GALI TOPBUILDER 2019
25 MARCA 2019

Przedstawiamy fotoreportaż z uroczystej Gali TopBuilder 2019. Rafał Barycz i Paweł Saramowicz zostali nagrodzeni TopBuilderem 2019 za Nowoczesny Dwór Polski/ Modern Manor.

TOPBUILDER 2019 DLA BARYCZA I SARAMOWICZA
21 MARCA 2019

Podczas uroczystej Gali, która w dniu 21 marca 2019 r. odbyła się w Warszawie w Pałacu Zamoyskich, siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich, Biuro Architektoniczne Barycza i Saramowicza zostało nagrodzone Top Builderem 2019.

Uhonorowany został Nowoczesny Dwór Polski/ Modern Manor. Jest to już trzeci Top Builder w naszej karierze architektonicznej.

GŁOSUJCIE NA NOWOCZESNY DWÓR POLSKI BARYCZA I SARAMOWICZA W ARCHDAILY 2019 BOTY
04 MARCA 2019

„Buildercorp” informuje o nominacji dla MODERN MANOR (Nowoczesny Dwór Polski), projektu Rafała Barycza i Pawła Saramowicza, w superprestiżowym ArchDaily Building of the Year Awards (BOTY). Głosować można do 4 marca 2019 r.

SZTUKA ARCHITEKTURY O NOWOCZESNYM POLSKIM DWORZE
01 MARCA 2019

Największy i bardzo lubiany polski portal architektoniczny „Sztuka Architektury” przedstawia „Nowoczesny Dwór Polski od Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz”, w artykule Anny Cymer pod tym samym tytułem.

„Nowoczesny Dwór Polski - to projekt architektoniczny Rafała Barycza i Pawła Saramowicza, który został zrealizowany w jurajskich okolicach Krakowa. W przypadku tej willi bardzo ważna była lokalizacja. Jej kontekst przestrzenny i historyczny wpłynął na niezwykłe ukształtowanie bryły i formy architektonicznej.

Dr Rafał Barycz i dr Paweł Saramowicz są autorami realizacji architektonicznych willi i rezydencji o niebanalnych formach czy bryłach silnie korespondujących z otoczeniem. Nowoczesny Dwór Polski także należy do tej grupy, a w jego przypadku kształt budowli został zdeterminowany przez mniej widoczny gołym okiem, lecz arcyważny kontekst kulturowy i historyczny. Jak często podkreślają w wystąpieniach publicznych, wywiadach prasowych, jak i publikacjach naukowych, Rafał Barycz i Paweł Saramowicz są głęboko przekonani, że architektura nowoczesnej Polski w XXI wieku musi być awangardowa i hipernowoczesna, a przy tym odrębna, nie naśladowcza, lecz czerpiąca z własnej historii i tradycji.”

BUILDER ZACHĘCA DO GŁOSOWANIA NA BARYCZA I SARAMOWICZA W PLEBISCYCIE POLSKA ARCHITEKTURA XXL
28 LUTEGO 2019

Miesięcznik „Builder” zachęca swych czytelników do oddawania głosów w plebiscycie „Polska Architektura XXL” na zaprojektowany w Biurze Architektonicznym Barycza i Saramowicza THE CONCRETE w Warszawie, który jest nominatem w kategorii architektury mieszkaniowej. Głosowanie trwa do końca lutego 2019 r.

ARCHDAILY 2019 BUILDING OF THE YEAR - POLSKIE NOMINACJE
20 LUTEGO 2019

„Sztuka Architektury” informuje o polskich nominacjach w dziesiątej edycji Archdaily 2019 Building of the Year Awards. Modern Manor projektu Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz został nominowany w kategorii architektury mieszkaniowej. Pisze redakcja portalu: „Archdaily Building of the Year – to konkurs architektoniczny, w którym najlepsze budynki z całego świata ocenia i wybiera ogromna międzynarodowa społeczność, zgromadzona wokół portalu Archdaily.com. W tym konkursie najlepsze realizacje architektoniczne podzielono na czternaście kategorii tematycznych – od gmachów użyteczności publicznej, przez obiekty kultury czy sportu, po domy i kościoły.”

VOTE FOR MODERN MANOR AT ARCHDAILY 2019 BUILDING OF THE YEAR AWARDS
19 LUTEGO 2019

Globalny, opiniotwórczy i najczęściej czytany portal architektoniczny świata ArchDaily ogłosił jubileuszową 10 edycję nagród Building of the Year Awards. Zaprojektowany przez Biuro Architektoniczne Barycza i Saramowicza MODERN MANOR jest nominowany w kategorii architektury mieszkaniowej. To kolejna nominacja dla Barycza i Saramowicza w ArchDaily Building of the Year Awards, po ubiegłorocznej za The Concrete. Zapraszamy Naszych Przyjaciół, Klientów i Fanów do oddania głosu na MODERN MANOR pod linkiem: https://boty.archdaily.com jak i rozpowszechniania linka do głosowania via e-mail, Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn, WeChat, etc.

BARYCZ I SARAMOWICZ EKSPERTAMI KONKURSU POLSKA ARCHITEKTURA XXL
18 LUTEGO 2019

Rafał Barycz i Paweł Saramowicz zostali powołani w skład Jury organizowanego przez Grupę Sztuka Architektury Plebiscytu Polska Architektura XXL, którego celem jest podsumowanie najciekawszych zjawisk w polskiej architekturze. Tradycyjnie już laureaci Plebiscytu wybierani są dwutorowo: będą wśród nich faworyci publiczności głosującej za pośrednictwem Internetu oraz zwycięzcy wskazani przez profesjonalne Jury w kategoriach: architektura, wnętrza oraz krajobraz

NOWOCZESNY DWÓR POLSKI - W DZIENNIKU POLSKIM
13 LUTEGO 2019

W dzisiejszym „Dzienniku Polskim” (nr 36/ 2019) zobaczymy prezentację Nowoczesnego Dworu Polskiego, najnowszego osiągnięcia Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz. „Biuro Rafała Barycza i Pawła Saramowicza jest jednym z nielicznych, które konsekwentnie stawia sobie za cel projektowanie budynków nawiązujących swoim kształtem i charakterem do krajobrazu kulturowego i naturalnego” - czytamy w artykule pióra Janusza Michalczaka pod wymownym tytułem „Szukając własnego kodu”.

GŁOSUJCIE NA THE CONCRETE BARYCZA I SARAMOWICZA W PLEBISCYCIE POLSKA ARCHITEKTURA XXL
01 LUTEGO 2019

Rozpoczęło się głosowanie w Plebiscycie Polska Architektura XXL organizowanym przez Grupę Sztuka Architektury, którego celem jest podsumowanie mijającego roku w polskiej architekturze. Swoje typy internauci mogą wybierać do 28 lutego 2019 r. THE CONCRETE w Izabelinie k. Warszawy przy ul. Langiewicza, zaprojektowany w Biurze Architektonicznym Barycza i Saramowicza, został nominowany w kategorii architektury mieszkaniowej!

Prosimy o oddanie swego głosu na THE CONCRETE. Aby tego dokonać, na stronie głównej www.sztuka-architektury.pl poniżej działu „Najnowsze Artykuły” należy wejść do panelu głosowania "Polska Architektura 2018 - głosowanie", wybrać kategorię „Prywatne”, a gdy rozwinie się lista nominowanych, wybrać THE CONCRETE i kliknąć „Głosuj”.

Czekamy na Wasze głosy!

ARCHITEKTURA WERNAKULARNA
31 STYCZNIA 2019

„Czy architektura lokalna może wciąż się rozwijać? Być kontrpropozycją dla globalizacji w architekturze? Temat podjęli najbardziej znamienici architekci, by zastanowić się nad najbardziej nurtującymi pytaniami z kręgu architektury wernakularnej.” Tymi słowami redakcja miesięcznika „Builder (nr 2/ 2019) rozpoczyna debatę o zagadnieniach wernakularyzmu w architekturze, w której udział wzięli architekci: Tadeusz Barucki, Stanisław Deńko, Krystyna Ilmurzyńska, Ryszard Jurkowski oraz dr Rafał Barycz.

BOŻE NARODZENIE 2018
24 GRUDNIA 2018

"Bóg się rodzi - moc truchleje!"

Naszym Drogim Przyjaciołom, Klientom, Współpracownikom i Kooperantom składamy najlepsze życzenia błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia i udanego Nowego Roku 2019 - Rafał Barycz, Paweł Saramowicz, wraz z zespołem Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz.

Christmas Greetings and best wishes for the New Year 2019!

Frohe Weihnachten und viel Glück im Neuen Jahr 2019!

BARYCZ I SARAMOWICZ LAUREATAMI KONKURSU „POLSKI CEMENT W ARCHITEKTURZE”
09 GRUDNIA 2018

W dniu 30 listopada 2018 r. w Pawilonie SARP przy ul. Foksal w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród w XXII edycji konkursu „Polski Cement w Architekturze” na najlepszą realizację z użyciem technologii żelbetowej, pokazującą możliwości twórczego użycia betonu w budownictwie, organizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Polskich i Stowarzyszenie Producentów Cementu. Na pamiątkowej fotografii laureaci konkursu, w środku dr Rafał Barycz i dr Paweł Saramowicz.

WSTĘPNIAK ANNY LEWCZUK: NOWOCZESNY DWÓR POLSKI
02 GRUDNIA 2018

Jak napisała w redakcyjnym „wstępniaku” redaktor naczelna dwumiesięcznika „Świat Rezydencji (nr 11-12/ 2018) Pani Anna Lewczuk, stulecie niepodległości daje doskonały asumpt, by pokazać w tym kontekście Nowoczesny Dwór Polski, zaprojektowany w Biurze Architektonicznym Barycza i Saramowicza:

„Koniec roku niesie wyjątkowe okazje do świętowania. Szczególnie zapowiada się 11 Listopada. Aby wspólnie z Państwem uczcić ten podniosły jubileusz, przygotowaliśmy szczególną sesję zdjęciową Nowoczesnego Dworu Polskiego z portfolio Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz. Autorzy tego znakomitego budynku prezentują przywiązanie do tradycji i ważnych symboli narodowych. Dobitnie pokazują, że czerpiąc to, co najlepsze z naszej historii, możemy z dumą spoglądać w przyszłość.”

NOWOCZESNY DWÓR POLSKI NA ŁAMACH „ŚWIATA REZYDENCJI”
25 LISTOPADA 2018

Nowoczesny Dwór Polski, zaprojektowany w Biurze Architektonicznym Barycza i Saramowicza, jest prezentowany w na łamach eleganckiego „Świata Rezydencji (nr 11-12/ 2018), w obszernej dziesięciostronicowej publikacji, przygotowanej przez Panią Annę Lewczuk. Zapraszamy do inspirującej lektury.

„Jak oddać należyte miejsce tradycji i na jej bazie tworzyć nowe wartości? Architekci z krakowskiego Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz znaleźli sposób. Tworzą świadomą architekturę, która śmiało mierzy się z rosnącymi wymaganiami współczesności” - napisała autorka artykułu.

RAFAŁ BARYCZ O MUZEUM OGNIA
22 LISTOPADA 2018

Współczesną Ikoną Niepodległej, którą na łamach publikacji „100 Lat Niepodległej. Polska Architektura i Budownictwo 1918-2018” (Buildercorp, Warszawa 2018) opisuje dr Rafał Barycz, jest Muzeum Ognia w Żorach, zaprojektowane przez Barbarę i Oskara Grąbczewskich.

IKONY NIEPODLEGŁEJ. 1945-1989
19 LISTOPADA 2018

W smutnych czasach komunistycznych również powstawały wspaniałe budowle, stąd pośród Ikon Niepodległej z okresu powojennego, prezentowanych w jubileuszowym albumie „100 Lat Niepodległej. Polska Architektura i Budownictwo 1918-2018” (Buildercorp, Warszawa 2018) są wybrane i opisane przez dr Rafała Barycza znakomite budynki: Hotel „Cracovia” i kino „Kijów” w Krakowie (Witold Cęckiewicz, 1967), Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju (Stanisław Spyt i Zbigniew Mikołajewski, 1974), Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce (Witold Lipiński i Waldemar Wawrzyniak, 1974), Kościół „Jednej Nocy” w Nowosiółkach oraz Kościół „Arka Pana” w Nowej Hucie (Wojciech Pietrzyk, 1977).

WSPÓŁCZESNE BIURA ARCHITEKTONICZNE
18 LISTOPADA 2018

Jubileuszowy album „100 Lat Niepodległej. Polska Architektura i Budownictwo 1918-2018” przedstawia sylwetki 12 czołowych polskich biur projektowych, wśród których jest Biuro Architektoniczne Barycza i Saramowicza.

IKONY NIEPODLEGŁEJ. 1918-1939
12 LISTOPADA 2018

Wśród Ikon Niepodległej z okresu międzywojennego, przedstawionych w jubileuszowym albumie „100 Lat Niepodległej. Polska Architektura i Budownictwo 1918-2018” (Buildercorp, Warszawa 2018), znalazły się następujące budynki, które wybrał i opisał dr Rafał Barycz: Odbudowa Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie (Adolf Szyszko-Bohusz, 1918-1939), Gmach Towarzystwa Ubezpieczeniowego „Feniks” w Krakowie przy Rynku Głównym (Adolf Szyszko-Bohusz, 1932), Cmentarz Orląt Lwowskich na Łyczakowie we Lwowie (Roman Indruch, 1934), Pensjonat „Patria” Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju (Bohdan Pniewski, 1934), Kolej Linowa na Kasprowy Wierch (Aleksander i Anna Kodelscy, 1936), Dom mieszkalny Funduszu Emerytalnego Komunalnej Kasy Oszczędności Powiatu Krakowskiego w Krakowie przy pl. Szczepańskim (Fryderyk Tadanier, 1936) oraz Sanatorium „Wiktor” w Żegiestowie (Jan Bagieński i Zbigniew Wardzała, 1937).

100 LAT NIEPODLEGŁEJ
11 LISTOPADA 2018

„100 Lat Niepodległej. Polska Architektura i Budownictwo 1918-2018” to tytuł pomnikowej jubileuszowej publikacji, przygotowanej przez Wydawnictwo Buildercorp. Wśród 100 Ikon Niepodległej znalazła miejsce zaprojektowana w naszym biurze architektonicznym Willa z Gontu i Betonu (Rafał Barycz i Paweł Saramowicz, 2012, Kraków, ul. Jabłoniowa), o której piękny tekst napisał Oskar Grąbczewski.

„Przedstawione dzieła - wytwory polskiego intelektu i rąk - są niemymi świadkami przeszłości i budowanej świadomości narodowej, świadectwami naszej kultury, sztuki, dziedzictwa narodowego, polskości. Tworząc teraźniejszość, z dumą możemy patrzeć w przeszłość - dzięki niej istniejemy - i z nadzieją spoglądać w przyszłość, która nieustannie budujemy dla przyszłych pokoleń” - napisali we wstępie Danuta Burzyńska i Leonard Runkiewicz.

THE WALL. REZYDENCJA W GENEWIE
04 LISTOPADA 2018

Największy polski portal architektoniczny „Sztuka Architektury” przedstawia nasz „The Wall - Rezydencję w Genewie”, w artykule Marty Artman pod tym samym tytułem.

„Najnowszy projekt architektoniczny Barycza i Saramowicza zostanie zrealizowany w Genewie. Willa powstanie w zamieszkałej przez miliarderów dzielnicy Cologny. Ta lokalizacja ma wiele atutów, jednym z nich jest malownicze położenie na wzgórzu nad Jeziorem Genewskim. W tym miejscu można podziwiać wspaniałe panoramy widokowe w kierunku centrum Genewy, dzielnicy Ligi Narodów, a przede wszystkim na Jezioro Lemańskie z Jet d’Eau i położone za nim wzgórza Jury.

Projekt Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz zostanie zrealizowany w Genewie – już sam ten fakt jest wart podkreślenia, w końcu polscy architekci nie często mają okazję budować poza granicami kraju, a zwłaszcza w tak prestiżowym miejscu. Rafał Barycz i Paweł Saramowicz mają na koncie liczne realizacje architektoniczne luksusowych i oryginalnych willi, zatem genewska rezydencja świetnie wpisze się w ich imponujący dorobek.”

W BRAZYLII O CASA FORESTAL
28 PAŹDZIERNIKA 2018

O Casa Forestal, czyli zbudowanej przez Barycza i Saramowicza Leśnej Willi w Izabelinie, przeczytamy w brazylijskiej edycji ArchDaily Brazil. Eduardo Souza omawia budynek w monograficznym artykule przedstawiającym innowacyjne wykorzystanie gabionów we współczesnej architekturze: Eduardo Souza, "A versatilidade dos muros de gabiao: de obras de infraestrutura a mobiliarios urbanos", 03 Out 2018, ArchDaily Brasil, Acessado: 03 Out 2018. https://www.archdaily.com.br/br/903164/a-versatilidade-dos-muros-de-gabiao-de-obras-de-infraestrutura-a-mobiliarios-urbanos ISSN 0719-8906

MODERN MANOR IN ARCHIPENDIUM
07 OCTOBER 2018

Nowoczesny Dwór Polski od Barycza i Saramowicza znalazł się w architektonicznym kalendarzu „Archipendium 2019”. Kalendarz publikowany jest dorocznie w Berlinie przez wydawnictwo Archimap Publishers.

MODERN MANOR FROM BARYCZ & SARAMOWICZ ON ARCHDAILY
30 SEPTEMBER 2018

ArchDaily, the world's most visited architecture website, has just published Modern Manor from Barycz & Saramowicz: "Modern Manor / Biuro Architektoniczne Barycz & Saramowicz". 30 Sep 2018. ArchDaily. Accessed 30 Sep 2018. https://www.archdaily.com/902068/modern-manor-biuro-architektoniczne-barycz-and-saramowicz ISSN 0719-8884

TRZY BUDYNKI NA ŁAMACH „A&B”
15 SIERPNIA 2018

Miesięcznik „A&B” w podwójnym wakacyjnym numerze (nr 7-8/ 2018) prezentuje trzy budynki zaprojektowane w Biurze Architektonicznym Barycza i Saramowicza: The Concrete w Izabelinie, Rezydencję w Genewie oraz Dworek w Lesie + w Konstancinie.

NOWOCZESNY DWÓR POLSKI
01 SIERPNIA 2018

Zaprojektowany przez Barycza i Saramowicza Nowoczesny Dwór Polski został ukończony! Piękna sesja fotograficzna budynku została wykonana przez Pana Tomasza Zakrzewskiego.

PRZY BŁONIACH W KRAKOWIE
24 LIPCA 2018

Prestiżowy i poczytny „Builder” (nr 8/ 2018) prezentuje najnowsze dzieło Barycza i Saramowicza, w artykule pt. „Duch przy Błoniach w Krakowie”. „Krakowskie Błonia, jako zielona nieurządzona łąka w sercu miasta, stanowią z racji swej lokalizacji i rozmiarów ewenement w skali europejskiej. Aleja Marszałka Ferdynanda Focha tworzy pierzeję Błoń Krakowskich. Zlokalizowane tam obiekty odznaczają się unikatową wartością architektoniczną. Gmach zaprojektowany w Biurze Architektonicznym Barycza i Saramowicza stanie w wyjątkowym miejscu przy Błoniach Krakowskich, konstytuując zachodni kraniec tego wybitnego założenia przestrzennego.” Inwestorem budynku o funkcji ekspozycyjno-biurowej jest wybitny polski przedsiębiorca i sportowiec, Rafał Sonik.

RECENZJA RAFAŁA BARYCZA
10 LIPCA 2018

„Builder” (nr 7/ 2018) zamieszcza specjalną wkładkę tematyczną poświęconą Gali B4F, a przede wszystkim wynikom V edycji Konkursu dla Młodych Architektów. Drukuje tam recenzję, którą dla pracy wyróżnionej I nagrodą napisał dr arch. Rafał Barycz, członek Kapituły Konkursu. „Rezultaty Konkursu dla Młodych Architektów dowodzą prawdziwości ponadczasowej tezy Józefa Dietla, największego prezydenta w dziejach mojego miasta, który powiedział: to co włożymy na oświatę nie jest wydane, lecz pożyczone, bo oświata to najrzetelniejszy dłużnik” - konkluduje Rafał Barycz.

NASZA MONOGRAFIA NA GALI BUILDER FOR THE FUTURE 2018
14 CZERWCA 2018

Podczas Gali BUILDER FOR THE FUTURE „na jej uczestników czekała jeszcze jedna niespodzianka. Laureaci, jurorzy oraz zaproszenie goście otrzymali wydany w tym roku przez Builder Corp wyjątkowy album, w którym dr Rafał Barycz opisał innowacyjne współczesne wille. Książka jest monografią pracy architektonicznej Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz z lat 1997–2017. Młodzi architekci mieli niecodzienną okazję, by uzyskać autograf oraz porozmawiać osobiście z dr. Rafałem Baryczem.” (cyt. za: Grzegorz Przepiórka, „Gala Builder for the Future”)

BUILDER FOR THE YOUNG ARCHITECTS
07 CZERWCA 2018

„Builder for the Young Architects 2018” to tytuł wydanego przez Builder Corp albumu, podsumowującego V edycję Konkursu dla Młodych Architektów. Dr arch. Rafał Barycz jest członkiem Kapituły – jurorem konkursu.

NA ŚCIEŻKACH INSPIRACJI
31 MAJA 2018

Miesięcznik „Builder” (nr 5/ 2018) w artykule pióra Marcina Ozona pt. „Na ścieżkach inspiracji” przedstawia relację z Dnia Młodego Architekta 2018, pisząc: „Dr Rafał Barycz opowiedział zgromadzonym o swoich doświadczeniach, inspiracjach oraz drodze do zawodu i kariery, która zaprocentowała wieloma sukcesami i nagrodami będącymi zwieńczeniem owocnej oraz kreatywnej twórczości architekta. Mówił o satysfakcji z zawodu i pomyśle na jego kreację. O tym, czym zajmuje się na co dzień – o pasji tworzenia niepowtarzalnych i innowacyjnych projektów. Zachęcał młodych do zejścia z utartych ścieżek i łamania ustalonych schematów, rezygnacji z tzw. politycznej poprawności w architekturze i zakorzenienia własnej twórczości w rodzimości.”

GALA BUILDER FOR THE FUTURE 2018
24 MAJA 2018

W dniu 24 maja 2018 w Warszawie odbyła się Gala BUILDER FOR THE FUTURE, podczas której ogłoszono laureatów Konkursu dla Młodych Architektów i Konkursu dla Młodych Inżynierów Budownictwa. Uroczystość była finałowym wydarzeniem programu edukacyjnego Builder For The Future. Nagrody wręczali laureatom członkowie Kapituły konkursu, wśród nich szef naszej firmy projektowej dr arch. Rafał Barycz. Na fotografii laureaci (pierwszy rząd) oraz jurorzy (rząd drugi) konkursu.

THE CONCRETE. DOM Z BETONU
18 MAJA 2018

Prestiżowy i bardzo popularny portal „Sztuka Architektury” prezentuje nasz „The Concrete - dom z betonu”, w artykule pod tym samym tytułem. „The Concrete to kolejna realizacja w dorobku Barycza i Saramowicza - podobnie jak wcześniejsze wyrazista i oryginalna.”

THE CONCRETE NA ŁAMACH „ARCHITEKTURY”
03 MAJA 2018

„Dom THE CONCRETE w Izabelinie” to tytuł prezentacji zaprojektowanego w Biurze Architektonicznym Barycza i Saramowicza budynku, którą drukuje miesięcznik „Architektura” (nr 4/ 2018). „Otaczający las był dla autorów zarówno natchnieniem, jak i wzorem. Do budowy wykorzystano aż 600 ton betonu architektonicznego o naturalnym odcisku deskowania, dla wzmocnienia efektu zabarwionego na kolor sosnowej kory – pisze Emilia Ignaciuk. Architekci zaprojektowali bryłę domu na rzucie litery U, otwierając dziedziniec na zalesioną część działki. Takie rozplanowanie ułatwia mieszkańcom prowadzenie życia wokół półzamkniętego podwórza, nadaje też obiektowi południowy charakter.”

OBRADY KAPITUŁY KONKURSU DLA MŁODYCH ARCHITEKTÓW
20 KWIETNIA 2018

W dniu 20 kwietnia 2018 r. w siedzibie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Architektów Polskich w Pałacu Zamoyskich przy ul. Foksal w Warszawie odbyło się posiedzenie Kapituły Konkursu dla Młodych Architektów. Na zdjęciu członkowie Kapituły przed Pawilonem SARP w Warszawie. W środku od lewej: Prezes ZG SARP arch. Mariusz Ścisło, Przewodnicząca Kapituły prof. Ewa Kuryłowiczowa oraz dr Rafał Barycz.

WIELKANOC 2018
31 MARCA 2018

Naszym Drogim Przyjaciołom, Klientom, Współpracownikom i Kooperantom najlepsze życzenia błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego składają Rafał Barycz, Paweł Saramowicz, wraz z zespołem Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz

Happy Easter! Frohe Ostern!

BARYCZ I SARAMOWICZ LAUREATAMI TOP BUILDERA 2018
27 MARCA 2018

W trakcie uroczystej Gali, która odbyła się w dniu 27 marca 2018 roku w Centrum Olimpijskim Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie, doktor Rafał Barycz odebrał w imieniu Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz Nagrodę Top Builder 2018. Barycz i Saramowicz zostali uhonorowani Top Builderem za budynek THE CONCRETE.

NAGRODA POLSKA ARCHITEKTURA XXL DLA BARYCZA I SARAMOWICZA
22 MARCA 2018

Podczas uroczystej Gali, która odbyła się w dniu 22 marca 2018 roku w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz zostało uhonorowane Nagrodą Polska Architektura XXL, za budynek Leśnej Willi.

DOBRY STYL W ZIELONYM OTOCZENIU
20 MARCA 2018

W artykule pt. „Dobry styl w zielonym otoczeniu” („Dziennik Polski, nr 55/ 2018) Janusz Michalczak przedstawia zwycięzców ogólnopolskiego plebiscytu Polska Architektura XXL, w tym Biuro Architektoniczne Barycza i Saramowicza w kategorii architektury mieszkaniowej za Leśną Willę w Izabelinie k. Warszawy, konkludując: „plebiscyt udziela odpowiedzi na pytanie o kierunki zmian w polskiej architekturze współczesnej.”

NIEMIECKA TELEWIZJA DEUTSCHE WELLE O THE CONCRETE BARYCZA I SARAMOWICZA
15 MARCA 2018

Niemiecka telewizja Deutsche Welle wyemitowała reportaż o THE CONCRETE Barycza i Saramowicza. Przygotowany przez Philipa Kretschmera reportaż można zobaczyć pod linkiem

SPOTKANIE Z RAFAŁEM BARYCZEM
14 MARCA 2018

Ponad 600 młodych przyjaciół architektury przyszło na spotkanie z doktorem Rafałem Baryczem! Wykład Rafała Barycza został wygłoszony w dniu 14 marca 2018 roku w warszawskich Złotych Tarasach w ramach Dnia Młodego Architekta 2018.

BARYCZ I SARAMOWICZ ZWYCIĘZCAMI PLEBISCYTU POLSKA ARCHITEKTURA XXL!
01 MARCA 2018

Krakowskie Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz zwyciężyło w plebiscycie Polska Architektura XXL! Zakończyło się głosowanie internautów 10 jubileuszowej edycji plebiscytu Polska Architektura XXL. Internauci wybierali swoich faworytów z puli ponad 100 nominowanych obiektów. W sumie oddano ponad 30 tysięcy głosów. Dr Rafał Barycz i dr Paweł Saramowicz zwyciężyli budynkiem Leśnej Willi w Izabelinie koło Warszawy. Niesamowity obiekt powstał w przepięknym miejscu, położonym jako enklawa w Kampinoskim Parku Narodowym. Jego elewacje w całości pokryte są dębowym gontem elewacyjnym, który koresponduje z koszami gabionowymi, zasypanymi dolomitem. Drewniana elewacja budynku jest hołdem dla wielkiej polskiej tradycji budownictwa drewnianego, a kosze szańcowe, których wykonanie w tak gigantycznej skali jest sporym osiągnięciem technicznym, dodają mu hipernowoczesnego wyrazu. Dzięki wyrafinowanej decyzji materiałowej i planistycznej, powstała rezydencja mieszkalna dająca niesamowitą sposobność życia w harmonii z krajobrazem i naturą. Leśna Willa w Izabelinie jest egzemplifikacją filozofii przestrzennej Barycza i Saramowicza, którzy posiadają zdecydowaną wizję kształtu współczesnej architektury. Zdaniem Rafała Barycza i Pawła Saramowicza architektura nowoczesnej Polski w XXI wieku musi być awangardowa i bardzo nowoczesna, a przy tym odrębna, nie naśladowcza, lecz czerpiąca z własnej historii i tradycji. Wyrasta bowiem z kultury i w relacji do niej buduje swą tożsamość.

CZYTELNIA. POLECA RAFAŁ BARYCZ
27 LUTEGO 2018

Miesięcznik „Architektura” (nr 3/ 2018) w cyklu „Czytelnia” przedstawia wybór lektur, które poleca dr Rafał Barycz. Znalazły się tam takie książki, jak: Jürgen Gassebner, Martin Bölt, 90 Years BMW Motorrad, Teneues, Kempen 2013; Beata Słama, Wojciech Szatkowski, Magia Nart, Wydawnictwo Tatrzańskiego Parku Narodowego i Muzeum Tatrzańskie, Zakopane 2016; Rafał Barycz, Współczesna Willa w Polsce, PWB Media, Warszawa 2017; Kamila Twardowska, Fryderyk Tadanier, Instytut Architektury, Kraków 2016.

WYKŁAD DR. RAFAŁA BARYCZA: OBLICZA ZAWODU ARCHITEKTA. MOJA ŚCIEŻKA KARIERY
25 LUTEGO 2018

„Dr arch. Rafał Barycz opowie o własnej drodze do zawodu. Do kariery, sukcesów i nagród, które są zwieńczeniem owocnej i kreatywnej twórczości architekta. O satysfakcji z zawodu i pomyśle na jego kreację. O tym, czym zajmuje się na co dzień – o pasji tworzenia niepowtarzalnych i innowacyjnych projektów.” Wykład zostanie wygłoszony w dniu 14 marca 2018 roku (środa) w Warszawie w Multikinie Złote Tarasy w ramach Dnia Młodego Architekta, którego tegorocznym leitmotivem jest: „Droga do kariery. Droga do sukcesów. Droga do satysfakcji z zawodu architekta.”

PROJEKTY W FORMACIE XXL
18 LUTEGO 2018

„Dziennik Polski” (nr 37/ 2018) informuje o nominacji dla Biura Architektonicznego Barycza i Saramowicza w plebiscycie Polska Architektura XXL, pisząc: „początek roku obradza w konkursy podsumowujące dorobek minionych 12 miesięcy, także w dziedzinie architektury. W marcu poznamy laureatów ogólnopolskiego Plebiscytu Polska Architektura XXL. Wśród nominowanych znalazły się również dwa budynki z Krakowa. Warto zapoznać się z tymi budowlami, gdyż ilustrują najnowsze trendy w dziedzinie architektury mieszkaniowej oraz użyteczności publicznej. Mamy satysfakcję, gdyż wśród nominowanych znalazły się obiekty prezentowane już na łamach "Przeglądu Nieruchomości Dziennika Polskiego”, w tym Leśna Willa w Izabelinie, zaprojektowana przez krakowskie Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz.” Autorem informacji zatytułowanej „Projekty w formacie XXL” jest Red. Janusz Michalczak.

WYBIERZ NAJLEPSZĄ REALIZACJĘ W PLEBISCYCIE POLSKA ARCHITEKTURA XXL
11 LUTEGO 2018

Rozpoczęło się głosowanie w Plebiscycie Polska Architektura XXL organizowanym przez Grupę Sztuka Architektury, którego celem jest podsumowanie mijającego roku w polskiej architekturze. Swoje typy internauci mogą wybierać do 28 lutego 2018 r. Leśna Willa w Izabelinie k. Warszawy przy ul. Orła Białego, zaprojektowana w Biurze Architektonicznym Barycza i Saramowicza, została nominowana w kategorii architektury mieszkaniowej! Prosimy o oddanie swego głosu na Leśną Willę. Aby tego dokonać, na stronie głównej www.sztuka-architektury.pl poniżej działu Najnowsze Artykuły należy wejść do panelu głosowania, nacisnąć przycisk "prywatne", po czym głosować na Leśną Willę.

PTHE CONCRETE FOR THE ARCHDAILY 2018 BUILDING OF THE YEAR AWARDSREMIERA
04 LUTEGO 2018

Globalny, prestiżowy i najbardziej popularny portal architektoniczny świata ArchDaily ogłosił 9 edycję nagród Building of the Year Awards. Zaprojektowany przez Biuro Architektoniczne Barycza i Saramowicza THE CONCRETE jest nominowany w kategorii architektury mieszkaniowej. Zachęcamy do oddania głosu na THE CONCRETE pod linkiem:

https://boty.archdaily.com

jak i udostępnianie linka do głosowania via e-mail, Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn, WeChat, etc.

PREMIERA
28 STYCZNIA 2018

W paper edition miesięcznik „Builder” (nr 1/ 2018) przedstawia relację z benefisu dr. Rafała Barycza, połączonego z premierą monografii „Współczesna willa w Polsce”, który odbył się w warszawskiej „Defabryce”.

„ARCHITEKTURA“ O WILLI W GENEWIE
21 STYCZNIA 2018

Miesięcznik „Architektura” (nr 1/ 2018) prezentuje rezydencję w Genewie, zaprojektowaną przez Biuro Architektoniczne Barycza i Saramowicza przy Chemin Du Parc De Montalègre, pisząc: „Nad brzegiem Jeziora Genewskiego w dzielnicy Cologny powstanie dom projektu Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz. Budynek stanie na wzgórzu nad brzegiem jeziora. Od tej strony autorzy zaproponowali elewację w formie muru z kamienia i betonu. Pomysł na willę zainspirowany został szczególnym układem przestrzennym Cologny, gdzie duże spadki terenu wymuszają niwelowanie ich różnic poprzez ściany oporowe. Te kamienne mury przerośnięte bujną zielenią są najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu – tłumaczy ideę Rafał Barycz.”

WIECZÓR AUTORSKI DR. RAFAŁA BARYCZA
14 STYCZNIA 2018

„Builder” (nr 1/ 2018) przedstawia relację z wieczoru autorskiego dr. Rafała Barycza, pisząc m.in.: „W Warszawie odbyła się premiera wydanej przez wydawnictwo miesięcznika Builder monografii zatytułowanej „Współczesna Willa w Polsce”. Autorem publikacji jest jeden z najwybitniejszych polskich architektów, dr Rafał Barycz. Spotkanie z autorem odbyło się w apartamencie pokazowym firmy ABB – ABB Living Space Experience, znajdującym się w budynku warszawskiej Defabryki. Przybyli goście, oprócz możliwości zapoznania się z publikacją i zdobycia autografu Mistrza, mieli również okazję do wysłuchania wykładu dr. Rafała Barycza, w którym przedstawił on główne założenia swojej drogi artystycznej oraz opowiedział o najciekawszych realizacjach z zakresu architektury willowej ze swojego bogatego dorobku. Patronat honorowy nad wydaniem objęło Stowarzyszenie Architektów Polskich. Partnerami wydania są: ABB, INLOGIC, Aluprof, Berndorf Baderbau, CEMEX Polska, HGC Technik, KER+3MR, King Klinkier, Oknoplast, Grupa PSB, VELUX Polska, WSC Szymanik.”

ARCHITEKTURA BLISKO LUDZI
07 STYCZNIA 2018

„Świat Rezydencji Wnętrz & Ogrodów” (nr 1-2/ 2018) piórem Redaktor Naczelnej Pani Anny Lewczuk recenzuje monografię dr. Rafała Barycza pt. „Współczesna Willa w Polsce”: „Zapadające w pamięć dzieła autorstwa dra arch. Rafała Barycza i dra arch. Pawła Saramowicza mieliśmy już przyjemność prezentować na łamach naszego magazynu. Tym razem jednak polecamy unikatową pozycję wydawniczą, jaką jest monografia poświęcona twórczości tych wybitnych polskich architektów w dziedzinie architektury willowej z lat 1997–2017. Autor dr Rafał Barycz przedstawia współczesne wille, opisując nie tylko ich program użytkowy i wymiar architektoniczny, ale też przyrodniczy, miejski, kulturowy i cywilizacyjny kontekst projektów. Estetycznie wydany album, wzbogacony pięknymi ilustracjami, to też merytoryczna lektura, która zachwyci koneserów ambitnej architektury oraz wszystkich świadomych inwestorów poszukujących indywidualnych, bliskich człowiekowi i jego potrzebom projektów.”

FIRMITAS, UTILITAS, VENUSTAS
31 GRUDNIA 2017

Miesięcznik „Builder“ (nr 12/ 2017) publikuje całostronnicowy anons monografii pracy architektonicznej Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz w dziedzinie architektury willowej z lat 1997-2017, wskazując: „Wyjątkowy album, w którym autor dr Rafał Barycz przedstawia innowacyjne współczesne wille, opisuje okoliczności przyrodnicze, miejskie, kulturowe i cywilizacyjne, inspirujące przede wszystkim ideę niesamowitych projektów. Omawia funkcje i program użytkowy, architekturę oraz sposób jej materialnej definicji.”

BOŻE NARODZENIE 2017
24 GRUDNIA 2017

"Bóg się rodzi - moc truchleje!"

Naszym Drogim Przyjaciołom, Klientom, Współpracownikom i Kooperantom składamy najlepsze życzenia błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia i udanego Nowego Roku 2018 - Rafał Barycz, Paweł Saramowicz, wraz z zespołem Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz.

Christmas Greetings and best wishes for the New Year 2018!

Frohe Weihnachten und viel Glück im Neuen Jahr 2018!

„WSPÓŁCZESNA WILLA W POLSCE” JUŻ W KSIĘGARNIACH
13 GRUDNIA 2017

Wydana przez PWB Media monografia pracy architektonicznej Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz w dziedzinie architektury willowej pt. „Współczesna willa w Polsce” jest już dostępna w wybranych dobrych księgarniach, a przede wszystkim u Wydawcy na stronie builderstore.pl

RECENZJA W „DZIENNIKU POLSKIM”
06 GRUDNIA 2017

„Dziennik Polski” (nr 283/ 2017) piórem Red. Janusza Michalczaka prezentuje wydaną przez Bibliotekę Buildera książkę Rafała Barycza „Współczesna willa w Polsce”, pisząc m.in.: „Naukowa monografia o albumowym charakterze prezentuje w układzie chronologicznym najciekawsze projekty krakowskiego biura, zawiera poza fotogramami, również plany budynków oraz obszerne objaśnienia związane z procesem twórczym i wykonawczym, który doprowadził do ich powstania.”

FOTORELACJA Z BENEFISU
04 GRUDNIA 2017

Przedstawiamy fotorelację z benefisu dr. Rafała Barycza, połączonego z premierą wydanego przez Buildercorp albumu pt. „Współczesna willa w Polsce”, będącego monografią pracy architektonicznej Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz w dziedzinie architektury willowej z lat 1997-2017. Benefis odbył się w dniu 20 listopada 2017 r. w warszawskim ABB Living Space Experience.

PREMIERA MONOGRAFII „WSPÓŁCZESNA WILLA W POLSCE“
20 LISTOPADA 2017

W dniu 20 listopada 2017 r. w warszawskim ABB Living Space Experience odbyła się premiera książki doktora Rafała Barycza pt. „Współczesna willa w Polsce”. Wydany przez PWB Media album jest monografią pracy architektonicznej Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz w dziedzinie architektury willowej z lat 1997-2017.

ZAPROSZENIE NA WIECZÓR AUTORSKI
13 LISTOPADA 2017

Wydawca miesięcznika Builder i firma ABB zapraszają na premierę monografii pracy architektonicznej Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz w dziedzinie architektury willowej z lat 1997‑2017 pt. “Współczesna Willa w Polsce”, która odbędzie się 20 listopada 2017 o godzinie 15:00 w ABB Living Space Experience, Defabryka, Warszawa, ul. Duchnicka 3. Premiera połączona będzie z wykładem dr. arch. Rafała Barycza. RSVP - pod adresem biuro@buildercorp.pl. Dress code - formal. Patronat honorowy - SARP.

DEBATA MISTRZÓW
30 PAŹDZIERNIKA 2017

W dniu 23 października 2017 r. w Warszawie odbyła się zorganizowana przez PWB Media Debata Mistrzów Architektury, poświęcona roli szkicu w architekturze. W dyskusji wzięli udział architekci - właściciele biur projektowych (na fotografiach od lewej): arch. Oskar Grąbczewski (OVO Grąbczewscy Architekci), arch. Marcin Sadowski (JEMS Architekci), dr arch. Rafał Barycz (Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz), arch. Mirosław Nizio (Nizio Design International).

WILLA WŚRÓD BRZÓZ
12 PAŹDZIERNIKA 2017

Rekomendujemy najnowsze wydanie magazynu „Świat Rezydencji Wnętrz & Ogrodów (nr 9-10/ 2017), a w nim bogato ilustrowany artykuł o budynku projektu Biura Architektonicznego Barycza i Saramowicza, pt. „Willa wśród brzóz”. „Willa w Dwóch Pawilonach to kolejne osiągnięcie architektoniczne Rafała Barycza i Pawła Saramowicza. I następny dom ich autorstwa, który odważnie odmienia polski krajobraz” – pisze redaktor naczelna dwumiesięcznika Pani Anna Lewczuk, konkludując: „wybitne osiągnięcia twórcze krakowskiego Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz, a także jego silną pozycję wśród polskich pracowni projektowych docenili nie tylko inwestorzy, ale też dziennikarze i naukowe autorytety. Tajemnicy tego sukcesu należy upatrywać w ich bezkompromisowej wizji współczesnej polskiej architektury, którą od lat realizują z konsekwencją i pasją.”

REZYDENCJA W GENEWIE NA ŁAMACH BUILDERA
05 WRZEŚNIA 2017

Poczytny miesięcznik „Builder” (nr 9/ 2017) przedstawia Rezydencję w Genewie, zaprojektowaną w Biurze Architektonicznym Barycza i Saramowicza przy Chemin Du Parc De Montalègre. W redakcyjnym lead do artykułu prezentującego budynek napisano: „- Projekt w Genewie, realizowany pod jednym z najbardziej prestiżowych adresów Europy, dowodzi światowej klasy współczesnej polskiej architektury.”

REZYDENCJA W GENEWIE-COLOGNY
27 LIPCA 2017

Najnowszy projekt wykonany w Biurze Architektonicznym Barycza i Saramowicza zostanie wzniesiony w Genewie, w dzielnicy Cologny, gdzie mieszkają miliarderzy. Niezwykły charakter przestrzenny Cologny wynika z lokalizacji na wzgórzu nad Jeziorem Genewskim, co otwiera wspaniałe panoramy widokowe w kierunku centrum Genewy, dzielnicy Ligi Narodów, a przede wszystkim na Jezioro Lemańskie z Jet d'Eau i położone za nim wzgórza Jury. Układ urbanistyczny tworzą wąskie kręte uliczki, tonące w zieleni, przerastane bluszczem mury, pośród których zlokalizowane są wille, w wielu wypadkach zabytkowe. Ewokuje to niesamowity klimat miejsca. Te nietuzinkowe okoliczności stały się kanwą naszego projektu, zlokalizowanego przy Chemin Du Parc De Montalègre.

WILLA W 2 PAWILONACH
20 LIPCA 2017

Miesięcznik "Builder" (nr 7/ 2017) publikuje artykuł Rafała Barycza i Pawła Saramowicza, omawiający Willę w 2 Pawilonach w Mielcu. To kolejny odcinek z serii, pokazującej nasze prace architektoniczne. Publikacja opatrzona jest redakcyjnym lead, gdzie przeczytamy: "prace Barycza i Saramowicza są wyrazem zdecydowanej wizji kształtu współczesnej polskiej architektury, która w ich rozumieniu musi być awangardowa i hipernowoczesna, a przy tym odrębna, nie naśladowcza, lecz czerpiąca z własnej historii i tradycji. Dlatego zawsze przyciągają wielką uwagę publiczności."

INTERAKTYWNA WIOSKA CZARNYCH GÓRALI
13 LIPCA 2017

Interaktywna Wioska Czarnych Górali to wielodrożne centrum kultury, prezentujące spuściznę kulturową nadpopradzia, wzbogacone o funkcje hotelarskie, konferencyjne i gastronomiczne. Zostanie wzniesione w Piwnicznej-Zdroju. Projekt IWCG został wykonany jako magisterska praca dyplomowa w Mistrzowskiej Klasie Projektowej Barycza i Saramowicza, na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych KAAFM. Promotorami pracy byli dr Rafał Barycz i dr Paweł Saramowicz. Autorką projektu jest Pani Paulina Szałas-Pędzierska.

OSOBOWOŚĆ BRANŻY
06 LIPCA 2017

Prestiżowy miesięcznik "Builder" (nr 6/ 2017) przedstawia sylwetki tegorocznych laureatów nagród "Osobowość Branży". Zostali nimi uhonorowani m. in.: dr arch. Rafał Barycz, dr arch. Paweł Saramowicz, Prezes Zarządu Fakro SA Ryszard Florek, Prezes Grupy Pruszyński Krzysztof Pruszyński.

CONCRETE VARSÓVIA
22 CZERWCA 2017

Prestiżowy i bardzo elegancki portugalski magazyn lifestylowy "Trends" (nr 64/ 2017) publikuje nasz The Concrete w Warszawie w artykule pt. "Concrete Varsóvia". "The 600-sqm Concrete House designed by Barycz & Saramowicz Architects has been built in the midst of nature, made up essentially of pine trees, on the outskirts of the city of Warsaw, Poland. Discreet and with architectural design that allows it to blend in with the landscape, the Concrete House is focused on interior well-being, to which excellent functionalities contribute, dialoguing, however, with the natural beauty of the exterior. Its almost square geometry, with areas separated by an atrium, and the exterior colour (pine bark) stand out for their originality."

ŚWIATOWA NOWOCZESNOŚĆ
15 CZERWCA 2017

"Światowa nowoczesność z rodzimej pracowni" to tytuł publikacji w dwutygodniku "Krakowski Rynek Nieruchomości" (nr 7/ 2017), w którym Pani Magdalena Hojniak przedstawia Betonową Rezydencją, wzniesioną według projektu Barycza i Saramowicza w podwarszawskim Izabelinie. "Polskie budownictwo mieszkaniowe coraz częściej wykorzystuje rozwiązania wypracowane przez światową architekturę, a przenosząc je na rodzimy grunt dodaje nowe wartości." - czytamy w artykule.

ARCHIPENDIUM
25 MAJA 2017

Berlińskie wydawnictwo "Archimap Publishers" przygotowuje "Archipendium" - spektakularny kalendarz architektoniczny na kolejny rok, zdobiony wybitnymi dziełami architektury z całego świata. Pod datą 3 października zobaczymy "THE CONCRETE", wzniesiony według projektu Barycza i Saramowicza w podwarszawskim Izabelinie.

DWOREK W LESIE + NA ŁAMACH "BUILDERA"
18 MAJA 2017

Miesięcznik "Builder" (nr 5/ 2017) publikuje artykuł Rafała Barycza i Pawła Saramowicza, omawiający Dworek w Lesie + w Konstancinie przy ul. Ks. Piotra Skargi. To kolejny odcinek z serii, pokazującej nasze najnowsze prace architektoniczne.

CZŁOWIEK W CENTRUM
11 MAJA 2017

"Człowiek w centrum" to tytuł prezentacji dzieł architektonicznych Barycza & Saramowicza w "Dzienniku Polskim" (nr 99/ 2017). "Projekty architektoniczne, które wpisują nowoczesność w naturę" - czytamy w redakcyjnym lead.

DOM W KONSTANCINIE
04 MAJA 2017

W najnowszym wydaniu miesięcznika "Architektura" (nr 5/ 2017) zobaczymy Dworek w Lesie + w Konstancinie, zaprojektowany w Biurze Architektnicznym Barycz & Saramowicz.

BETONNYJ DOM W POLSZE
27 KWIETNIA 2017

Rosyjski żurnal architektoniczny "Magazin Domov" przedstawia THE CONCRETE, zbudowany według projektu Barycza & Saramowicza w Izabelinie pod Warszawą. Tytuł prezentacji to: "Betonnyj Dom w Polsze".

THE CONCRETE W ARCHDAILY NA WIELKANOC
20 KWIETNIA 2017

"Archdaily", najbardziej prestiżowy i poczytny portal architektoniczny świata, prezentuje w wielkanocnym wydaniu THE CONCRETE, zbudowany według projektu Barycza & Saramowicza.

WIELKANOC 2017
16 KWIETNIA 2017

Naszym Drogim Przyjaciołom, Klientom, Współpracownikom i Kooperantom najlepsze życzenia błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego składają Rafał Barycz, Paweł Saramowicz, wraz z zespołem Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz

Happy Easter! Frohe Ostern!

WYKORZYSTANIE GONTU WE WSPÓŁCZESNEJ ARCHITEKTURZE
13 KWIETNIA 2017

Narodowy Instytut Dziedzictwa przygotował monografię gontu. W rozdziale zatytułowanym "Wykorzystanie gontu we współczesnej architekturze", którego autorką jest Pani Anna Syska, znalazły się omówienia aż dwóch budowli powstałych w Biurze Architektonicznym Barycz i Saramowicz..

LEŚNA WILLA OD BARYCZA I SARAMOWICZA
06 KWIETNIA 2017

Poczytny portal "Sztuka Architektury" zamieszcza artykuł pióra Pani Anny Cymer pt. "Leśna Willa z Biura Architektonicznego Barycza i Saramowicza". W jego konkluzji przeczytamy: "Zbudowanie prostej, klarownej, pozbawionej detalu bryły oraz niezwykle konsekwentne użycie świadomie dobranych materiałów uczyniły z Leśnej Willi w Izabelinie wart uwagi przykład na to, że projektując w szacunku do tradycji i do otoczenia można jednak stworzyć obiekt nowoczesny i wyrazisty."

WRACA LEŚNA WILLA
30 MARCA 2017

Portal gazeta.pl oraz należący do Agory ladnydom.pl zamieszczają reprint artykułu o zaprojektowanej przez Barycza i Saramowicza Leśnej Willi w Izabelinie, pióra Pana Wojciecha Stasiaka.

O TWÓRCZOŚCI BARYCZA I SARAMOWICZA
23 MARCA 2017

W najnowszym wydaniu eleganckiego "Świata Rezydencji" redakcyjny "wstępniak" poświęcony jest twórczości architektonicznej Barycza & Saramowicza:

"Choć światem zawładnęły zaawansowane technologie, to właśnie natura jest ciągle jedną z głównych inspiracji najzdolniejszych architektów i projektantów. Co więcej, jak przed wiekami, staje się ona podstawowym tworzywem, definiującym wygląd i charakter miejsc, w których żyjemy, pracujemy, mieszkamy. Tak było w przypadku niezwykłej betonowej rezydencji w Izabelinie autorstwa architektów z Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz. Jej zjawiskowa elewacja z betonu architektonicznego, zdobionego odciskiem drewnianych słoi, stała się symbolicznym lustrem, w którym przegląda się kampinoska zieleń. Powiedzieć o niej, że wtopiła się w otaczający krajobraz, to za mało. Natura w parze z architekturą stworzyły pełną harmonii całość, po raz kolejny przypominając ludziom o tym, że nie są na świecie sami. Przyroda, jak każda matka, ma nam wiele do zaoferowania - wystarczy to zauważyć. A potem mądrze i z pokorą można czerpać z niej pełnymi garściami." - pisze Redaktor Naczelna dwumiesięcznika Pani Anna Lewczuk ("Świat Rezydencji", nr 3-4/ 2017).

SEKRET BETONOWEJ TWIERDZY
16 MARCA 2017

Coverowy artykuł pióra Pani Anny Lewczuk pt. "Sekret betonowej twierdzy" przedstawia Betonową Rezydencję, zbudowaną w Izabelinie k. Warszawy według projektu Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz. Zapraszamy do lektury eleganckiego dwumiesięcznika "Świat Rezydencji" (nr 3-4/ 2017)!

BETONOWA REZYDENCJA NA OKŁADCE "ŚWIATA REZYDENCJI"
09 MARCA 2017

Wzniesiona według projektu Barycza i Saramowicza Betonowa Rezydencja w Izabelinie zdobi okładkę najnowszego wydania prestiżowego magazynu "Świat Rezydencji" (nr 3-4/ 2017)!

RECENZJE RAFAŁA BARYCZA: GRAVITY HOUSE I THE NET
21 LUTEGO 2017

Gravity House i The Net to laureaci prestiżowego ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Architektów. Miesięcznik "Builder" (nr 3/ 2017) drukuje recenzje doktora Rafała Barycza dla nagrodzonych prac.

BARYCZ & SARAMOWICZ. NAJNOWSZE DZIEŁA ARCHITEKTONICZNE
14 LUTEGO 2017

Miesięcznik "Builder" (nr 3/ 2017) prezentuje zaprojektowaną w Biurze Architektonicznym Barycz & Saramowicz i wzniesioną w Izabelinie k. Warszawy Betonową Rezydencję, w artykule pióra Rafała Barycza i Pawła Saramowicza. Jest to pierwsza z cyklu publikacji, w których pokazane zostaną najnowsze osiągnięcia architektoniczne naszej firmy projektowej. W redakcyjnym lead czytamy: "prace Barycza i Saramowicza są wyrazem zdecydowanej wizji kształtu współczesnej polskiej architektury, która w ich rozumieniu musi być awangardowa i hipernowoczesna, a przy tym odrębna, nie naśladowcza, lecz czerpiąca z własnej historii i tradycji. Dlatego zawsze przyciągają wielką uwagę publiczności."

BUDOWLANA FIRMA ROKU
30 STYCZNIA 2017

Podczas uroczystej Gali Builder Awards 2017, która odbyła się 25 stycznia br. w Multikinie Złote Tarasy w Warszawie, Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz zostało uhonorowane Nagrodą "Budowlana Firma Roku" za "wybitne osiągnięcia twórcze i silną pozycję wśród polskich pracowni projektowych, osiągnięcia wyróżniające na tle branży i konkurencji oraz oferowane wysokiej jakości usługi projektowe."

OSOBOWOŚCI BRANŻY: DR RAFAŁ BARYCZ I DR PAWEŁ SARAMOWICZ
28 STYCZNIA 2017

Dr Rafał Barycz oraz dr Paweł Saramowicz są tegorocznymi laureatami Nagród "Osobowość Branży". Nagrody zostały wręczone podczas uroczystej Gali Builder Awards 2017, która odbyła się 25 stycznia br. w Multikinie Złote Tarasy w Warszawie.

BUILDER AWARDS 2017
25 STYCZNIA 2017

Podczas Gali Buildera, która odbędzie się 25 stycznia 2017 roku, o godz. 13.00, w Multikinie Złote Tarasy przy ul. Złotej 59 w Warszawie, zostaną wręczone nagrody Builder Awards. Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz jest nominowane do nagrody "Budowlana Firma Roku", a dr arch. Rafał Barycz oraz dr arch. Paweł Saramowicz są nominatami do wyróżnienia specjalnego "Osobowość Branży".

BETONOWA REZYDENCJA
18 STYCZNIA 2017

Prezentujemy najnowsze fotografie Betonowej Rezydencji - niezwykłego budynku zaprojektowanego w Biurze Architektonicznym Barycz & Saramowicz i wzniesionego w Izabelinie k. Warszawy przy ul. Langiewicza, gdzie być może w największym we współczesnej Polsce zakresie zastosowano beton architektoniczny.

BOŻE NARODZENIE 2016
24 GRUDNIA 2016

"Bóg się rodzi - moc truchleje!"

Naszym Drogim Przyjaciołom, Klientom, Współpracownikom i Kooperantom składamy najlepsze życzenia błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia i udanego Nowego Roku 2017 - Rafał Barycz, Paweł Saramowicz, wraz z zespołem Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz.

Christmas Greetings and best wishes for the New Year 2017!

Frohe Weihnachten und viel Glück im Neuen Jahr 2017!

LUDZIE I FIRMY SUKCESU
05 GRUDNIA 2016

W grudniowym numerze miesięcznika "Builder" (nr 12/ 2016) przeczytamy wypowiedzi szefów czołowych firm z branży budowlanej i architektonicznej, którym redakcja zadała podsumowujące mijający rok pytania: "Jaki był, w Pana ocenie, kończący się rok dla branży? Jakie są Pana prognozy na rok 2017?" Zapraszamy do zapoznania się z wypowiedzią dr. Rafała Barycza.

KAPITUŁA KONKURSU DLA MŁODYCH ARCHITEKTÓW
21 LISTOPADA 2016

W dniu 21 listopada 2016 r. w Warszawie w Pałacyku Zamoyskich przy ul. Foksal 2, siedzibie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP, odbyło się posiedzenie Kapituły IV edycji Konkursu dla Młodych Architektów. Organizowany przez miesięcznik "Builder", KdMA jest ogólnopolską najbardziej prestiżową imprezą adresowaną do młodych przyjaciół architektury. Dr Rafał Barycz jest członkiem Kapituły Konkursu dla Młodych Architektów.

DWOREK W LESIE +
14 LISTOPADA 2016

W 1927 roku architekt Zdzisław Mączeński, profesor Politechniki Warszawskiej i późniejszy wieloletni dziekan Wydziału Architektury tej uczelni, zaprojektował w Konstancinie przy ul. Piotra Skargi, pod numerem 18, willę dla Jana Wedla, doktor chemii spożywczej i właściciela słynnej wytwórni czekolady. Została nazwana "Dworkiem w Lesie." Najnowsza rezydencja projektu Biura Architektonicznego Barycza i Saramowicza zlokalizowana jest vis a'vis tego historycznego budynku. Dlatego nazwaliśmy ją "Dworkiem w Lesie +." Symbolem Konstancina jest drzewo. Wszak "drzewo - to odwieczny przyjaciel człowieka; zespół matematycznie odmierzonych gałęzi, pomnażanych każdej wiosny o nowa otwartą dłoń. Nasza przesłona między niebem a ziemią. Hojny ekran przed naszymi oczami." (Le Corbusier, "Kiedy katedry były białe", Centrum Architektury, Warszawa 2013, s. 93.) Toteż elewacje Dworku w Lesie + zostały obłożone materiałami, których proweniencją wyłącznie jest drewno. Są to wielkoformatowe płyty fasadowe ProdEX, pokryte naturalną okleiną drewnianą oraz panele z kory topoli, wykonywane w produkcji rzemieślniczej przez amerykańską firmę Barkhouse. W Polce zostaną zastosowane pierwszy raz. Barycz.

POSIEDZENIE KAPITUŁY KONKURSU BUILDERA DLA MŁODYCH ARCHITEKTÓW
17 PAŹDZIERNIKA 2016

W dniach 13-15 października 2016 odbyło się posiedzenie Kapituły Konkursu "Buildera" dla Młodych Architektów oraz obrady, w wyniku których spośród ponad 150 nadesłanych prac w trzech kategoriach wyłoniono 20 nominowanych do kolejnego etapu. Spotkanie odbyło się w Domu Architekta SARP w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Pamiątkowa fotografia przedstawia członków kapituły na kazimierskim Rynku. Pierwszy od lewej w dolnym rzędzie stoi dr arch. Rafał Barycz.

NOWOCZESNA ARCHITEKTURA ZIEM GÓRSKICH. ODCINEK CZWARTY
21 WRZEŚNIA 2016

W czwartej części autorskiego cyklu pt. "Nowoczesna architektura ziem górskich" ("Builder" nr 9/ 2016) dr Rafał Barycz zadaje pytanie, jaki jest współczesny stan architektury w naszych górach i jakie rysują się dla niej perspektywy na przyszłość. Przedstawia dokonania Biura Architektonicznego Barycza i Saramowicza oraz naszej Mistrzowskiej Klasy Projektowej na polu architektury górskiej: Pensjonat pod Kasztanami w Piwnicznej-Zdroju, Nowoczesną Łemkowską Chyżę w Wołowcu, wielofunkcjonalną Chatę Narciarza, Dom Wakacyjny na Przełęczy Obidza, Interaktywną Wioskę Czarnych Górali w Piwnicznej

NOWOCZESNA ARCHITEKTURA ZIEM GÓRSKICH. TRZECIA CZĘŚĆ CYKLU
24 SIERPNIA 2016

W trzeciej części swojego cyklu pt. "Nowoczesna architektura ziem górskich" ("Builder" nr 8/ 2016) dr Rafał Barycz opisuje historyczne doświadczenia polskiej architektury w tym zakresie. "Możemy mieć zasadny powód do narodowej dumy, albowiem w Polsce mamy wspaniałą tradycję architektury górskiej, nowoczesnej, zgodnej z aktualnymi tendencjami w projektowaniu, a zarazem doskonale wpisującej się w tło krajobrazowe." Zapraszamy do lektrury!

DRUGA CZĘŚĆ CYKLU O ARCHITEKTURZE ZIEM GÓRSKICH
20 LIPCA 2016

Miesięcznik "Builder" (nr 7/ 2016) kontynuuje publikację cyklu artykułów pióra dr. Rafała Barycza  pt. "Nowoczesna architektura ziem górskich". W tym odcinku przeczytamy o tak ekscytujących budowlach, jak Muzeum Górskie Reinholda Messnera (Messner Mountain Museum) na szczycie Kronplatz w Południowym Tyrolu, postępowych sklepach M-Preis w Wenns, Oberhofen, Niedendorf, Söll i Bramberg, hotelu Cube w Biberwier pod masywem Zugspitze. "Z podziwem patrzymy na nowoczesną architekturę górską, która powstaje w Alpach, Pirenejach czy w Norwegii. Doceniamy formy, które są zakorzenione w regionalnej i krajobrazowej tkance, wykorzystując zarazem najnowocześniejsze zasady projektowania i innowacyjne technologie budowlane. Z uznaniem notujemy postępową społecznie treść wielu budynków, które kreują lepsze ramy dla życia, pracy i wypoczynku ludzi." - konkluduje Rafał Barycz.

NOWOCZESNA ARCHITEKTURA ZIEM GÓRSKICH
22 CZERWCA 2016

"Nowoczesna architektura ziem górskich" to tytuł cyklu artykułów pióra dr. Rafała Barycza, którego pierwszy odcinek drukuje miesięcznik "Builder" (nr 6/ 2016). "Patrząc na geografię ambitnej architektury, dostrzegamy, że na terenach górskich ma miejsce w ostatnich latach niezwykłe nagromadzenie sukcesów w dziedzinie nowoczesnego projektowania. W górach architektura znajduje dla siebie wielce obiecującą niszę. Dziś lokalizowane tam obiekty związane z obsługą ruchu turystycznego, narciarstwem, masowym sportem, nowoczesne obiekty hotelarskie i spa na odpowiednim poziomie, to prawdziwa architektoniczna Spitzenklasse."

PREZENTACJA BIURA ARCHITEKTONICZNEGO BARYCZA I SARAMOWICZA
15 CZERWCA 2016

Miesięcznik "Builder" w numerze 6/ 2016 prezentuje sylwetkę twórczą Biura Architektonicznego Barycza i Saramowicza, pokazując wybrane budowle, zrealizowane według naszych projektów w ostatnich latach.

KOLEJ GONDOLOWA W KRAKOWIE
08 CZERWCA 2016

Wraca pomysł połączenia koleją gondolową Błoń Krakowskich z rejonem Kopca Kościuszki, jako dwóch tożsamych fragmentów Krakowa, cennych pod względem rekreacyjnym oraz przyrodniczym. W Mistrzowskiej Klasie Projektowej Barycza i Saramowicza zostały wykonane projekty budynku dolnej stacji kolei gondolowej przy Al. Marszałka Ferdynanda Focha w Krakowie.

ARCANA: WYWIAD Z DR. RAFAŁEM BARYCZEM
20 KWIETNIA 2016

Opiniotwórczy dwumiesięcznik "Arcana" w numerze 1-2/ 2016 publikuje wywiad, jaki Jan Lorek przeprowadził z dr. Rafałem Baryczem. Tytuł rozmowy: "Architektura w procesie jednoczenia społeczeństwa." Zapraszamy do lektury.

BUILDER: BUDYNEK BIUROWY ASCO SA W KRAKOWIE
13 KWIETNIA 2016

Miesięcznik "Builder", w ramach "Lekcji Mistrzów Architektury", poprosił Rafała Barycza i Pawła Saramowicza o przyszykowanie artykułu naukowego, opisującego zaprojektowany przez nich dla Spółki Akcyjnej ASCO biurowiec, wzniesiony w Krakowie na Podgórzu, w rejonie Pl. Bohaterów Getta. Możemy przeczytać go w najnowszym wydaniu pisma (nr 4/ 2016).

 

FOTORELACJA Z DNIA MŁODEGO ARCHITEKTA 2016
30 MARCA 2016

577 młodych przyjaciół architektury z całej Polski wzięło udział w warsztatach projektowych, które dr Rafał Barycz poprowadził dla nich w ramach Dnia Młodego Architekta 2016. Warsztaty odbyły się w Warszawie w Pałacyku Zamoyskich przy ul. Foksal 2, siedzibie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP.

WIELKANOC 2016
26 MARZEC 2016

Drogim Przyjaciołom, Klientom, Współpracownikom i Kooperantom najlepsze życzenia błogosławionych Świąt Wielkiej Nocy składają Rafał Barycz, Paweł Saramowicz, wraz z zespołem Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz.

Happy Easter! Frohe Ostern!

ZAPROSZENIE
04 MARCA 2016

Miesięcznik "Builder" przy współpracy Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP zapraszają na warsztaty projektowe w ramach Dnia Młodego Architekta 2016. "Warsztaty poprowadzi dr architekt Rafał Barycz, twórca Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz, współzałożyciel Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, gdzie prowadzi mistrzowską klasę projektową. Architekt przedstawi realną działkę inwestycyjną, gdzie zrealizował jeden ze swych słynnych, licznie nagradzanych i publikowanych budynków. Omówi profil inwestora, uwarunkowania kulturowe, formalno-prawne oraz przestrzenne, dotyczące terenu inwestycji. Twoim zadaniem będzie przygotowanie koncepcji, która powinna być wynikiem własnej wizji oraz sprawdzianem zrozumienia intencji inwestora, odpowiedzią na przedstawione oczekiwania i uwarunkowania lokalizacyjne. Autorzy najciekawszych wizji otrzymają ufundowane przez miesięcznik "Builder" nagrody, a dr arch. Rafał Barycz zaprezentuje na zakończenie zrealizowany budynek, omawiając, w jaki sposób rozwiązał temat projektowy, z którym teraz zmierzyli się uczestnicy Dnia Młodego Architekta." (źródło: miesięcznik "Builder"). Początek warsztatów o godz. 15:00 w dniu 15 marca 2016 roku, w siedzibie Zarządu Głównego SARP przy ul. Foksal 2 w Warszawie.

ROZBUDOWA PENSJONATU POD KASZTANAMI W PIWNICZNEJ-ZDROJU
26 LUTEGO 2016

Wzniesiony w latach 2004-2008 według projektu Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz budynek Pensjonatu pod Kasztanami w Piwnicznej-Zdroju przy Rynku ma zostać rozbudowany. Powiększenie nastąpi poprzez przebudowę sąsiadującego budynku Starej Apteki. Wstępne wizje nowego gmachu wykonano pod kierunkiem Rafała Barycza i Pawła Saramowicza, w Mistrzowskiej Klasie Projektowej Barycza i Saramowicza, przez Marcina Prokopowicza, Mateusza Różanę i Alicję Sułek.

KAPITUŁA KONKURSU DLA MŁODYCH ARCHITEKTÓW
10 LUTEGO 2016

W Warszawie w siedzibie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP odbyło się posiedzenie Kapituły Konkursu dla Młodych Architektów. Zakwalifikowani do II etapu konkursu jego uczestnicy zaprezentowali przed kapitułą swe prace. Organizatorem konkursu jest miesięcznik "Builder". Na zdjęciu w pierwszym rzędzie od lewej członkowie kapituły: architekci Jakub Szczęsny, Mirosław Nizio, dr Rafał Barycz, przewodnicząca kapituły prof. Ewa Kuryłowicz. Od prawej wydawca miesięcznika i prezes PWB "Media" Marek Zdziebłowski z Małżonką, redaktor naczelna "Buildera" Danuta Burzyńska. W środku prezes Zarządu Głównego SARP Mariusz Ścisło.

KRAKOWSKIE BIUROWCE SZYTE NA MIARĘ
20 STYCZNIA 2016

"Krakowskie biurowce szyte na miarę" to tytuł publikacji, w której dwutygodnik "Krakowski Rynek Nieruchomości" (nr 1/ 2016) przedstawia najciekawsze budynki biurowe Krakowa ostatnich lat. Wśród nich znalazł się Biurowiec ASCO SA, zbudowany według projektu Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz w rejonie Pl. Bohaterów Getta (d. Zgody). Cytuje przy tym wypowiedzi szefa naszej firmy projektowej dr. Rafała Barycza, który mówi m. in.: "współcześnie, wzrasta rzesza świadomych firm inwestycyjnych, upatrujących w architekturze ofensywnego narzędzia rynkowego. Najlepsze biurowce muszą odznaczać się wysmakowaną, nietuzinkową formą architektoniczną, która staje się swego rodzaju marketingiem architektonicznym, a sam budynek - emblematem, świadczącym o sile gospodarczej inwestora."